Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Barbatul adevarat cu salariul minim pe economie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#37
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015
Se pare ca imaginea lui Al Bundy stand pe canapea cand vine de la munca si impartind bani familiei nu mai este valabila in zilele noastre. Cel putin asa ne-au spus trecatorii cu care am vorbit in plimbarea noastra prin oras.

Da, toata lumea a fost de acord ca barbatul trebuie sa fie responsabil si sa aiba grija de familie, dar acum primeste mai multe sarcini in casa. Barbatul isi ajuta sotia in gospodarie, la cumparaturi, are grija de copii si chiar gateste cu placere.

Ar fi de preferat sa stie sa repare o priza, sa mute mobila si, daca e nevoie, sa ofere sprijin moral sotiei in caz de colaps emotional. Si, cand vine vorba de bani, tot el ar trebui sa aiba aportul cel mai mare, pentru ca nu e usor sa parasim valorile dupa care am fost crescuti.

da... http://www.iqads.ro/...sarcini-in-casa

#38
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 12:34, said:

Se pare ca imaginea lui Al Bundy stand pe canapea cand vine de la munca si impartind bani familiei nu mai este valabila in zilele noastre.
...
Ar fi de preferat sa stie sa repare o priza, sa mute mobila si, daca e nevoie, sa ofere sprijin moral sotiei in caz de colaps emotional. Si, cand vine vorba de bani, tot el ar trebui sa aiba aportul cel mai mare,



Bla, bla, bla...!

Blaaa...dios !

Posted Image

https://www.youtube....?v=4zOEtJBU2Pk

Edited by sylvius, 01 June 2015 - 12:49.


#39
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Sunt cateva solutii:
- prima solutie si cea mai buna este sa plece din tara ca aici "te mananca caini", nu este nici o posibilitate altfel, banii aia nici sa te intretii nu-ti ajung daca n-ai prin curte o gaina sau un alt ajutor financiar din familie. Dar este nasol pentru cei mai in varsta.
- sa caute alt loc de munca pentru 100-200 lei in plus, daca sunt alte locuri.
- sa invete o meserie sau sa avanseze la locul de munca, dar o sa vina altul si cu tot aceeasi nemultumire, deci revinem la aceeasi problema.

Mi-a venit sa rad cand am citit ca a scris cineva mai sus despre credit de suma asta pentru leasing masina sau prima casa.Posted Image))

View PostNazmi, on 01 iunie 2015 - 10:12, said:

Numești tu barbat pe ăla de accepta sa lucreze pe salariul minim pe economie?

Nu te duce capul, îți meriți soarta dar NU ai voie sa te plângi.
Atunci nu prea da bine sa te plangi daca unul dintre aia care nu a acceptat salariul minim iti da in cap pentru cativa lei.

Edited by tenzen, 01 June 2015 - 12:59.


#40
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 12:34, said:

Da, toata lumea a fost de acord ca barbatul trebuie sa fie responsabil si sa aiba grija de familie, dar acum primeste mai multe sarcini in casa. Barbatul isi ajuta sotia in gospodarie, la cumparaturi, are grija de copii si chiar gateste cu placere.

R U shittin' me?
Doar daca sunt femeie sau in cel mai bun caz, lesbian

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vad ca multi o tot dau cu nu te duce capu..iti meriti soarta.
Uite eu m-am hotarat sa imi pun mintea la contributie si sa sparg carduri....ce plm mi-am pus mintea la contributie nu trebuie sa fiu judecat,fac doar ce mi-au zis altii imi pun mintea la contributie.
Asa ca sa nu va aud,sa inteles?

Edited by I2O, 01 June 2015 - 13:02.


#42
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttenzen, on 01 iunie 2015 - 12:59, said:

Sunt cateva solutii:
- prima solutie si cea mai buna este sa plece din tara ca aici "te mananca caini", nu este nici o posibilitate altfel, banii aia nici sa te intretii nu-ti ajung daca n-ai prin curte o gaina sau un alt ajutor financiar din familie. Dar este nasol pentru cei mai in varsta.

doar plecand din tara inseamna ca vei avea un salariu mai mare?


View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 10:08, said:

Barbatul adevarat cu salariul minim pe economie

Cred ca vroiai sa pui cu venitutl total egal cu salariul minim, multi au venituri din mai multe salarii, dintre care unul poate fi minim, altii din afaceri etc

Edited by tsunnami, 01 June 2015 - 13:07.


#43
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015
Adevar ca barbatul cu minimul pe economie este si afacerist...

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttoto_riina, on 01 iunie 2015 - 10:44, said:

Nu va mai plangeti atata, batranii nostri munceau la camp si aveau de toate si niciodata nu s-au plans...

Daaaa, si cand veneau tatarii puneau mana pe furci, topoare si alte item-uri cu damage 45 si le dadeau omoru' la cotropitori. Bineanteles, inainte dadeau foc la holde si otraveau fantanile.

Quote

Nu banul te face barbat si nici ce ai intre picioare, ci capul si determinarea!

De aceea taranii descrisi mai sus sunt determinati in continuare sa se opuna asocierii, fiecare isi cultiva tarlaua, iasa scump si se plange dupa aia ca agricultura nu renteaza. Barbati adevarati!

#45
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View Posttsunnami, on 01 iunie 2015 - 13:06, said:

doar plecand din tara inseamna ca vei avea un salariu mai mare?
Da, dar este vorba ca ai mai multe posibilitati sa faci ceva si castigi minim de zece ori mai mult decat aici si preturile sunt apropriate de Ro.

De exemplu stiu pe cineva care lucra ca ospatar la evenimente in weekend-uri si la AVON in timpul saptamanii, nu prea avea bani aproape niciodata,  nu fuma si fara sa-i de-a bani lu gajicasa. Acum este in Anglia si lucreaza pe 1400-1600 lire (?) si face cam tot ce facea la Avon in depozit acolo si isi permite tot felul de "luxuri" care aici nu si le-ar fi permis (iesiri in oras, vacante, haine, electronice), ii ramane 400-500 lire pe luna ("pe dreapta") fara sa stranga prea tare cureaua (mare cheltuilor),  nasol este ca doarme cu alt roman in camera (chiria scumpa 60 lire/ saptamana). Cand zic vacante, mai mult prin UK pe acolo, iar vara asta vrea sa se duca la Ibitza.

Edited by tenzen, 01 June 2015 - 13:32.


#46
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postmotanu44, on 01 iunie 2015 - 11:32, said:

Si intre timp nu te-ai gandit sa o lasi tu pe ea ? Posted Image

Daca tot discutam despre barbatul adevarat cu minimul pe economie, de ce n-am discuta si despre barbatul adevarat cu 10x minimul pe economie? Posted Image
De ce sa o las ?Da-mi un motiv.

View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 11:43, said:

Eu ma gandesc ca femeia lui era a dracului de frumoasa, caz contrar, daca facea un salt de 10 ori mai mare, financiar, schimba si femeia.
De ce?

#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttenzen, on 01 iunie 2015 - 13:24, said:

Da, dar este vorba ca ai mai multe posibilitati sa faci ceva si castigi minim de zece ori mai mult decat aici si preturile sunt apropriate de Ro.

De exemplu stiu pe cineva care lucra ca ospatar la evenimente in weekend-uri si la AVON in timpul saptamanii, nu prea avea bani aproape niciodata,  nu fuma si fara sa-i de-a bani lu gajicasa. Acum este in Anglia si lucreaza pe 1400-1600 lire (?) si face cam tot ce facea la Avon in depozit acolo si isi permite tot felul de "luxuri" care aici nu si le-ar fi permis (iesiri in oras, haine, electronice), ii ramane 400-500 lire pe luna ("pe dreapta") fara sa stranga prea tare cureaua (mare cheltuilor),  nasol este ca doarme cu alt roman in camera (chiria scumpa).

fac pariu ca cei plecati in afara nu s-au limitat NICIODATA cat au fost in tara la venitul din salariul minim pe economie
omul nu se schimba cu trecerea frontierei. cel care e multumit cu salariul minim pe economie nu va pleca niciodata, iar cel ce vrea sa plece nu s-ar multumi niciodata cu venitul cat salariul minim pe economie

View Post-Dream-, on 01 iunie 2015 - 13:10, said:

Adevar ca barbatul cu minimul pe economie este si afacerist...

ai firma ta si vrei sa platesti la stat cat mai putin, ce e asa de greu de inchipuit?

#48
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015

View PostZIGZAG20, on 01 iunie 2015 - 13:26, said:

De ce?
Ca iti permiti?

#49
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostNazmi, on 01 iunie 2015 - 11:39, said:

Doar de 10 ori mai mare?
Nu tu ești cel cu apartamentele la Londra și Hamburg, patron de multinațională?  

Dacă ea avea un SALARIU mai mare și tu acum ai de zece ori mai mult, cât avea doamna salariul?

Ăsta da problema de matematica. Dar tare mi-e ca da cu virgula.
3000 si ceva.

#50
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015

View PostNazmi, on 01 iunie 2015 - 10:12, said:

Numești tu barbat pe ăla de accepta sa lucreze pe salariul minim pe economie?

Nu te duce capul, îți meriți soarta dar NU ai voie sa te plângi.


dar tu la 28 de ani, ce afaceri ai, in ce domeniu, ca se vede cum faci naveta in Dubai

#51
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Posttsunnami, on 01 iunie 2015 - 13:29, said:

fac pariu ca cei plecati in afara nu s-au limitat NICIODATA cat au fost in tara la venitul din salariul minim pe economie
omul nu se schimba cu trecerea frontierei. cel care e multumit cu salariul minim pe economie nu va pleca niciodata, iar cel ce vrea sa plece nu s-ar multumi niciodata cu venitul cat salariul minim pe economie
Ai pierde pariul. Sau crezi că cei care culeg căpșuni, sunt chelneri sau spală babe la fund au venituri colosale?

Problema e că aici veniturile mici se duc în mare parte pe haleală și cheltuieli obligatorii pe când acolo mai rămân și de o cola.

Edited by neur0, 01 June 2015 - 13:33.


#52
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postneur0, on 01 iunie 2015 - 13:32, said:

Ai pierde pariul. Sau crezi că cei care culeg căpșuni, sunt chelneri sau spală babe la fund au venituri colosale?

Problema e că aici veniturile mici se duc în mare parte pe haleală și cheltuieli obligatorii pe când acolo mai rămân și de o cola.
Si nici pentru alea nu iti ajung....nu mai are rost sa vorbim de o consultatie sau un tratament la privat,ca la stat stim cu toti cum e,cum intri asa si iesi din cabinet cam fara nicio rezolvare in cele mai multe cazuri.

Edited by I2O, 01 June 2015 - 13:45.


#53
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postcrisstonne, on 01 iunie 2015 - 10:26, said:

Crezi nu crezi o să existe dragoste şi la banii ăia  Posted Image

Chiar dacă puține cazuri dar vor fi.
Să nu uităm că şi femeia poate veni cu un aport financiar.

În rest, se cristalizează o societate a singurătății, mulți tineri singuri mult timp care aşteaptă un ceva să se schimbe.

De aici şi naşterile din ce în ce mai puține.

Sa vezi ce trista este singuratatea in partea de sus a societatii, mii de femei cu posturi bune, cu salarii de top, singure, asteptand ce ? sa se nasca EL? am ajuns o societate a extremelor, iar tehnologia, in loc sa ne apropie, ne indeparteaza pe unii de altii, iar revenind la subiect, nenea ala cu minim pe economie, are sanse mai mari sa isi gaseasca o femeie, care sa fie pe aceeasi treapta sociala ca si el, decat duduia imbracata in taioare de firma, si duhnind a parfum de 200 de euro sticluta.

#54
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View Posttsunnami, on 01 iunie 2015 - 13:29, said:

fac pariu ca cei plecati in afara nu s-au limitat NICIODATA cat au fost in tara la venitul din salariul minim pe economie
omul nu se schimba cu trecerea frontierei. cel care e multumit cu salariul minim pe economie nu va pleca niciodata, iar cel ce vrea sa plece nu s-ar multumi niciodata cu venitul cat salariul minim pe economie
Sunt tot felul de categorii de oameni, aia care raman pe salariul minim sunt din "aia" "stagnati" care nu vor ceva mai mult, dar in general din lipsa altui loc sau chestii familiale, ramana acolo pentru ca sunt obligatii, nu este pentru ca le face placere sa fie sclavi pe 675 lei in timp ce seful lor direct sau cativa care tocesc scaunul la birou pe facebook castiga de 10-15 ori mai mult.

Pe mine ma unge pe suflet cand vad la stirii cum guita "intreprinzatori" ca s-a pus statul pe ei ca sa respecte legea. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate