Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

FM est in FM vest

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
size

size

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.09.2004
cum pot trasforma un radio model Gloria 3 astfel incat sa receptioneze banda fm 88- 108 mhz.Initila aceste aparate radio sunt facute sa receptioneze banda fm est 64- 73 mhz

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

size, on Oct 2 2005, 14:33, said:

cum pot trasforma un radio model Gloria 3 astfel incat sa receptioneze banda fm 88- 108 mhz.Initila aceste aparate radio sunt facute sa receptioneze banda fm est 64- 73 mhz

<{POST_SNAPBACK}>


Problema este in principal ca de la 88 la 108 sunt 20MHz si de la 64 la 73 sunt numai 9.  De aceea conversia nu se poate face intr-o singura bucata cu un singur oscilator de schimbare de frecventa .  

Sa tragi radio-ul din gloria e problematic ca s-ar putea la un moment dat sa nu iti mai oscileze oscilatorul local. Eu am facut treaba asta pentru tunerul Delia si m-a muncit putin cu vobuloscop si frecventmetru.

Parerea mea este ca decit sa iti bati capul mai bine cumperi un radio FM in banda 88-108 ca sunt foarte ieftine .

Edited by Paul_l, 02 October 2005 - 20:19.


#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
O solutie de succes pe vremea Gloriilor consta in inserierea la cele doua sectiuni de UKW ale condenstatorului variabil, a cate unui condensator fix:

     - se cunosc valorile minime si maxime ale capacitatlor sectiunilor condensatorului variabil si frecventele la capetele benzilor;
     - stiind ca raportul patratului frecventelor este egal cu raportul capacitatilor, se calculeaza capacitatea echivalenta corespunzatoare unuia dintre capatele noii benzi de frecventa (88 sau 108 MHz);
      
                                  Cs = Cv x ( Cv x Ce - 1)

in care:
     - Ce este capacitatea echivalenta a circuitului serie;
     - Cv este capacitatea condensatorului variabil la capatul de banda ales;
     - Cs este capacitatea condensatorului serie.

Din cate imi amintesc, cele doua condensatoare serie (egale ca valoare) erau pe undeva intre 22 si 39 pF. Ele se monteaza cu terminalele taiate cat mai scurt, in locul celor doua fire de cupru argintat care fac legatura intre condensatorul variabil si placa schimbatorului de frecventa.

#4
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Buna idee cu inserierea condensatorilor pentru trecerea din OIRT in CCIR, s-ar putea sa mearga. Poti sa incerci si cu bobinele din oscilator, inlocuindu-le pe cele originale.
E o problema mai complicata decat trecerea din CCIR in OIRT.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

bchendran, on Oct 7 2005, 08:17, said:

..E o problema mai complicata decat trecerea din CCIR in OIRT...]
De ce?...
Daca se modifica bobinele trebuiesc scoase spire si nu adaugate deci este mai simplu... B)

La metoda de inseriere  a condensatoarelor, teoretic este foarte simplu, practic trebuiesc adjustate valorile pentru acordul optim si nu este luat in calcul coeficientul termic al acestora... ;)

Practic pentru metoda modificarii bobinelor  pentru a face trecerea de la OIRT la CCIR ai nevoie de o antena foarte buna care sa-ti ofere un semnal de test iar  pentru reglarea miezurilor la bobine ar trebui sa ai surubelnite cu varf din material plastic sau la limita unele  cu varfuri din alama. Dupa modificarea spirelor,  care se micsoreaza cu aproximativ 20% deci aproximativ 1-1,5 spire, se regleaza tunerul pe frecventa maxima de pe scala (73MHz) si se face reglajul bobinei oscilatorului pentru a receptiona cat de cat un semnal aflat la limita de jos a benzii CCIR, 88-90MHz. La receptionarea acestui semnal se reface acordul pentru bobina de intrare pentru obtinerea unui nivel maxim. Apoi se muta acordul de la 73MHz catre o zona de frecventa mica, deci 70-71MHz si se reface acordul in oscilator pentru a receptiona din nou respectivul program in noua situatie de acord. Ideea de baza este ''mutarea'' in pasi mici a acestui semnal catre zona de jos a sistemului de acord -deci catre fosta zona 65MHz, iar la final se va face acordul final pentru obtinerea unui compromis la capetele benzii de acord. Reglajul final trebuie facut cu ''ecranul'' metalic montat.

#6
mariuscond

mariuscond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2004
Convertor CCIR/OIRT

CI = LA1185 (pret 2-3 RON)
A = noua antena
WY = se conecteaza la vechea antena
L1, L2 = 4 spire CuEm 0.8 diam. bobina 4.5mm
L3 = 6 spire CuEm 0.8 diam. bobina 4.5mm
L4 = am folosit quartz-uri, dar pentru cine vrea sa incerce cu bobine succes!

Attached File  converter.pdf   111.94K   1732 downloads

Edited by mariuscond, 10 January 2006 - 09:52.


#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Nue  asa complicat ,d ar am gasit unul in Conex Club si cred ca il fac pe ala. Va spun rezultatele. deocamdata nu prea am timp de lucrat........Tu zici ca l-ai facut pe asta si merge k lumea ?


Nue  asa complicat ,d ar am gasit unul in Conex Club si cred ca il fac pe ala. Va spun rezultatele. deocamdata nu prea am timp de lucrat........Tu zici ca l-ai facut pe asta si merge k lumea ?

#8
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
O Delia as vrea si eu sa modific in VEST.Cine ma poate ajuta pas cu pas cum se face.Sau sa schimb tot blocul FM,cum as putea?Ce radio stereo as putea adapta in interior?Multumesc.

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  Formula_lui_Thomson.JPG   6.44K   135 downloads
Augustin ,formula din atasament poarta denumirea de "formula lui Thomson".
Deci perioada oscilatiilor produse intr-un circuit oscilant depind de valorile capacitatii si a inductantei din circuit.
Frecventa oscilatiilor : F=1/T.
Deci pentru a mari frecventa trebuie sa micsorezi L sau C sau amandoua.

Pentru EL-GABRY:
http://forum.softped...t...t&p=4462862

#10
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
taicamiu are /avea un sharp model de prin `82 si era in banda EST..dar l-a trecut in banda VEST. Cica pe condensatorul variabil, unde ies 3 firisoare ... acolo s-au montat niste condensatori de valori ff mici, se lipesc intre picioruse; 1-2...2-3 prin testari.
Daca va poate ajuta/sau m-am facut inteles il mai pot bate la cap sa-mi spuna "secretul".

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
In mod sigur acel Sharp era in banda "vest" si a fost modificat in banda "est".
Prin adaugarea unor capacitati (27 ---33 pF).

#12
a_dani_2011

a_dani_2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.02.2011
Buna ziua! Am si eu un Gloria 4 pe care l-am primit in urma cu aproape 3 ani...eram cam jalnic,nu avea capacul de la blocul de ultrascurte,una din bobinele alea cu sarma groasa,dinspre scala,deci din sus era "desirata"ma rog..I-am gasit un capac de la alt bloc si l-am pus,si am mai taiat cateva spire din bobina aia si din cea din jos,dinspre baterii..Am mai aranjat spirele putin si l-am tras in banda..sa zicem..Am schimbat un miez,am pus unul din metal si am scos axul unui trimer tubular,iar al celuilalt l-am pus pe capacitate minima..Momentan prinde intre 90...105 MHz..As vrea sa ma ajute cineva sa-i fac extensia de banda..Sa prinda intre 87,8 si 106,5 daca s-ar putea ca sa prind si europa FM.Merge CAF-ul aproape ca la inceput chiar daca am umblat la spire,iar sunetul e clar,nu e distorsionat,prinde bine.Tin mult la aparatul acesta :console:

#13
vw6n2

vw6n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2010
Buna ziua, detin un radio rusesc Selena B215 pe care vreau sa-l modific din banda 65-75 Mhz(OIRT) in 88-108Mhz(CCIR).Avand in vedere ca este cam ciudat cum este orice lucru rusesc mi-ar prinde bine putin ajutor din partea celor care au mai lucrat cu asa ceva.
Atasez schema blocului de FM.

Attached Files



#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cea mai ușoară rezolvare: convertor UUS.
Găsești la ConexElectronic.
http://www.conexelec...us.php?id=39500
Citește și aici: http://forum.softped...php/t37363.html

Edited by Mircel, 24 March 2011 - 14:48.


#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Practic eu cred ca tu ai facut cam tot ce poate face acolo, va fi dificil de extins gama, poate ca ar trebui sa ajungi la  schimbarea diodelor varicap, dar asta va implica foarte multa munca pentru refacerea  acordului...

#16
a_dani_2011

a_dani_2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.02.2011
As vrea sa-mi iau un Mamaia..sau un Gloria Nova ca Mamaia o poti trage usor,am vazut ca ii dai jos doi condensatori si ai intrat in vest,iar Gloria Nova are si banda vest completa..sau o Glorie pt export ca aia are 87,5-104,5 dar aia...cine stie daca am norocul asta in iasi.........

Edited by a_dani_2011, 24 March 2011 - 16:01.


#17
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Pentru vw6n2

Pana prin '91-'92 in RO existau emitatoare (cele mai multe) pe UUS-1 (64,5-72 Mhz OIRT) sau cum se mai spune acum FM-1. Cu radiourile care receptionau in banda de vest (in 88-108Mhz - CCIR) era f. usor de modificat frecventa de receptie. Cu 2 condensatori de 33pF (sau 27pf) se montau in paralel la condensatorul variabil de acord frecventa. Apoi in limite f. mici se ajusta dintr-un semireglabil al Cv. de pe oscilator (pentru pozitionare frecvente).

In cazul tau, pentru a modifica o banda cu frecventa mica in o banda frecventa de receptie in 88-108Mhz ar trebui "sa scoti 2 condensatori" din circuitul de RF+oscilator.

Daca ai curaj si putina indemanare (mana de pianist) poti sa modifici C6 (82pF) si C16 (56pF) prin a reduce cel putin la jumatate valorile sale, apoi cu o surubelnita de lemn/plastic sa reglezi usor din L4 apoi din L3 si C5 pe un post care se receptioneaza mai slab si ii stii frecventa de emisie reala.

Daca te grabesti risti sa-l dezacordezi total, iar alte variante nu ai. Pentru cunoscatori poate "sa scoata" din cate max. 2 spire din L4 si L3 (de fapt 1,5 spire din fiecare, fara modificare la condensatori), dar aici se cere mai multa experienta si nu ti-o recomand.

PS: la CNX nu mai gasesti kit convertoare UUS, dar poti cumpara kit receptor FM (88-108) foarte dragut, cu TDA7000, reglaj cu dioda varicap, care cupla iesire audio direct in statie AAF. Pret 35ron.

Succes!!!

Edited by panoramic66, 24 March 2011 - 17:24.


#18
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Modificarea acelor condensatoare este inutila... B) Cine are curiozitatea sa calculeze diferenta obtinuta prin modificarea lui C6 si C18 (nu C16) avand in vedere condensatoarele echivalente (1/C6+ 1/C7),  respectiv (1/C18 + 1/C17), stiind ca C7, respectiv C17, variaza intre 2.2 si 16pF...
Ca sa cresti frecventa trebuie modificate bobinele. Banuiesc ca daca gaseste un convertor e mai simplu.
PS: la modificare de bobine(L3, L4), trebuie modificat si circuitul de intrare (L2).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate