Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#163
cristinamirea

cristinamirea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2016

View Posttzionut, on 02 februarie 2016 - 18:54, said:

Salut. Multumesc initiatorului topicului pentru informatiile pertinente despre WorldVenture, firma despre care nu am auzit pana aseara, dar prefer sa povestesc mai in detalii experienta mea cu acestia si sa judecati singuri daca acestia procedeaza corect sau nu.
   Ieri pe zi ma suna nevasta anuntandu-ma ca suntem invitati de fosta ei sefa la un restaurant din oras pentru un proiect referitor la concendii si vacante. Am zis bine, iesim la restaurant, ne relaxam si daca suna interesant luam impreuna o hotarare. Gasesc cu greu restaurantul, si vad ca e plin, multe masute cu cate 6 - 7 persoane la fiecare masa. O gasim pe fosta sefa, si aflu ca tocmai o sa inceapa prezentarea. Nu am mai apucat sa comand nimic, si oricum chelnerita daca nu mergeai la bar ca sa soliciti, nu te baga in seama, dar am zis sa nu stric toata prezentarea pentru pretentile mele, asa ca civilizat am asteptat frumos sa se termine ca sa pot si eu sa ma relaxez alaturi de nevasta.
   Dupa cateva probleme tehnice incepe prezentarea unde o fatuca la 18 anisori care se recomanda ca fiind "model" ne arata partea de relaxare a WV, respectiv ce reduceri fabuloase obtinem daca ne inscriem in club. Recunosc ca nu sunt familiarizat cu ofertele de turism, dar ofertele prezentate mi s-au parut la niste preturi neverosimile. In timp ce aceasta preciza excursiile exotice la care chipurile a participat mi-a atras atentia oferta de inchiriere de vile din "Egipt", tara care are risc crescut de atentate teroriste, si catre care ministerul de externe nu recomanda calatoriile de turism, datorita "primaverii arabe". Apoi in timp ce prezenta croazierele ce pot fi contractate, in lista de tari vad si tari din america de sud, unde in ultima vreme isi face de cap virusul Zika, si ma gandesc daca cumva cei ce au realizat slidurile sunt la curent cu noutatile lumii.
  Termina fatuca discursul, si paseaza microfonul unui barbat la vreo 40 de anisori care ne prezinta oportunitatea de afacere a WV, si care explica sumar cum poti castiga bani promovand si vanzand atat statutul de membru al clubului, implicit reduceri la vacante, cat si cu 100 de dolari in plus posibilitatea de a avea propriul birou virtual (propria agentie de turism virtuala) prin care sa fi platit pentru ca recomanzi vacante mai iefitine prietenilor, totul prezetata ca find "INFORMATIA" lucru prezentat obsesiv, la fel si cu sintagma "DESPRE ASTA VORBESC", in ceea ce pentru amatorii de caritas se vede clar ca o schema piramidala.
La finalul prezentarii sunt intrigat de preturile mici la vacante, dar neavand cu ce sa le compar am zis ca atunci cand ajung acasa voi vedea cu ochii mei cat de atractive sunt sau nu aceste oferte si daca are sens sa cumpar sau nu statutul de mebru al WV. Nevasta e interesata de oportunitatea de a castiga bani, e drept pe schema piramidala, deoarece in momentul de fata nu are un loc de munca, deci are timp de pierdut.
   Cea care ne-a invitat ne intreaba cum ni s-a parut prezentarea. Eu ii spun ca sunt interesat de partea cu vacantele, iar nevasta de cea de afacere, insa vrea sa vorbeasca inainte cu sora ei deoarece aceasta are mai multe cunostinte care ar putea profita de ofertele de vacante. La masa ni se prezinta un cetatean de origine cipriota (nu i-am retinut numele) care intr-o engleza stricata (e drept nici a mea nu e prea fenomenala) ne intreaba cum ni se pare oferta si de ce parte suntem interesati. Ii spun ceea ce i-am zis si fostei sefe, eu sunt interesat de oferetele de calatorii in timp ce nevasta de potentialul castig. Acesta glumeste afirmand ca suntem cuplul perfect si ca ne completam, apoi se scuza si trece si pe la celelalte mese. Cand revine ma intreaba ce fel de card detin. Dupa ce ii raspund, ii intinde o hartie nevestei pentru a o completa, in care ii sunt cerute date uzuale ca nume, prenume, adresa, anul nasterii, etc. Imi incurajez nevasta sa il completeze, in fond cedam in urma sondajelor de opinie mult mai multe informatii despre noi, si la urma urmei nu pierdeam nimic.
  Dupa ce terminam, cipriotul aduce o tableta si ma intreaba ce statut de membru doresc gold sau platinum, zic gold si incepe sa completeze impreuna cu fosta sefa pe tableta datele de contact ale nevestei. Am zis ca o fi vre-un sondaj ca sa stie cati au participat si sa stranga o baza de date despre potentialii clienti. Cipriotul pleaca cateva secunde la alta masa iar sefa ajunge cu completatul la adresa mea, unde il cheama pe cipriot iar acesta introduce adresa lui, lucru care m-a intrigat. Imiediat dupa imi cere cardul pentru plata si finalizarea inregistrarii, lucru care era cam imposibil deoarece acesta ramasese acasa, iar banii din portofel nu ar fi acoperit suma de 250 de dolari. Cipriotul cheama al doilea cipriot care se ofera sa plateasca el cu cardul lui finalizarea tranzactiei, lucru care il refuz categoric atat eu cat si nevasta deoarece nu am convenit nici eu si nici ea sa devenim membri, apoi la indemnurile cipriotului se ofera fosta sefa sa achite suma respectiva de pe card, lucru pe care l-am refuzat a doua oara. Nu cumpar un produs fara sa il fi testat inainte, doar pe baza unei prezentari frumoase.
   Cipriotul insista sa ne inscriem acum deoarece daca nu o facem pierdem pozitia din piramida, iar singura posibilitate e sa mergem acasa si sa luam cadrul pentru finalizarea tranzactiei. Am convenit sa venim asta seara pentru inscrierea in club, si asa s-a dus naibii si relaxarea mea alaturi de nevasta. Pe drumul spre casa i-am explicat nevestei, care credea ca poate sa vanda statutul de membru al clubului fara sa achizitioneze si acest statut, iar cand a realizat ca trebuie sa achite suma de 361 de dolari (200 statutul de membru + 50 rata lunara + 100 biroul virtual + 11 mentenanta si suportul biroului virtual), s-a desumflat rapid, deoarece din prezentare ea intelesese ca e suficient doar 111 dolari.
Acasa am cautat despre WV si neavand acces la ofertele lor ca sa pot face comparatii cu alte agenti, intru pe forum sa vad pareri pro si contra ca sa stiu cat de seriosi sunt. E de la sine inteles ca asta seara stau acasa si le trimit statutul de mebru la origini (cei doi fondatori ca sa nu se interpreteze licentios). Cu 250 de dolari imi petrec concediul in Romania la un hotel de 3 stele o saptamana, cu sau fara agentie. De ce sa cumpar statutul de membru al unui club, unde acesti 250 de dolari se tranforma in credite de reduceri, "DECI NU PIERDETI ABSOLUT NIMIC" (citat din fatuca de 18 anisori), nu am inteles. Nu cred ca un vanzator de "vise" ma poate face sa inteleg acest rationament.
Sper ca naratiunea mea sa trezeasca alti amatori de concedii, si sa incerce sa isi recupereze banii, daca au facut prostia sa cumpere deja acest statut de membru al WV.


#164
DComan

DComan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2016
Haha - mda foarte tare. Buna initiativa Eduard, ai avut rabdare sa le testezi sistemul - eu pe de alta parte am renuntat pur si simplu dupa doar cateva informatii, provenite inclusiv de la BBB si E&Y, acum vreo 3 luni dupa o misterioasa invitatie la restaurant din partea unui prieten apropiat, care ma invitase sa discutam ceva propuneri de afaceri, si m-am trezit intr-un grup de vreo 30 persoane, la vreo 6 mese, cu cativa vorbitori de engleza stricata mai tuciurii (eu credeam ca sunt arabi, dar cum probabil bine zicea cineva, mai degraba ciprioti) rotindu-se printre noi, ca un soi de animatori de evenimente (munca onesta si des intalnita la eventurile in domeniile de gen - acei oameni pe care nimeni nu ii cunoaste si care fac o astmosfera placuta, razand, aplaudand si fluierand : 35E/eveniment e costul de animator).

Sunt curios, cei care ati fost, de cate ori ati auzit expresiile "...dar sa compari mere cu mere" (privitor la acel retur de 50% in caz ca gasesti oferta identica la pret mai mic in alt loc), sau "nu vei pierde nimic mai mult decat cei $11 investiti ca si plata a serviciilor lunare", sau "60000 de calatorii de vis", sau "intampinati la sosire in conditii vip". Oameni buni va jur ca mie personal mi s-a spus acest lucru de doua persoane intr-un soi de atac psihologic combinat, cam de 12 ori timp de o ora. Eu radeam de nu mai puteam si incercam sa le zic sa se opreasca ca e prea de tot si intr-un final au facut-o si au trecut la metoda, "ca sa vezi cat de sigur sunt ca nu vei pierde nimic voi plati eu in locul tau", si iar m-a pufnit rasul, ca doar ce imi spusesera ca ei pot face astfel de investitii pentru ca la nivelul lor de "acoliti" li se returneaza banii inapoi fara probleme. Brusc s-au oprit si m-au intrebat "ca sa fim clari, sa intelegem ca nu sunteti interesat?". Le zic, ca sunt, DAR avand in vedere experienta mea in marketing, gasesc conditiile lor, nejustificate si ca as dori sa inteleg (1) de ce pe sistemul lor de plata suma maxima de plata lunara la care pot ajunge este de 150000E si (2) fiind o propunere de afaceri, cu mine potential investitor la urma urmei, care este garantia mea contractuala de cota share si transparenta contractuala in privinta clientilor ce intentionez sa ii aduc in sistem? Si atunci au inceput piticii sa se contrazica, cum ca siguranta celorlalti investitori, si a membrilor de pe ramura mea nu trebuie afectata si ca biznisu trebuie sa aiba siguranta, moment in care le-am explicat ca fiind un sistem piramidal hibrid, siguranta companiei este garantata de sistemul in sine. Dup-aia a inceput episodul de balbe, prin care mi s-a spus ca oricum nu pot ajunge la 150000E ca este extrem de dificil si ca sunt doar cativa in lume, care au acest rang si doar cu acordul lor si al companiei pot deveni "pastorul" atator de multe persoane. De clauze si garantii, in modalitatea in care ma exprimasem eu, nici vorba, doar imi tot explicau ca vezi bine ei imi vor oferi tot ce am nevoie, dar atat - mai pe scurt, sclav fara beneficii. Moment in care mi-a sarit tandara si am inceput sa zic cu voce tare ca nu inteleg viitorul pe care il pot avea intr-o firma care pe fata nu imi permite sa avansez dincolo de o limita, le-am arata cu referinte ca am adus peste 100k extra cumparatori prin doua campanii online concepute de mine, unor clienti internationali si ca sunt sigur ca pot face mai mult de atat daca mi se ofera garantia scrisa de la firma mama ca am exceptie de la regulament - ei bine asta nu le-a placut, asa ca am continuat si cu garantiile si clauzele si au spus ca ofera asa ceva si mi-au adus niste contracte bullet-proof din care reieasea clar ca drepturile mele sunt zero privitoare la impactul adus, adica daca mi se face vant din firma la un moment dat, clientii mei sunt luati (ca sa intelegeti de ce altcineva preia clientii vostri chipurile sa va faca bine - de fapt se asigura ca nu plecati si le luati si 500 clienti), iar singurele beneficii cu care plec sunt banii investiti in ultima luna, plus residual revenue - adica un cacat. Cum zic ei "faceti cariera calatorind"? Din punct de vedere logic si contractual, chiar si la 10000E/luna daca ei o termina cu voi, sunteti mancati, asa ca pentru cei ce urmaresc libertatea financiara - conceptul lor e de fapt o gogorita. Comparativ brokerajul financiar este un venit mai sigur pentru tine, decat asa scheme de afaceri.

Dar, din fericire, eu stiu cum merg sistemele astea, am lucrat pentru agentii care concep astfel de scheme de afaceri, evenimente, concep textele, concep pana si cea ce se intampla pe langa scena, atat delir de bucurie, cat si scandaluri daca este cazul, depinzand fix de evolutia evenimentului. La fiecare astfel de eveniment deobicei din agentia noastra pleca o echipa de doi supervisori, care dau instructiunile exacte subiectilor evenimentului, dar si celor angajati. Ca sa intelegeti cam cat de serioasa si banoasa e o astfel de afacere - se aduc pana si copii la pupat sau batrani cu doua "curve" pe cate un picior daca e cazul. Tot ce trebuie asigurat, pentru ca scopul evenimentului sa fie atins!

Nu va asteptati ca cel care va invita sa stie dedesubturile a ceea ce vi se pregateste, el este sincer incantat de un show reusit, care sa iti arate tie, prietenul sau, cat de bine a ajuns el si in ce "ape" se invarte - in realitate sunt doar sclavi cu un scop bine trasat de companie (e o afacere la urma urmei asa ca nu ai ce sa reprosezi acestora).
Puteti testa, sa vedeti cu ochii vostri, cei ce nu ati vazut asa ceva inca, de test si amuzament : sunt asa de spalati pe creier cei prezenti acolo, de zici ca au inventat tratamentul pentru cancer - sunt efectiv acoliti, ca cei dintr-un cult. Iar daca le prezinti ceva riscant in ceea ce iti recomanda ei sa faci, iti vor explica continuu si cu efectiv texte similare, cum ca orice ai zice gresesti, precum in Idiocracy (vezi secventa cu Brawndo si electrolitii)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Vw2CrY9Igs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#165
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Interesant, azi am fost şi eu la o întâlnire în Timişoara la Boavista,  aveau pachete prin Europa cu all inclusive,  hotel de 5 stele pe la 250 de dolari. Dar am stat doar 20 de minute, a trebuit să plec, deci nu ştiu mai departe ce şi cum.

#166
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Acum vreo două seri mă sună un prieten, că dacă am timp sa vin sa bem ceva la un restaurant si sa vad ceva frumos în același timp... Îl întreb despre ce e vorba, îmi zice că nu poate să-mi spună , dar e ceva ce o să-mi placă... Îi zic, "bă, e cu striptease sau dreaq, swingeri ?!?" La fel, îmi zice să vin, că o să văd acolo despre ce e vorba. Pe drum, încep să bănui despre ce poate fi vorba și-mi zic, dacă e ceva gen "Delfinul", o să le stric la ăia prezentarea, o să mă ridic la un moment dat în picioare și o să strig : "La muncă, băă, nu mai visați voi cai verzi pe pereți !!! "
  În fine, ajung acolo, am mirosit din prima despre ce e vorba, da' zic, hai, să rămân, să mă fac că sunt interesat. Fac un tur de priviri, observ ca 80% sunt tineri, toți se cunoșteau intre ei si se salutau, zici ca nimerisem intr-o secta... Vreo doua bunăciuni se hlizeau, când în stânga, când în dreapta...
Începe prezentarea, introducerea o face o tristă, care-culmea, cică doar ce fusese promovată la nivelul "marketing-director" și automat 2000$/luna pe viata. După aceea, un tip, ne prezintă partea cu distracția, excursii exotice aproape moca, frenezie în sala, în stânga mea una urla extaziata ca la comanda: "Daaaaa", "Suuuupeeeer", mă uit de vreo doua ori urât la ea, dar nu pricepe că privirea mea ii zice " huooo, nebuno, ce-ai pățit ?!?" și continua pe același ton. Urmează alt tip care ne prezintă partea de business, la fel, frenezie în sala:
"Va place sa aveți șef ?"
- Nuuuuuu !!!
"Cei care aveti firma, aveți timp liber ?"
- Nuuuuuuu !!!
"Vreți sa va plimbați în excursii exotice și sa câștigați bani, în același timp ?"
-Daaaaaa !!!
Între timp, dau un search pe Google si ajung direct pe acest topic. Citesc un pic, după care il ascult atent pe tipul ala, ajuns la pledoaria de final:
"Aveti doua variante, sa deveniți membri, sau nu. Să începem cu "nu": banii pe care ați fi trebuit sa-i dați pe înscriere ii veți cheltui pana la Paste, cu siguranță... Vi se va schimba viata? "
- Nuuuuu !!!
  "In schimb, dacă veți deveni membri, viata dumneavoastră se va schimba, veți avea foarte mult timp liber, veți călătorii, va veți distra și, în același timp va vor intra banii în cont"
-Yeeaaaaah !!!
Face greșeala să o întrebe pe una de la o masa apropiata, și ea aflata probabil prima data la acest "show", dacă vrea sa devina membru si tipa ii răspunde sec "Nu!", o întreabă cine a invitat-o, după care ii spune, dar cu apropo și la ceilalți: "Hotărâți cu inima, nu cu mintea !!!" . Cât pe ce să mă pufnească râsul...
Îi spun celui care ma invitase ca e o chestie piramidala, el o tine pe a lui, îl mai susține și un prieten de-al lui, la fel de spălat pe creier, aflat la aceeași masa, după care în ajutorul lor vine tipul ce prezentase partea cu excursiile... Îi spun și lui același lucru, că e o chestie piramidala, că la un moment dat nu va mai avea cine sa vină de jos, la care el îmi zice: " Înscrie-te acum și toți cei care se vor înscrie după tine vor face bani pentru tine, noi suntem abia la început, nici nu ne-am lansat încă în Romania... gândește-te ca suntem 7 miliarde pe planeta asta ".
Posted Image

Edited by gigi_4476, 12 February 2016 - 11:40.


#167
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgigi_4476, on 12 februarie 2016 - 11:30, said:

    Acum vreo două seri ...    
Felicitari! Functionezi ca un om normal  :)

#168
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Ca să intri în aşa ceva, trebuie sa fii ori prost, ori ţepar... Si, cum nu fac parte din aceste doua categorii...
Dacă "as fi pus botul", primul lucru la care s-ar fi gândit ăia ar fi fost: "hai, că l-am fraierit (și) pe ăsta !!! ". După care urma sa-mi găsesc si eu, la rândul meu, alții pe care sa-i fraieresc ca să-mi recuperez banii. Si aceștia ar fi avut la fel, doua variante, sa rămână cu banii pierduți si sa ma "pomenească" pt tot restul vieții sau, la rândul lor, sa găsească alții de fraierit și tot asa, mai departe...

#169
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostDComan, on 10 februarie 2016 - 01:22, said:

..avand in vedere experienta mea in marketing, gasesc conditiile lor, nejustificate si ca as dori sa inteleg (1) de ce pe sistemul lor de plata suma maxima de plata lunara la care pot ajunge este de 150000E si (2) fiind o propunere de afaceri, cu mine potential investitor la urma urmei, care este garantia mea contractuala de cota share si transparenta contractuala in privinta clientilor ce intentionez sa ii aduc in sistem? Si atunci au inceput piticii sa se contrazica, cum ca siguranta celorlalti investitori, si a membrilor de pe ramura mea nu trebuie afectata si ca biznisu trebuie sa aiba siguranta, moment in care le-am explicat ca fiind un sistem piramidal hibrid, siguranta companiei este garantata de sistemul in sine. Dup-aia a inceput episodul de balbe, prin care mi s-a spus ca oricum nu pot ajunge la 150000E ca este extrem de dificil si ca sunt doar cativa in lume, care au acest rang si doar cu acordul lor si al companiei pot deveni "pastorul" atator de multe persoane.

Foarte interesanta experienta ta! Pe langa faptul ca au incercat sa vanda castraveti la gradinari, aflu ca exista un plafon de castiguri care nu se vrea depasit indiferent de performante, precum si zero garantii oferite pentru toate acele beneficii recurente rezultate in urma construirii si mentinerii active a unei retele vaste de clienti de catre un foarte bun om de marketing. Daca mai punem la socoteala excluderile din retea fara explicatii rationale ale oricui li se nazare lor, nu pot sa nu constat, inca o data daca mai era cazul, ce schema piramidala de imbogatire absolut ingrozitoare si fara scrupule se vrea sistemul de colectat bani sub acoperirea unei societati de turism numit World Ventures LLC!

#170
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 12 februarie 2016 - 22:31, said:

... aflu ca exista un plafon de castiguri care nu se vrea depasit indiferent de performante
Da, exact, teama ca reusiti sa invartiti cateva miliarde lunar.


View PostEduard, on 12 februarie 2016 - 22:31, said:

... zero garantii oferite pentru toate acele beneficii recurente rezultate in urma construirii si mentinerii active a unei retele vaste de clienti de catre un foarte bun om de marketing.   
Deci asta visa foarte capabilul om de marketing din tine: sa "construiesti: o piramida de nefericiti naivi. Adica daca esti tu [acest "tu" reprezentand un candidat abstract al succesu fulminant] prost iti inchipui ca mai aduni suficienti stupizi in aval de tine astfel incat sa duci o viata de huzur... Ghinion!

Pare ca singura ta durere este ca te-au exclus din sistem.
Dracu', unii nu vor sa se trezeasca la realitate nicicand!


A sintetizat foarte bine colegul de mai sus:

View Postgigi_4476, on 12 februarie 2016 - 14:36, said:

Ca să intri în aşa ceva, trebuie sa fii ori prost, ori ţepar...
As mai completa eu: "Ca să intri în aşa ceva, trebuie sa fii ori prost, ori ţepar... ori ambele concomitent"!

Edited by BlueKing-69, 12 February 2016 - 22:46.


#171
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
De barfitori sa nu ai treaba,
Fiindca o vorba veche spune:
Nicicand o viespe nu inteapa
Alt fruct decat pe cele bune.

#172
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,545
  • Înscris: 02.09.2006
Rahat cu perje! Ai incercat sa te lipesti de excrocherie, dar te-au mirosit ca esti gargarist si prea lacom si te-au ejectat. Asta-i toata povestea!

#173
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Dacă-n prostie s-ar putea
Şi doctoratul să se dea,
Ar fi, la noi, o tragedie,
C-ar fi la doctori.. în prostie!

#174
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
La cautare "world ventures" pe google -softpedia e pe locul 3 dupa site-urile oficiale Bravo Softpedia si Eduard !!!!
Aseara am fost si eu invitat si hotia este in plina desfasurare
Manipulatorii au ajuns si in cercurile mele, dar nu am uitat de Caritas si FNI
Ultima speranta este ca NU VA DURA PREA MULT PANA LA COLAPS -in caest fel pierderile cotizantilor se vor opri fara voia lor dar spre binele lor

#175
wareternity

wareternity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Ai incercat sa mergi pe 'abuz de incredere' direct catre cek care te-a inscris sau cel care ti-a recomandat?

#176
wareternity

wareternity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Cel*

#177
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Salut Vali. Iti multumesc pentru impartasirea experientei. Eu daca as fi fost in locul celor de la WorldVentures as fi incercat sa ies din ascunzatoare pentru a-mi demonstra bunele intentii - macar si in ceasul al 12-lea - si pentru a convinge prin fapte ca felul in care am gandit acest sistem este despre o afacere si nu despre o tzeapa. Dar probabil ca planul este cu totul altul: mintim cat putem, furam oricat ne este la-ndemana, apoi disparem cu sumele fabuloase, caci vom fi strans averi.

Waternity, increderea este o chestiune care deriva dintr-o elementara moralitate pusa in practica, aici insa lucrurile sunt cu mult mai grave decat abuzul de incredere si tin atat de o carenta educationala serioasa, precum si de justitie. In prezent nu mai poate sa zica nimeni din cei care activeaza in World Ventures fiind vorbitor de limba romana ca nu stie ce se intampla. Discutia de pe Softpedia numara deja 27.000 de accesari. Presupunand ca intre timp grupul de membri romani din organizatia worldventista ar fi ajuns de la 5000 la 10.000, tot sunt cu mult mai multe accesari decat numarul acestora. Si fiindca intalnirile de racolare continua, constat ca ceea ce inteleg cei mai multi dintre acesti membri sa faca pe mai departe e sa persiste intr-un soi de minciuna si inselatorie devenita a doua lor natura, impreuna cu reprezentantii oficiali ai companiei care supervizeaza toate aceste actiuni. Practic acesti oameni continua sa se minta pe ei ca ceea ce fac are un viitor si o legitimitate, drept pentru care isi pacalesc prietenii, cunoscutii, partenerii, totul de dragul unor avantaje vremelnice. Iar de aici pana la a vinde-o si pe mama si pe tata nu mai e cale lunga. Cam atat de departe merg lucrurile, dincolo de abuzul de incredere.

Am primit si o interpelare de la un membru World Ventures acum cateva saptamani care imi transmitea cat de suparati sunt pe mine membrii romani din organizatie. I-am transmis ca ar trebui sa fie suparati pe ei insisi, pe cat de usor sunt de cumparat si de manevrat, pe cat de putin le pasa de prestanta lor si de tot ce lasa in urma.

Povestea merge mai departe..

Edited by Eduard, 16 March 2016 - 20:01.


#178
wareternity

wareternity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009

View PostEduard, on 16 martie 2016 - 20:00, said:



Waternity, increderea este o chestiune care deriva dintr-o elementara moralitate pusa in practica, aici insa lucrurile sunt cu mult mai grave decat abuzul de incredere si tin atat de o carenta educationala serioasa, precum si de justitie. In prezent nu mai poate sa zica nimeni din cei care activeaza in World Ventures fiind vorbitor de limba romana ca nu stie ce se intampla. Discutia de pe Softpedia numara deja 27.000 de accesari. Presupunand ca intre timp grupul de membri romani din organizatia worldventista ar fi ajuns de la 5000 la 10.000, tot sunt cu mult mai multe accesari decat numarul acestora. Si fiindca intalnirile de racolare continua, constat ca ceea ce inteleg cei mai multi dintre acesti membri sa faca pe mai departe e sa persiste intr-un soi de minciuna si inselatorie devenita a doua lor natura, impreuna cu reprezentantii oficiali ai companiei care supervizeaza toate aceste actiuni. Practic acesti oameni continua sa se minta pe ei ca ceea ce fac are un viitor si o legitimitate, drept pentru care isi pacalesc prietenii, cunoscutii, partenerii, totul de dragul unor avantaje vremelnice. Iar de aici pana la a vinde-o si pe mama si pe tata nu mai e cale lunga. Cam atat de departe merg lucrurile, dincolo de abuzul de incredere.


Ideea era ca sa iti recuperezi banii + daune morale .. daca este sau nu aceasta o solutie pentru cei care s-au convins de faptul ca este o inselatorie si vor sa paraseasca grupul ... daca asta s-ar intampla cu multi dintre membrii probabil vor veni si dinspre worldventures niste schimbari ... pentru ca ar vedea ca sunt in pericol.

#179
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016
Poate putem face un proces sau o plangere colectiva impotriva persoanelor fizice Razvan Dinca si Geta Voinea. Daca mai sunt si altii care gandesc la fel ar fi bine sa discutam mai multe, pentru ca e groasa treaba, si ceva chiar trebuie facut. Astept cu interes reply.

#180
Danrazvanionescu

Danrazvanionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2016

View PostEduard, on 06 decembrie 2015 - 17:35, said:

Mai vedem noi cum e cu rostul.. Cine rade la urma..
Haide sa ne strangem cumva. Trebuie ceva facut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate