Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#325
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
@Brainie: dacă te uiţi din satelit podul nu se vede nicăieri. Iar explicaţia este că e "ascuns" sub apă. Iar în pozele de pe street-view se observă starea în care sa află podul (tocmai pentru că stă destul de mult în apa mării). O să caut postarea de care spuneam şi o să pun linkul ca să te lămureşti direct de la sursă.

@piciul: exact aşa am socotit şi eu, şi drept urmare am condus pe DN3 între Mandra şi Thiva în 2009 când ne-am întors din Peloponez. Merită "scurtat" pe acolo doar dacă vrei să mai vizitezi ceva pe traseu, altfel bucata aia e foarte virajată şi plină de TIR-uri. Nu merită mers pe acolo, deşi e mai scurtă ca distanţă, totuşi e semnificativ mai rapid pe autostradă. Evident, dacă nu ai ghinion, cum mi s-a întâmplat exact în 2009 la ducere, când am staţionat efectiv o oră în coloană pe autostradă chiar înainte de Atena din cauza unui accident.
Dar astea sunt ghinioane aleatoare, în timp ce DN3 e circulat tot timpul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 March 2018 - 20:39.


#326
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Ok Ovidiu, fie ca tine Posted Image .

Dovada: unde e podul ?

Attached File  Capture2.PNG   2.06MB   129 downloads

Uite-l !

Attached File  Capture.PNG   246.73K   131 downloads

Da, îmi amintesc că a descris cineva operațiunea, dar nu mai știu despre care pod era vorba și de unde.

#327
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Era vorba de podul de la ieşirea nordică, nu cel de care ai amintit tu. Dar uitîndu-mă "din satelit", se vede că sunt construite la fel, şi deci am presupus că şi podul sudic e tot "cu scufundare".
Din păcate nu reuşesc să găsesc postarea, şi dacă nu e la topicul "Grecia - Peloponez", atunci mă ia groaza să caut în megatopicul ăla vechi de 753 de pagini, pentru că nu mai ţin minte nici măcar anul postării.

Dar, în fine, din ultimele tale poze oricine se lămureşte uşor.


Sănătate şi tcb !

#328
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Corfu, anyone, de 1 Mai ?

#329
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfoxbat, on 23 aprilie 2018 - 19:50, said:

Corfu, anyone, de 1 Mai ?
De 1 mai? Cam devreme, apa nu-i calda inca.. in iunie-august e miezu'.

#330
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
S a rezolvat.deja m am intors.am stat 1 saptamana.se facea baie bine.testat:)

Edited by foxbat, 13 May 2018 - 17:09.


#331
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Deci ai bifat deja Corfu?  Si la vara mai dai o tura?  Prin ce statiune ai avut cazare?

#332
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc celor ce isi aduc contributia pe aceste topicuri, sunt de real ajutor.
Din ce am citit, pentru Zakynthos, varianta relativ optima din Bucuresti ar fi Ruse - Sofia - Kulata -Salonic (aici opresc o noapte) - E90/A2 Ioannina (in fapt Kosmira) - A5 - Patras (Rio) - A5/E55 - Kyllini - feribot si de acolo locatia de pe insula. Ruta Salonic - Kyllini prin Ioannina se face in cca 6 - 7 ore? (condus cu 1-2 pauze si relativ cu viteza).
Detectorul de radar stiu ca este interzis; radare ceva ati prins? Grecii nu prea dau flashuri din am sesizat, iar Waze nu merge acolo. Este prima oara cand merg in Zakynthos si din fericire observ ca intre Salonic si Kyllini mergi mai mult pe autostrazi. Este si bine ca ajungi mai repede si fara evenimente dar si rau ca drumul este tern si te ia somnul la volan. Am mai facut de cateva ori drumul spre Lefakada si doar zecile de tuneluri ce ma mai trezeau. :-)

#333
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Stai calm că până la un punct traseul e același cu cel spre Lefkada așa că nu e monoton...

Edited by protecties, 15 May 2018 - 09:31.


#334
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Salutari,

Vesti ptr ce se  vor deplasa pe A5 -Ioania Odos dinspre Ioanina spre  Patra avem primele spatii de odihna si alimentare carburanti cat si electric in apropiere de Filipiada.

Adaug si cateva poze.

Attached Files


Edited by daniel_LNC, 21 May 2018 - 13:37.


#335
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Abia astept sa trec pe acolo... soon!

Am gasit un site pentru calcul distante si costuri prin Grecia... pare destul de ok si de exact (mie de exemplu mi-a dat cca 2 ore de la Ioannina pana in Patras iar costurile sunt cam pe acolo).

http://vriskoapostas.../Ioannina/Patra

Edited by BlueKing-69, 21 May 2018 - 14:59.


#336
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Anul asta o sa "iau o piatra in gura" pe un drum nou pentru mine,  spre Zakynthos, cu masina.  Nu stiu unde sa fac popasul peste noapte , din obisnuinta  as alege tot la Mersovo, de unde sa continui a doua zi spre Killini de unde se face imbarcarea pe ferryboat.  
Nici nu stiu ce sa intreb.. care e situatia cu vaporasele care fac legatura cu insula Zakynthos?  Pe la ce ora sunt , cat de des set fac cursele?

#337
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Posttfmercedez, on 23 mai 2018 - 10:22, said:

Anul asta o sa "iau o piatra in gura" pe un drum nou pentru mine,  spre Zakynthos, cu masina.  Nu stiu unde sa fac popasul peste noapte , din obisnuinta  as alege tot la Mersovo, de unde sa continui a doua zi spre Killini de unde se face imbarcarea pe ferryboat.  
Nici nu stiu ce sa intreb.. care e situatia cu vaporasele care fac legatura cu insula Zakynthos?  Pe la ce ora sunt , cat de des set fac cursele?
Depinde de unde pleci din tara. Mi se pare prea aproape de Zakynthos astfel incat lungesti prea mult drumul de acasa. Eu dorm o noapte in Salonic, gasesti cazari variate.

#338
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Confirm cazarea intermediară la Salonic.

#339
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postxhermesx, on 23 mai 2018 - 10:45, said:

Depinde de unde pleci din tara. Mi se pare prea aproape de Zakynthos astfel incat lungesti prea mult drumul de acasa. Eu dorm o noapte in Salonic, gasesti cazari variate.
Noi plecam din Timisoara , de zece ani mergem in Corfu si oprim mereu la Metsovo. Este la aprox 900 km distanta, si 100 de Igoumenitsa. Dimineata, fresh, mic dejuun, lejer, la vale spre mare, pana pe la 12 ajungem la ferry si apoi la cazare fara sa fim rupti de oboseala.
Ma gandeam ca reteta e buna si pentru Zakynthos,  cu diferenta  ca e mai  e mai mult pe drum dimineata. Plecam cu o xi in avans lejer, relax . La intoarcere musai vreau sa vad canalul Corinth. Probabil popasul va fi la Paralia sau Salonic.

La dus Salonicul nu merita pentru ca e spre turcia, si doar ne indepartam de destinatie. Am incercat mai demult paralia. Prefer Metsovo. Mi se pare  super misto sa te trezesti intr-o statiune de ski si dupa o ora sa vezi marea.

#340
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
La greci nu e treaba cu obligativitatea luminilor de zi. Acolo aprinzi luminile noaptea, pe vreme rea si in zonele cu indicatoare (tuneluri). Utilitatea luminilor de intalnire/zi cred ca ar trebui discutata pe alt topic.
Alta diferenta e ca la sensurile giratorii e pe dos ca la noi, dai prioritate cui intra.
Limita pe autostrada e 120 daca nu sunt alte indicatoare de viteza.
Trebuie sa ai trusa de prim ajutor, triunghi si stingator. Vesta nu e obligatorie.
Nu ai voie cu detector de radar.

Nu stiu sa mai fie diferente importante in afara de astea.

#341
bogdan1709

bogdan1709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2007
cum adica "sensurile giratorii e pe dos ca la noi"?

:)))

#342
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Apropo de giratorii: semnele din poze (din 2 insule la 1000 km distanță) te contrazic:

Attached File  Capture1.PNG   1.32MB   80 downloads  Attached File  Capture2.PNG   1.53MB   77 downloads

De altfel e ilogic ca după ce unii au intrat să aștepte să intre și alții, în loc să elibereze locul cât mai repede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate