Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#307
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
In general (n-or fi 100% din cazuri), la GPL se vede "busonul" de alimentare, care-i pus in cele mai ciudate locuri, separat de cel pt benzina.  Cel putin la cele AM, nu stiu cum e la cele OEM, dar alea, in principiu, sunt inscriptionate.
Bine, asta ar presupune sa stea cineva sa studieze masinile, ceea ce n-am vazut sa se intample, in practica.

Parca am auzit si eu ceva despre interdictia accesului cu GPL pe bacuri (la modul general, nu neaparat in Grecia), dar nu bag mana-n foc, nu m-a interesat subiectul.
Stiu insa ca, cel putin la noi, e interzis accesul in parcarile subterane.  Asta in teorie, ca practic nici aici nu controleaza nimeni.

Si foarte multe (toate ?) masini cu GPL am vazut ca au in geam un abtibild cu asta.  Nu stiu daca-i obligatoriu sau doar "se lauda" ei astfel.

#308
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Cu siguranță mii de Români cu mașini dotate cu GPL au fost in Thassos cu feribotul.

#309
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postatupi, on 07 februarie 2018 - 19:55, said:

Cu siguranță mii de Români cu mașini dotate cu GPL au fost in Thassos cu feribotul.
e bine sa nu mediatizam tragediile.

#310
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
In aceasta vara, ne-am hotarat sa ajungem in Kefalonia, cazare Lourdata, via Killiny, cu un VW Transporter, 6 locuri.
M-ar interesa daca drumurile din insula, spre obictive, plaje etc, imi permit deplasarea cu acest tip de masina.

#311
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcostitz9, on 14 februarie 2018 - 13:51, said:

In aceasta vara, ne-am hotarat sa ajungem in Kefalonia, cazare Lourdata, via Killiny, cu un VW Transporter, 6 locuri.
M-ar interesa daca drumurile din insula, spre obictive, plaje etc, imi permit deplasarea cu acest tip de masina.
fara probleme. super masinuta voastra.

#312
adrian16pavel

adrian16pavel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2017
In vara plec spre Lefkada din Bistrita si vreau sa fac 1 oprire intermediara.

Ce traseu imi recomandati si poate si loc de cazare.

#313
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Aici esti un pic offtopic
Depinde unde vrei sa te opresti.
Romania Bulgaria Grecia.
Dezvolta aici https://forum.softpe.../page__st__5508

#314
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
un update pentru cei care au ca destinatie insulele Zakynthos & Kefalomia....s-a deschis circulatia prin intersectia RIO cea care face legatura dintr A5 ( Ioanina-Patra ) si A8 ( Patra - Atena )

mai jos o filmare cu intersectia preluata de pe un forum dedicat , enjoy Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zi-HwJ18DzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniel_LNC, 13 March 2018 - 20:54.


#315
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Oare de ce romani stiu sa fure si alte nati sa construiasca,in doi ani 16 km de autostrada am stiut sa facem...

#316
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012
Eu merg in Peloponez, coasta de est. Tolo, mai precis. Si m-am hotarat sa folosesc Egnatia pana la Ioannina si apoi in jos, Rio - Antirio, daca tot au inaugurat acea autostrada. Chiar daca prin Atena e mai scurt cu 6 km, eu zic ca merita. Egnatia o stiu, noua buna, asta noua la fel de buna. Aia spre Atena e mai vcehe si cu limita de 120 km/h. Corect?

https://www.google.r...f!1m0!3e0?hl=ro

https://www.google.r...1!1m0!3e0?hl=ro

#317
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În principiu e corect, chiar şi limita de viteză de 120.

Însă sunt câteva nuanţe.
Mai întâi, deşi pe Nea Egnatia limita e de 120, totuşi se merge tare, iar porţiunile unde mai apar hopuri la îmbinările din asfalt (de obicei la poduri) sunt pe porţiunea comună cu Egnatia Odos imediat după Salonic. Deci nu contează că e mai veche, zic eu. Apoi, deja s-a spus că valea Tempi se parcurge acum doar pe autostradă, nu mai este deloc drum normal cu o bandă pe sens.
Însă este un aspect pe care nu l-am arătat anul trecut când am fost în Creta, pentru că am crezut că e doar temporar. Însă am mai reflectat între timp şi nu mai sunt convins că e aşa. Despre ce este vorba ? Anul trecut, după ce am făcut popasul de la Termopile, cam de la Kamena Vourla am fost deviaţi de pe autostradă vreo 20 şi ceva de kilometri prin staţiunile de la malul mării, după care am reintrat pe autostradă. Acolo cred că am pierdut vreo 20 - 30 de minute, bănuiesc. La întoarcere (adică pe sensul dinspre Atena spre Salonic) acea deviere nu exista, de aceea nici nu am amintit de devierea de la dus (am crezut că s-a rezolvat problema, mai ales că nici ceilalţi colegi nu au amintit nimic). Totuşi, e posibil ca devierea respectivă să se mai facă şi în 2018 până re termină complet reparaţiile la autostradă.

În ce priveşte Egnatia Odos, să nu uităm că până la Ioannina sunt circa 60 de tuneluri, prin care este limitare de viteză (80 - 90 km/h). Că nu prea se respectă aceste limitări, asta e altceva, totuşi nu prea e cuminte să mergi pe-acolo cu mai mult de 100km/h. Plus că pe Egnatia Odos sunt mult mai multe rampe şi pante (comparativ cu Nea Egnatia), şi sunt chiar şi câteva curbe, chiar dacă e autostradă. Cu alte cuvinte, până la Ioannina, chiar dacă autostrada Egnatia Odos e mai nouă, totuşi viteza medie e mai mică decât pe Nea Egnatia dacă nu ar fi toll-urile.

Acuma, dacă pui la socoteală că trebuie să opreşti la toll-uri, acestea sunt mai multe pe Nea Egnatia, deci timpul se compensează. Nu ştiu câte toll-uri sunt pe Ionia Odos, dar bănuiesc că deocamdată nu sunt funcţionale decât unul sau două. Se poate afla cu exactitate, dar nu stau acuma să caut, fiindcă nu e prea important.
Iar între Patras şi Corint, şi între Atena şi Corint sunt cam 2 -3 toll-uri pe fiecare segment (erau chiar şi în 2009, chiar dacă nu era autostradă pe toată porţiunea aia), ceea ce înseamnă că se compensează, fiindcă pentru Tolo trebuie să apuci pe autostrada spre Kalamata.

Despre preţuri doar estimez că pe varianta Egnatia Odos - Ionia Odos e mai ieftin cu cca. 5 euro, deci nesemnificativ.

Aşa încât, Corneluş, dacă aş fi în locul tău, m-aş duce spre Tolo pe la Ioannina, şi m-aş întoarce pe la Atena, ca să evit eventuala deviere de la Kamena Vourla.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 March 2018 - 19:12.


#318
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
Poate intereseaza pe cineva, am fost nevoit sa merg cu autoturismul pana la Atena, cost total taxe autostrada Kulata Atena ~ 33,45 eur

#319
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View Postwali, on 18 martie 2018 - 13:06, said:

Poate intereseaza pe cineva, am fost nevoit sa merg cu autoturismul pana la Atena, cost total taxe autostrada Kulata Atena ~ 33,45 eur
Asta ma convinge si mai tare sa merg in Peloponez pe Egnatia pana la Ioaninna, si apoi pe autostrada noua pana la pod Rio-Antirio. Sunt si mai bune, si mai frumoase, si spre exemplu, pana in Tolo, unde merg eu, sunt doar 6 km mai putin prin Atena (cf Google maps).

#320
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012
Ovidiu, fix asa ma gandesc sa fac, mai ales ca as mai urca o data pe Acropole. Si vreau sa trec si canalul.

Edited by cornelussv, 19 March 2018 - 09:17.


#321
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Dacă te referi la canalul Corint, merită să și oprești 10 min (sau mai mult). Dar pentru asta trebuie să ieși din autostradă, pe DN-ul paralel; sunt locuri de oprit suficiente, și magazine diverse (suveniruri, mâncătorii, supermarket, benzinării). Și dacă tot ai oprit, poți să înveți GPS-ul (sau te uiți pe o hartă) să te ducă și la podețul peste canal din capătul de SE (la foarte mica înălțime față de celelalte, rabatabil parcă).

#322
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 19 martie 2018 - 10:38, said:

... podețul peste canal din capătul de SE (la foarte mica înălțime față de celelalte, rabatabil parcă).

De cel din SE nu ştiam că există şi se scufundă, ştiam doar de cel din NV, fiindcă a povestit cineva (pe topicul "Grecia - Peloponez") care a văzut cu ochii lui toate manevrele.

Dar m-ai făcut curios şi m-am uitat pe google.ro/maps din satelit. Pare că ambele poduri (cele de la capetele canalului) sunt construite la fel. Oricum, şi eu cred că merită mers şi văzut, mai ales că la Istmia este şi portul antic către Egee al Corintului antic (am pus câteva poze cu Port of Kenchreai când am povestit vacanţa din 2009), şi foarte aproape este şi situl oraşului antic Istmia, pe care în 2009 l-am sărit (se vede din satelit şi nu mi s-a părut prea impresionant, aşa că am ales Port of Kenchreai, unde se spune că a acostat apostolul Pavel când s-a adresat corintenilor).

Şi peste canalul Corint este şi o punte pietonală ceva mai la nord de podurile din dreptul autostrăzii. Se ajunge la ea din drumul de acces spre Loutraki (laşi maşina pe marginea şoselei şi e o potecă scurtă până la acea punte peste canalul Corint). În 2009 am avut cazarea în Loutraki şi am vrut să fac poze de pe acea punte, însă n-am mai ajuns, făcusem deja poze de pe podul de lângă autostradă.


Sănătate şi toate cele bune !

#323
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Cred că basculează, nu că se scufundă; în faza de circulație rutieră se vede pe streetview.

#324
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postcornelussv, on 15 martie 2018 - 13:41, said:

Eu merg in Peloponez, coasta de est. Tolo, mai precis. Si m-am hotarat sa folosesc Egnatia pana la Ioannina si apoi in jos, Rio - Antirio, daca tot au inaugurat acea autostrada. Chiar daca prin Atena e mai scurt cu 6 km, eu zic ca merita. Egnatia o stiu, noua buna, asta noua la fel de buna. Aia spre Atena e mai vcehe si cu limita de 120 km/h. Corect?

https://www.google.r...f!1m0!3e0?hl=ro

https://www.google.r...1!1m0!3e0?hl=ro

Varianta calculata prin Atena daca o configurezi mai bine este mai scurta cu cel putin 50 km.

https://www.google.r...1!1m0!3e0?hl=ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate