Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Care este suma maximă de retragere dintr-o singura operatiune la bancomat?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am scos de la Unicredit 4000 lei si de la ING 5000 lei intr-o singura tranzactie. Vezi de la ce bancomat ai incercat sa scoti si uite-te pe site sa vezi.
Stiu ca un prieten injura parca Cec Bank ca nu putea scoate mai mult de 2000 lei pe tranzactie.

#20
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 lex404, on 07 iunie 2015 - 20:09, said:


Ia mai citeste contractul/ beneficiile cardului Posted Image

Exista peste tot in lume limite de tranzactii.
maxim 10 tranzactii, nu scrie nicaieri minim pe tranzactie, suma minima pe zi 3000 euro sau echivalent in moneda locala

#21
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 24.04.2013
Fiindca e vorba de ‘retragere dintr-o singura operatiune’, mai exista o limitare indiferent de ce zice banca emitenta a cardului: cate bancnote poate dispeceriza intr-o singura tranzactie bancomatul folosit. De exemplu bancomatele BCR au o limita de 30 de bancnote. Daca nu [mai] are decat bancnote de 10 si 50 de lei atunci nu iti da mai mult de 1500 lei (30 × 50lei) intr-o tranzactie; daca vrei mai mult deodata (pana la maxim 3000 de lei) trebuie sa tot incerci pana gasesti un bancomat alimentat cu bancnote de 100 de lei. Nu cred ca bancomatele sunt alimentate vreodata cu bancnote mai mari de 100 de lei (200 sau 500), si am impresia ca nu pot gestiona decat maxim 3 tipuri de bancnote (de aceea se prefera 10 - 50 -100).

Edited by sags, 07 June 2015 - 20:39.


#22
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 lex404, on 07 iunie 2015 - 19:58, said:


Vezi ca poti ridica limitele, la nevoie, pana la 10.000 RON.
ps. sau le poti cobora, pana la 10 RON. Asa imi tin eu unul din carduri cand nu il folosesc. De obicei cu asta platesc nesecurizat pe la chinezi sau alte siteuri dubioase.
ce chestii dubioase cumperi ? Posted Image

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 18.12.2007
Cata vreme mesajul e 'fonduri insuficiente' inseamna ca suma respectiva nu este disponibila in cont.
Ca sa vezi limita/tranzactie trebuie sa verifici conditiile bancilor din Romania, de unde incerci sa scoti banii.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003

 vafro, on 07 iunie 2015 - 19:48, said:

Am incercat azi la un bancomat sa scot 1500 lei si zicea ceva de fonduri insuficiente!
Poate nu mai are bancomatul bani... sau pur si simplu nu sunt bani in cont, adica credeai ca ai mii de €, de fapt nu mai ai.

Edited by andreic, 07 June 2015 - 20:58.


#25
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015

 vafro, on 07 iunie 2015 - 20:03, said:

Maxim 3000 euro pe zi

Aia in Italea, in strainatate cred ca ai vreo 250 de euro / 24 h.

Este limita la multe carduri din Italia la bancomatele din strainatate (deci si din Romania), poate o poti elimina sau modifica daca suni la numarul de pe card

Edited by Aleppo, 07 June 2015 - 21:02.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003

 lex404, on 07 iunie 2015 - 19:54, said:

Din raiffeisen pot scoate 9000 RON intr-o zi, in transa de cel mult 4000 RON, 10 tranzactii pe zi.
Nu stiu daca mai merge asa, cam 3000 RON din cont de debit, pe zi. Cand dai suma mai mare iti spune sa selectezi suma mai mica. De la ghiseu daca vrei sa scoti peste 3000€ cica sa-i anunti cu 1-2 zile inainte ca sa existe suma si eventual sa specifici daca-i vrei in bancnote uzabile fara probleme in vest (50€), sau merge sa-ti dea si mai mari.

Edited by andreic, 07 June 2015 - 21:02.


#27
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 vafro, on 07 iunie 2015 - 20:03, said:

Maxim 3000 euro pe zi
In Italia, din 2011 platile in numerar sunt limitate la 1000 euro,
Nu ai cum sa scoti 3000 euro !?
Nu prea este adevarat ce prezinti !

#28
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 19.03.2009
Eu pot să scot (sau să plătesc) maxim 1500€ (o singură tranzacție) și primesc sms gratuit.
De 3000€ n-am mai auzit. La ce bancă ?

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Mama, numai habarnisti pe aici frate...unul mai cunoscator ca altul. Eu am card in euro, si cand sunt in romania, scot lei din bancomat. Cand am fost in Danemarca, am scos coroane daneze. Cand am fost in Anglia, am scos lire. Stiu ca e greu de inteles, dar in tarile cu apa calda oamenii isi folosesc cardurile pentru diverse operatiuni, nu numai ca sa scoata tot salariul in ziua in care l-au primit.
Ca sa-i raspund omului, exista o limita stabilita de banca de unde ai cardul. La mine e 2.000 de lei intr-o singura extragere. Poate fi marita, dar n-am incercat.
Nu platesti decat un comision pentru folosirea cardului in afara tarii, la mine e de 5 euro, indiferent de ce suma scoti. Eu intotdeauna scot de la Transilvania, au curs mai bun. Evita Raiffeisen.

#30
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 19.03.2009

 wiseguy76, on 07 iunie 2015 - 22:50, said:

...unul mai cunoscator ca altul.
Iar ție îți place să repeți ce au spus deja alții. :)

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de banca emitenta a cardului si de banca al carui bancomat este folosit.
In functie de soldul existent in bancomat in acel moment e posibil sa apara si alte limitari.

Rezulta cateva zeci de combinatii posibile, cel putin.

#32
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Dar cardul al cui estem?Posted Image

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004

 lex404, on 07 iunie 2015 - 20:03, said:

... La fel, din Italia scoti Euro. Conversia o face banca de la care scoti.
Daca ai card in EUR/ USD strain, din RO scoti RON de la orice ATM sau cash EUR/ USD de la BRD. Conversia o face banca de la care scoti.

Nu, conversia o face banca unde ai contul. Celalalta banca poate insa cere un comision de folosire bancomat. Uneori, al naibii de mare.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,622
  • Înscris: 19.04.2009

 eiffel, on 08 iunie 2015 - 10:56, said:



Nu, conversia o face banca unde ai contul. Celalalta banca poate insa cere un comision de folosire bancomat. Uneori, al naibii de mare.

Conversia o face banca de la care scoți.
Am testat în RO și în afara.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004

La mine se pare ca nu. Si eu obisnuiesc de ani buni sa platesc pe-afara cu cardul si ocazional sa scot de la bancomat.

Pe istoricul tranzactiilor apare mereu comisionul de schimb valutar al BCR-ului si cursul BCR din ziua platii. Am intrebat si ei fac conversia in moneda statului in care am scos bani si platesc catre banca cu ATM-ul sau magazin, in valuta necesara.


Insa al fiecare extragere ATM apare un comision de folosire al ATM care variaza de la banca la banca, pe langa comisionul de care am pomenit mai sus. Am platit si 2 euro la 100 scosi, dar si 32 !!!!



#36
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 lex404, on 08 iunie 2015 - 11:40, said:

Conversia o face banca de la care scoți.
Am testat în RO și în afara.
De unde stie banca care este proprietara ATM ului din ce valuta sa faca conversia?
Logic se poate merge in sens invers!
Scoti de la un ATM lei , banca isi adauga valoarea comisinului la suma retrasa si transmite la banca emitenta a cardului suma totala in lei,  banca proprietara a contului de card face conversia in lei din valuta existenta in cont!
Ps: nu te supara! dar nu trebuie teste!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate