Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 

Corectitudine politica si multiculturalism

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1154 răspunsuri în acest subiect

#1099
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.660
  • Înscris: 30.10.2009
Captcha, 2. e din regulament zice că postarea aceluiași mesaj sau postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversație se numește flood și e interzisă. Să nu mai faci de-astea.

http://forum.softped...2#entry19845431

#1100
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.005
  • Înscris: 16.10.2013
OK, scuzati pentru flood.

View Postandreic, on 14 septembrie 2016 - 07:25, said:

Atitudinea bisericii este de laudat cum scriam si dincolo, fiind in acord cu invataturile crestine din care nu fac parte ura si segregarea etnica/rasiala.
Atitudinea Papei si a unei parti din cler, dar nicidecum unanima.
E blasfemie ca cineva ca tine sa vorbeasca de invataturi crestine. Ce stii tu despre ele? Mai ales cand iti cautam postarile pe religie, ai scuipat venin pe tot ce inseamna crestinism.
Chiar nu ti-e jena de asemenea ipocrizenie? :puke:

#1101
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.827
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCaptcha, on 14 septembrie 2016 - 11:19, said:

Atitudinea Papei si a unei parti din cler, dar nicidecum unanima.
Cuvantul sau este cuvantul domnului, parca asa era nu ? Nu are importanta ce crezi mai departe ca e blasfemie sau nu, eu sunt nonreligios oricum si nu ma afecteaza. Eu comentam atitudinea sa care este in acord cu invataturile, sa uneasca oamenii nu sa-i desparta. Sunt sigur ca aceeasi atitudine ar fi avut-o si predecesorul sau, Papa Ioan P II.

Editat de andreic, 14 septembrie 2016 - 16:00.


#1102
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostCaptcha, on 14 septembrie 2016 - 11:19, said:

E blasfemie ca cineva ca tine sa vorbeasca de invataturi crestine. Ce stii tu despre ele? Mai ales cand iti cautam postarile pe religie, ai scuipat venin pe tot ce inseamna crestinism.
Chiar nu ti-e jena de asemenea ipocrizenie? Posted Image
Stangistilor le place grozav sa ia din crestinism ce pot ei interpreta ca sa iasa cat mai de rahat, sa ne poata apoi improsca pe noi cu el.
E modul lor de a ne da palme zicandu-ne ''de ce nu intorci obrazul"?Posted Image
Inca nu te-ai prins?

Editat de lefcadio, 15 septembrie 2016 - 10:05.


#1103
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.736
  • Înscris: 06.08.2004

View Postandreic, on 14 septembrie 2016 - 15:56, said:

Cuvantul sau este cuvantul domnului, parca asa era nu ? Nu are importanta ce crezi mai departe ca e blasfemie sau nu, eu sunt nonreligios oricum si nu ma afecteaza. Eu comentam atitudinea sa care este in acord cu invataturile, sa uneasca oamenii nu sa-i desparta. Sunt sigur ca aceeasi atitudine ar fi avut-o si predecesorul sau, Papa Ioan P II.
Indeed. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TjqjPB29Txw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Papa Ioan Paul II chiar a pus bazele dialogului intercultural si interconfesional avand la baza nevoia de pace a tuturor.

#1104
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.323
  • Înscris: 11.06.2016
Washington despre riscurile viitoare de corupere ale politicii - si apoi ale intregii societati.
Exact ce se intampla azi:
http://www.wnd.com/2..._orig=education

Editat de lefcadio, 19 septembrie 2016 - 08:56.


#1105
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.736
  • Înscris: 06.08.2004
Ce legatura are cu subiectul stirea respectiva?

#1106
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postlefcadio, on 20 septembrie 2016 - 12:41, said:

Respectiv posedatii si cobustibilii pentru fundul iadului.
Stai, ca pana sa devina respectivii combustibil pentru flacarile iadului, transforma lumea din jurul lor intr-un iad pamantesc.
Si dupa ce-ai turnat apa de canal in butoiul de vin, nu cred ca mai poti reveni vreodata la calitatea dinainte.

Cel mai greu e sa fii martor la toate astea si sa nu poti face nimic sa opresti fenomenul.

View PostCris007, on 15 septembrie 2016 - 11:10, said:

Papa Ioan Paul II chiar a pus bazele dialogului intercultural si interconfesional avand la baza nevoia de pace a tuturor.
Sfantul Ioan Paul n-a promovat transmutarea popoarelor sau eliminarea granitelor. In plus era un anti-comunist fervent, considera ca ideologia egalitara este o crima impotriva Liberului Arbitru. :)

Iar in discursul acela se focaliza mai ales pe Orientul Mijociu, amanunt care ti-a scapat pesemne: :console:
Papa Ioan Paul al Doilea consideră că Orientul Mijlociu are nevoie de lideri care să promoveze o politică bazată pe demnitate şi pe respectul faţă de drepturile omului. Într-un mesaj difuzat pentru Ziua Mondială a păcii, celebrată la 1 ianuarie, suveranul pontif spune că problema păcii nu poate fi separată de chestiunea demnităţii umane şi a drepturilor omului.

#1107
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.323
  • Înscris: 11.06.2016
Ajutarea invadatorilor e o forma de eroism/altruism
“Now I Help Illegal Aliens Infiltrate America!”
By Debbie Schlussel
http://www.debbiesch...ltrate-america/

Editat de lefcadio, 26 septembrie 2016 - 15:04.


#1108
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.771
  • Înscris: 07.02.2013
Old news.Comuistii erau ocupati sa ajute orice oprimat in razboaiele africane de acum 30-40 ani:Angola,Mozambic,Rhodesia.Cu conditia sa nu fie alb,desigur.Nu,nu vorbesc de blocul estic,ci de boii din vest care mai faceau un trafic,mai dadeau o informatie,mai ajutau la un sabotaj sau infiltrau teroristi.
Ironia a facut ca unii din ei sa crape in zilele noastre de mana oprimatilor,dar ce folos?

#1109
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Era normal să-i ajute, că doar albii erau invadatori pe acolo. Pana mea, mie ca şi român mi se pare o idioţenie să mă duc peste altul atât timp cât acea persoană nu-mi vrea răul.

#1110
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.771
  • Înscris: 07.02.2013
Hmm.Portughezii erau de sute de ani.Burii au 400 de ani si ei.Englezii aveau si ei suta.
Pe de alta parte aia rasculatii erau mana in mana cu lagarul comunist.In caz de succes,treceau tarile respective in randul luminosului far de rasarit.Cu foametea de rigoare.
Foarte putine miscari de acest gen nu au fost si comuniste.FLN algerian e un caz,dar e rar de tot.
Aia a fost in trecut,dar azi ai continuarea a ce s-a inceput atunci.Incluziunea conceptului de clasa in cel de etnie si rasa.
Daca colonistii zici ca erau ocupanti,atunci logic vorbind si migratorii-colonizatori de azi tot aia sunt.Daca albii tre sa plece acasa,se aplica si altora ideea.

#1111
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.089
  • Înscris: 24.09.2016
Corectitudinea politică nu este numai o problemă de limbaj, de inducții statistice eronate ("românii e hoți"), ci și una de respectare a legilor.
O țară, precum Ungaria, care decide, într-un fel sau altul să nu respecte deciziile U.E. mie mi se pare o țară incorectă. Dacă vrei să fii corect, decizi mai întâi să pleci din U.E. și apoi nu mai trebuie să te războiești cu deciziile U.E.

#1112
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostEsticul, on 02 octombrie 2016 - 23:21, said:

Corectitudinea politică nu este numai o problemă de limbaj, de inducții statistice eronate ("românii e hoți"), ci și una de respectare a legilor.
O țară, precum Ungaria, care decide, într-un fel sau altul să nu respecte deciziile U.E. mie mi se pare o țară incorectă. Dacă vrei să fii corect, decizi mai întâi să pleci din U.E. și apoi nu mai trebuie să te războiești cu deciziile U.E.
Intrebarea e cat mai reprezinta UE Europa reala, sau cat vor cetatenii ceea ce decide guvernul neo-sovietic UE.
Faptul ca n-au reactie nu inseamna ca face bine ce face.
Nici noi n-aveam reactie sub Ceasca, nici koreenii sub dinastia Kim...

View Postdjl, on 02 octombrie 2016 - 15:46, said:

Era normal să-i ajute, că doar albii erau invadatori pe acolo. Pana mea, mie ca şi român mi se pare o idioţenie să mă duc peste altul atât timp cât acea persoană nu-mi vrea răul.
Invadarea salbaticilor nu e neaparat rea.
Nu e laudabila dar nu e nici asa rea ca invadarea unei tari de nivel similar.
In plus comunistii voiau sa faca africanii sa accepte si ei comunismul, nu era nimic altruist.

Editat de lefcadio, 03 octombrie 2016 - 07:55.


#1113
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostEsticul, on 02 octombrie 2016 - 23:21, said:

O țară, precum Ungaria, care decide, într-un fel sau altul să nu respecte deciziile U.E. mie mi se pare o țară incorectă.

Crezi ca daca s-ar face un referendum in toata UE oamenii s-ar imbulzi sa primeasca musulmani pe banii lor in locul lor ?

#1114
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.089
  • Înscris: 24.09.2016
Oricum aceasta este doar primul val de acest tip în Europa. Explozia demografică din Africa (mai ales din Africa Subsahariană) și Asia de Sud-Vest va continua. În următorii 10 ani populația Africii va crește cu vreo 200 de milioane de oameni. Aceasta va duce la conflicte în zonă, dar invadarea Europei va continua cu pretextul conflictelor sau fără el.

Deja Europa și-a creat niște probleme interne foarte dificile din cauza imigrației deja existente. Nu cred că va fi în stare să ia o atitudine normală față de Africa și Asia de Sud-Vest, prin referendumuri europene sau pe alte căi.

Ceea ce interesantă este gargara ideologică într-o problemă extrem de practică. Adică incorectitudinea politică. A favoriza invazia nu înseamnă marxism. Marxismul nu este teoria celor defavorizați, ci a celor care vor schimbarea structurii economice a societății (cei mai defavorizați nu au niciodată astfel de obiective, ei au vocații de cerșetori și slugi).

Editat de Esticul, 03 octombrie 2016 - 17:02.


#1115
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostEsticul, on 03 octombrie 2016 - 16:42, said:

Deja Europa și-a creat niște probleme interne foarte dificile din cauza imigrației deja existente.

Singura problema interna europeana este abandonul crestinismului, si dupa reconquista aceasta problema nu va mai exista - ba mai mult, pentru europeni va incepe o noua epoca de mari realizari ca cea de acum 500 de ani.

#1116
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postionutzitaly, on 05 octombrie 2016 - 12:38, said:

Papa Francisc, de altfel iubit de italieni si cu o imagine buna, nu e un anti-papa

View Postionutzitaly, on 05 octombrie 2016 - 13:07, said:

sunt secularist si anti-clerical

Mai sa fie, dintr-odata crestinismul nu mai e de pork pentru secularisti, ba chiar il aclama pe papa. Miracol! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate