Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

In ce tara o duc mai bine?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,786
  • Înscris: 06.09.2004

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 21:47, said:

mai oamenilor, cand am zis ca, cheltuielile sunt aproape asemanatoare nu ma refeream la orice. stiu ca transportul si tigarile si alte lucruri sunt scumpe in anglia, dar de majoritatea astea scumpe nu am nevoie. nu am familie de intretinut, sunt singur si cu 1 mie de lire pe luna as duce-o boiereste.
daca in anglia o duci boiereste cu o mie de lire pe luna, aici o duci boiereste cu 2000 de lei. unde boiereste inseamna sa mananci sandwich cu umbra de salam si paine unsa cu cutitul, sa dai doar bipuri si sa dormi in pat cu randul cu altii de pe tura opusa cu a ta.

oriunde te duci, traiesi atat de bine pe cat te duce capul. poti sa traiesti foarte bine in romania si foarte rau in anglia. per total, daca tii neaparat sa pleci, cauta in primul rand o tara a carei limba o cunosti si in al doilea rand tine cont de clima. astea au fost pentru mine cele mai importante conditii de acomodare.

p.s. sa nu uit, var'tu minte de ingheata apele. asta ca sa fiu moderat, ca nu-l cunosc.

Edited by born2lose, 10 June 2015 - 22:22.


#38
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 21:47, said:

eu aici ca inginer auto abia ajung sa iau 30 de milioane pe luna
ei ...aici este problema, ai prins prost. Eu stiu tinichigii auto care iau banii astia in cateva zile de munca fara sa se agite prea tare. Si nici unul nu-si pune problema sa plece.

Edited by alexpet, 10 June 2015 - 22:30.


#39
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Cel mai bine o duci daca reusesti sa traiesti in afara sistemului In sistem totul e cam la fel.In Anglia de exemplu castigi mult dar si cheltui extrem de mult pe papa de exemplu comparativ cu Romania.Un simplu semvici costa fix 9 Lyre,chiar si in prapadita de Romanie acelasi semvici (poate chiar mai bun)costa doar 0,90 lei.-Asa ca nu prea mai ai ce alege...

#40
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
e clar. ma fac peste in germania. asta era a doua mea varianta, imediat dupa cea de a lucra ca un om cinstit. ce pana mea, o viata am....

#41
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 22:44, said:

e clar. ma fac peste in germania. asta era a doua mea varianta, imediat dupa cea de a lucra ca un om cinstit. ce pana mea, o viata am....
germania e stat polițienesc. Au politie cat toatã europa la un loc.

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostTaxon, on 10 iunie 2015 - 21:05, said:

Romania. Numai sa te porti si sa muncesti aici exact asa cum ai face-o in Anglia. Or wherever you may wish.
Si sa cistigi de vreo 4-5 ori mai putin. :)

#43
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

View PostRUN_SLOWLY, on 10 iunie 2015 - 22:48, said:

germania e stat polițienesc. Au politie cat toată europa la un loc.

e legala prostitutia in germania din cate stiu eu, si in belgia la fel, doar sa platesti impozit pe ce castigi, si tu si curvele :)

#44
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
poate daca scoatem Romania din ecuatie. Eu numar circa 4-5 echipaje de rutiera in 100 km de drum fata de 1-2 echipaje intalnite in 30 de zile in Germania.

#45
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 22:44, said:

e clar. ma fac peste in germania. asta era a doua mea varianta, imediat dupa cea de a lucra ca un om cinstit. ce pana mea, o viata am....

recalificate , cauta in alt judet, esti dispus sa pleci afara dar fara sa cauti aici, Si eu sunt inginer de profesie, dar am renuntat iar acum castig de cateva ori mai bine( in schimb ulcerul e cat casa, iar somnul un privilegiu)

#46
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postmufa, on 10 iunie 2015 - 23:06, said:

Si sa cistigi de vreo 4-5 ori mai putin. Posted Image
da, si cheltui cam tot de atea ori mai putin. Uite eu acum vin de la Kiev. Nu-mi vine sa cred ce preturi au. . Cu salariul din Romania pot sa traiesc regeste acolo. Chiar daca au salarii mici au si preturi de 3-5 ori mai mici ca aici (de ex. un pachet de tigari costa 2 lei). Este o relatie simpla pe care unii nu o inteleg. Nu ai cum ca frizer sa castigi 3000 euro pe luna daca tunzi cu 2 euro....Drept urmare in vest te tunzi cu 10-20 de euro.

Edited by alexpet, 10 June 2015 - 23:16.


#47
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 23:12, said:

recalificate , cauta in alt judet, esti dispus sa pleci afara dar fara sa cauti aici, Si eu sunt inginer de profesie, dar am renuntat iar acum castig de cateva ori mai bine( in schimb ulcerul e cat casa, iar somnul un privilegiu)

si acum cu ce te ocupi?

#48
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Lucrez in FMCG  o pozitie de middle management,
DEvino marinar, dai diferente examene, si castigi  mai mult decat interesant uite aici un site de recrutare pentru marinari  uitate la salarii

#49
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 23:09, said:



e legala prostitutia in germania din cate stiu eu, si in belgia la fel, doar sa platesti impozit pe ce castigi, si tu si curvele :)
Stiu dar credeam ca glumești cu pestoiu. :) Ziceam așa ca germania e buna doar daca respecți reguli..prea multe reguli.

#50
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

View PostRUN_SLOWLY, on 10 iunie 2015 - 23:34, said:

Stiu dar credeam ca glumești cu pestoiu. Posted Image Ziceam așa ca germania e buna doar daca respecți reguli..prea multe reguli.

nu glumesc deloc. pur si simplu mor de oftica cand ii vad pe tiganii astia ca fac o groaza de bani in austria si germania, ce drq or fi facand nu stiu. unul de varsta cu mine (23) a facut in 2 ani ditamai vila, are 2 x6 si un mertan. cum mama drq sa nu mori de oftica cand stii ca te zbati o luna pe un rahat de salariu. lucruri ilegale si imorale nu vreau sa fac, dar daca prostitutia e legala in tarile astea..... de ce nu...

#51
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 23:54, said:

nu glumesc deloc. pur si simplu mor de oftica cand ii vad pe tiganii astia ca fac o groaza de bani in austria si germania, ce drq or fi facand nu stiu. unul de varsta cu mine (23) a facut in 2 ani ditamai vila, are 2 x6 si un mertan. cum mama drq sa nu mori de oftica cand stii ca te zbati o luna pe un rahat de salariu. lucruri ilegale si imorale nu vreau sa fac, dar daca prostitutia e legala in tarile astea..... de ce nu...


Тоаtă viața ta se rezumă la profesie/bani?

#52
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013

View PostVelaxa, on 11 iunie 2015 - 00:20, said:



Тоаtă viața ta se rezumă la profesie/bani?

da. ce vrei sa fac, sa stau tot restul vietii in tara pe niste bani de rahat?! vreau sa colind toata lumea asta si nu o sa fac asta daca nu am un venit baban. tiganii astia traiesc visul meu. acu sincer tu nu te-ai oftica sa il vezi pe asta cum vine la fiecare luna cu cate un bmw sau mercedes noi noute? nu iti zic unde stau si de cine e vorba dar crede-ma ca asa e. o viata am si nu vreau sa o risipesc. asa ca daca vrea cineva sa o punem de o "afacere" stiti unde ma contactati :D

#53
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015

View Postinginerule, on 10 iunie 2015 - 20:21, said:

Salut. ma intereseaza o lista cu tarile in care se merita cel mai bine sa locuiesti referitor la raportul castiguri/cheltuieli. Mai exact, varamiu in anglia ia la kfc 1000 de lire pe luna, iar cheltuielile sunt aproape asemanatoare ca in romania pe cand in romania la kfc iei un 15 milioane sa zic. deci anglia trece inainte romaniei in acest top pe care il vreau. Banuiesc ca am explicat cum trebuie ce vreau Posted Image Mersi...

UK sau USA, pentru ca la ei gramatica e mult mai simpla :D

#54
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postinginerule, on 11 iunie 2015 - 00:32, said:

da. ce vrei sa fac, sa stau tot restul vietii in tara pe niste bani de rahat?! vreau sa colind toata lumea asta si nu o sa fac asta daca nu am un venit baban. tiganii astia traiesc visul meu. acu sincer tu nu te-ai oftica sa il vezi pe asta cum vine la fiecare luna cu cate un bmw sau mercedes noi noute? nu iti zic unde stau si de cine e vorba dar crede-ma ca asa e. o viata am si nu vreau sa o risipesc. asa ca daca vrea cineva sa o punem de o "afacere" stiti unde ma contactati Posted Image

Să te plimbi e altceva, să lucrezi la kfc în Uk nu cred că este visul tău.
România are multe avantaje, din păcate generația comunistă își cam urăște țara și ne influențează și pe noi, eu o să lucrez vara asta în Germania, unde internetul e groaznic, e imposibil de piratat (vine poliția peste tine), filmele sun subtitrate cu voce și satele la ei nu-s sate, sunt cartiere de vile. Desigur, o să fie foarte multe lucruri frumoase de văzut, până la urmă e Germania.
Și poți călătorii și fără bani, caută pe net "înconjurul lumii cu autostopul", poți face ce vrei, înainte de 90 nu puteai, acuma chiar poți face ce vrei, dacă vrei cu adevărat. Oricum România urcă, cu viteza melcului, dar urcă, în 10 ani, diferența vest-România o să fie mult mai mică.
Avantaje în vest sunt prețurile internaționale, de exemplu, o mașină SH în Germania e mai ieftină ca în România, un aparat foto în Germania costă tot atâta ca și în România

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate