Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Sanse reale autodidact programare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
63 răspunsuri în acest subiect

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajadyyy, pe 20 mai 2015 - 17:19, a scris:

Acum, ca @neagu_laurentiu a spus ca exista si posibilitatea la fr/id, o sa dau niste telefoane direct la secretariate sa ma lamureasca.
E adevarata posibilitatea dar nu la UBB. Uite pomelnicul lor si le ai si pe respectivele pe ici pe colo prin tara: http://www.edu.ro/in.../articles/21834

Vizualizare mesajadyyy, pe 20 mai 2015 - 17:19, a scris:

Contabilitate si informatica de gestiune este prezenta in lista facultatilor asimilate, si scutite de impozit dar 80% din materie este de economie. As face doar compromisul specializarii informatica economica care e undeva mai la 50/50 in ideea ca la facultatea de informatica se cere prezenta laboratoarelor.
Contabilitatea-i contabilitate, n-are legatura cu informatica chiar daca in titlu apare. Specializarea Informatica Economica e buna doar la ASE unde materiile de economie sunt mult mai putine in raport cu altele din tara, dar pt. diploma e ok.

Editat de neagu_laurentiu, 20 mai 2015 - 19:32.


#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007
INFORMATICĂ ‐ Învățământ la Distanță

#39
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 02.12.2005
daca asta ai citit tu de pe forum, ca trebuie sa incepi cu a invata C sau C++ inseamna ca nu ai citit ce trebuie

#40
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Nu, de pe forum am inteles ca e mai putin important limbajul cu care incepi, important e sa intelegi principiile de functionare, si sa iti formezi logica de programator. Sa nu te cramponezi in caut limbajul potrivit pt un incepator etc etc. Si ca daca intelegi unu faci mai usor trecerea la altul and so on. C a fost alegerea.

#41
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 14.02.2005
Diploma in domeniu e irelevanta in momentul in care esti un geniu creativ care invata repede  a.i. proiectele tale tin locul diplomei. Asta e valabil din pacate doar in cazul a 7-10%.  In rest, pt medii, majoritatea...din pacate it's a must. Cred ca asta incearca sa spuna si AMAN.

Pt interviu/angajare conteaza sa demonstrezi ca ai scris ceva cod, experienta si eventual sa il prezinti.
Cum ajungi acolo insa e mai greu, ceea ce face si diferenta diplomei sau ce ai facut inainte.
Deci ori faci proiecte singur daca esti un bun autodidact, ori urmezi o facultate care i-ti arata cam ce ar trebui sa stii si cu ea mai intri pe la intershipuri eventual sau in ultimu an faci un part time, cum se obisnuieste la facultatile mari. Singura problema ar fi contextul economic world wide, care la anu e posibil sa o ia la vale, iar...dar om vedea zise orbu.

Ca exemplu, recent, am observat un manager care a avut o reticenta sa acorde o sansa (3luni) pt cineva care venea din comert (deh, valurile tineretii) dar cu studii in IT, desi omul are potential. Dupa 1 luna in care a invatat si demonstrat ca e capabil sa inteleaga si sa scrie cod si-a schimbat opinia. Depinde in genere si cine te recruteaza, multi sunt manageri numa cu numele.  HR-u o cam da adesea si'n bara, fiind fatuci mai putin orientate tehnic dar mai mult psihologic.

Asta nu stiu daca e adevar sau folclor, ca nu am auzito personal, dar ar fi corporatii care scaneaza miile de CV_uri prin cuvinte cheie pt postul dorit iar daca acele cuvinte  ies mai sus in CV esti chemat la interviu.

Vizualizare mesajRedDev, pe 20 mai 2015 - 17:30, a scris:

E foarte politically incorect ca un indian să câștige lejer $10/oră, iar în țara ta să fii plătit mai prost.
Salariile sunt dicatate in principu de economia respectivei tari, oferta..  si multi alti factori, deci e politically correct. Ori nu ai exprimat corect ideea.

Editat de Zyx, 26 mai 2015 - 23:18.


#42
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006

Vizualizare mesajZyx, pe 26 mai 2015 - 23:09, a scris:

Asta nu stiu daca e adevar sau folclor, ca nu am auzito personal, dar ar fi corporatii care scaneaza miile de CV_uri prin cuvinte cheie pt postul dorit iar daca acele cuvinte  ies mai sus in CV esti chemat la interviu.

Cam toti aia mai "seriosi" fac asta. LinkedIn si alte cateva zeci de alternative.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajZyx, pe 26 mai 2015 - 23:09, a scris:

Diploma in domeniu e irelevanta in momentul in care esti un geniu creativ care invata repede  a.i. proiectele tale tin locul diplomei. Asta e valabil din pacate doar in cazul a 7-10%.  In rest, pt medii, majoritatea...din pacate it's a must.
Nu trebuie sa fii geniu ci doar sa ai o pasiune, sa doresti sa devii ce ti-ai propus iar asta te va impinge la cele necesare. Iar acea diploma nu demonstreaza nimic din:

Vizualizare mesajZyx, pe 26 mai 2015 - 23:09, a scris:

Pt interviu/angajare conteaza sa demonstrezi ca ai scris ceva cod, experienta si eventual sa il prezinti.
Asa ca, dincolo de orientarea din facultate, tot munca ta e esentiala (cu sau fara diploma - nu spun ca nu trebuie urmate cursurile in cauza dar nu ele sunt pe primul plan, ele vin ca un firesc pana la urma al studiilor necesare indiferent de forma de organizare).

Editat de neagu_laurentiu, 27 mai 2015 - 10:31.


#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajZyx, pe 26 mai 2015 - 23:09, a scris:

...........
Asta nu stiu daca e adevar sau folclor, ca nu am auzito personal, dar ar fi corporatii care scaneaza miile de CV_uri prin cuvinte cheie pt postul dorit iar daca acele cuvinte  ies mai sus in CV esti chemat la interviu.
.................
la noi nu-i cazul, ca nu prea ai posturi in IT la care sa primesti mii de CV-uri.
ce-i adevarat e ca prima data CV-urile trec pe la o secretara (fie din firma, fie de la firma de recrutare) care are o lista de cuvinte cheie si sorteaza cv-urile in functie de ea. daca ei cauta "cunoscator MS sql server" si tu ai trecut in cv "expert in TSQL", cv-ul tau ajunge direct in teancul cu respinsi.

Editat de _Smiley_, 27 mai 2015 - 15:51.


#45
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Dupa ce am citit toate discutiile din thread m-am hotarat, am de gand sa ma inscriu la ubb anul viitor iar pana atunci vreau sa ma pregatesc temeinic, sa pot fi in stare sa muncesc ceva in internshipuri sau chestii de genul pana la finalizarea studiilor.

Desi s'ar putea sa dau "cioara" din mana pe aia din gard, e un risc pe care sunt pregatit sa mi-l asum, decat sa regret mai tarziu ca nu am fructificat timpul si m'am complacut in mediocritate :)

Editat de adyyy, 27 mai 2015 - 16:22.


#46
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
http://www.cs.ubbclu...-nivel-licenta/

http://www.cs.ubbclu...-nivel-licenta/

Sa inteleg ca locurile si inscrierea sunt separate si nu se face redistribuire in ordinea mediilor? Adica cei inscrisi pt buget daca nu au medie pt buget, raman pe dinafara chiar daca media ar fi fost suficienta pt taxa?

Vad ca pt taxa s'au inscris 44 pentru 60 locuri.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003
Ai regulamentul de admitere aici: http://www.cs.ubbclu...icenta-2015.pdf

#48
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Ah, bineinteles :D ma traznise curiozitatea acum, si nu am smartphone, pdf :)

#49
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 14.02.2005
Trebuie sa mentionezi ca doresti inscrierea si la taxa daca nu te incadrezi la buget pe fisa de inscriere.

#50
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Eu am mai facut o facultate integral la buget, asa ca interesul meu e sa fie putini pe loc la taxa:)

#51
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 14.02.2005
La taxa raman cei cu medii mici, asa ca nu locurile conteaza pt toti vor la buget, ci media.

#52
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Ma rog nu stiu cat de mici, am vazut o statistica pe 2012, ultima medie la buget era 8.21, la taxa 8.17. Heh

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
Sansa tine numai de tine. Daca te uiti pe anunturi vezi cacam toti scriu acolo "degree or relevant experience". Asta pentru ca si-au dat seama ca o hirtie nu zice nimic, chiar daca scrie pe ea Harvard (vezi ex-ministra noastra de finante cu usturoiu ei cu tot).

Oricum facultate si job full nu merg impreuna, asta stiu din proprie experienta, de-aia n-am terminat-o (nu ca in patru ani as fi invatat macar un singur lucru pe care sa-l fi folosit vreodata in "cariera" (era de telecomunicatii, saraca)). Posted image

#54
valisd

valisd

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 29.09.2014
Salut adyyy,

Si eu am fost/sunt in postura ta, si fara a avea intentia de a te descuraja, hai sa iti povestesc situatia mea dupa 8 luni.

Asadar, in octombrie anul trecut m-am apucat de Java (eu lucrand de 4 ani ca analist, fara nici o legatura cu programarea), poate nu de la 0 intrucat din liceu aveam ceva cunostiinte de Pascal (eram cel mai bun din clasa). De mentionat ca dupa liceu am facut ASE-ul, lasand balta orice idee de a ma tine de programare.
Timp de vreo luna am studiat carti on-line despre bazele programarii etc. si reuseam sa creez mici algoritmi care chiar functionau. Apoi plictisit de acel system.out.println, m-am decis sa intru direct in paine, si sa creez un joc tip slot-machines (''pacanele'') cu ajutorul acelor carti dar si google/stackoverflow, iar dupa inca o luna joculetul era gata (pt. interfata grafica am folosit JavaFX). Apoi urmatorul pas a fost mobile development, si m-am apucat de android, gandindu-ma ca este cel mai de viitor domeniu unde se foloseste java, si dupa inca vreo 3 luni (prin martie) am publicat pe playstore o aplicatie pt. compania unde lucrez in prezent ce include facebook login, lista punctelor de lucru ordonate ascendent in functie de distanta, un joc tip slot machines conectat la o baza de date, geofencing (notificare cand intri in raza uneia dintre locatii), google maps, animatii etc.

De atunci, pe langa faptul ca lucrez la un proiect personal mai complex, si am mai terminat inca unul solicitat de catre angajatorul actual, am avut vreo 4 interviuri pentru postul de android developer. Problema principala este ca nu se cauta juniori, iar la 2 dintre interviuri mi s-a zis ca eu nici macar junior programmer nu sunt. De lipsa diplomei de licenta in IT nu a interesat pe nimeni, ba chiar ii intrebam eu, iar raspunsul era ca ii intereseaza cunostiintele candidatului, nu o hartie, acestia recunoscandu-mi ca pe ei facultatea nu i-a ajutat in nici un fel.

Asa ca de vreo 2 luni stagnez, fiindca simt ca singur nu mai pot progresa, iar nici companiile din IT nu mai sunt dispuse sa investeasca in junior developeri.

Si accept si faptul ca nici junior programmer nu ma pot numi, insa ii rog pe cei mai experimentati sa ma lamureasca ce ar presupune asta. Ba chiar daca este cineva dispus sa ma indrume un pic ii pot arata si aplicatiile si codul, dar chiar as vrea sa stiu unde ma situez si cum mai pot progresa.

So, ''in programare de unul singur'' din ce inveti mai mult iti dai seama cat de putin stii si asta poate fi foarte demotivant, insa ideea principala este sa nu regreti niciodata timpul ''pierdut'' pentru ca nu este nicidecum pierdut, si chiar daca ajungi sau nu software deleoper, ''brainstorming-ul'' efectuat in acesta perioada te poate ajuta chiar si in actualul loc de munca sau in viata personala (unele probleme ti se vor parea mai simple si vei gasi mai usor solutii logice pentru ele).

Bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate