Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Nelămurire poză CV-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:00, said:

poti argumenta discriminarea? ti s-a zis ca nu esti angajat ca nu arati nu stiu cum? faptul ca au cerut si o poza nu demonstreaza asta.
Habar-nu-cunosc "piata" din Romania, decat foarte putin si in niste domenii strict tehnice. Dar daca cineva cauta profesionisti/angajati pe functii care nu necesita un aspect fizic placut (functii care sunt extrem de putine, de altfel), atunci ajungem la ce spuneam eu mai sus. Si gandeste-te ca functiile care necesita un aspect fizic placut sunt mult mai putine/mai restranse decat cele care necesita o interactiune cu clientii.

P.S. In primul rand, nu ai voie sa conditionezi accesul la job mai mult decat ceea ce inseamna el la nivel profesional.

Edited by dexterash, 30 June 2015 - 02:06.


#20
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
medicii ar trebui sa puna poza la cv? angajatii la banci? IT-istii din multinationale?

intreb cum ti se pare tie.

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In primul rand, nu este cu "trebuie" ci cu "este legal" sa ceri asa ceva au ba. Dar este destul de lunga discutia.

In al doilea rand, nu vad cum ar putea influenta performantele la locul de munca "fata" unui medic, unui operator bancar(consilier sau alta pozitie) sau a unui ITist. Ba mai mult, medicii si ITistii sunt categorii care oricum nu acopera cererea, indiferent de "cocoasa de la Notre Dame de Paris" pe care o au. Deci...

Edited by dexterash, 30 June 2015 - 02:17.


#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sa-mi arate cineva unde se incrimineaza cererea pozei pe CV in cazul unui interviu de job la care nu conteaza mecla.

#23
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 dexterash, on 30 iunie 2015 - 02:17, said:

In primul rand, nu este cu "trebuie" ci cu "este legal" sa ceri asa ceva au ba. Dar este destul de lunga discutia.

In al doilea rand, nu vad cum ar putea influenta performantele la locul de munca "fata" unui medic, unui operator bancar(consilier sau alta pozitie) sau a unui ITist. Ba mai mult, medicii si ITistii sunt categorii care oricum nu acopera cererea, indiferent de "cocoasa de la Notre Dame de Paris" pe care o au. Deci...

pai iti explic. nu ar trebui din punct de vedere al discriminarii, DAR vorbim de subtilitati. sunt de exemplu in ro multi rezidenti arabi sau negri chiar. pacientii, oamenii in varsta mai ales, cer explicit sa nu mai vina "negru ala" sa ma consulte sau palpeze.

plus ca poza aia zice ceva despre tine. tu alegi in poza aia cum te prezinti. relaxat, crispat, zambind, "grumpy" etc. spune ceva in plus despre tine.

si conteaza. in IT multinational de ex se lucreaza online cu altii pe videochat. si evident, moaca se pune. la banca, sa ma ierti, dar de ce se mai aranjeaza si umbla la costum daca aspectul e nul?

discriminare e sa nu angajezi pe motivul aspectului si atat. sa iei si aspectul in considerare la o slujba e normal.

te-ai duce la un doctor tatuat pe fata tot? dar nu ti-ar sari in atentie ca ciudat un bancher cu parul lung lasat pe umeri pana la talie? cum ramane sa vezi un videochat cu un IT-st fara dintii din fata?

Edited by lorelei20, 30 June 2015 - 02:25.


#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

pai iti explic. nu ar trebui din punct de vedere al discriminarii, DAR vorbim de subtilitati. sunt de exemplu in ro multi rezidenti arabi sau negri chiar. pacientii, oamenii in varsta mai ales, cer explicit sa nu mai vina "negru ala" sa ma consulte sau palpeze.
1. Ii spui aluia mai in varsta ca suntem, de 25 de ani, in democratie. Si ca, oricum, inainte de '89 erau destui straini la studiu aici. Si ca SMURDul are un arab negru in spate, de exemplu
2. De asemenea, ii spui aluia mai in varsta ca "de bine ce este in Romania" ramai fara medici locali care sa te trateze, deci tre' sa importi externi. Multi.
alternativ, faci niscaiva marketing cu negri care ingrijesc varstnici in Romania

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

plus ca poza aia zice ceva despre tine. tu alegi in poza aia cum te prezinti. relaxat, crispat, zambind, "grumpy" etc. spune ceva in plus despre tine.
Nu stiu eu prea multe de HR, dar poza este (doar) un alt element al CVului. Mi se pare ca se aloca mult prea multa atentie acelei poze. Un psiholog bun(cum ar trebui sa fie pe la departamentul HR) poate analiza mai bine un CV decat o simpla poza.

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

si conteaza. in IT multinational de ex se lucreaza online cu altii pe videochat. si evident, moaca se pune.
Da' stii de ce? Ca multinationala te vinde pe bani multi si clientul se asteapta sa fii spalat, frezat, pansat si vaccinat - problema asta a avut-o acum mult timp Microsoft cu India. Adica clientul da banu' ca sa fie ok si angajatul... Asta-i ceva mentalitate care nu se pupa cu ce este la noi.

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

la banca, sa ma ierti, dar de ce se mai aranjeaza si umbla la costum daca aspectul e nul?
Depinde din ce punct de vedere privesti problema. Pe mine, ma intereseaza mai mult sa stie ce spune. Pe altii ii intereseaza mai mult cum arata, nu performantele. Asta nu inseamna ca, daca e la costum, stie ce face. O impresie falsa, de altfel.

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

discriminare e sa nu angajezi pe motivul aspectului si atat. sa iei si aspectul in considerare la o slujba e normal.
Cum spuneam, depinde de "slujba".

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

te-ai duce la un doctor tatuat pe fata tot?
Da. Cu ce ii scad performantele medicale daca este tatuat?

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

dar nu ti-ar sari in atentie ca ciudat un bancher cu parul lung lasat pe umeri pana la talie?
Banca nu'i armata. Ah, aici am sa fiu ipocrit un pic: poa' ma uit si ma gandesc ca, asa cum are grija de el, asa va avea grija si de mine, ca si client. Dar daca nu-i colcaie parul de matreata si paduchi, este alegerea lui.

 lorelei20, on 30 iunie 2015 - 02:24, said:

cum ramane sa vezi un videochat cu un IT-st fara dintii din fata?
^Am scris mai sus parerea mea. Dar sa stii ca un ITist bun are grija si de el. Iar daca nu poate avea grija de el, isi baga instant mouseul si tastatura in angajator si ajunge in locuri unde este respectat - din mai multe puncte de vedere.

Edited by dexterash, 30 June 2015 - 02:51.


#25
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 brin, on 30 iunie 2015 - 01:58, said:

mmm,ce ziceti,il angajati?
Dacă știe să facă cel mai bine și repede ceea ce am nevoie,  mai mult ca sigur că da.
Dacă a tot ai pus o întrebare cât se poate de cretină, tu l-ai angaja pe:
[ http://www.ziuaconstanta.ro/images/stories/2015/01/14/cosmin/Stephen-Hawking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ccf_cristi, 30 June 2015 - 05:07.


#26
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
1. Daca angajatorul ti-a dat o sarcina simpla, "o poza pe cv" si tu nu ai respectat-o, cum vrei sa creada el ca atunci cand iti va cere sa faci ceva pentru munca tu vei respecta.
2. Aspectul spune multe si de multe ori contrazice gura.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MooF2010, on 30 iunie 2015 - 05:38, said:

1. Daca angajatorul ti-a dat o sarcina simpla, "o poza pe cv" si tu nu ai respectat-o, cum vrei sa creada el ca atunci cand iti va cere sa faci ceva pentru munca tu vei respecta.
Nu e sarcină, e cerință. Probabil că rostul ei este ca angajatorul - vorbim de ăia serioși - să își facă o primă impresie despre aplicant însă nu poate fi determinantă pentru angajare decât dacă e idioată (gen selfie cu buzele țuguiate sau poză de la mare). Informațiile sunt mult mai importante, dacă trezești interesul prin modul în care te prezinți o să fii chemat la interviu în mod sigur. Când e absolut necesară poza se cere și un portofoliu, nu doar un 3/4.
Poza cu Stephen Hawking închide, in opinia mea, topicul. Nu mai e nimic de spus.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
In cerintele unui job se mentioneaza clar termenii si conditiile, DACA iti cere poza, pui poza, daca iti cere CV in chineza, aplici in chineza.
Asta daca iti doresti acel job, daca nu, zici pas si gata.
Nu te obliga nimeni sa candidezi, cum nici pe ei nu ii obliga nimeni sa angajeze toti ciumpalacii.
Poate e o firma care tine la imagine si are nevoie doar de un anumit tip de angajati.

Am fost zilele trecute la un curs si povestea o colega ca la ei in companie, anual se dau note si conteaza la marirea salariala, vestimentatia si modul de ingrijire al persoanei pe anul calendaristic precedent.
Asta suna naspa, insa iar repet..nu te tine nimeni cu forta, iti convine acolo, te duci, nu vrei, nu te duci.

Eu am poza la CV, ca fapt divers.

Edited by -Diana-, 30 June 2015 - 08:03.


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 -Diana-, on 30 iunie 2015 - 08:03, said:

Am fost zilele trecute la un curs si povestea o colega ca la ei in companie, anual se dau note si conteaza la marirea salariala, vestimentatia si modul de ingrijire al persoanei pe anul calendaristic precedent.
Asta suna naspa, insa iar repet..nu te tine nimeni cu forta, iti convine acolo, te duci, nu vrei, nu te duci.
Nu doar sună, chiar e nașpa dacă nu primesc bani special pentru haine.  Adică bani în plus nu le dau și le taie din salariu dacă nu-s înțolite conform standardelor firmei? Interesant.  Și probabil abuziv, dar e altă discuție pentru că dacă primesc bani de haine da, ar putea avea astfel de pretenții.

Edited by althea, 30 June 2015 - 08:34.


#30
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

 relive, on 29 iunie 2015 - 23:40, said:

Daca poate demonstra asta, atunci " colegul " tau este castigator . Este discriminare .
Angajatorul nu are dreptul sa selecteze angajatii decat dpdv profesional .
Faptul ca este se sex masculin sau feminin, ca-i grasa sau negrotei , nu este un criteriu de descalificare a unui pretendend la un job scos la concurs .
Daca cineva, vrea sa angajeze o puicuta blonda , cu cracii pana la luna, este liber sa o faca, dar nu in mod public .
Zic si eu, nu cunosc legislatia muncii din romania , dar asa imi pare mie moral .

@Relive: tu pe ce planeta Pamant traiesti? oricare ar fi .... vreau sa emigrez si eu acolo :D

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu prea inteleg care-i faza: iti faci CV-ul exact cum vrei tu mai bine. O imagine e o chestie buna pentru interactiunile personale, mai ales la distanta; de la forumul asta pina la Facebook, Linkedin si multe altele. Altminteri, faci cum vrei, pui ce vrei in CV, ce crezi tu ca te avantajeaza mai bine. Daca nu esti foarte tinar si daca n-ai avut o slujba de-asta de "iesit la pensie" poate nu o sa pui nici macar toate locurile unde ai muncit si toate diplomele pe care le ai. Daca lucrezi in energetica de 20 ani pe cine intereseaza ca la tinerete ai facut un curs de ospatari? E vorba sa vinzi munca ta, poti sa o ambalezi cum vrei.

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 althea, on 30 iunie 2015 - 08:30, said:

Nu doar sună, chiar e nașpa dacă nu primesc bani special pentru haine.  Adică bani în plus nu le dau și le taie din salariu dacă nu-s înțolite conform standardelor firmei? Interesant.  Și probabil abuziv, dar e altă discuție pentru că dacă primesc bani de haine da, ar putea avea astfel de pretenții.

Cred ca din vreo 3-4 000 E ai bani si de haine, nu mai e nevoie sa iti dea spor separat. :)

 f300, on 30 iunie 2015 - 09:16, said:

Eu nu prea inteleg care-i faza: iti faci CV-ul exact cum vrei tu mai bine.

De acord, poti sa iti faci un CV cu floricele pe care sa il agati la tine pe geam, la bucatarie.
Daca vrei sa aplici cu el la o anumita companie, pt ca iti doresti sa lucrezi acolo, atunci te mai supui si regulilor lor si lasi floricelele, atasezi poza (daca scrie in textul anuntului ca vor poza) si il faci in formatul dorit de ei.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 f300, on 30 iunie 2015 - 09:16, said:

Eu nu prea inteleg care-i faza: iti faci CV-ul exact cum vrei tu mai bine. O imagine e o chestie buna pentru interactiunile personale, mai ales la distanta; de la forumul asta pina la Facebook, Linkedin si multe altele. Altminteri, faci cum vrei, pui ce vrei in CV, ce crezi tu ca te avantajeaza mai bine. Daca nu esti foarte tinar si daca n-ai avut o slujba de-asta de "iesit la pensie" poate nu o sa pui nici macar toate locurile unde ai muncit si toate diplomele pe care le ai. Daca lucrezi in energetica de 20 ani pe cine intereseaza ca la tinerete ai facut un curs de ospatari? E vorba sa vinzi munca ta, poti sa o ambalezi cum vrei.

EXACT. Pui ce vrei....de ales te alege cine vrea.

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
M-am angajat in 1982, asa ca m-am lovit de multi oameni. Dar cand ii vad pe unii, cu parul nespalat, cu tricouri aiurea, cu cercei in buza, sau ca li se vade mararul, nu stiu cum sa fac sa termin ce am de facut si sa fug. Nu sunt robot, ci om.
Care se gandeste daca ala nu are grija de cum arata, cum o sa aiba grija sa isi faca treaba OK?
Am avut un tip in colectivul meu care mirosea a nespalat si arata slinos..
Jur ca faceam tot posibilul sa interactionez cu el pe linie de servicu cat mai putin. Ii sunam la telefon, mail..lasa aici montajul..
Pus si simplu mirosul lui ma facea sa ma crispez..Si eu mai transpir, dar am un prosop..si un spay dupa..
Asa ca si cu pozele astea. Daca cineva mi-ar trimite o poza care are in fundal altceva decat un perete, si ala fara afise, sincer, ADIO.
Ideea e ca daca nu esti atent la un amanunt de 2 bani, inseamna ca si la job nu o sa fi atent. Am reparat multe aparate la care dupa ce am relipit un rahat de sudura a functionat. Asa ca inteleg exact "Diavolul e in amanunte"...
Ca unii sunt geniali..Poate .Sa zicem. Sa ii cred? Sau NU?. Dar la cate false valori am intalnit..
Iar eu am nevoie de oameni normali. Geniule, matale candideaza pt Nobel in alta parte..
Asa ca daca in angajatorul cere poza e dreptul lui. El stabileste conditiile. Si poza e un test..Dupa cum zicea cineva selfie, buze tuguiate..Nu, mersi. De ce sa imi pierd vremea cu cineva care nu intelege seriozitatea?

#35
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 -Diana-, on 30 iunie 2015 - 08:03, said:

In cerintele unui job se mentioneaza clar termenii si conditiile, DACA iti cere poza, pui poza, daca iti cere CV in chineza, aplici in chineza.
Asta daca iti doresti acel job, daca nu, zici pas si gata.
Nu te obliga nimeni sa candidezi, cum nici pe ei nu ii obliga nimeni sa angajeze toti ciumpalacii.
Poate e o firma care tine la imagine si are nevoie doar de un anumit tip de angajati.
nu stau chiar asa lucrurile. e ok sa aiba nevoie doar de un anumit tip de angajati pana la o limita - de ex firma nu va putea niciodata sa scrie ca are nevoie doar de oameni de o anumita religie sau de o anumita orientare sexuala. pentru ca este ilegal.

fix despre asta este discutia - unde se termina nevoile reale ale firmei si unde incepe discriminarea? din punctul meu de vedere, nu e ok sa ti se ceara poza la cv. a nu se intelege gresit, este absolut ok sa pui poza, dar nu sa ti se ceara explicit. din pacate, este imposibil de demonstrat ca angajatorul te-a refuzat din cauza aspectului fizic, presupunand ca nu este destul de imbecil sa-ti dea asta in scris.

Edited by born2lose, 30 June 2015 - 10:28.


#36
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
CV-ul cu poza e CV de cocalar sau de cocalareasa ca sa nu discriminez; nici o firma serioasa nu cere asa ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate