Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casetofon Orenda RM-203S

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cam așa merge. Am dat și pe radio să vedeți ce și cum.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4HfdsfaIclg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
După cum vedeți și în film, pe casetă are un zgomot de fond. Pe canalul stânga se aude ca și cum ar bate vîntul, mai ales dacă dai basul mai tare sau la maxim. Pe canalul dreapta nu se aude acest vânt dar se aude motorul, cred. Nu rău dar se aude. Care ar putea fi cauza? Știu că este un lucru vechi nu am pretenția să fie ca nou, dar poate se poate rezolva cumva. Mai mult de vântul ăla vreau să scap, nu prea pot să dau basul tare și fără bass mai dispare din vânt dar se aude prea subțire fără bas.

#21
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Un bun sfat primit mai sus era despre condensatorii electrolitici rusesti.
Cu condensatoriin paralel pe CV aduceai un aparat din banda vest in est. Se poate si invers dar este putin mai complicat.

#22
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"aduceai un aparat din banda vest in est."
Corect , cineva mi-a tras in banda eu doar am asistat sa fur meserie si pe cind am furat au disparut cele cu banda doar Est ...

#23
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Zgomotul de fond este de la condensatori? Deci cu trasul în bandă nu prea am șanse să-l fac singur.

Xilo, ai tras acest casetofon din banda vest în est sau e vorba de alt aparat? Că asta ar însemna că el a avut banda vest și a fost tras în est dar nu prea aș crede că făceau rușii cu bandă vest.

#24
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aparatul a fost tras in banda de un electronist din banda Est in Vest , pe vremea aia rar faceau aparate in banda Vest , acesta nu se numara printre ele.

Edited by xilo, 07 September 2015 - 20:44.


#25
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Din fabrica a avut banda est..mutandu-l in banda vest oricum nu acopera toata gamade la 88-108 aici sunt 20mhz pe cand dincolo sunt doar 9 era 64-73. Trebuiesc refacute circuitele de intrare din tuner.
Schimba condensatoarele pana nu e prea tarziu si se duc ceva semiconductoare.
Ai grija la cablaj lucreaza cu ciocan termostatat cu pistolul exfoliezi cablajul.Sincer..ceva japonez daca nu vest european era mai bine.
Dar daca ii faci "toaletarea" este in regula.

http://rw6ase.narod....reanda203s.html

Cam astea sunt datele tehnice.si banda de 4.01 inseamna 74.7 Mhz.. 4.75 inseamna 63 Mhz  asadar cuj ziceam..banda est!!
Iar aici ceva discutii desper modificare.
http://forum.softped...est-in-fm-vest/

Edited by blueicon, 08 September 2015 - 10:27.


#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mulțumesc, nu mă bag să-l fac eu deoarece am doar un pistol de lipit care merge și prost, l-aș strica de tot. Că nu o să prindă toată banda nu ar fi problemă dar măcar să prindă ceva, acum nu prinde nimic. Tot e mai bine decât nimic. Vreun meseriaș bun prin București știe cineva?


Nu e problemă, l-am luat oricum pe câteva sticle de bere. Aș putea să mai caut altul mai bun, japonez. Dar dacă tot am făcut rost de el poate îl pun pe picioare și pe el.

Edited by gerbil, 08 September 2015 - 11:23.


#27
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mda. Am dat azi la mesaje de m-am plictisit la diverse service. Nimeni nu știe să tragă în bandă. Unul singur a zis că știe să-l facă dar că nu o face deoarce nu s-ar justifica prețul care ar fi foarte, foarte mare.

Edited by gerbil, 08 September 2015 - 19:14.


#28
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Erau pe vremuri ceva convertoare care nu implicau modificari in blocul UUS.Doar se alimenta montajul si se punea pe intrarea de antena a blocului UUS.
Asa ceva erau de cumparat gata facute, poate mai are cineva. Asta ar fi schema.
http://mihalcz.ingye...R-OIRTconv.html

Edited by blueicon, 09 September 2015 - 06:18.


#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Interesantă ideea cu convertorul, dar cum schimbai posturile? Presupun că se schimbau de pe placă dar dacă o băgai în carcasă ce făceai îl lăsai doar pe un post? Presupun că scala originală a casetofonului nu mai era valabilă.

#30
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am găsit manualul cu scheme cu tot. Poate să îmi zică și mie cineva care se pricepe dacă are vreo mufă line in pe el? Adică să pot băga ceva prin el, un telefon sau orice alt player și să se audă în boxele lui?

Attached Files



#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am scos casetele de la naftalină. Incredibil că mai merg după atâția ani. În filmul de mai jos este o casetă Raks din anul 1992.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bXuGI5I4ttU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gerbil, 09 September 2015 - 21:32.


#32
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am rezolvat cu mufa, am găsit care e. Fac o probă de înregistrare, am o casetă cu Snap veche care văd că se aude infect. Am albumul pe cd și îl reînregistrez, sunt curios dacă mai imprimă bine. Trag de pe telefon, văd că de pe pc nu merge, se aude doar o bârâială.

#33
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
I-am adăugat un modul mp3 ( am lipit firele înăuntru pe circuitele care duc la mufa de înregistrare plus un fir lipit de antenă) și se aude excepțional cu mp3 și pe radio FM, bass foarte bun și clar. Am totuși o problemă pe casetofon, credeam inițial că este de la casete dar i-am dat play în gol. Are o fâșâială ca și cum ar fi o casetă trasă prost, plus câteodată un zgomot pac pac (vedeți înregiistrarea) care se ameliorează dacă ating sau mișc antena. Zicea cineva că ar fi de vină condensatorii care ar fi uscați, însă dacă ar fi așa nu s-ar auzi la fel și pe modulul mp3 că doar tot prin condensatorii aceia se face amplificarea? Ignorați piuiala care se aude este de la cameră. Repet pe radio sau modulul mp3 se aude clar fără pic de fîșâială sau zgomot de fond.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Kyh3jGtXxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate