Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Astrologie, zodiac, horoscop

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Poll: Hai să-ț gîcească moama hominida (52 member(s) have cast votes)

Credeți în predicțiile astrale?

  1. Divinație, deci interzis creștinilor (6 votes [11.54%])

    Percentage of vote: 11.54%

  2. Lipsit de bază științifică (21 votes [40.38%])

    Percentage of vote: 40.38%

  3. Mie mi se potrivesc (25 votes [48.08%])

    Percentage of vote: 48.08%

Vote Guests cannot vote

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
tovarasi, imi place despre voi!
unu' e mandru ca e capra! altu ca e bou! un altu' se umfla-n pene ca este o insecta (scorpion).
pai fiilor, daca va simtiti animale, de ce nu va cazati la gradina zoologica? :)

#20
Sagan

Sagan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.05.2009
Daca intradevar pozitia planetelor in momentul in care te-ai nascut iti influenteaza viata direct, cum pot doi gemeni, care aveau planetele asezate identic, sa aiba vieti atat de diferite? Si... cum pot niste planete sa iti controleze viata?
E interesant cum exista zeci de ziare cu rubrica astrologie care se schimba zilnic, dar nu exista macar un ziar cu o rubrica saptamanala despre astronomie.
Ati observat cat de diferit este horoscopul de la un ziar la altul?

#21
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View PostSagan, on May 15 2009, 17:59, said:

Daca intradevar pozitia planetelor in momentul in care te-ai nascut iti influenteaza viata direct, cum pot doi gemeni, care aveau planetele asezate identic, sa aiba vieti atat de diferite? Si... cum pot niste planete sa iti controleze viata?
E interesant cum exista zeci de ziare cu rubrica astrologie care se schimba zilnic, dar nu exista macar un ziar cu o rubrica saptamanala despre astronomie.
Ati observat cat de diferit este horoscopul de la un ziar la altul?
Cand spui ca aveau planetele asezate identic... nu te referi la toate, nu? Ca e un pic mai greu sa fie toate asezate identic. Pentru ca, daca te gandesti un pic sunt 12 case si planetele (10 la numar) sunt asezate dispersat in aceste 12 case si la N(grade)M(minute) intr-o anumita zodie. Deci cam greu ce spuneti.

Da, cum ziceam in postul meu anterior, sunt astrologii astia de ziar care dau un horoscop foaaaarte general, pe zodie, mai rar cand se potriveste perfect si el de obicei se bazeaza si pe caracteristicile zodiei, ma gandesc, si sunt  astrologii care au nevoie de data ta de nastere si ora pentru a-ti putea da niste detalii concrete despre ce se va intampla in viata ta. Un exemplu de astrolog adevarat, din cate am observat ce zice este in cea mai mare parte adevarat, este Urania, de pe B1TV. Nu vreau sa ii fac doamnei reclama, dar ce mi-a zis a cam fost si de unele chestii am putut sa ma feresc datorita dansei, le-am vazut cand am trecut pe langa ele, daca pot sa zic asa.

Astrologul adevarat nu e un ghicitor in palma sau in carti, e o persoana care iti poate spune niste lucruri valabile. Sunt programe de calculat astrograma natala. Am un astfel de program pe calculator insa, din nefericire, eu nu stiu sa citesc o astrograma. Iar cine stie, nu are timp sa faca.

#22
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View Postmaxy, on Jan 19 2006, 10:57, said:

Caracteristicile zodiei mi se potrivesc întru totul. Horoscopul zilnic deloc.
:deadtongue:
Asta pentru ca se face de obicei la intamplare. Fa-ti unul personalizat bazat pe toate datele tale de nastere. S-ar putea sa ai surprize :) Dar cum la noi astrologia a devenit un fel de "moda" fara nici o legatura cu ceea ce reprezinta de fapt e mai dificil.

Si inca ceva nu e vorba de influenta planetelor. E vorba de ciclurile existentiale. Se raporteaza la cele planetare pentru ca (coincidenta) corespund cu ele si acum 4000 de ani cand nu era atata poluare si cerul era mai clar iar oamenii mult mai plictisiti se uitau mai mult in sus. Pana la urma se pare ca nu e chiar asa haos in Univers.  :D  La fel cum exista cicluri economice, cicluri climatice etc la fel exista si pentru muritorul de rand raportat la umila-i existenta.

"Dl. Halley: Dar eu nu cred in astrologie!
Sir Isaac Newton: Eu am studiat subiectul D-le Halley, dumneavoastra nu."

#23
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostAcynonix, on Jan 19 2006, 10:35, said:

De exemplu, luând la întâmplare o zodie, berbec, să zicem, că arici n-am găsit, iată ce predicții găsesc pe câteva site-uri de astrologie: ...

Io n-am înțeles nimic.
  :lol: :lol:  normal. daca ai sti cat timp ia sa faci previziunile pt un horoscop din asta de ziar, ti-ai da seama ca redactorii le scot din burta, sau le pastreaza pe cele mai vechi si le rearanjeaza ulterior, pt ca tot nu se vor potrivi niciodata. de aia fiecare ziar are alta predictie in aceeasi zi la aceeasi zodie.

acuma, astrologii nu'sh daca tot asa fac, unii poate ca nu, dar nu poti sti niciodata. oricum, nu merita sa-ti bati capul cu ele.

insa nu pot sa nu recunosc ca citind cateva saptamani la rand horoscopul zilnic de aici  - e in engleza - mi s-a potrivit im majoritatea cazurilor desi stiu cum se fac predictiile, si stiu ca astea generale nu au cum sa se potrivesca decat intamplator. si totusi...

#24
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostDari@, on May 23 2009, 20:02, said:

:lol: :lol:  normal. daca ai sti cat timp ia sa faci previziunile pt un horoscop din asta de ziar, ti-ai da seama ca redactorii le scot din burta, sau le pastreaza pe cele mai vechi si le rearanjeaza ulterior, pt ca tot nu se vor potrivi niciodata. de aia fiecare ziar are alta predictie in aceeasi zi la aceeasi zodie.

acuma, astrologii nu'sh daca tot asa fac, unii poate ca nu, dar nu poti sti niciodata. oricum, nu merita sa-ti bati capul cu ele.

insa nu pot sa nu recunosc ca citind cateva saptamani la rand horoscopul zilnic de aici  - e in engleza - mi s-a potrivit im majoritatea cazurilor desi stiu cum se fac predictiile, si stiu ca astea generale nu au cum sa se potrivesca decat intamplator. si totusi...

Iti spun din punctul de vedere a unei persoane care a facut un horoscop personalizat in cateva randuri (nu de alta dar lumea nu are timp sa stea si sa-si citeasca toata interpretarea). Cand faci un horoscop pentru o zi (bazat pe toate datele personale ale unei persoane) alegi aspectul cel mai apropiat dar daca excluzi celelalte aspecte s-ar putea sa pierzi imaginea de ansamblu. In ceea ce priveste textele din ziare majoritatea sunt facute la intamplare pentru ca nu ai cum sa te adresezi in 3 randuri la 1/12 din populatia planetei si sa mai si ai dreptate, poate daca le scrii ceva de genul: "azi vei manca" si nici macar asa nu ai dreptate 100%  Si-atunci majoritatea nici nu se mai chinuie macar :D

#25
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Ceea ce apare in ziare sau aiurea despre astrologie este o incercare nereusita de a populariza stiinta astrologiei.Foarte mult gresesc si unii asa-zisi astrologi care se implica in asa ceva,dar nu sunt decat niste profitori care incearca sa castige un ban.Pentru o mai buna perceptie asupra astrologiei recomand forumuri de specialitate,de unde se pot afla multe lucruri interesante,de exemplu pentru sceptici exista posibilitatea sa li se interpreteza astrograma si atunci afla si ei ce e cu astrologia.Din pacate sau din fericire,pentru a face chiar si acest lucru iti trebuie sa ai ceva cunsotiinte despre psihologie,pentru ca degeaba iti va spune un om ca esti intr-un fel,pentru ca chiar daca esti asa,poti fie sa negi din prostie sau intentionat;dar poti sa si sa recunosti ca exista ceva adevar in astrologie.Experienta directa e importanta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate