Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#11233
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Bucureştiul concentrează 23% dintre firmele active din România şi 44% din cele cu capital străin

Quote

Bucureştiul concentrează 23% dintre firmele active din România şi 20% din totalul salariaţilor înregistraţi la nivel naţional, iar 25 dintre primele 40 de companii după participarea străină la capitalul social subscris sunt înregistrate tot aici, potrivit datelor Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB).
Cu o rată a şomajului de doar 1,6%, faţă de 4,2% la nivel naţional, Capitala a atras aproape 30% din suprafaţa totală de vânzare din reţelele de magazine, statisticile indicând în plus că Bucureştiul asigură 16% din valoarea exporturilor, respectiv 29% din valoarea importurilor.
Tot aici se desfăşoară şi 60% din activitatea de cercetare ştiinţifică a ţării.
La nivel de business, Bucureştiul concentrează 94.824 societăţi comerciale cu capital străin (44% din totalul consemnat la nivel naţional), cu un capital social subscris cumulat de 24 mld. euro, respectiv 55,5% din totalul capitalului social subscris la nivel naţional de societăţile cu participare straină la capital.
CCIB va organiza mâine cea de a XXIV-a ediţie a Topului Firmelor din Bucureşti, iar dintre cele 125.236 de firme cu sediul social în Capitală, care au depus bilanţul aferent anului 2016, au îndeplinit criteriile de eligibilitate 37.816 firme, adică 30,2% din total. Dintre acestea, Camera premiază 6.840 firme, adică 18% din totalul firmelor considerate eligibile şi care reprezintă 5,5% din totalul firmelor care au depus bilanţul aferent anului trecut.
Cele mai multe companii premiate activează în domeniul serviciilor (2.348 firme, 34% din total), fiind urmate de firmele din domeniul comerţului (1.923 de companii, 28% din total) şi de cele cu profil industrial (1.396 firme, 20% din total). În clasamentul întocmit de CCIB, o pondere de 6% revine construcţiilor (407 firme laureate) şi cercetării, dezvoltării şi inovării (390 entităţi premiate). 4% dintre companiile laureate, respectiv 242, provin din turism, în timp ce 2% (134 companii) activează în  agricultură, silvicultură şi pescuit


#11234
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,780
  • Înscris: 01.10.2002

 Alecsandru010, on 23 octombrie 2017 - 20:05, said:

Asta a fost una dintre cele mai cretine legi din anul asta. Si cand vad primari ca asta.. 6000 de lei salariu mediu intr-o primarie de comuna. A taiat ala tot de la investitii, cheltuieli curente, tot, tot, tot.. si-i mai trebuie inca 1 milion de lei.
Foarte bine ca s-a intamplat. Asa se obisnuiesc comunitatile cu ideea ca le trebuie administratori buni, nu oameni care asteapta pomeni de la stat, si la urmatoarele alegeri se gandesc de doua ori pe cine voteaza... Daca persista sa voteze astfel de indivizi, atunci, scuza-ma, isi merita soarta. Fiecare este responsabil pentru rezultatul actiunilor sale...

Crestere masiva a traficului de pasageri de pe aeroporturile regionale: http://www.digi24.ro...e-extind-815440
„Aeroportul Iaşi s-a dezvoltat într-un ritm spectaculos, iar la începutul lunii viitoare vom surprinde un trafic de un milion de pasageri”
"Poveste de succes şi la Aeroportul Internaţional „Traian Vuia" din Timişoara. În primele 9 luni ale anului, au fost peste 1,2 milioane de pasageri, aşa că extinderea aerogării prinde contur."
"Şi Clujul motive de mândrie. Peste două milioane de pasageri au tranzitat în acest an aeroportul Avram Iancu. Este o creştere cu 55 la sută faţă de anul trecut. În prezent, aeroportul are în portofoliu peste 45 de destinații spre 20 de țări."

#11235
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Am tot vazut in ultima perioada inceputul unui haos in tara.
In unele regiuni lipsa fortei de munca
In altele regiuni, gen Bucuresti, Cluj, Timisoara, blocaje in trafic, aglomerari in transporturiile in comun si cel mai degraba datorita suprapopularii oraselor si m-am gandit, toate astea cumva, ar putea sa fie oportunitate pentru orasele mai slab dezvoltate, sa incerce sa preia, ademeneasca companiile mari care sunt in orase mari. Ceva de genul Caransebes - Lugoj sa preia companiile din Timisoara. Cele din Cluj sa fie ademenite catre Campia Turzii, etc...
Cred ca si la cei care stau in orasele mari sunt supra saturati de a sta in aglomeratii si poluare.

#11236
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

 Wotan, on 24 octombrie 2017 - 08:24, said:

Foarte bine ca s-a intamplat. Asa se obisnuiesc comunitatile cu ideea ca le trebuie administratori buni, nu oameni care asteapta pomeni de la stat, si la urmatoarele alegeri se gandesc de doua ori pe cine voteaza... Daca persista sa voteze astfel de indivizi, atunci, scuza-ma, isi merita soarta. Fiecare este responsabil pentru rezultatul actiunilor sale...

Si cum sa reusim sa facem alegerea corecta cand toti candidatii sunt pusi doar pe capatuiala?
Lumineaza-ne si pe noi!

 sergiudaniel, on 24 octombrie 2017 - 09:12, said:

Am tot vazut in ultima perioada inceputul unui haos in tara.
In unele regiuni lipsa fortei de munca
In altele regiuni, gen Bucuresti, Cluj, Timisoara, blocaje in trafic, aglomerari in transporturiile in comun si cel mai degraba datorita suprapopularii oraselor si m-am gandit, toate astea cumva, ar putea sa fie oportunitate pentru orasele mai slab dezvoltate, sa incerce sa preia, ademeneasca companiile mari care sunt in orase mari. Ceva de genul Caransebes - Lugoj sa preia companiile din Timisoara. Cele din Cluj sa fie ademenite catre Campia Turzii, etc...
Cred ca si la cei care stau in orasele mari sunt supra saturati de a sta in aglomeratii si poluare.
E o selectie naturala a economiei de piata, o zona dezvoltata va deveni si mai dezvoltata iar cele sarace supravietuiesc din mila statului.
Aici statul national si unitar trebuie sa-si faca treaba, sa discute cu firmele mari si sa le acorde facilitati fiscale in aceste zone mai putin dezvoltate.
O comunitate locala nu are nici cea mai mica sansa.

Edited by iliemirea, 24 October 2017 - 09:17.


#11237
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Bucurestiul e deja sufocat.
Ar teebui incurajati investitorii cumva sa deschida sedii si prin alte parti ale tarii, mai ales ca la 50-100 km de Bucuresti e o saracie lucie

#11238
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,095
  • Înscris: 20.12.2007

 Alecsandru010, on 23 octombrie 2017 - 20:05, said:

Asta a fost una dintre cele mai cretine legi din anul asta. Si cand vad primari ca asta.. 6000 de lei salariu mediu intr-o primarie de comuna. A taiat ala tot de la investitii, cheltuieli curente, tot, tot, tot.. si-i mai trebuie inca 1 milion de lei.

Ar trebui lasat sa dea faliment. Sa vina aia de la Enel sau cine dracu' o furniza energie electrica in Botosani si sa-i puna poprire pe conturi.
Poate ca va iesi totusi un lucru bun din toata aiureala. Poate or sa priceapa mai multi ca autonomia de orice fel inseamna in primul rand responsabilitate.
Ca pana acu observ cu amuzament ca acest concept este inteles ca vechiul " sa ni se dea" la care se adauga " si sa nu ceara sa ne si justificam".

#11239
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

 Astute, on 24 octombrie 2017 - 09:24, said:

Bucurestiul e deja sufocat.
Ar teebui incurajati investitorii cumva sa deschida sedii si prin alte parti ale tarii, mai ales ca la 50-100 km de Bucuresti e o saracie lucie

Incurajati, si adementi de primariile localitatiilor adiacente, scutire de plata impozitelor pe constructie / teren pentru 4 ani de exemplu, infrastructura buna, etc

#11240
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Inainte de aderare se puteau declara anumite zoneale rarii defavorizate, iar taxele erau mai mici pentru investitiile de acolo.
Era bun asa ceva si acum, dar nu ne lasa UE

#11241
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008
S-a semnat astăzi, cel mai mare proiect cu finanțare europeană, din Regiunea Nord-Est, la Guvernul României, în prezența prim-ministrului Mihai Tudose. Este vorba despre reabilitarea și modernizarea Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria Iași", investiție cu o valoare de aproape 27 de milioane de euro.

Consiliul Județean Iași a atras prin această investiție 40% din totalul fondurilor alocate la nivelul Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Est, pentru Axa prioritară 3 - Sprijinirea tranziției spre o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritate de investiții 3.1 Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice, și în sectorul locuințelor, Operațiunea B — clădiri publice.

Spitalul „Sfânta Maria” este singura unitate medicală multidisciplinară care asigură servicii unice pentru segmentul de vârstă 0-18 ani din întreaga Moldovă, deservind aproape 800 de mii de copii, potențiali pacienți.

Semnarea proiectului și alocarea sumelor vor face posibilă creșterea eficienței energetice a celor 3 corpuri componente ale clădirii în care funcționează Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria”.

Se vor realiza lucrări de izolare termică a fațadei, înlocuire a tâmplăriei, izolarea termică a planșeului peste subsolul neîncălzit, realizarea sursei de răcire pentru saloane, săli tratamente, săli de operație, cabinete medicale. Va fi instalat un sistem de panouri solare ca formă alternativă de producere a agentului termic necesar obținerii apei calde de consum, se vor face lucrări de modernizare a instalațiilor de iluminat, înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent și incandescent cu corpuri cu eficiență energetică ridicată.
Durata de implementare va fi de 56 de luni.

 iliemirea, on 24 octombrie 2017 - 09:20, said:

E o selectie naturala a economiei de piata, o zona dezvoltata va deveni si mai dezvoltata iar cele sarace supravietuiesc din mila statului.
Aici statul national si unitar trebuie sa-si faca treaba, sa discute cu firmele mari si sa le acorde facilitati fiscale in aceste zone mai putin dezvoltate.
O comunitate locala nu are nici cea mai mica sansa.

Corect .Insa putini pricep asta !

#11242
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

 sergiudaniel, on 24 octombrie 2017 - 09:36, said:


Incurajati, si adementi de primariile localitatiilor adiacente, scutire de plata impozitelor pe constructie / teren pentru 4 ani de exemplu, infrastructura buna, etc

http://adevarul.ro/l...62a3/index.html

#11243
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sergiudaniel, on 24 octombrie 2017 - 09:36, said:

Incurajati, si adementi de primariile localitatiilor adiacente, scutire de plata impozitelor pe constructie / teren pentru 4 ani de exemplu, infrastructura buna, etc
Este un cerc vicios. FIx infrastructura proasta nu permite zonelor slab dezvoltate sa se dezvolte. Pai si atunci facem ceva pentru a schimba asta? Nu. Se pare ca nu.

Eu ma uit la orasul meu natal, Medias, cum pe an ce trece devine din ce in ce mai neglijat, exclus de stat, companii etc, in dauna altor orase mici/medii, dar cu o infrastructura mai buna, drumuri de acces mai bune, eventual europene sau autostrazi. Este in cadere libera tinand cont ca inainte de 90 era unul dinre motoarele industriale ale tarii. Fabricile care mai exista acum si-au redus activitatea, la un sfert fata de ce era o data. Au aparut totusi firme care fabrica piese auto, cablaje etc, dar care evident nu compenseaza dpdv economic pierderile cauzate de falimentul altora. Romgaz, Transgaz ce mai merg bine, dar nu stiu pentru cat timp. Populatia orasului a scazut de la 70000 la sfarsitul anilor `80 la 44000 actualmente. Asta se datoreaza in mare parte migratiei locale si mai putin migratiei sasilor.

Si apropo de migratie si dezvoltare a infrastructurii, la nivel national avem 10 orase/judete care primesc masiv locuitori din alte orase, in timp ce alte judete/orase doar trimit. Este undeva un curs firesc avand in vedere evolutia ultimilor ani din Romania.

Quote

Sibiul se clasează pe locul al nouălea în top 10, realizat de INS, înainte de judeţul Timiş. De altfel, în top sunt cuprinse mai multe judeţe din Transilvania.
Ceea ce poate părea de-a dreptul incredibil este că aproape jumătate din populația României trăiește în 10 județe, iar celelalte 31 „donează” locuitori.
Din datele INS aflăm că judeţele care au câştigat cei mai mulţi locuitori sunt cele care s-au dezvoltat economic în ultima vreme. Clasamentul este deschis de trei judeţe din vestul ţării - Arad, Bihor şi Cluj. Urmează Brașov, Constanța, Giurgiu, Iași şi Ilfov. Top zece este încheiat de Sibiu şi Timiș.
Doar anul trecut, aproape 400 de mii de oameni și-au schimbat domiciliul dintr-o localitate a României în alta, aceasta fiind cea mai mare migrație internă din 1991 până azi, potrivit datelor Institutului Național de Statistică. În registre avem aproape 400 de mii de migranți, însă, în realitate, cifrele ar fi mult mai mari pentru că nu toţi oameni își modifică și datele din cartea de identitate după ce îşi schimbă domiciliul, scrie antena3.ro.

La polul opus, clasamentul judeţelor din care au plecat cei mai mulți oameni este condus de cele din sudul Moldovei, respectiv Galați, Vaslui, Brăila, urmate de judeţe din nordul Munteniei.
Capitala pare şi ea că nu mai e dorită. Anul 2016 a fost al 9-lea an consecutiv în care numărul celor care se stabilesc în Capitală a fost mai mic decât numărul celor care pleacă de Bucureşti în alt oraș din România. Cu toate acestea, s-au dezvoltat cartiere întregi, unele câmpuri s-au transformat în mari zone rezidențiale, iar traficul a devenit tot mai sufocat, lucru întâlnit în mai toate oraşele unde s-a stabilit un număr foarte mare de oameni.

http://www.tribuna.r...nia-129925.html

Edited by MembruAnonim, 25 October 2017 - 08:25.


#11244
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007

 Daco_Get, on 24 octombrie 2017 - 13:15, said:

Cu mentiunea ca titlul articolului e mincinos, Miroslava nu e cea mai bogata comuna din Romania. Florestiul e peste ca venituri, taxe, etc.

#11245
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 25 octombrie 2017 - 09:37, said:

Cu mentiunea ca titlul articolului e mincinos, Miroslava nu e cea mai bogata comuna din Romania. Florestiul e peste ca venituri, taxe, etc.

Aroganta de 2 lei gretoasa ..Posted Image

Cu mentiunea ca ceea ce sustii tu este o minciuna ! Florestiul nu este sau nu era  peste Miroslava la momentul scrierii articolului !


Bugetul administraţiilor locale e format din veniturile proprii, sumele din TVA defalcate de la bugetul de stat, subvenţiile de la bugetul de stat, sumele atrase de la UE şi alte venituri. Din cele 18,05 miliarde de lei, cât au fost veniturile cumulate ale primăriilor de comune din România, cele mai mari sume le-au încasat primăriile din judeţele Iaşi (709 milioane lei), Timiş (699 milioane lei), Suceava (642 milioane lei), Prahova (633 milioane lei) şi Argeş (612 milioane lei). Pe de altă parte, Hunedoara, Tulcea, Ialomiţa, Brăila şi Covasna sunt judeţele cu cele mai mici venituri cumulate ale primăriilor de comună în 2015.

Potrivit datelor MDRAP, cea mai bogată primărie de comună din România a fost Primăria Miroslava din judeţul Iaşi, cu venituri totale de 56,2 milioane de lei. Pe locul doi s-a aflat Chiajna, primăria care ocupa prima poziţie în 2014; anul trecut, Chiajna a avut venituri de 55 milioane lei. Potrivit execuţiei bugetare din 2015, Primăria Dragomireşti din judeţul Ilfov ocupă locul trei; urmează comuna Lumina din Constanţa, cu venituri totale în 2015 de 41,3 milioane de lei, Floreşti din Cluj, comuna Cumpăna din Constanţa, Ariceşti din Prahova, Valu lui Traian din Constanţa, Dumbrăviţa şi Giroc din Timiş.

http://www.businessm...bogata-15282768

Edited by Daco_Get, 25 October 2017 - 09:51.


#11246
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic sa te uiti la bugetul lor ... e public, pe site-urile fiecarei dintre primarii ... Miroslava are buget de cheltuieli pe 2017 de 51.6 milioane, iar Floresti de 53.2 milioane, iar la venituri proprii Miroslava are 29.3 milioane, iar Floresti are 35.5 milioane. Miroslava sta mai bine la atragerea de fonduri europene ... sau cel putin si-au bugetat ca atrag mai mult decat Floresti.

Edited by utopium, 25 October 2017 - 11:16.


#11247
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 25 octombrie 2017 - 11:09, said:

Eu zic sa te uiti la bugetul lor ... e public, pe site-urile fiecarei dintre primarii ...
Eu zic sa citesti link-ul ! E public .Poate fi citit !

#11248
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007

 Daco_Get, on 25 octombrie 2017 - 11:11, said:

Eu zic sa citesti link-ul ! E public .Poate fi citit !
In schimb eu ti-am dat cifrele din surse oficiale (site-urile primariilor) si pe 2017, nu povesti din Business Magazin. Ca asa si Ziarul Financiar zicea anul trecut prin vara ca Timisoara are mai multi turisti decat Cluj, cand de fapt situatia era inversa ... eu zic ca e mai de incredere site-ul primariei unde am bugetul in fata decat Business Magazin Posted Image

Edited by utopium, 25 October 2017 - 11:19.


#11249
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 25 octombrie 2017 - 11:17, said:

In schimb eu ti-am dat cifrele din surse oficiale
Nu . Nu mi-ai dat nimic .Doar ai insirat niste baliverne !

Eu ti-am dat cifre de la un MINISTER pe 2015 tu imi spui de cifrele pe 2017....an care nu s-a incheiat !!

Adica exact ce am spus aici :

 Daco_Get, on 25 octombrie 2017 - 09:47, said:

Aroganta de 2 lei gretoasa ..
Cu mentiunea ca ceea ce sustii tu este o minciuna ! Florestiul nu este sau nu era  peste Miroslava la momentul scrierii articolului !

Edited by Daco_Get, 25 October 2017 - 11:27.


#11250
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007
Banuiesc ca stii ca de-a lungul unui an se fac niste cheltuieli care sunt prevazute intr-un buget ... sigur, nu zice nimeni ca cifrele alea sunt atinse, insa astea sunt cifrele oficiale ale celor doua primarii pentru cheltuieli si venituri proprii pe 2017.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate