Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vanzare-cumparare; se mai poate face ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Buna ziua,

Daca bunicul meu, inainte de a muri, i-a lasat intreaga masa succesorala unchiului meu prin vanzare-cumparare, se mai poate face ceva? Si daca da, la cat pot ajunge cheltuielile de judecata?
Multumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Fiind proprietăţile şi dorinţa lui, nimic.

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Actul de vanzare cumparare este destul de greu de atacat.

Pentru a dovedi o anumita afectiune psihica trebuie sa ai acte solide care sa demonstreze aceasta.

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postct13mey, on 21 iulie 2015 - 18:47, said:

Pentru a dovedi o anumita afectiune psihica trebuie sa ai acte solide care sa demonstreze aceasta.
Nu trebuie să dovedesc nimic .
Când face vânzarea şi are peste 60 de ani , trebuie să-şi facă un control la cap .
Altfel poate fi atacat .

#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Si notarul care a intocmit actul,oare nu stia asta?

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postno_comment, on 21 iulie 2015 - 18:35, said:

Buna ziua,

Daca bunicul meu, inainte de a muri, i-a lasat intreaga masa succesorala unchiului meu prin vanzare-cumparare, se mai poate face ceva? Si daca da, la cat pot ajunge cheltuielile de judecata?
Multumesc.
in primul rand, prin vanzare-cumparare se transfera bunuri, nu "se lasa masa succesorala". bunicul avea dreptul sa faca de doreste cu bunurile sale.
in al doilea rand, v-ati gandit la varianta respectarii deciziei lui? e destul de nasol sa trebuiasca sa recurgi la astfel de subterfugii ca sa te asiguri ca familia iti va respecta deciziile cu privire la bunurile tale.
in al treilea rand, aveti 2 variante de atac: cea cu "deplinatatea facultatilor mentale" si cea cu "vanzare fictiva". ambele sunt relativ greu de demonstrat si fara sanse sigure de castig in instanta.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006
Este cred cea mai gretoasa situatie cand hienele,sacalii si vulturii hoitari se aduna in jurul prazii.Nu cumva sa ramana pe din afara.Pentru asta sunt in stare sa calce efectiv peste cadavre
Bleah.Posted Image Posted Image Posted Image

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 30.07.2008

View Postno_comment, on 21 iulie 2015 - 18:35, said:

Buna ziua,

Daca bunicul meu, inainte de a muri, i-a lasat intreaga masa succesorala unchiului meu prin vanzare-cumparare, se mai poate face ceva? Si daca da, la cat pot ajunge cheltuielile de judecata?
Multumesc.

Daca au facut contract de vanzare-cumparare si a decedat dupa cativa ani nu cred ca  exista vreo sansa de a contesta contractul . Ce inseamna "inainte de a muri" ? In mod normal asa se face pentru a evita succesiunea , mostenitorii si alte scandaluri , plus ca lasi tot celui care are grija de tine Posted Image  nu celui care iti este ruda dar doar cu actele ...

Edited by superm, 21 July 2015 - 19:08.


#9
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,031
  • Înscris: 24.04.2013
Cred ca depinde mult de cand si in ce conditii a fost facuta vanzarea. De exemplu:

In art. 1091 alin (4), Noul Cod Civil said:

(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare.
Si donatiile pot fi sunt supuse (in anumite conditii) raportului. Sursa: <http://legeaz.net/no...atilor-excesive>

Un raspuns cat de cat nu cred ca poti obtine decat dupa o consultatie juridica, cu actele in fata. Iar daca e vorba de un proces, nu il vad decat unul lung, urat si foarte costisitor. Si pana la urma cred ca si @_Smiley_ are dreptate cu respectarea dorintei defunctului, mai putin poate in cazul ca aceasta dorinta a fost ‘ajutata’ din greu de catre beneficiar sa se incline intr-o anumita parte.

Edited by sags, 21 July 2015 - 19:14.


#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Poate omul a avut o datorie fata de fratele sau si in felul acesta s-a achitat de ea.In al doilea rand perfect de acord cu cele scrise de_SmIley_ visavis de respectarea dorintei lui.Urate situatii apar intre rude,dar asa a fost mereu.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Păi în cazul ăsta ar trebui să se împartă banii din vânzare, ca moştenire, dacă nu a vândut totul pe 1 leu.

#12
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View Postgenius, on 21 iulie 2015 - 18:51, said:

Nu trebuie să dovedesc nimic .
Când face vânzarea şi are peste 60 de ani , trebuie să-şi facă un control la cap .
Altfel poate fi atacat .
E vreo lege care prevede asta? Daca da, care anume?

#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postno_comment, on 21 iulie 2015 - 19:24, said:

E vreo lege care prevede asta? Daca da, care anume?
Nu ştiu exact legea .
Citeşte aici :
http://stirileprotv....estamentul.html

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Domnul meu acolo este vorba de donatie sau testament,nu de vanzare cumparare.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Ma gandeam sa ma friga dupa ce-oi muri, dar citind mesaje nesimtite, cand oi da coltu' o sa am pretentia sa fiu inmormantat la erectie si cu fata-n sus
Iar cei care doresc sa fure din ceea ce am strans eu, sa vina la mine sa ma pupe la cea mai mare elevatie.

Pentru cei care vor sa aiba ce am eu, am 2 cuvinte: LA MUNCA!

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgenius, on 21 iulie 2015 - 18:51, said:

Când face vânzarea şi are peste 60 de ani , trebuie să-şi facă un control la cap .

E sigur. Ai 15 ani si cei de 30 ti se par batrini si de 60 aproape morti? La 60 ani inca mai ai ani buni de munca in fata. Nu stau sa caut dar sigur am avut PRESEDINTE cu destul peste 60 ani.

#17
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Este obligația notarului să ceară certificat medico-legal de discernământ .
Ceartă-te cu ăștia care fac legile !

#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postgenius, on 21 iulie 2015 - 19:50, said:

Este obligația notarului să ceară certificat medico-legal de discernământ .
Ceartă-te cu ăștia care fac legile !

Cu respect va intreb,cand ati facut ultimul act de vanzare cumparare ,si daca stiti de cand este valabila aceasta prevedere?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate