Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1310 replies to this topic

#1189
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajAdrianHH, pe 05 martie 2024 - 23:55, a scris:

Da, pe toate.
Le: merge bine aplicatia Posted image
Am alimentat cu 25 euro, a mers super-repede. Pe 3 mai va spun cum a mers treaba Posted image

Edited by AdrianHH, 23 April 2024 - 09:37.


#1190
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 05.08.2007

Vizualizare mesajdigo, pe 21 aprilie 2024 - 18:37, a scris:

Multumesc,
E buna ideea, insa o sa trec prin porti noaptea, oamenii dorm in masina, mi-e sa nu uit si apoi blochez poarta. Ii gasesc un loc pe la oglinda si vad ce-o fi. Plec maine dupamasa spre Atena unde am calculat sa ajung in jurul oreloe 5-6. Sunt totodata curios cum se comporta in "colaborare" cu parbrizul atermic  pe langa zona de puncte si in afara ei.

Drumuri bune,
Dan

Nu are nicio problema cu parbrizul atermic. Vis a vis de oameni care dorm in masina, in momentul citirii la trecerea prin poarta emite doua bip-uri destul de intense. Posted image

Edited by paultt, 23 April 2024 - 10:01.


#1191
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
Ba are de-a face cu parbrizul atermic de la psa. Nu il citeste decat in zona punctelor din spateke oglinzii. Fiind noapte si fara trafic in 3 porti a trebuit sa dau in spate. La prima ca nu l-a vazut lipit sub zona punctelor. La poarta era operator,l-am dezlipit si mi l-a citit manual cu un scanner. La alta poarta, desi am trecut cu 20km/h nu l-a citit decat cand am dat in spate, desi era in zona de lipsa ecranare, dar e posivil sa-mi fi alunecat mana. La o alta poarta nu l-a citit deloc desi era pozitionat bine. Aici am iesit si am platit cu card la alta poarta ca nu era nici un operator. Culmea e ca la la o alta poarta iar nu l-a citit, insa aceasta avea si pos.
Cred ca sistemul este setat prost, cam ca hds-ul turcesc pentru a incasa cash.
Referitor la bip-uri, emite un sunet cand ai peste 20 euro, doua sub 20. A emis doua sunete la poarta care l-a recunoscut pe march-arrier, desi erau peste 20 euro in cont.
La cei care dorm, ma refeream nu la deranjul cauzat de bip-uri ci la cel de a ma intinde ca rama pana la zona punctata a parbrizului unui c4 picasso si la eventualele schimbari bruste se directie.

Dan

PS Revin cu noi observatii dupa ce ma intorc. Sambata plec spre casa.


#1192
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 05.08.2007

Vizualizare mesajdigo, pe 21 aprilie 2024 - 18:37, a scris:

Multumesc,
E buna ideea, insa o sa trec prin porti noaptea, oamenii dorm in masina, mi-e sa nu uit si apoi blochez poarta. Ii gasesc un loc pe la oglinda si vad ce-o fi. Plec maine dupamasa spre Atena unde am calculat sa ajung in jurul oreloe 5-6. Sunt totodata curios cum se comporta in "colaborare" cu parbrizul atermic  pe langa zona de puncte si in afara ei.
Drumuri bune,
Dan

Concluzia ce rezulta din partea bolduita ar fi ca nu ai mai utilizat pana acum telepass-ul de la Egnatia in masina ta cu parbriz atermic si iti pui problema unor posibile interferente. Cum pana acum am utilizat device-ul lor in trei masini, marci diferite, cu parbrize atermice (doua il au si incalzit) si fara a intampina vreo problema (nici in zona cu puncte, nici in afara ei, cu device-ul fixat in partea superioara a parbrizului), am considerat normal sa iti raspund. La fel si in ceea ce priveste pasagerii care dorm in masina. Aceeasi concluzie rezultata din textul bolduit, cum ca nu ai utilizat pana acum respectivul device => nu esti familiarizat cu partea sonora a operarii lui, m-a determinat sa te avertizez in legatura cu bip-urile destul de intense, care ar putea perturba somnul pasagerilor...

Drum bun spre Atena!

#1193
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,001
  • Înscris: 22.12.2005
aoleu ce complicaciune...

#1194
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 30.04.2008
HGS-ul turcilor este parfum :)

#1195
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 06.11.2008
Creste pretul carburantului in Grecia, iar in unele zone a depasit 2 euro / litru....usor usor, Grecia devine din ce in ce mai scumpa, cazari, mancare, carburant... https://www.ieidisei...si-gia-to-pasxa

Edited by protecties, 25 April 2024 - 06:04.


#1196
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
Multumesc pentru interes. Eu am scris despre experienta cu pass-ul grecesc. Drumul l-am facut dupa primul post pe acest topic.

Acum, vis-a-vis de costuri, eu am intrat dinspre Macedonia. Pana in Atena am platit 37 euro autostrada.
In Atena am alimentat diesel Shell vpower cu 1,87 litrul. Benzina din ce am vazut afisat depasea 2 euro.

Drumuri bune tuturor,
Dan

Vizualizare mesajpaultt, pe 24 aprilie 2024 - 07:17, a scris:



Concluzia ce rezulta din partea bolduita ar fi ca nu ai mai utilizat pana acum telepass-ul de la Egnatia in masina ta cu parbriz atermic si iti pui problema unor posibile interferente. Cum pana acum am utilizat device-ul lor in trei masini, marci diferite, cu parbrize atermice (doua il au si incalzit) si fara a intampina vreo problema (nici in zona cu puncte, nici in afara ei, cu device-ul fixat in partea superioara a parbrizului), am considerat normal sa iti raspund. La fel si in ceea ce priveste pasagerii care dorm in masina. Aceeasi concluzie rezultata din textul bolduit, cum ca nu ai utilizat pana acum respectivul device => nu esti familiarizat cu partea sonora a operarii lui, m-a determinat sa te avertizez in legatura cu bip-urile destul de intense, care ar putea perturba somnul pasagerilor...

Drum bun spre Atena!


#1197
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 14.10.2018
Ieri pe la 4 dupa amiaza am dat de topicul acesta, astazi pe la 12.00-1.00 dupa amiaza aveam dispozitivul lipit in parbriz. L-am luat direct de la ghiseu, a durat toata treaba 5 minute, dupa alte 5 treceam deja prin porti. E foarte ok, te scuteste de coada (pe sensul spre BG erau cozi la toate portile de taxare), de cautat maruntis, card, etc. Eu am pus pe el 50 euro, pt un drum dus-intors Igoumenitsa.
L-am montat pe punctele negre de langa oglinda.

Edited by officer_nats, 07 May 2024 - 17:49.


#1198
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajprotecties, pe 25 aprilie 2024 - 06:03, a scris:

Creste pretul carburantului in Grecia, iar in unele zone a depasit 2 euro / litru....usor usor, Grecia devine din ce in ce mai scumpa, cazari, mancare, carburant... https://www.ieidisei...si-gia-to-pasxa
Pe Promachonas-Leptokarya-zona riviera Olimpului-Meteore-apoi retur spre Makaza am intalnit de la 1.81-2.00 E benzina si cca 1.52-1.58E motorina. GPL-ul cam 0.83(min)-0.95E maxim. Utila aplicatie FUEL.GR.

Vizualizare mesajofficer_nats, pe 07 mai 2024 - 17:36, a scris:

Ieri pe la 4 dupa amiaza am dat de topicul acesta, astazi pe la 12.00-1.00 dupa amiaza aveam dispozitivul lipit in parbriz. L-am luat direct de la ghiseu, a durat toata treaba 5 minute, dupa alte 5 treceam deja prin porti. E foarte ok, te scuteste de coada (pe sensul spre BG erau cozi la toate portile de taxare), de cautat maruntis, card, etc. Eu am pus pe el 50 euro, pt un drum dus-intors Igoumenitsa.
L-am montat pe punctele negre de langa oglinda.
Dupa prima folosire(circa 12-15 porti, nu mai retin) am constatat ca , cel putin acum de Paste(in sezon cred ca e si mai si) am scapat de cozi intre 1-5 masini la fiecare oprire. Nu mai pun la socoteala balacareala cu scoate portmoneul, da-i cu 10 euro, numara restul, strange borcanul de monezi, kalimera, yassas, bla-bla-bla, Super utila jucaria. In afara de un chitzait, nici un deranj :) Avertieaza si la limita scazuta(parca 8E) si la limita minima(parca 3 sau 4 euro). Am salvat si cardul pe aplicatie, fac plata(incarcare) instant cu cati euro vreau. Sunt curios cat tine bateria la jucarie :)

#1199
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,964
  • Înscris: 16.04.2007

Vizualizare mesajAdrianHH, pe 08 mai 2024 - 11:36, a scris:

... Nu mai pun la socoteala balacareala cu scoate portmoneul, da-i cu 10 euro, numara restul, strange borcanul de monezi, kalimera, yassas, bla-bla-bla ...

Tocmai pentru cazurile astea s-a inventat cardul bancar Posted image

L.E. Apropo de cardul pentru toll-uri, am o nelamurire: daca nu consumi toti banii de pe el, ii poti retrage sau raman la ei pana ii consumi ? Am cautat, dar nu am gasit nimic in acest sens.

Edited by cristiany, 08 May 2024 - 12:00.


#1200
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajcristiany, pe 08 mai 2024 - 11:48, a scris:

Tocmai pentru cazurile astea s-a inventat cardul bancar Posted image
De multe ori, cand mergeam in Grecia, la dus, pleacam cu hartii de 50 euro, bancomatul nu da hartii mici sau monezi :). Trebuia sa trec prin 2-3 porti pana faceam rost de marunt. Ma rog. Cu, cardul, tot stai la coada si tot dureaza un 30 secunde minim la fiecare.
Sincer, mai simplu decat Egnatia Pass nu cred ca se poate in conditiile astea.

#1201
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,964
  • Înscris: 16.04.2007

Vizualizare mesajcristiany, pe 08 mai 2024 - 11:48, a scris:

L.E. Apropo de cardul pentru toll-uri Egnatia Pass, am o nelamurire: daca nu consumi toti banii de pe el, ii poti retrage sau raman la ei pana ii consumi ? Am cautat, dar nu am gasit nimic in acest sens.

Neuronul era cu mintea in alta parte cand am scris ...

#1202
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 16.05.2007
au dat navala romanii la carduri,dureaza mai mult acum pana sa primesti actele, pana anul trecut nu se puteau lua?

#1203
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajcristiany, pe 08 mai 2024 - 11:48, a scris:

L.E. Apropo de cardul pentru toll-uri, am o nelamurire: daca nu consumi toti banii de pe el, ii poti retrage sau raman la ei pana ii consumi ? Am cautat, dar nu am gasit nimic in acest sens.
Nu prea ai ce sa retragi, banii se incarca intr-un cont. Nu pleaca nicaieri, ii consumi la anul sau peste 2 ani, etc. Singura problema e ca nu fac dobanda Posted image
Daca vrei sa nu stai cu grija, poti incarca contul direct din aplicatia de pe telefon,(poti sa si salvezi cardul) si faci plata cand esti la coada la Kulata spre GR(bineinteles, faci calculul dinainte cam cati iti trebuie si mai pui cativa E de siguranta).
Nu iti ia mai mult de 30 secunde.

Edited by AdrianHH, 08 May 2024 - 15:51.


#1204
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajdragos_ene, pe 07 martie 2024 - 11:58, a scris:

Multumesc pentru raspuns. Declaratia si prima pagina a contractului erau bilingve, greaca si romana. Termenii contractului sunt in limba greaca si pe aceia ii doream in engleza.

Urca documentul aici - https://translate.go...o&tl=en&op=docs si ai imediat traducerea in romana

#1205
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 06.11.2008
Folosiți pe android aplicația My Odos si verificați acolo cat va costă toate porțile pe o anumită distanță https://play.google....r.mobile.myodos

Pont - pentru punctul de frontieră cel mai tranzitat dinspre Bulgaria spre Grecia - Promachonas Customs - Sintiki Municipality, Greece

Vă faceți traseul aici și apoi încărcați egnatia pass cu cât estimează aplicația.

Vacanță plăcută tuturor!

Edited by protecties, 08 May 2024 - 16:34.


#1206
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,964
  • Înscris: 16.04.2007
Cine nu vrea sa-si instaleze aplicatia, poate sa vada care sunt costurile toll-urilor accesand https://vriskoapostasi.gr/en

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

8 user(s) are reading this topic

2 members, 5 guests, 1 anonymous users

alex230ro, DurasDiurpaneus

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate