Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

In ce tara o duc mai bine?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Romania. Numai sa te porti si sa muncesti aici exact asa cum ai face-o in Anglia. Or wherever you may wish.

Edited by Taxon, 10 June 2015 - 21:05.


#20
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostGoenitz, on 10 iunie 2015 - 21:03, said:

Am un amic in   Danemarca  si este sprijinit de stat destul de mult. I se da banii pentru chirie  etc. Este cu sotia acolo.  Sotia a nascut acolo.


Zi si tu mai departe ce face omul ala acolo, cata carte ii pe el, ce meserie stie sa practice bine incat tine patronul de el, etc ...

Edited by Super Chief, 10 June 2015 - 21:05.


#21
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostSuper Chief, on 10 iunie 2015 - 20:56, said:

vorbim de impinge pulpa prajita si toooooocmai in anglia.
Sigur are nevoie Australia de el.

#22
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca apuca sa-l cheme pentru interviu e tare tipul. Nu zic sa si apuce sa vada viza.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVladutz_ddd, on 10 iunie 2015 - 20:52, said:

Zicala autohtona:

"Fie painea cat de rea..."
...tot mai bun e cozonacul.
Scoţia.
Am o cunoştinţă care a devenit şofer de autobuz la First Aberdeen şi are puţin peste 2000 lire. Spune că este minimul necesar pentru a trăi acolo cam ca la noi (hrană şi apă, apoi facturi lunare la utilităţi incl. chirie, cablu TV şi Internet).
Ne plângem că Bucureştiul nu prea mai are spaţii verzi, dar este pădure pe lângă Aberdeen.
Acolo e un popor de zombie, nimeni nu încalcă nicio regulă, decât atunci când se îmbată, dar poliţia e la datorie. Viaţa nu-ţi oferă nicio surpriză şi, în timp, nicio motivaţie. Acolo trăieşti din inerţie şi, nepreacunoscând răul, ajungi să uiţi ce înseamnă binele şi te trezeşti un robot uman. Este constatarea lui după 6 luni de muncă.
Până şi conducerea autobuzului este o chestie mult mai simplă decât la noi, deşi a trebuit să-şi inverseze reflexele.
Deocamdată, singura lui motivaţie pentru care încă stă la volan pe partea dreaptă este familia rămasă în ţară cu datorii foarte mari.

#24
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postyonut_a, on 10 iunie 2015 - 20:30, said:

cine te a mintit ?
Var-su.

#25
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015
"@cacico De unde iau autobuzul pentru australia? Si cat mai este un bilet in picioare?"

Stiu ca se pleaca greu,dar este singurul loc din lume,in care se merita sa traiesti.

Cu respect

#26
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postcacico, on 10 iunie 2015 - 21:10, said:

in care se merita sa traiesti.
Nu e prea cald ? :)

#27
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Finlanda! Se fac si cursuri pentru invatarea limbii, timp in care esti si platit. Plus multe alte beneficii.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcacico, on 10 iunie 2015 - 20:55, said:

AUSTRALIA.[...]acolo nu sunt cutremure,se construiesc altfel,nu ca la noi si sunt mai ieftine.
Cutremure nu, dar câte un uragan tot se mai abate pe acolo. Şi mi-e greu să cred că ei nu aplică norme de protecţie contra seismelor la construcţii.
În plus, şopârlele şi alte târâtoare sunt ocrotite prin lege, trebuie să te obişnuieşti cu ele pe pereţi, mai ales că se hrănesc cu nu-ştiu-ce specie de insecte foarte periculoase. Iguanele sunt la ei cam cum sunt maidanezii la noi, ca densitate. Şi ele sunt ocrotite. În general, legile privitoare la protecţia animalelor sunt teribile în Australia, se lasă cu amenzi mari dacă dai cu piatra în câinele vecinului şi cu pârnaie dacă omori un animal fără să fii, cumva, vânător şi specia să nu fie acceptată pentru a fi vânată. Au chiar Poliţia Animalelor, cea mai eficientă din lume, cu propriul număr de urgenţă.
Vecina mea de palier s-a mutat la Adelaide în anii 90 şi i-a fost foarte greu în primii 10 ani. Apoi şi-a făcut rostul ei aşa cum a dorit şi a părăsit-o dorul de România, dar tot vine ca să-şi viziteze părinţii şi atunci mai schimbăm impresii.

#29
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postvartolome_1, on 10 iunie 2015 - 21:15, said:

Finlanda! Se fac si cursuri pentru invatarea limbii, timp in care esti si platit. Plus multe alte beneficii.
Mișto, dacă ești mai bătrân, o înveți până la pensie. Posted Image

Pot s-o învăț din altă țară ? :)

Edited by dualis, 10 June 2015 - 21:19.


#30
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
IN norvegia daca te insori acolo primesti 50-80000 coroane, mai faci un copil mai iei pe atat, vrei sa iti faci rate la o casa ai dobanda subventionata( max 2%) numai ca sunt pb legate de cetatenie.

View Postdualis, on 10 iunie 2015 - 21:18, said:

Mișto, dacă ești mai bătrân, o înveți până la pensie. Posted Image

Pot s-o învăț din altă țară ? Posted Image

La fel si in suedia, sunt cursuri pentru incluziune,  te obliga sa le urmezi timp de 2 ani, sa inveti limba ti se da locuinta  si 200 europe luna, daca ai 2 absente la cursuri esti expulzat

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cică Norvegia e cea mai potrivită ţară europeană pentru un trai fericit, dar pe acolo sunt şi cele mai multe sinucideri. Probabil că li s-a urât cu binele...
Frigul şi căldura au avantaje şi dezavantaje, fiecare. În ţările reci mâncarea e mai scumpă, agricultura nefiind domeniul forte. În ţările calde microbii se simt mult mai relaxaţi şi eşti mai vulnerabil.
Eu am stat 12 zile în Bangkok, în 1992 şi m-am putut obişnui cu umiditatea de 85% şi cu 27 grade maxima termică în luna decembrie. Un astmatic, însă, n-ar rezista acolo. În plus, îţi trebuia organism super-rezistent, fiindcă în localuri gen Pizza Hut nu erau mai mult de 10 grade, şocul termic fiind enorm. În taxiuri AC funcţiona la maxim şi chiar ne implorau să nu ţinem uşile deschise prea mult. Într-o noapte temperatura coborâse la 16 grade şi răsuflam uşurat, pe când pentru ei parcă venise sfârşitul lumii, se uitau disperaţi pe cer (cerul era senin) şi căutau puţinele pulovere pe care le aveau (primite cadou, probabil) şi blugii.
La polul opus, tot în Norvegia, un fost coleg de-al meu (care în anii 70 fusese mecanic şef pe o navă şi văzuse toate porturile din lume, cu excepţia Somaliei şi similar) se minuna de gagicile norvegiene care făceau baie în fiorduri la 5 grade, în timp ce el le privea din cojoc (era la mare modă cojocul atunci).
Am înţeles asta de-abia în 2013, când am ajuns la cota 3800 (L'Aguille du Midi, Mont Blanc): la aceeaşi temperatură de 5 grade turiştii făceau plajă în slip ca pe ţărmurile Mediteranei. Soarele ardea foarte tare, iar la 10 m de ei zăpada se topea încetişor.

Edited by PSC, 10 June 2015 - 21:32.


#32
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostGoenitz, on 10 iunie 2015 - 21:03, said:

Am un amic in   Danemarca  si este sprijinit de stat destul de mult. I se da banii pentru chirie  etc. Este cu sotia acolo.  Sotia a nascut acolo.
asa si? ce mentalitate! sa dea statul pomana si este bine.

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 21:29, said:

IN norvegia daca te insori acolo primesti 50-80000 coroane, mai faci un copil mai iei pe atat, vrei sa iti faci rate la o casa ai dobanda subventionata( max 2%) numai ca sunt pb legate de cetatenie.



La fel si in suedia, sunt cursuri pentru incluziune,  te obliga sa le urmezi timp de 2 ani, sa inveti limba ti se da locuinta  si 200 europe luna, daca ai 2 absente la cursuri esti expulzat
sti ce faci cu 200 de euro in Suedia? cam ce faci cu 200 de lei in Romania. Respectiv venitul minim garantat plus alocatia de la copil care se da si pacilea la mocangeala pentru amatorii de "sprijin"....

Edited by alexpet, 10 June 2015 - 21:43.


#33
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
mai oamenilor, cand am zis ca, cheltuielile sunt aproape asemanatoare nu ma refeream la orice. stiu ca transportul si tigarile si alte lucruri sunt scumpe in anglia, dar de majoritatea astea scumpe nu am nevoie. nu am familie de intretinut, sunt singur si cu 1 mie de lire pe luna as duce-o boiereste.
varamiu e insurat de mult timp, si e cu nevasta si copil acolo, normal are o cheltuiala mai mare, dar lucreaza si nevastasa. pana sa se angajeze nevastasa locuiau la o casa mai mica, acum se muta in alta mai mare si deja si-au luat si masina. oricum din cele spuse de el acolo are valoare banul (daca nu il risipesti aiurea normal). eu aici ca inginer auto abia ajung sa iau 30 de milioane pe luna si aia dupa ceva ani vechime plus ca nu sunt locuri destule. in fiecare an termina facultatea mii de studenti.... ganditi-va... unde dracu sa se angajeze toti, pe cand in anglia am vazut posturi de ingineri de pana la 45-50k lire pe an. hai sa nu zic ca ma arunc tocmai aici, dar si 3000 pe luna e mai mult ca perfect. nu se compara deloc, sa inveti ca prostu atatia ani si apoi sa te caci in ei de bani. la fel ca si in medicina.... aceeasi situatie, chiar mai grava...

tot nu m-ati lamurit, lasati offtopicul si spuneti din ce stiti care tari se afla mai bine la raportul castig/cheltuiala :)

#34
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Botswana. Am auzit ca se plateste bine.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prin 2007 statul grec îţi dădea pământ pentru casă dacă te căsătoreai cu o grecoaică sau un grec. Tinerele familii şi mai ales copiii beneficiau de multe măsuri de protecţie favorabile. Nu ştiu cum mai este acum.

#36
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
texasPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate