Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1193 replies to this topic

#1
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Bună seara !

Întrucât topicurile "Cu maşina spre Grecia prin Bulgaria" şi "Cu maşina spre Grecia prin Serbia" se referă doar la drumul spre Grecia prin România şi ţările respective, iar discuţiile despre drumurile din Grecia sunt off-topic acolo, deschid acest nou topic.

Vă invit să discutăm aici exclusiv despre drumurile Greciei (variante către diverse destinaţii, starea drumurilor, autostrăzi, taxe, preţurile combustibililor etc.).

Şi fiindcă am deschis topicul, o să spun în acest prim post câte ceva despre noua autostradă din Peloponez (autostrada Korinthos - Kalamata), pe care am parcurs-o aproape integral pe data de 8 iunie 2015. Spun "aproape", deoarece am mers cu autocarul de la Atena la Romanos (lângă Gialova), ieşind de pe autostradă către Messini/Pylos chiar lângă aeroportul Kalamata.
Dacă în luna mai 2009 autostrada era construită doar de la Korinthos până înainte de Megalopoli, iar în 2011 lucrările avansaseră până după Megalopoli, ei bine, anul acesta am avut surpriza să constat că lucrările au mers până la capăt, adică până la Kalamata (se vede pe maps.google.com că autostrada ajunge până în oraş, chiar dacă noi am ieşit de pe ea un pic mai înainte, aşa cum am spus mai sus).
Mai sunt câteva lucrări de terminat. De exemplu, dacă vii dinspre Pylos, în dreptul aeroportului poţi intra pe autostradă în direcţia Atena, însă direcţia spre Kalamata este încă în lucru şi pe panouri este scrisă, dar este tăiată cu un mare X. Şi se mai lucrează mai în interior la construcţia unui mare viaduct (podul propriu-zis este pus deja în poziţie, dar încă nu sunt gata toate lucrările, iar drumul e deviat pe vreun kilometru pe conturul dealului).
Aş mai spune că de la Megalopoli la Kalamata autostrada trece prin multe tuneluri, în general scurte. Eu m-am oprit din numărătoare la al 5-lea, dar cred că sunt vreo 10, din care cel puţin unul este doar pe sensul spre Atena. Şi sunt încă cel puţin 2 noi toll-uri. Iar despre asfalt nu se poate vorbi decât la superlativ.
Îmi cer scuze, însă aproape toată bucata nouă de autostradă am parcurs-o pe o ploaie torenţială, abia puteai zări ceva afară, şi eram şi antrenat în discuţii cu cei din autocar, aşa încât, deşi m-am căznit să fiu atent la drum, totuşi nu am reuşit în totalitate. Însă, în mare, cred că am specificat informaţiile esenţiale.
Întoarcerea nu am făcut-o pe acelaşi drum.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 June 2015 - 22:33.


#2
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Cred că pentru cei ce intră în Grecia pe la Promachonas e de interes imediat cum poate fi ocolită porţiunea cu asfalt degradat dintre Haropo şi Lefkonas, aşa încât reiau aici informaţia postată mai demult de altcineva pe megatopicul închis "Cu maşina spre Grecia".

Deci, în prezent, după ce se termină bucăţica de autostradă de la intrarea în Grecia, pentru a continua către Salonic e recomandat să se urmeze drumul figurat cu albastru.

Varianta a fost deja verificată anul acesta de cineva de încredere (citiţi aici)


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 June 2015 - 10:10.


#3
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006

View Postbetto_ro, on 19 iunie 2015 - 15:13, said:

A incercat cineva varianta cea mai scurta prin Makaza spre Halkidiki? Ma refer la cea pe langa coasta, cu iesire de pe autostrada cu mult inainte de Salonic. Eu am calculat pe ViaMichelin 795 km Bucuresti - Sarti (cu iesire de pe autostrada spre Asprovalta si trecere prin Stratoni)  fata de 890km prin Kulata (cu devierea de la Petrich). Prin Kulata mi s-a acrit 5 ani la rand. Parca as incerca ceva nou si sigur drumul pe langa coasta e mult mai placut. Am atasat si o poza cu traseul.

Am fost eu acum doi ani la Ouranopoli si am facut o excursie pana  aproape de Sarti . Drumul e chiar pitoresc pe alocuri, doar sa nu te grabesti , in niciun caz nu e un drum de viteza :  urca, coboara, padure de pini, stanci, mare.

Edited by vevecata, 19 June 2015 - 16:31.


#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am facut drumul asta acum aproape 10 ani doar ca nu am fost prin Makaza ci prin alta vama, una care e langa trecerea spre Edirne, cred ca-i zice "kapitan ....". Am trecut de Alexandroupoli, Kavala si apoi de la Asprovalta am luat-o pe coasta. Drumul era superb, serpuind prin paduri de pin, privelisti minunate. Dar exact din cauza asta nu poti merge foarte repede. De la Ierissos am luat-o spre Pirkadikia si apoi spre Neos Marmaras.

#5
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Buna tuturor:
Plec maine spre Lefkada. Planuiesc sa trec prin zona Larisa, pe langa oras, am vazut pe GPS si pe maps ca exista ceva posibilitati, maps daca nu setez eu nimic, ma ocoleste pe un drum care trece foarte departe de oras, e un ocol de vreo 20 km, cred ca asa merge autostrada, GPS-ul, ma duce pe ceea ce pare a fi centura de N a Larisei si e mult mai scurt drumul. Vad deasemenea ca pare a fi si centura in sudul orasului. Voi pe unde ma sfatuti sa merg? Este toata centura in lucru, sau ce se intampla?

#6
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postneaguionutu, on 17 iunie 2015 - 23:46, said:

Grecia :
Cateva poze de pe segmentul de autostrada aflat in lucru intre Katerini si Larissa (ultimul care lipseste din autostrada Salonic – Atena) aici

Cand prognozeaza ei ca o sa fie gata portiunea respectiva ?

#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Conform informatiilor de aici, ei zic ca in octombrie 2016.

Quote

Greece

A1: Skotina – Aegani 10km (2008 to October 2016) – projectmap
A1: Pyrgetos – Evangelismos 14km (2008 to October 2016) – projectmap


#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsweetheart_simy, on 19 iunie 2015 - 19:18, said:

... Planuiesc sa trec prin zona Larisa, pe langa oras, am vazut pe GPS si pe maps ca exista ceva posibilitati, maps daca nu setez eu nimic, ma ocoleste pe un drum care trece foarte departe de oras, e un ocol de vreo 20 km, cred ca asa merge autostrada, GPS-ul, ma duce pe ceea ce pare a fi centura de N a Larisei si e mult mai scurt drumul. Vad deasemenea ca pare a fi si centura in sudul orasului. Voi pe unde ma sfatuti sa merg? ...

Sunt 4 ieşiri către Larissa.
Eu în 2013, când am venit din Zakynthos (mai precis dinspre Trikkala către Salonic), m-am luat după indicaţiile copiloatei (aka soţia), care a fost indusă în eroare de indicatorul de "Thessaloniki" care te îndrumă la dreapta, pe centura de sud. Mi-am blestemat zilele, fiindcă pe "centura" aia am prins o groază de semafoare care nu-s corelate. Şi nu erau lucrări, ci simple intersecţii cu alte străzi minore. Deci nu merge în nici un caz pe centura sudică.
În schimb, Gigi (în cealaltă maşină) a ignorat acel indicator şi a mers drept înainte, ajungând mult mai repede pe autostrada spre Salonic.

În concluzie, mi se pare ok să ieşi de pe autostradă şi la ieşirea Larissa 1, şi la ieşirea Larissa 3 (varianta Gigi), cu un plus pentru ieşirea Larissa 3. Pe ieşirea Larissa 4 eu nu recomand, am zis de ce, dar dacă ai ratat primele ieşiri, nu mai ai ce face şi va trebui să foloseşti acea a 4-a ieşire, din păcate.

Sper că am fost suficient de clar în exprimare şi ai înţeles că cel mai bine e să ieşi pe la ieşirea Larissa 3.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 June 2015 - 01:12.


#9
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Plec si eu la drum spre Lefkada in curand. Nu am inteles din celalalt topic care varianta este mai buna, Kulata sau Makaza, dar cred ca voi merge pe prima.
  Cam cate ore ati facut inspre Lefkada? As vrea sa fac drumul dintr-o bucata, mai ales ca avem la dispozitie 3 soferi, dar 3 aplicatii de GPS dau 3 timpi diferiti, si eram curios cam cat ati facut voi. Mersi.

#10
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Uite poate gasesti mai multe aici. Sunt doar 40 de pagini.
http://forum.softped...a/page__st__774

Edited by st3fan19, 21 June 2015 - 18:17.


#11
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Daca stie cineva care sunt costurile/taxele de autrostrada in Grecia:

Salonic --> Atena
Salonic --> (spre) Lefkada

Multumesc anticipat

Edited by w140, 21 June 2015 - 21:01.


#12
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Vezi poate te ajuta http://m.viamichelin...0%7CEUR&i#route

#13
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Voi de unde ati pus motorina in Grecia ? Ma "doare" aspectul, deoarece masinile noi common-rail (cu sau fara DPF), cam tusesc la motorina botezata sau parafinoasa.

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postw140, on 21 iunie 2015 - 20:59, said:

Daca stie cineva care sunt costurile/taxele de autrostrada in Grecia:

Salonic --> Atena
Salonic --> (spre) Lefkada ...

Pt. Salonic - Atena uite o informaţie aici.
Pt. Salonic - (spre) Lefkada sunt mai multe variante. Dintre ele, două ar fi mai bune. Poţi ieşi la Ioannina, caz în care plăteşti 1,2 euro primul toll de după Salonic şi 3 toll-uri a câte minim 2,4 euro (2,4 euro era anul trecut, anul ăsta probabil e mai mult cu câţiva firfirei). A doua variantă este să nu ieşi la Ioannina, ci să continui pe autostradă până la ieşirea către Karteri, caz în care mai ai încă un toll (tot la fel ca cele de 2,4 eur).
În anii trecuţi, ieşirea spre Karteri era preferabilă ieşirii la Ioannina, fiincă se câştiga timp datorită drumului mai drept pe coastă, în comparaţie cu varianta Ioannina - Arta.
Însă în august 2013 am constatat că se lucra la lăţimea drumului de coastă, ceea ce dăduse naştere la două uşoare devieri între Karteri şi breteaua spre Parga (care te întârziau vreo 2 minute, adică nu de speriat). În prezent nu ştiu care mai e situaţia, că n-am mai fost în zonă, chiar te rog să vii cu informaţii dacă parcurgi drumul prin Karteri. Mă interesează zona Parga, e mai ofertantă decât Lefkada, iar eu mai am încă destule de văzut pe-acolo.


Sănătate şi drum bun !

#15
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Ma inscriu si eu la cererea de informatii despre varianta Karteri-Preveza :)
Daca a mai fost cineva de curand,chit si in toamna anului trecut rog info.
In cazul meu,plec cu un grup de 5 masini si tre' sa le prezint tuturor variantele,fiecare are preferintele lui de condus.

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
@ OvidiuNS
Multumesc de info.

Asta inseamna:
Salonic --> (ieşirea către Karteri) pt. Lefkada = 10,20 euro (la pretul de anul trecut)
Atena --> Salonic = 35 euro (la pretul de anul trecut)

La sfarsit de iulie sper sa ajung in Lefkada.

Edited by w140, 25 June 2015 - 00:09.


#17
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View PostPSC, on 20 iunie 2015 - 13:05, said:

În 2014, trecând prin Sarti şi intrând într-un markeţel pentru apă rece (prefer berea normală, cu alcool, dar este incompatibilă cu volanul),
In Grecia ete permisa o alcoolemie de 0,5 la mie, deci poti sa bei o bere. In august, in Grecia :)
[ http://jurnalul.ro/pictures/2013/10/08/18463930.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dcr, 27 June 2015 - 12:31.


#18
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postw140, on 25 iunie 2015 - 00:09, said:

Asta inseamna:
...
Atena --> Salonic = 35 euro (la pretul de anul trecut)
Aproximativ 35 e de anul acesta. Anul trecut era mai putin (nici atunci n-am socotit la cent, tot aproximatie). Sunt unele porti ce se pot ocoli pe nationale, am vazut ca tiristii si localnicii faceau asta. Tin minte ca undeva in zona Nei Pori am platit 2 Euro si am mers pe un tronson de doar vreo 5 km Posted Image
Ca timp, la intors am facut fix 5 ore de cand am plecat de la un supermarket de la periferia Atenei si pana in Macedonia (deci pana in Salonic vreo 4 ore jumate). La dus am fost ceva mai lent.

Edited by biscatrix, 27 June 2015 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate