Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Va deveni Romania o destinatie pentru imigranti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din interes desigur...
zau daca nu ma faci sa cred ca galatiul ala e pe alta planeta... :)

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai putea sa dai si niste exemple de reclame cu imigrantii, ca sa nu credem ca fabrici subiecte din burta?
In Romania, unde sunt facultati, universitati, sunt si negrii, sunt si musulmani, sunt si arabi,.... Aveti universitati in Galati?  Si-atunci, de ce te miri?
Ai intra in penurie de subiecte, sau asta ti-a fost impus?Posted Image

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,862
  • Înscris: 13.06.2004

 galeo, on 04 iunie 2015 - 08:15, said:

De ce s-ar casatori un roman/romanca cu un tigan indian sau o maimutza congoleza, s-au terminat romanii singuri?

Cu un indian din interes, cu un negru pentru că emană masculinitate (datorită fizicului).

#40
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 DjMx, on 04 iunie 2015 - 05:36, said:

Atunci cand aia din vest zic ceva nasol de imigrantii romani toti explodeaza ca aia sunt rasisti si n-au dreptate, cand vine vorba ca Romania sa primeasca imigranti brusc se simt superiori si cred c-o sa le dauneze.

Exemplul asta e pur si simplu cretin pentru ca tu compari mere cu pere. Pentru a merge "la liber" prin europa noi ne-am integrat in UE, am indeplinit o tona de conditii, avem un sistem economic-social similar cu vestul (chiar daca nu e la fel de avansat/eficient). Cei veniti de prin Eritreea (cu toata parerea de rau pentru situatia lor), nu sunt deloc asemanatori ca formare si educatie. Un roman se poate integra destul de usor in Anglia, Franta sau Germania (pentru ca e foarte probabil sa stie limba, sa aiba o pregatire profesionala etc). Unul care stie doar "ubumbu kubumbu" e o cheltuiala directa si continua (cel putin pentru o perioada initiala de ceva luni-ani) pentru statul gazda.

PS: mie nu mi se pare ok nici ca un roman sa mearga in Germania de exemplu si sa ceara ajutoare sociale acolo. Fie se poate duce ca angajat fie sta cuminte, la fel cum situatie inversa mi se pare la fel de gresita (bine e extrem de improbabila spre imposibila, poate doar daca saracul nu mai are mintea intreaga, dar strict teoretic ma refer aici).

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 04 June 2015 - 08:53.


#41
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 galeo, on 03 iunie 2015 - 22:34, said:

Va deveni Romania o atractie pentru imigranti?

in mod sigur. orientul mijlociu este in flacari, ucraina este in flacari, iar balcanii de vest s-ar putea sa reizbucneasca.
Romania este o tara pacificata. pentru orice om care vine dintr-o zona de razboi aici este raiul pe pamant. :yes:

#42
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Pollux, on 04 iunie 2015 - 08:53, said:


in mod sigur. orientul mijlociu este in flacari, ucraina este in flacari, iar balcanii de vest s-ar putea sa reizbucneasca.
Romania este o tara pacificata. pentru orice om care vine dintr-o zona de razboi aici este raiul pe pamant. Posted Image
Ar trebui să intrăm mai repede în spațiul Shengen ca orice tip care ia viză românească să poată să constate că oricât ar fi aici raiul pe pământ tot mai bine e să se care în Franța sau Germania. :)

 galeo, on 04 iunie 2015 - 08:15, said:

De ce s-ar casatori un roman/romanca cu un tigan indian sau o maimutza congoleza, s-au terminat romanii singuri?
Românii nu prea sunt interesați de negrese. Româncele sunt, unele.
Cică au ștremeleagul mai mare și este o chestie mai perversă, sunt nițel masochiste și în felul ăsta li se pare că se umilesc. Plus că li se pare că sunt "altfel", le place să creadă că în felul ăsta contrazic normele majorității între care trăiesc.

#43
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,124
  • Înscris: 20.12.2007

 galeo, on 03 iunie 2015 - 22:34, said:

Aud tot mai dws la radio reclame impotriva imigratiei ilegale din Romania, de parca imigrantii abia asteapta sa vina in Romania.
Cu toate astea tot vedeam pri Galati tot felul de musulmani si africani care nu stiu de unde au aparut.

Va deveni Romania o atractie pentru imigranti?
Este deja, orice vizita pe la Oficiul Roman de imigratii sau Autoritatea pentru cetatenie.
Sau mergi in Piata Obor din Bucuresti, chintesenta a romanismului, nu-i, asa dar unde chinezii au ajuns o prezenta foarte obisnuita

#44
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 andreic, on 04 iunie 2015 - 01:29, said:

Numai ca sunt de-ai lor iar urmatoarea generatie devine autohtona Posted Image
Nu devine nici in 10.000 de ani.

#45
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Kokoshmare, on 04 iunie 2015 - 09:03, said:

dar unde chinezii au ajuns o prezenta foarte obisnuita
Chinezii nu sunt precum negrii, muncesc sau fac afaceri cinstite.

#46
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,105
  • Înscris: 14.09.2004

 neur0, on 04 iunie 2015 - 09:12, said:

Chinezii nu sunt precum negrii, muncesc sau fac afaceri cinstite.

Doar afaceri cinstite.... Posted Image

#47
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Marea majoritate, da.

#48
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 neur0, on 04 iunie 2015 - 09:12, said:

Chinezii nu sunt precum negrii, muncesc sau fac afaceri cinstite.

mai ales aia de la dragonu' rosu. cred ca ii da cinstea afar' din casa. :roflmao:

#49
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,124
  • Înscris: 20.12.2007

 neur0, on 04 iunie 2015 - 09:12, said:

Chinezii nu sunt precum negrii, muncesc sau fac afaceri cinstite.
S-ar putea sa te cred daca-mi aduci bon fiscal pentru ciorapi cumparati "trei la zetze mii"

#50
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Kokoshmare, on 04 iunie 2015 - 09:17, said:

S-ar putea sa te cred daca-mi aduci bon fiscal pentru ciorapi cumparati "trei la zetze mii"
Au învățat de la capitaliștii români că așa se luptă împotriva "comunismului" și a "marxiștilor", făcând evaziune fiscală. Posted Image

Au rămas cu sechele produse de comunismul din China și acum vor să fie cu adevărat capitaliști. :)

Edited by neur0, 04 June 2015 - 09:21.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,862
  • Înscris: 13.06.2004
În Obor găseşti cumpărători chinezi. Comercianţi chinezi încă nu am văzut. Dar am văzut de altă naţionalitate (arabi şi filipinezi?).
Chinezii locuiesc în partea de est a Bucureştiilor. Deh, dacă în partea astea sunt multe centre comerciale unde activează şi ei + că-s din est.

Edited by djl, 04 June 2015 - 10:19.


#52
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 djl, on 04 iunie 2015 - 10:18, said:

În Obor găseşti cumpărători chinezi. Comercianţi chinezi încă nu am văzut. Dar am văzut de altă naţionalitate (arabi şi filipinezi?).
Chinezii locuiesc în partea de est a Bucureştiilor. Deh, dacă în partea astea sunt multe centre comerciale unde activează şi ei + că-s din est.
E clar! Posted Image

#53
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 galeo, on 03 iunie 2015 - 22:34, said:

Va deveni Romania o atractie pentru imigranti?
depinde ce pensie le oferă guvernul antiromman actual, fost şi viitor.

cel mai probabuil nu vor supravieţui. Vor trebui să sclăvuiască un sistem opresiv
au mai încercat cu chinezoaice la Bacău.
Nu rezistă nimeni la sublimita sărăciei actuale... 45% din populaţie.

Suedia îi aşteaptă nu braţele deschise, păcat că nu se face reclamă agresivă ...să afle TOŢI conaţionalii noştri de acestă oportunitate!

şi da, vor supravieţui doar în capitală. Aia se află-n rommania... restu... nu prea.

 djl, on 04 iunie 2015 - 08:41, said:

Cu un indian din interes, cu un negru pentru că emană masculinitate (datorită fizicului).
da' ce... e vacă?

 myshyk, on 04 iunie 2015 - 08:32, said:

Ai putea sa dai si niste exemple de reclame cu imigrantii, ca sa nu credem ca fabrici subiecte din burta?
In Romania, unde sunt facultati, universitati, sunt si negrii, sunt si musulmani, sunt si arabi,.... Aveti universitati in Galati?  Si-atunci, de ce te miri?
Ai intra in penurie de subiecte, sau asta ti-a fost impus?Posted Image
era vorba de imigranţi
faci confuzii majore între termeni...
universităţile sunt altceva... cu toate că nu pare.
la fel şi campusul universitar ...

 djl, on 03 iunie 2015 - 22:58, said:

Dacă va creşte foarte mult nivelul de trai, da.
Eu aş recoloniza România cu germani. Urmaşii celor plecaţi să fie atraşi în România, dar să vină şi alţii. Aş coloniza de asemenea albi sud-africani. Problema e că pentru aşa ceva trebuie redusă corupţia şi birocraţia şi stimulată iniţiativa privată, ceea ce nu prea văd că se va întâmpla în România.
chiar trăieşti cu impresia că mai există prostalani în lumea asta să muncească din plăcere şi să întreţină lipitori?
cît despre corupţie... nu se va schimba nimic. 6 guverne cred...sunt exemplul clar că nu se schimbă absolut nimic. În fond şi ele sunt cîrpe(cîrpe...cîrpe...dar primul gînd al lor e la pensii şi salarii mărite...parcă ar fi obligaţi să fie parlamentari!!! ca la tîmpiţi!) puse-n frunte să se spună că-i democraţie, pe lîngă un preşedinte ornament.

Edited by sarac.lipit, 04 June 2015 - 10:57.


#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,862
  • Înscris: 13.06.2004
În ţările din Europa de Vest (Europa Occicentală), ba chiar şi prin S.U.A. sunt destui care încă îi ţin în spate pe imigranţi.
În România de obicei imigranţii vin la muncă sau la făcut afaceri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate