Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Autoaparare pe proprietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Nu stiu ce risc exista din punct de vedere legal, insa exista un mare risc sa fii linsat de catre satra, sa-ti ia foc casa, etc.
Acuma, daca esti dispus sa mori cu ei de gat, e optiunea ta. Noi nu putem decat sa-ti ramanem datori ca ne scapi de elementele rele.

#38
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 alex1912, on 05 iulie 2015 - 21:38, said:

Ai omis un paragraf. Important !

 MembruAnonim, on 05 iulie 2015 - 21:43, said:

....
Este autoaparare atunci cand te aperi ...de niste lovituri !
....

Uita si paragraful din Noul Cod Penal ce lamureste problema proprietatii:
Art. 19 Legitima Aparare

Quote

(3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.


Deci, daca-ti intra unul  fara drept, prin efractie, inselaciune, etc in curtea ingradita, si-i arzi una, esti in legitima aparare !

PS: Si eu spun ca o varianta demna de luat in seama este achizitia unui caine.
Si Amstaff-ul este o alegere buna din cel putin urmatoarele motive:
- Este un caine extrem de inteligent si poate fi dresat sa nu manance decat de la stapan sau dintr-un anume loc ( de exemplu din castronul lui)
- Este IMPRESIONANT. Putini sunt cei ce au curajul sa intre intr-o curte patrulata de un Amstaff.
- daca iei un caine de la un crescator bun ( si Har Domnului, avem in Romania asa ceva) - este un caine extrem de echilibrat, atasat de familie si prietenos cu cei pe care-i cunoaste ( de exemplu prieteni de familie, rude, etc);
Aditional, pana cumperi cainele si acesta creste suficient ca sa-si ia in serios rolul de protector ( cca. 1 an) - sarma cortina sau ghimpata pe gard !

PS: Daca optezi (si) pe un Amstaff, ai mare grija sa fii in regula cu toate actele ( inscris la Asociatia Chinologica, cip, declarat la Politie si montat afis cu "Atentie ! Caine Periculos !")

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori sa aveti dreptate, pentru ca si eu am bunuri si proprietati de aparat, numai ca legile din tara noastra sunt facute de oameni foarte destepti si care de exprima foarte imbarligat. In loc sa fie o lege simpla si clara, care sa spuna ca poti folosi orice mijloace sa-ti aperi proprietatea si in orice conditii si la orice ora, in lege se strecoara tot felul de subintelesuri.

Asadar nimic nu se schimba, am sa citez legea noua aici sa o vedem mai de aproape si facem comentariu pe text., sa vedeti ca nimic nu se schimba:

Quote

(2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
(3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.
Detalii: http://legeaz.net/no...al/art-19Â Â

Asadar, strecurarea acelui " în condiţiile alin. (2) " spune ca esti in legitima aparare dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului . Daca nu era introdus acel "în condiţiile alin. (2)" cred ca ar fi fost ok, dar asa nu ai voie sa-i faci nimic, nici macar sa-l retii.
Asadar, legile se modifica dar raman la fel.Posted Image , eu asta vad, sper ca realitatea sa-mi dovedeasca ca gresesc .

Edited by MembruAnonim, 09 July 2015 - 16:41.


#40
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
@ marr Punctul (3) spune clar ca se face in conditiile punctului (2) .

#41
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 Handicarpati, on 09 iulie 2015 - 16:42, said:

... Punctul (3) spune clar ca se face in conditiile punctului (2) .
Asa e, da' cainii mei nu stiu carte !

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cred ca ar trebui sa-i inveti....ca daca se intampla ceva rau, stapanul cainilor raspunde.

#43
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
La dumnealui in curte? cu afisul caine rau la poarta?

#44
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 surdomut, on 09 iulie 2015 - 14:31, said:

In copilaria mea, distractia principala era furtul fructelor din pomii vecinilor .
Nimeni nu a tras cu pusca in gasca de copii, nici nu a asmutit canii pe noi .
Ce treaba are " sfinta " proprietate cu copii ????
Nici in SUA nu-i voie sa impusti pe cineva care a vrut 2 nuci .
Cand vad nesimiti care imi distrug florile si le vand la piata, in timp ce eu ma aleg cu paguba, ma cam incearca dorinta de a-i scarpina. Copilaria ta nu-mi trezeste interes deloc.

#45
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015
Flori  ( furate ) ?  , vandute la piata ? in romania ?
Singurele flori de productie autohtona pe care le stiu eu vandute la piata sunt garoafele . Eventual ghioceii salbatici .

#46
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ori ti cu ursul, ori traiesti intr-o realitate paralela.
Ai impresia ca orice vanzare e musai insotita de bon si de tot felul de autorizatii?

Iaca exista indivizi care fura bunul altora si apoi il vand. Daca pe tine nu te deranjeaza, fie faci la fel, fie ii aprobi, ceea ce nu mi se pare normal.

Si da, la piata se mai vinde si altceva in afara de garoafe: trandafiri, liliac, crini si altele, dar nu le stiu denumirea.

 Bolund, on 09 iulie 2015 - 20:28, said:

La dumnealui in curte? cu afisul caine rau la poarta?

Unii nu stiu sa citeasca. Eu am un afis care zice sa nu parcheze in fata garajului, dar nu-l baga nime in seama. Si te astepti la soferi sa stie macar sa citeasca, pentru ca altfel nu-si pot sustine partea teoretica a examenului auto, sau asa ar trebui.

Edited by master_oz, 10 July 2015 - 08:28.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bolund, on 09 iulie 2015 - 20:28, said:

La dumnealui in curte? cu afisul caine rau la poarta?

Crezi ca te salveaza un afis?

Quote

Magistrații de la Judecătoria Sectorului 2 l-au condamnat vineri pe Constantin Ciorăscu, proprietarul terenului unde a fost ucis un copil de maidanezi, în anul 2013, la trei ani de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă.
Constantin Ciorăscu este acționar și administratorul firmei SC Tei Rezidențial SRL, care deține terenul pe care a fost ucis Ionuț Anghel.
De asemenea, instanța a condamnat Administrația Domeniului Public Sector 2 București la plata unei amenzi penale de 300.000 lei pentru săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă, aceeași sumă urmând să achite și SC Tei Rezidențial SRL București.
Pe latură civilă, judecătorii au decis ca Administrația Domeniului Public Sector 2 București, SC Tei Rezidențial SRL București și Constantin Ciorăscu să plătească în solidar următoarele sume: 600.000 euro cu titlu de daune morale către partea civilă Ion Valentin Anghel (tatăl lui Ionuț), 600.000 euro cu titlu de daune morale către partea civilă Felicia Andreea Felicia (mama lui Ionuț) și 1,2 milioane euro cu titlu de daune morale către Andrei Anghel (fratele mai mare al lui Ionuț).
Magistrații au menținut sechestrul asigurator asupra bunurilor imobile ale firmei SC Tei Rezidențial SRL, până la concurența sumei de 1,7 milioane euro.  


#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,109
  • Înscris: 09.01.2007
Proportional cu atacul suna correct dar practic e un bullshit; daca e un malac ce goneste spre mine sa ma stranga de gat (proferand blesteme si amenintari, you get the point) iar eu pun mana pe o ranga si-I rup picioarele, legea ma condamna instantaneu, cu linsaj inclus.

Cazul meu preferat:
http://www.ziare.com...curesti-1198663
Un barbat inarmat cu un topor a luat ostatice, marti, mai multe persoane aflate intr-un oficiu postal din cartierul Drumul Taberei din Sectorul 6 al Capitalei, amenintandu-i pe oameni.

Practic, daca eu eram cu sotia si copii in acel oficiu si intra individul urland si fluturand toporul, eu trebuia sa astept sa vedem daca doreste doar sa ne sperie sau intr-adevar ne spinteca ?! Sa zicem ca el imi arata toporul, iar eu ii zdrobeam teasta cu un scaun metallic instantaneu. Ce spune legea ? ... Exact. Nasol. Legea spune ceva de genul sa il lasi sa-ti casapeasca 100% un copil, ca sa fie clar ca omul e serios, dupa care poti sa intervii mortal. Alea cu imobilizari si fente sa te feresti de topor sunt filmele pentru prosti. Ori il pui jos ori te spinteca.

#49
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Din pacate asa e. Tre sa astepti sa ti-o iei ca sa poti interveni proportional. In cate cazuri, dupa ce ti-ai luat un pumn bine plasat mai poti da si tu unu la fel si apoi sa spui ca sunteti chit?

Pe asta se bazeaza si hotii: iti intra in casa iar tu nu poti sa-i dai omorul, ca tu vei fi ala care pierde timp prin tribunale si prin puscarii.
Sau asa or fi vrut sa legitimeze aparitia societatilor de paza si protectie? Care, in cazul meu, pe vremea cand lucram la un centru de zi, nu veneau la timp, nu interveneau deloc ca si-ar fi pus toti derbedeii in cap. Cel putin acolo (micro 5 Hunedoara) daca se voia interventie era treaba mascatiilor. Nu stiu in prezent cum e, nu mai am treaba in zona.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 alex1912, on 05 iulie 2015 - 21:38, said:

Din ce am citit s-ar fi schimbat treburile in noul cod penal:
Este de asemenea în legitimă apărare și acela care din cauza tulburării sau temerii a depășit limitele unei apărări proporționale cu gravitatea pericolului și cu împrejurările în care s-a produs atacul.[in varianta veche]

Este în legitimă apărare persoana care săvârșește fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat și injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporțională cu gravitatea atacului. [nou]


cand iti intra in curte un tigan (care e varianta "nediscriminatoare" rrom sau tigan?) trebuie sa ii dai sa zaca, eu nu ma gandesc ca e vreun pusti cu bun simt care intra dupa minge, ca ma gandesc ca iar fi fost simpatic omului, dar omul pare agasat de niste tipi de o anumita culoare si cu un anumit nivel de educatie.

Eu zic sa ii rupi capu respectivului, eventual fara martori sa nu cumva sa sara pe tine, dupa noul cod penal cu aceleasi dotari (daca e fara tricou sa nu uiti sa il dai si tu jos:))
Sunt bune relatiile astea de prietenie cu vecinii. Da-i bataie si apoi sa te astepti sa iti bata in geam cu un cocktail molotov, sau iti gasesti casa plina de pompieri, sau geamurile sparte.
Pune supraveghiere video, mai bine. Si incearca sa vorbesti pe un ton serios ca nu tolerezi sa iti intre in casa.
Mai exista gard electric, tepuse sau cioburi pe gard, sarma ghimpata.. ai idei? Avem solutii.
Ps, in africa de sud au ajuns sa aibe si teren minat langa gard.

#51
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014
deja exageram ...  cred ca voi achizitiona un caine cat de curand , amstaff sau pitbull si il las sa se distreze cu cine o intra in curte..


se mai fac targuri de animale prin bucuresti ? eventual undeva unde sa gasesc rasele de mai sus ... pe olx sunt prea exagerate preturile :)

Edited by ILoveMyKid, 10 July 2015 - 15:27.


#52
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Adica daca tu il bati pana ii rupi oasele, sau cainele tau o sa-l lase invalid pe viata, crezi ca este exagerare daca ala o sa-ti dea foc la casa?
Cel mai bine cauti sa adopti o metoda defensiva, care sa-i descurajeze sa intre in curte.
Cainele e un prieten bun, dar o sa necesite ingrijire permanenta nu doar o suma initiala de cumparare, trebuie sa ai si asta in vedere.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Daca vrei musai sa ia bataie, faci un abonament cu 40-50-100 de euro la o firma privata de paza gen bgs ce-mi vine in gand. Suni acolo si in 5 minute vin aia si bat toata strada. Aia abia asteapta sa dea bataie, ai grija sa te preziniti sa nu te bata si pe tine.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ILoveMyKid, on 10 iulie 2015 - 15:24, said:

deja exageram ...  cred ca voi achizitiona un caine cat de curand , amstaff sau pitbull si il las sa se distreze cu cine o intra in curte..


se mai fac targuri de animale prin bucuresti ? eventual undeva unde sa gasesc rasele de mai sus ... pe olx sunt prea exagerate preturile Posted Image

Cu gardurile cum stai? Sunt ok? Ai grija sa nu poata fi sarite de caine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate