Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Camioane fara soferi,o realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Se da startul la teste pe sosele publice a camioanelor fara soferi,sursa.Initial va fii prezent un om in cabina pentru monotizarea aparatelor dar cred ca asta e valababil numai la inceput,maine poimaine vom vede numai camioane fara soferi,taxi fara soferi,asta e un lucru bun pentru companiile de transport dar ce se va intampla cu soferii?adevarul din minidocumentarul:''Human not apply' se adeverste,o sa avem produse care vor costa 10 bani dar nimeni nu va mai avea servici si implicita bani sa le cumpere
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Pq-S557XQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
In sfarsit nu mai claxoneaza aiurea prin oras.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,737
  • Înscris: 30.10.2003
Stai linistit ca Romania vegheaza la bunastarea soferilor. Ma indoiesc ca camioanele alea vor reusi sa parcurga mai mult de 10 km prin Romania. Mai trebuie si ceva infrastructura la asta.

Edited by Bursul, 07 May 2015 - 10:17.


#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010

 Bursul, on 07 mai 2015 - 10:17, said:

Stai linistit ca Romania vegheaza la bunastarea soferilor. Ma indoiesc ca camioanele alea vor reusi sa parcurga mai mult de 10 km prin Romania. Mai trebuie si ceva infrastructura la asta.
Blue screen. Posted Image

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,818
  • Înscris: 07.02.2003
"Camioane fara soferi,o realitate" virtuala Posted Image

Eu am incredere in masinarii numai pentru taskuri simple si non-decizionale.

Edited by andreic, 07 May 2015 - 10:23.


#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Accelerati incredibilus și Eatibus almost anythingus. :)

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
nu cred in asa ceva. riscurile sunt imense. testele pot sa iasa senzational, dar nu cred ca o masina se poate ghida singura, prin trafic.
poate doar pe portiuni special dedicate transportului de marfa sa se poata implementa ...

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu cred că se urcă cineva într-un taxi fără şofer , nu prezintă încredere . Plus că întâi trebuie să dispară infractorii de pe străzi . Realizezi ce se întâmplă  dacă sunt astfel de taxiuri ? Nu mai sunt taximetrişti care să te alerge dacă nu plăteşti .

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010

 pacopaco1967, on 07 mai 2015 - 10:25, said:

Nu mai sunt taximetrişti care să te alerge dacă nu plăteşti .
Nu-ti deblocheaza usa pana nu platesti! ;)

#10
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Un autovehicul fara sofer nu prezinta incredere. Va dati seama ca atunci cand apare o eroare e nenorocire.

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 pacopaco1967, on 07 mai 2015 - 10:25, said:

Realizezi ce se întâmplă  dacă sunt astfel de taxiuri ? Nu mai sunt taximetrişti care să te alerge dacă nu plăteşti .
Nu sunt, dar se pot bloca ușile, căldură la maxim, manele la maxim etc. = iadul.
Vei lăsa și bacșiș, numai să scapi. :)

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si motorina cine o mai fura???
la troleibuze cred ca ar merge

Edited by Nero-d, 07 May 2015 - 10:34.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cine va face penele de cauciuc ?
Cine va umple cu lichid de curatare vasul proiectat sa curete lentila care este "ochiul " camionului fara sofer . dca se umple de noroi sau praf ...sau daca un binevoitor lipeste un plasture peste ...asa... de kiki si de miki  ?
Cine va trage de volan in situatii neprevazute de softul ala destept de conduce camionul ?
Cine va sesiza ca niste nationalitati conlocuitoare s-au urcat in spate si arunca marfa intr-o furgoneta ( care are sofer Posted Image ) .
Cine va ghida camionul pe sensul potrivit de mers , cand datele GPS se modifica de la o zi la alta si sensurile giratorii si unice apar peste noapte ?
....si mai sunt multi de " cine " ?

Intr-o situatie similara sunt si avioanele de linie . Stiti care este definitia pilotului ? Pilotul este acea persoana minunata care este platita s gestioneze situatii deosebite pe care pilotul automat nu le poate gestiona .
Daca vreodata , se va face un sistem paralel de transport auto , care sa " beneficieze " de camioane fara soferi , acest l;ucru nu se va intampla pe rutele destinate cetateanului. Probbil ca se vor construi rute simple de deplasare , doar pentru camioanele minune , pe care se vor acoperi distanta foarte mari , de ordinul miilor de km , pana in puncte de parcare in care vor fi preluate de soferi umani care sa le duca la destinatiile finale.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de drone ai auzit? intreb si eu... Posted Image

#15
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Criminale ar fi TIR-urile acelea pe Valea Oltului...

#16
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Dronele au piloti umani. Un exemplu mai bun e autopilotul de la avioane. Toti care am zburat ne-am pus viata in "mina" masinilor. Exista avioane care nici nu pot fi pilotate de oameni pentru ca sint inerent instabile.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai sa le piloteze oameni instabili atunci!

oricum, nu se aplica in romania dar in alte tari chiar ar merge...
nu tii un sofer angajat daca n-ai sa-i dai de lucru... doar pentru transporturi ocazionale...

Edited by Nero-d, 07 May 2015 - 10:49.


#18
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cel putin in stomatologie nu o sa vedem niciodata roboti Posted Image

Toate cazurile sunt extrem de variate si fiecare gura e diferita. Un robot nu ar putea sa se adapteze.

Edited by tzaq93, 07 May 2015 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate