Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Autoaparare pe proprietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014
Salut , de cateva saptamani intampin urmatoare problema: Se joaca in fata curtii mele niste copii cu mingea, printre care niste gunoaie de oameni care nu au facut nimic toata viata decat sa bea , sa fure , sa-si bata nevestele/copii, sa faca scandal etc. In principiu, oamenii dau mingea la mine in curte (le.o dau de fiecare data , nu sunt genul de vecin carnat care sa le.o sparga sau sa faca scandal), dar vad ca din nesimtire incearca sa-mi intre in curte fortand poarta (efractie?) .

Intrebarea mea este: daca las pe cineva sa imi intre abuziv in curte sau il prind in curte, ies la el si ii trag o bataie sanatoasa in sensul ca nu il las pana nu ii rup un picior sau o mana , eventual si o dunga mica de briceag sa ma tina minte, acest tip de violenta dpdv penal intra in categoria de autoaparare ?

Si acum cateva zile un rrom de vreo 15-16 ani mi s-a urcat pe terasa , iar de pe terasa daca era usa de la balcon avea acces in casa , si eu il prindeam si-l bateam sa sune apa in capu' lui, tot la autoaparare intra ?

Scuzati eventualele greseli gramaticale, daca am postat unde nu trebuie rog un moderator sa mute unde topicul unde trebuie :).

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Asta e autoapărare cu premeditare? Posted Image

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
verifica intai sa fie rrom, nu alb bronzat si da-i bataie!

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
EU cred ca intra la apararea proprietati.......care nu are voie sa fie "incalcatà" decat cu acordul tau....

PS,ILoveMyKid vrea sa bata un Kyd de 15-16 ani!Posted Image

Edited by BodCasa, 05 July 2015 - 21:12.


#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Ai grija cand il bati,sa nu lasi urme,ca se poate intoarce impotriva ta...la noi in tara,din pacate poti iesi tot tu vinovat,chiar daca te aperi de un hot.

#6
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 20:53, said:

Si acum cateva zile un rrom de vreo 15-16 ani mi s-a urcat pe terasa , iar de pe terasa daca era usa de la balcon avea acces in casa , si eu il prindeam si-l bateam sa sune apa in capu' lui, tot la autoaparare intra ?
e mai greu de explicat, dar îţi dau un singur sfat: dacă eşti la tine pe proprietate, poţi să baţi pe cine vrei, cum vrei, dar fără martori :D

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Solutia este:

#8
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
cel mai corect este sa reclami autoritatilor,stiu ca te calca pe nervi situatia asta,dar mai bine asa decat sa regreti toata viata...

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Caine ai?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSerafim606, on 05 iulie 2015 - 21:08, said:

Caine ai?
...el e cainele.

Ma intreb cum poti sa te gandesti la autoaparare cand il bati pe ala ca ...a intrat sa-si ia mingea.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2015 - 21:13.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cat de penal ar fi ca tot tu sa-ti iei bataie la tine in curte :lol:.

#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
te muti la bloc Posted Image

da, un caine rau ar face treaba, n-o sa mai zboare "pasarelele" peste gard Posted Image

#13
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014

View PostBodCasa, on 05 iulie 2015 - 21:04, said:

EU cred ca intra la apararea proprietati.......care nu are voie sa fie "incalcatà" decat cu acordul tau....

PS,ILoveMyKid vrea sa bata un Kyd de 15-16 ani!Posted Image

contul l-am gasit pe un mail .numele pus "la panarama", nici copil nu am .


iar cine incearca sa sa-mi intre are 30+.


caine rau m-am gandit la un amstaff, dar o sa moara otravit cel mai sigur .


@Serafim606, am luat si problema ta in calcul Posted Image) se rezolva cu o bata zdravana . sau vorba unui prieten "daca nu pot sa-l bat, ii dau un sut in oo si il musc de ureche".








problema nu e ca intra sa-si ia mingea , dar la cat de jigodii sunt oamenii respectivi , daca pot sa fure ceva fura, ca e o cutie cu vopsea, un ciocan sau orice , saraciile fura si eventual mai rup si ceva . in principiu cel mai mult si cel mai mult ma deranjeaza ca mi se urca pe terasa , si nu-mi place sa stau cu grija "aoleo am uitat usa la balcon deschisa si raman fara bani telefon si pc " .

Edited by ILoveMyKid, 05 July 2015 - 21:29.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu. tot vad ca arunci termenul autoaparare - dar nu prea ii intelegi sensul, desi nu e foarte complicat. cum poti intreba de autoaparare, daca omul nu te ataca? sau macar in mintea ta, cum ti-ai imaginat tu ca te poti apara de cineva care n-are nimic cu tine?   :huh:

sau te referi cumva la autoapararea... proprietatii? daca despre dumneai e vorba, las-o sa se apere singura, si atunci poate o sa fie autoaparare.   :lol:

Edited by born2lose, 05 July 2015 - 21:22.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Al meu n-a mai murit din 2012 de când il am..... Si crede-ma ca am destui "prieteni" care ar vrea sa ma viziteze noaptea sau când sunt plecat.

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 21:20, said:


caine rau m-am gandit la un amstaff, dar o sa moara otravit cel mai sigur .

Edited by Serafim606, 05 July 2015 - 21:22.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 20:53, said:



Intrebarea mea este: daca las pe cineva sa imi intre abuziv in curte sau il prind in curte, ies la el si ii trag o bataie sanatoasa in sensul ca nu il las pana nu ii rup un picior sau o mana , eventual si o dunga mica de briceag sa ma tina minte, acest tip de violenta dpdv penal intra in categoria de autoaparare ?


...cred ca ai niste probleme.

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Sapa si tu un sant de apa in fata curtii si baga 3-4 crocodili.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vatamare corporala si lipsire de libertate, cu astea te va pedepsi legea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate