Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1196 replies to this topic

#343
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Invers decat la noi adica la noi are prioritate cel care e in sensul giratoriu, cine intra asteapta ca cei din giratoriu sa iasa pe cand la ei e invers, are prioritate cel care intra. Tu te opresti in sens si astepti ca cel care intra sa se bage in fata ta.

Acest lucru nu se aplica evident daca exista semne de cedeaza trecerea asa cum sunt semnele temporare de cedeaza trecerea din imaginile tale. Semnul de giratoriu are si efect de prioritate, semnul de cedeaza trecerea se pune acolo unde se aplica alta prioritate decat cea normala.

Alta diferenta e ca e permis 0.05 la suta alcool si 0.02 la suta pentru incepatori.

Edited by gigiipse, 23 May 2018 - 15:13.


#344
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

View Postgigiipse, on 23 mai 2018 - 14:45, said:

Invers decat la noi adica la noi are prioritate cel care e in sensul giratoriu, cine intra asteapta ca cei din giratoriu sa iasa pe cand la ei e invers, are prioritate cel care intra. Tu te opresti in sens si astepti ca cel care intra sa se bage in fata ta.

Acest lucru nu se aplica evident daca exista semne de cedeaza trecerea asa cum sunt semnele temporare de cedeaza trecerea din imaginile tale. Semnul de giratoriu are si efect de prioritate, semnul de cedeaza trecerea se pune acolo unde se aplica alta prioritate decat cea normala.

Alta diferenta e ca e permis 0.05 la suta alcool si 0.02 la suta pentru incepatori.
Greu e cu explicatiile astea,tu vorbesti la greci de prioritatea de dreapta asa cum a fost si la noi mai de mult. In prezent la noi este prioritatea de stanga in sensul giratoriu. Dar nu stiu ce legatura are asta cu topicul asta.

#345
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttfmercedez, on 23 mai 2018 - 10:22, said:

... din obisnuinta  as alege tot la Mersovo, de unde sa continui a doua zi spre Killini de unde se face imbarcarea pe ferryboat.  
Nici nu stiu ce sa intreb.. care e situatia cu vaporasele care fac legatura cu insula Zakynthos?  Pe la ce ora sunt , cat de des set fac cursele?

De la Metsovo la Killini faci vreo 3 ore jumate' (330 de km - majoritatea pe autostradă), aşa încât cazaţi-vă tot în Metsovo.
Feriboturile spre Zante sunt 4 - 5 pe zi, şi nu sunt vaporaşe, sunt la fel de mari ca cele de Corfu-town, dacă nu chiar mai mari, aşa că nu trebuie să vă faceţi griji.
Dacă vrei orar exact, sunt informaţii pe topicul "Zakynthos", de la "Vacanţă în Grecia". Dar eu nu m-aş stresa cu orarul. Margeţi liniştiţi şi în port luaţi primul ferry spre Zante. Simplu !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 May 2018 - 18:46.


#346
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgigiipse, on 23 mai 2018 - 11:38, said:

La greci nu e treaba cu obligativitatea luminilor de zi. Acolo aprinzi luminile noaptea, pe vreme rea si in zonele cu indicatoare (tuneluri) ...

Conduc prin Grecia din 2008, şi la începuturi mergeam cu luminile de întâlnire aprinse (faza scurtă), ca-n UE, deh. Şi am primit flash-uri de la mulţi şoferi greci, de nu ştiam ce am păţit. Apoi, după ce am descoperit acest Forum (în iulie 2010) am aflat că la greci nu e obligatoriu să mergi ziua cu luminile de întâlnire, ei fiind mai cu moţ în UE. După vreo 2 ani m-am conformat şi eu, şi într-adevăr, e mult mai ok fără faruri ziua. De fapt aşa era şi la noi mai demult.
Oricum, la greci se pare că nu numai că nu e obligatorie faza scurtă ziua, ci e chiar interzis să o foloseşti. Ceea ce e bine. De ce ? Pentru că ziua e mai greu să-ţi dai seama dacă nu cumva foloseşti faza lungă din greşeală. Cred că a experimentat toată lumea cum e să vină ziua cineva din sens opus cu faza lungă. Nu e ca noaptea, dar tot e groaznic !
Noaptea e uşor să-ţi dai seama dacă mergi cu faza lungă sau cu cea scurtă, dar problema e ziua. Degeaba primeşti flash-uri, răul a fost făcut.
Aşa că eu zic că e mai bine cum e la greci, fără lumini ziua.


View Postgigiipse, on 23 mai 2018 - 11:38, said:

... Alta diferenta e ca la sensurile giratorii e pe dos ca la noi, dai prioritate cui intra ...

Asta tot pe Forum am citit-o, însă am stat şi m-am tot gândit în ultima oră ... şi nu-mi vine în minte niciun giratoriu din Grecia unde să se aplice prioritatea de dreapta.
Lăsînd la o parte că nu prea există sensuri giratorii, unde mai apare câte unul are semne de "Cedează trecerea" la toate intrările, din ce am observat eu.
Ai putea da vreun exemplu de giratoriu din Grecia unde să se aplice prioritatea de dreapta ? Că eu mi-am stors mintea şi nu am găsit. Şi pot spune că am condus prin Grecia mult, nu glumă ...


View Postgigiipse, on 23 mai 2018 - 11:38, said:

... Limita pe autostrada e 120 daca nu sunt alte indicatoare de viteza ...

Eu zic că e 130, din ce am observat.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 May 2018 - 19:47.


#347
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 23 mai 2018 - 19:44, said:

ei fiind mai cu moţ în UE.

. şi nu-mi vine în minte niciun giratoriu din Grecia unde să se aplice prioritatea de dreapta.


si in franta tot fara lumini ziua. ce-i drept n-am mai fost de ani, insa asa era.

incearca giratoriul din kalambaka, e singurul giratoriu de care-mi amintesc.

#348
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdariuscha, on 23 mai 2018 - 20:31, said:

Incearca giratoriul din kalambaka, e singurul giratoriu de care-mi amintesc.
La asta te referi?

https://www.google.r...t/data=!3m1!1e3

Asta este un caz particular, este ceva mai mult si mai complex decat un giratoriu.

#349
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Uite aici era sa fac o buba: https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

LE: In intersectia aia vad ca lipseste semnul de giratoriu. Ca sa fie giratoriu si sa se aplice regurile trebuie neaparat sa fie marcat corespunzator.

Edited by gigiipse, 23 May 2018 - 21:13.


#350
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Blue, cred că Dariuşa se referă la giratoriul de la primăria din Kalampaka, unde e cascada aia artificială. Cel puţin eu la ăla m-am gândit de prima dată, din toată Grecia !!! Însă acolo ştiu sigur că sunt semne de "Cedează trecerea".
M-am tot gândit: în Atena nu ştiu niciun giratoriu, în Salonic la fel, în Patras la fel, Şi nici în Larissa, Lamia, Ioannina, Edessa, Kastoria, Kavala, Sparti, Kalamata etc.
Doar în Paros este celebrul roundabout  cu moara în centru, şi parcă în Volos mai era unul. Dar să mor dacă e vreunul fără semnele de "Cedează trecerea".

LE: Gigi, am fost şi eu în acel giratoriu din Lefkada-town, este semnul de "Sens giratoriu" chiar în rond, se vede şi din poza de pe "street-view", dă-i zoom şi o să-l vezi.
Într-adevăr, nu sunt semne de "Cedează trecerea". Zici că era s-o comiţi ? Povesteşte şi tu ceva detalii, să ne lămurim.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 23 May 2018 - 23:45.


#351
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Nu cred ca s-a inteles ce am vrut sa zic. Giratoriul din kalambaka nu e giratoriu ci intersectie normala, Acolo am zis ca nu vad semnul de giratoriu, poate nu m-am uitat bine, cine stie, asta daa e vorba de linkul postat mai sus.

In Lefkada e giratoriu si e destul de nasol. Problema e ca nici nu stii cand intri daca iti da sau nu prioritate. Sunt multi turisti care conduc si putini stiu regula asta. Pe insule oricum nu prea se tin cont de multe. Eu o stiu de cand am inchiriat masina in Creta. Am primit un pliant cu reguli de circulatie si "best practice".  Ei bine desi stiam cum stau lucrurile pentru ca s-a tot intamplat sa mi se dea prioritate si cand nu aveam, o data am intrat cu prea multa incredere si m-am dus pana era sa intre un grec in mine. Am oprit la timp dar am fost apoape sa o comit. Faza e ca e si un giratoriu minuscul. Nici nu intri bine in el si trebuie sa te opresti,

Cand am inchiriat am luat de la altii dar continutul semana o groaza cu asta: https://www.sixt.co....ng-tips/greece/

Uite is in Atena, aici ai prioritate: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by gigiipse, 24 May 2018 - 01:08.


#352
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 23 mai 2018 - 23:43, said:

Blue, cred că Dariuşa se referă la giratoriul de la primăria din Kalampaka, unde e cascada aia artificială. Cel puţin eu la ăla m-am gândit de prima dată, din toată Grecia !!!

asa e, e singurul giratoriu de care-mi aminteam din grecia. iti sugeram sa te uiti sa vezi despre cum e, pt ca si eu stiam ca la ei are prioritate cel care intra (cum era si la noi odata!). cred ca s-a mai discutat cu ani in urma despre asta! de rondul din lefkada chiar nu imi aminteam, ironia e ca am trecut de mai multe ori prin el decat prin celalalt.

#353
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

in acest giratoriu din Kefalonia (Argostoli), de altfel toate giratoriile din insula prezinta prioritatea de dreapta. cine intra in giratoriu are prioritate, cel care face giratoriul opreste la fiecare drum sa ii lase sa intre pe ceilalti.

#354
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Ups, dupa atatia ani de condus in Grecia, recunosc ca de abia acum am aflat de faza cu prioritatea in giratorii. O aplicam ca la noi. Multumesc pentru info.

#355
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
io am ramas mut citind randurile astea. va trebui sa casc ochii inseamna. is 2 variante, cand ai semn cedeaza inseamna ca e ca la noi , cand nu ai semn inseamna ca e ca la ei. omg

#356
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

View PostBrainie, on 20 martie 2018 - 08:34, said:

Ok Ovidiu, fie ca tine Posted Image .

Dovada: unde e podul ?

Attachment Capture2.PNG

Uite-l !

Attachment Capture.PNG

Da, îmi amintesc că a descris cineva operațiunea, dar nu mai știu despre care pod era vorba și de unde.
Podul de pe partea sudica este scos din uz: e scufundat si sunt bariere puse pentru auto; plus semaforul dinaintea podului, e pe rosu tot timpul. Cel de pe partea nordica functioneaza normal: este scufundat doar cand se anunta trecerea vreunei nave.

#357
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Interesant, acum 2 ani am trecut pe el (cel sudic)

#358
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,747
  • Înscris: 15.06.2007


View Postgigiipse, on 23 mai 2018 - 11:38, said:

Alta diferenta e ca la sensurile giratorii e pe dos ca la noi, dai prioritate cui intra.
.

Nu stiu sa mai fie diferente importante in afara de astea.

Tu vorbesti serios?  Eu nu vad nici o logica in chestia asta.  Cum sa circuli deja in sensul giratoriu, si sa dai prioritate celor care vor sa intre? Pai se umple si se blocheaza. E prima data cand aud asa ceva.

#359
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Posibil că ,,giratoriile" cu prioritate de dreapta sunt de fapt intersecții cu ocolire, unde normal că se aplică prioritate de dreapta.

#360
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Se umple si se blocheaza unde lipseste civilizatia. Pana la urma asa era si la noi pana acum ceva vreme, chiar ati uitat toti? Astia nu au schimbat ca nu a fost nevoie. Nu am vazut ambuteiaje  din cauza giratoriilor. In general sunt putine giratorii si alea cateva sunt de obicei dirijate. Nu doar atat dar ati vazut cate interectii in pustiu sunt cu semafor? Mi se pare super ok, nu risti sa intre vreun nebun aiurea pe banda ta.

Nu fac eu regurile de circulatie in Grecia. Asa sunt ele de la mama lor. Cred ca deja vorbim prea mult pe un detaliu. Asea-s regurile de circulatie si trebuie respectate.

Edited by gigiipse, 27 May 2018 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

officer_nats, liberlamare

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate