Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Nelămurire poză CV-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diana, ai scris prea mult. ...chiar prea mult. Se cauta angajati capabili sa aduca plusvaloare in firma .
Pe pile? Doar la bugetari. La privat nu exista pile la angajare...hai poate o vorba buna ....candidatul fiind mai emotiv  ...sau sa-i acorzi o sansa....dar indiferent de rugaminti si lacrimi, valoarea conteaza. Cu cat un angajat poate produce mai multi bani cu atat este mai valoros. Nu se stiau lucrurilea astea? Cu cat e mai valoros, un angajat, poate obtine...diverse.
Pe pile se poate la privat...dar sunt aranjamente...nu le expun, ca nu-i locul.

Edited by MembruAnonim, 30 June 2015 - 14:16.


#56
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 30 iunie 2015 - 12:59, said:

Mingea era la mine de la ultima ta serva, #41. Doar asteptam momentul.
Aaaa... zici de remarca ta cu encefalograma în loc de poză.
Ok, am dat în fileu. Credeam că oamenii care se ocupă cu selectarea personalului sunt altfel și am luat-o drept o glumiță de forumist. De unde să știu ce CV ai... dacă puneai o poză poate îmi dădeam seama că nu e cazul să te contrazic.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai seat mai, tu esti chiar dragut (a*)  cand vrei. Posted Image

*sa fiu mai precis

Edited by MembruAnonim, 30 June 2015 - 14:19.


#58
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
De ce ''seat''?

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...de draci Posted Image  (glumesc !)

#60
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Haide măi, chiar așa...
Posted Image

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 30 iunie 2015 - 14:33, said:

Haide măi, chiar așa...
Posted Image

...acum, daca ma uit mai bine la avatarele noastre...parca vad o asemanare. Posted Image

#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Îți mulțumesc fără ''supliment'', dacă mai beau un rând iau florile și le pun în vază.

#63
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

View Post-Diana-, on 30 iunie 2015 - 10:43, said:

Sa nu uitam insa, ca daca ai un business, pana la urma angajezi pe cine vrei tu, pt ca tu pici de prost daca lucrurile nu merg bine.

Esti foarte sigura ca  " daca " ai un business , pana la urma ai dreptul sa -ti alefgi orice ? De exemplu clientul ??
Daca ai un produs , pe raft, ai dreptul sa nu-l vinzi unui tip cam desucheat ? sau care miroase un pic suspect ?
Hai sa zicem ca respectivul este mudar , pute, are pantofii statclciti si vrea sa cumpere o geanta vuitonn.
Are dreptul seful de magazin de fite sa-i interzica accesul in incinta magaginului cel fitos ? Eventual sa se uite putin chioras la o clienta " fidea " de tip elena udrea ?

#64
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMembruAnonim, on 30 iunie 2015 - 14:42, said:

...acum, daca ma uit mai bine la avatarele noastre...parca vad o asemanare. Posted Image

Da, seamana bine, ieri uitandu-ma doar la avatare, nu la username, am avut ceva probleme de intelegere ca nu mai stiam cine-ce scrie. Posted Image

View PostMembruAnonim, on 30 iunie 2015 - 14:08, said:

Diana, ai scris prea mult. ...chiar prea mult. Se cauta angajati capabili sa aduca plusvaloare in firma .
Pe pile? Doar la bugetari. La privat nu exista pile la angajare...

Asa scriu eu in general, defect profesional.
Exista si la privat fenomenul pila, insa e o sabie cu 2 taisuri: ori omul ala e bun (si eu merg uneori pe recomandare), ori omul ala e un papa-lapte pe care doresti sa il impusti de 3 ori pe zi alaturi de persoana care i-a facut lipeala.
Timpul dovedeste ca in curand pleaca si unul si altul (si binefacatorul si pila).

Edited by -Diana-, 01 July 2015 - 08:08.


#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar daca nu e locu' , intotdeauna mi-a placut sa dau flori, dimineata. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Mai exista si un alt fel de pila....de recompensare, pentru anumite servicii...un fel de spaga legalizata. In acest caz nici nu te intereseaza "angajata"...nici macar daca vine la munca.

Edited by MembruAnonim, 01 July 2015 - 08:12.


#66
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postrelive, on 30 iunie 2015 - 17:47, said:

Esti foarte sigura ca  " daca " ai un business , pana la urma ai dreptul sa -ti alefgi orice ? De exemplu clientul ??


Aproape, da, de aceea s-au inventat afisele cu „avem dreptul sa ne selectam clientii”.

Insa nu comparam angajarea unui om cu vanzarea unui produs. Comparatia ta de mai sus  este neeligibila pt ca sunt lucruri diferite din start.
NU ma obliga nimeni sa stau in birou 8 h cu un nespalat (doar un exemplu), atata timp cat eu aleg cine intra si iese din firma.
Pt a merge bine lucrurile in general, oamenii trebuie sa fie compatibili, indiferent ca e vorba de job, afacere, relatie ( este o chestie stiuta, nu ma apuc eu sa descopar America), cum crezi ca o sa mearga lucrurile bine intr-o firma cand oamenii sunt total incompatibili?

Oricum, vorbesc de munca de birou, de relatia cu Autoritatile, cu  alti terti, nu de salahori, sudori si mai stiu eu ce domenii unde aspectul fizic nu este important.
Trebuie sa fim rezonabili si sa recunoastem ca facem discriminare vrand-nevrand, ca da, aspectul fizic si modul de prezentare conteaza pe langa altele (abilitati, experienta), inclusiv in obtinerea unui job.

Edited by -Diana-, 01 July 2015 - 08:08.


#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Diana-, on 01 iulie 2015 - 08:07, said:

Aproape, da, de aceea s-au inventat afisele cu „avem dreptul sa ne selectam clientii”.


Vezi ca cica nu mai ai voie sa faci asa ceva, mi-a zis una de la ANPC. (ii selectezi, dar pe ...muteste...fara afise)
L.E.(relive a incercat sa te atraga in capcana)

Edited by MembruAnonim, 01 July 2015 - 08:25.


#68
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostPrien, on 30 iunie 2015 - 10:27, said:

Care se gandeste daca ala nu are grija de cum arata, cum o sa aiba grija sa isi faca treaba OK?

Ideea e ca daca nu esti atent la un amanunt de 2 bani, inseamna ca si la job nu o sa fi atent.
După logica asta, la fel de adevărat este și reversul. Dacă unul (sau una) se îngrijește, se bărbierește/machiază în fiecare zi, poartă haine călcate și asortate, când mai are timp să se ocupe de job?

View PostPrien, on 30 iunie 2015 - 10:27, said:

Asa ca daca in angajatorul cere poza e dreptul lui. El stabileste conditiile. Si poza e un test..Dupa cum zicea cineva selfie, buze tuguiate..Nu, mersi. De ce sa imi pierd vremea cu cineva care nu intelege seriozitatea?
Seriozitatea este un concept foarte larg, iar dacă îl evaluezi după prezența/absența unor afișe pe peretele din spatele subiectului, devine chiar lax. A fi evaluat după înfățișare atrage după sine o altă serie de falsuri. Unii oameni nu sunt fotogenici. Așa sunt, nu e vina lor și nu e nimic de făcut în privința asta, chiar dacă în realitate arată banal sau sunt chiar atrăgători. Ca să faci o fotografie care să te facă să arăți bine, este adesea nevoie de retușare. Caz în care minți în CV.

On. Cel mai bun funcționar de bancă pe care l-am întâlnit eu vreodată era un individ de vreo 1.50, cocoșat și șchiop. Avea și fața strâmbă (avea în mod clar probleme la coloană și nu numai). Ceea ce nu îl împiedica nu numai să fie extrem de amabil și de rapid, ci și să știe cele mai obscure prevederi ale băncii, soluții și alternative, și le și explica foarte bine. Dacă angajarea s-ar fi făcut pe criteriul înfățișării, ăsta n-ar fi avut nicio șansă, deși era profesional impecabil, cu toate că era foarte tânăr.

#69
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Io n-am poza pe CV ca-s la fel de fotogenica ca un stalp. Da' nah, in IT trebuie minte multa si engleza, nu fata de Barbie...

Edited by shiva, 01 July 2015 - 08:54.


#70
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postshiva, on 01 iulie 2015 - 08:54, said:

Io n-am poza pe CV ca-s la fel de fotogenica ca un stalp. Da' nah, in IT trebuie minte multa si engleza, nu fata de Barbie...

Ai avut noroc. Nici eu n-am față de Barbie, dar am fost respinsă pe motiv de sex și pe motiv de prea îngrijită.

#71
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009

View Post-Diana-, on 01 iulie 2015 - 08:07, said:

Oricum, vorbesc de munca de birou, de relatia cu Autoritatile, cu  alti terti, nu de salahori, sudori si mai stiu eu ce domenii unde aspectul fizic nu este important.
Trebuie sa fim rezonabili si sa recunoastem ca facem discriminare vrand-nevrand, ca da, aspectul fizic si modul de prezentare conteaza pe langa altele (abilitati, experienta), inclusiv in obtinerea unui job.
Într-adevăr trebuie „să am cel puțin înălțimea asta sau mai mult” ca să mă pot da pe tobogan. Pardon, să operez la computer și eventual să răspund la telefoane. Mă faci să râd. Cât despre neglijența igienii, de ce nu îi atragi atenția într-un mod politicos lui cutărică? Poate suferă de hiperhidroză sau altă boală pe care nu o cunoști, însă poate că el încearcă să se trateze pentru asta. Îl vei refuza pe cel mai talentat candidat din lista ta, doar pentru acest aspect? Mă-ndoiesc că pentru un post in backoffice se va prezenta un om al străzii. Cât despre fotografii de CV cum le-ai enumerat mai înainte cu șmecherași și tinere ușuratice în ipostaze indecente, nu cred că întâlnești prea des; astea-s mai mult excepții. Sau poate domeniul îi are pe ei ca țintă.

View Postshiva, on 01 iulie 2015 - 08:54, said:

[...] trebuie minte multa si engleza, nu fata de Barbie...
După principiul ăsta m-am ghidat și eu. Doar că uneori dă rateuri.

View PostCazimi, on 01 iulie 2015 - 09:08, said:

Ai avut noroc. Nici eu n-am față de Barbie, dar am fost respinsă pe motiv de sex și pe motiv de prea îngrijită.
Mi-amintește de cazul ăsta.

În fine, poate că firul nu trebuia deschis de la bun început. Nu-i un secret sau o noutate faptul că marea majoritate judecă după coperte și poate ar fi cazul să mă împac cu ideea.

Și ca o ultimă adnotare de rumegat pe mai târziu—arhitectul Catedralei Sagrada Família, Antoni Gaudí, când a murit într-un accident, a fost confundat cu un cerșetor. Nikola Tesla era notoriu pentru nesocotința sa în ce privește îngrijirea propriei persoane (nu și a invențiilor sale). Sartre avea doar 1.53 m și strabism în ambii ochi, Socrate era descris mai mult ca o satiră omenească. Toți aveau în schimb un lucru în comun: erau dedicați muncii mai mult decât orice persoană obișnuită. Evident, astea-s doar extreme, poți fi la fel de bine prost, ciung și urât mirositor. Dar aș dori ca oamenii să ofere mai des prezumția de nevinovăție, oricât de SJW ar suna asta. De asemenea, regula merge și invers. Nu poți descalifica automat orice persoană atractivă ca fiind un geniu.

Edited by invalid, 01 July 2015 - 13:52.


#72
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postinvalid, on 01 iulie 2015 - 13:49, said:

Toți aveau în schimb un lucru în comun: erau dedicați muncii mai mult decât orice persoană obișnuită. Evident, astea-s doar extreme, poți fi la fel de bine prost, ciung și urât mirositor. Dar aș dori ca oamenii să ofere mai des prezumția de nevinovăție, oricât de SJW ar suna asta. De asemenea, regula merge și invers. Nu poți descalifica automat orice persoană atractivă ca fiind un geniu.
Eu cred chiar că cei care n-au fost binecuvântați de un fizic dumnezeiesc se străduiesc mai mult, la fel ca și cei care lucrează în locuri ocupate de alte categorii decât cea din care fac ei parte. Motiv pentru care în supermarket prefer să mă la casieri băieți, fiindcă am observat că sunt mai politicoși și mai rapizi. Ei au ceva de dovedit, spre deosebirile de tănticile acrite de rutină.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate