Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Întrebare restituire permis

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,274
  • Înscris: 05.06.2002
ce sa zica martorul? ca te-a vazut circuland cu o viteza intre "uite bah asta cum merge" si "bah asta-i nebun"?

#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@sebastian98, permisul unde este acum ? La politie sau la tine ?
Ai primit cumva dovada de 15 zile sau ai plecat pur si simpu fara carnet si fara dovada ?

#21
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Si nu ai zis care era limita de viteza pe acea sectiune de drum? Te-au prins cu radarul in dreptul unei treceri de pietoni ( cunosc pe cineva care a ramas fara permis ca avea 93km/h pe trecerea de pietoni, zona in care, conform politistului ar fi trebuit sa aiba cu 10 km/h mai putin decat limita de viteza pe acel drum) ? Ca poate nu era limita de 50, ci mai putin, si cum ai depasit acei 50 km peste limita de viteza, e si normal sa ramai fara. Daca erai baiat istet si cu bun simt, poate scapai doar cu amenda pt centura si/sau far defect, dar cum esti tare in gura, l-ai enervat pe politist.

Edited by dany07rap, 06 May 2015 - 11:22.


#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
L-au prins pe radar cu 105.

#23
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Prieteni, nu am fost tare în gură cu nimeni. Am precizat asta și mai sus!
@tiopedi să înțeleg că dacă dau un kick-down la mașina noaptea când nu e nimeni pe stradă, fără vreun eventual pericol, asta mă face cocalar?
@florin71_skoda permisul este reținut și eu am primit dovadă să pot circula 15 zile.
@dany07rap în situații din astea nu știu cât de isteț poți fi, era o ora târzie, nu aveam chef de discuții și să fac pe milogul, până la urmă era vorba de o infracțiune de gradul 4...nu de o centură sau vorbit la telefon. Știm foarte bine cum se procedează în România dacă vrei să scapi din astfel de situații, iar eu nu vreau să apelez la astfel de metode. Mai bine să mănânc eu decât organul.

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 11:53, said:

@tiopedi să înțeleg că dacă dau un kick-down la mașina noaptea când nu e nimeni pe stradă, fără vreun eventual pericol, asta mă face cocalar?
Umm... DA! :)

#25
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
La obiect si fara alte comentarii. La cererea pt. micsorarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce pe drumurile publice, va trebui atasata dovada achitarii( in termen sau nu) a amenzii. Am patit-o eu acum 3-4 ani. In afara de asta, trebuie ca sa nu mai fi beneficiat in ultimii 2 ani de acest lucru si sa nu fi avut permisul suspendat..... i-mi scapa perioada.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:25, said:

.........singurul martor din zonă era o persoană din mașină cu mine care nu a semnat nimic...........

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 09:40, said:

..............Iar la capitolul martori, cred că am dreptate. La ora respectivă nu era nimeni pe stradă decât eu, încă o persoană cu mine în mașină și cei 2 polițiști care m-au oprit. Sunt curios cine a semnat ca martor.

crezi gresit :)
martorul confirma doar faptul ca acel PV a fost intocmit in acel loc, nu contraventia pentru care ai fost sanctionat. deci poate fi oricine, un pieton sau un sofer oprit de politist dupa ce ai plecat tu.

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

Quote

Redobîndirea permisului


Pașii în reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere sunt:
Suspendarea permisului pe 30 zile, 60 zile sau 90 zile va începe după expirarea dovezii de conducere ce v-a fost eliberată. Dacă ați primit o suspendare pe 60 zile și o dovadă de conducere pe 15 zile, veți putea obține permisul doar după 75 de zile din momentul aplicarii sanctiunii.
Orice suspendare a permisului pe 30 zile, 60 zile sau 90 de zile, implică susținerea unui test ( 15 întrebări, minimum 13 corecte) pentru ca permisul să poată fi ridicat la termenul specificat. Nesusținerea sau nepromovarea examenului in cadrul termenului de suspendare duce la prelungirea cu 30 zile a suspendării, iar permisul va putea fi ridicat numai dupa promovarea testului. Acest examen poate fi susținut ori de câte ori doriți, o dată pe săptămâna. Examenul poate fi susținut doar în perioada suspendării și se programează numai la sediul poliției rutiere județene, prezentând cartea de identitate și dovada de conducere(nu rupeți sub nici o formă dovada de conducere, chiar dacă a expirat termenul valabilității, chiar dacă pe ea nu se specifică așa ceva, căci fără ea nu veți putea susține examenul și nici nu veți putea ridica permisul.).
Dacă permisul v-a fost suspendat pe 60 de zile sau pe 90 zile ,acest interval de suspendare poate fi redus la 30 de zile, dacă nu sunteți începător (adică primul an de șoferie s-a scurs), dacă în ultimii 3 ani nu l-ați mai avut suspendat sau dacă în ultimii 2 ani nu ați mai avut abateri grave soldate cu accidente de circulație din vina dvs.
Primul pas: programați-vă la o examinare numai după expirarea dovezii. Programarea se face prin prezentarea la sediul poliției rutiere din județul unde ați obținut permisul cu cartea de identitate și dovada de conducere. Examenul va fi susținut timp de 20 de minute 15 întrebări care au variante de răspuns a) b ) și c).
După admiterea examenului (min.13 răspunsuri corecte din 15), si doriti reducerea perioadei de suspendare, veți avea nevoie de următoarele documente:
•copie carte de identitate ;
•copie proces verbal ;
•chitanţa de achitare a contravenţiei
•cerere de reducere a suspendării


Cu aceste documente mergeți obligatoriu pe raza județului unde avut loc accidentul depuneți-le pentru analizare aprobare. Durează în medie o să ptămână ,uneori chiar o lună. Rezultatul aprobării cererii de suspendare se transmite prin calculator județul de unde obținut permisul, tot acolo de unde urmează să-l ridicați.
La expirarea celor 30 de zile în cazul care ați avut permisul suspendat pe 60 de zile ați beneficiat de reducerea perioadei, mergeți în același județ unde ați susținut examenul, la sediul (eliberare permise), de unde cu cartea de de identitate (buletinul) vă ridicați permisul.
La redobândirea permisului sunteți înregistrați în cazierul auto pentru 6 luni, iar în decursul primelor 6 luni după redobândire daca vi se suspenda dn nou permisul, se vor mai adăuga 30 de zile de suspendare fără drept de reducere!

Sursa

Edited by aris86, 06 May 2015 - 12:36.


#28
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 11:53, said:

@dany07rap în situații din astea nu știu cât de isteț poți fi, era o ora târzie, nu aveam chef de discuții și să fac pe milogul, până la urmă era vorba de o infracțiune de gradul 4...nu de o centură sau vorbit la telefon. Știm foarte bine cum se procedează în România dacă vrei să scapi din astfel de situații, iar eu nu vreau să apelez la astfel de metode. Mai bine să mănânc eu decât organul.
Poate sa fie si 3 dimineata, daca ti la permisul tau, faci pe dracu'n patru sa il pastrezi, mai ales daca el iti pune painea pe masa. Dar nu ai de unde sa sti asta, ca masina si benzina o da tati ca sa te plimbi tu seara pe bulevard. Iar daca vrei viteza de peste 100km/h iesi pe un drum care sa permita acest lucru, nu in localitate, ca poate sa fie unu care se duce la un nonstop sa mai ia o bere si dai tu peste el. Nu sti ce poate intampla chiar in acea clipa. Limita de viteza nu e pusa doar pt fraieri, ci pt protectia participantilor la trafic, atat soferi cat si pietoni, biciclisti.

#29
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 11:53, said:

@tiopedi să înțeleg că dacă dau un kick-down la mașina noaptea când nu e nimeni pe stradă, fără vreun eventual pericol, asta mă face cocalar?
Ai dreptate, nu-i nevoie sa faci asta , pentru a fi un cocalar fruntas .
Boala asta este incurabila .
Cocalarii care stationeaza pe trecerea de pietoni cum crezi ca evalueaza pericolul la care ai expun pe ceilalti participanti la trafic ? :
Fara un eventual pericol  ==>> prin urmare stationarea in locul respectiv este legitima, exista doar cativa fraierii care nu inteleg ca locul respectiv este rezervat stationarii iar autoritatile locale au " uitat " sa puna semnul si sa angajeze un om care sa incaseze taxa de parcare .
Nu-i leac pentru astfel de specimene .

Edited by tiopedi, 06 May 2015 - 13:41.


#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 11:53, said:

@florin71_skoda permisul este reținut și eu am primit dovadă să pot circula 15 zile.

In cazul asta este destul de grav ca nu ai semnat PV-ul. Risti sa nu mai intri niciodata in posesia lui si sa ajungi sa stai pe tusa cele 90 zile chiar daca susti si promovezi examenul. Pe viitor sa ceri politistului sa completeze la rubrica obiectiuni ca nu-ti recunosti fapta (sau ce vrei tu) si sa-l semnezi ca sa-l primesti in mina (pe loc) si sa ai ce contesta in termen de 15 zile daca doresti asta. Deasemenea ai nevoie de PV si cind te duci sa-ti ridici carnetul (conform citatului postat mai sus de @aris86)

Tu poti contesta PV-ul in 15 zile (cit ai si dovada), pe cind politistul trebuie sa-l trimita prin posta in 30 zile. Asa ca daca el vrea sa-ti faca rau, oricum te lasa minim 15 zile pe tusa pina ce-ti trimite PV-ul ca sa ai ce contesta si sa-l primesti inapoi pe loc. Deasemenea politistul poate (daca vrea) sa nu-ti mai trimita niciodata PV-ul si doar sa sustina ca la pus la posta si atunci o sa stai mult si bine ca nu-l mai vezi niciodata. Uni vor spune ca de fapt cele 15 zile pina la contestatie curg din ziua in care ai primit PV-ul. Dar daca nu-l primesti niciodata ce te faci ?
Ar cam trebui sa te duci sa-l cauti pe politist si sa te rogi de el sa-ti dea PV-ul. Sau sa astepti cele 30 zile si sa vezi daca mai primesti ceva.

Edited by florin71_skoda, 06 May 2015 - 14:22.


#31
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Astăzi dimineață am fost la poliția rutieră și un domn polițist de acolo mi-a spus foarte clar că nu am nevoie de procesul verbal la redobândirea permisului!
@dany07rap Vrei să purtăm o discuție pe larg despre modul în care produc eu banii și cine îmi pune mie benzină în mașină? Pentru tine, ca să poți dormi liniștit la noapte nu îmi pune benzină nici mama și nici tata. Mașina este proprie și personală, nu primită e la tata să mă plimb seara pe bulevard. Tragi niște concluzii care nu au niciun temei. Cât despre limitarea de viteză și de cei care își cumpără bere de la non stop, mă aflam pe un drum cu 3 benzi pe sens, eram pe banda 2 și nu există niciun non-stop in zonă.
@aris86 Nu știu cât de credibilă este sursa citată de tine, uite de am găsit eu:
"CAPITOLUL VII
Sancţiuni contravenţionale şi măsuri tehnico-administrative
SECŢIUNEA a 4-a
Restituirea permisului de conducere şi reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce
Art. 221
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a. a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b. a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
c. în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d. în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

Încă o dată mulțumesc celor care au răspuns la întrebarea mea! Asta e ultima mea intervenție aici. Nu doresc să intru în polemici cu nimeni.

Edited by sebastian98, 06 May 2015 - 22:44.


#32
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 sebastian98, on 06 mai 2015 - 22:22, said:

Cât despre limitarea de viteză și de cei care își cumpără bere de la non stop, mă aflam pe un drum cu 3 benzi pe sens, eram pe banda 2 și nu există niciun non-stop in zonă.
Bla,Bla,Bla .
Taci odata .
Ce tot cauti circumstante atenuante ????
Era localitate ? Este limita de viteza in localitate ?
Daca nu era noapte si erau 6 benzi de sens ? Si TU erai pe banda 8 ? Care era viteza legala ??
25 de ai te lasam pieton , daca aveam puterea asta .
Din pacate nu am aceasta putere , iar legislativul tarii noastre nu vrea sa te lase pieton 25 de ani . Pentru  ca el considera ca amenda si 30 de zile suspendare este suficient  .

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
1. Viteza era mare indiferent de nr de benzi, iti garantez ca 105 e urias pe un sector de 50 max
2. Cel mai prost ai jucat la faptul ca te-ai luat in gura cu ei. La 5km/h peste, daca te purtai respectuos, ramaneai cu permisul si-ti da numai amenda pentru 98km/h
3. Alta greseala uriasa este faptul ca nu ai semnat procesul verbal. Pentru ala semnezi DOAR ca l-ai primit nu ca ai fi de acord. SI sa dea dracii de inteleg, Recunosti ca ai gresit dar refuzi sa-l iei
4. Doava ai luat-o sau ai lasat-o si p-aia? Risti inca o amenda daca te prinde
5. Daca pe procesul verbal sunt trecute 2 contraventii, de ex., ai incalcat linia continua, sau altceva NU MAI AI DREPTUL DE 13 / 15
6. Art 221 pus de tine acolo este foarte corect, dar la depunerea cererii trebuie sa faci dovada platii amenzii. SI este corect. Prin plata amenzii, iti insusesti vina si platesti soceitatii ca nu respecti o lege, fapt pentru care la prima abatere intr-un interval de timp, societatea iti acorda clementa. Pentru depunerea cererii ai nevoie si de dovada si de procesul verbal

#34
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ce imi place mie la unii de pe aici, sunt cativa inversunati tare, care sustin ca daca faci frumos la politist, iti reduce el viteza din condei!Pai au proba video sau n-au?Cum s-o masluiasca oare, ca la piata?Pai asa te pot ierta definitiv, foarte bine, nu?Esti la mana lor, fac ce vor muschii lor, cand, cum si daca vor ei...!Halal!

Si mai imi place ca pe aici unii sustin ca politia e mare, tare si corecta!Teoretic asa e, practic...mai priviti la stiri si presa!

Am vazut cu ochii mei un act, privitor la un accident cu victima, care era depus la asigurator si care era intocmit si semnat de un politist roman cu gradul si semnatura, fara nume in clar.Desi se spune ca in cazul unui proces verbal de contraventie, agentul isi scfrie numele intreg si gradul, am intalnit caz in instanta, in care nu s-a declarat nul procesul verbal, din acest motiv, asa cum scrie legea!Exemplele pot continua...!Sa mai vorbim de aparate radar masluite sau neverificate metrologic, decat pe hartie?Legea specifica in mod clar, cazuri de nulitate absoluta a P-V.Nici macar instanta nu tine cont de asta si atunci despre lege si dreptate mai vorbim oare?Ei sunt mai presus de lege si cand conduc, cine sa ii sanctioneze?

Edited by arab, 07 May 2015 - 09:31.


#35
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007

 onisoru, on 06 mai 2015 - 12:20, said:

ca sa nu mai fi beneficiat in ultimii 2 ani de acest lucru si sa nu fi avut permisul suspendat..... i-mi scapa perioada.

... in ultimele 6 luni!

pentru ca in cazul asta iti mai dau cei de la Politie o luna bonus la cele 3 luni de biciclist!

Edited by FolderBulk, 07 May 2015 - 12:34.


#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 arab, on 07 mai 2015 - 09:18, said:

Ce imi place mie la unii de pe aici, sunt cativa inversunati tare, care sustin ca daca faci frumos la politist, iti reduce el viteza din condei!Pai au proba video sau n-au?Cum s-o masluiasca oare, ca la piata?Pai asa te pot ierta definitiv, foarte bine, nu?Esti la mana lor, fac ce vor muschii lor, cand, cum si daca vor ei...!Halal!

Si mai imi place ca pe aici unii sustin ca politia e mare, tare si corecta!Teoretic asa e, practic...mai priviti la stiri si presa!

Am vazut cu ochii mei un act, privitor la un accident cu victima, care era depus la asigurator si care era intocmit si semnat de un politist roman cu gradul si semnatura, fara nume in clar.Desi se spune ca in cazul unui proces verbal de contraventie, agentul isi scfrie numele intreg si gradul, am intalnit caz in instanta, in care nu s-a declarat nul procesul verbal, din acest motiv, asa cum scrie legea!Exemplele pot continua...!Sa mai vorbim de aparate radar masluite sau neverificate metrologic, decat pe hartie?Legea specifica in mod clar, cazuri de nulitate absoluta a P-V.Nici macar instanta nu tine cont de asta si atunci despre lege si dreptate mai vorbim oare?Ei sunt mai presus de lege si cand conduc, cine sa ii sanctioneze?

1. mie mi s-a intamplat sa imi treaca mai putin decat am avut
2. cu mine politia a fost corecta. ca or exista si abuzuri, ro, dar sunt putine, pentru ca sunt atatia care incalca legea, ca nu e nevoie de abuzuri
3. ca politia iti greseste PV-ul, normal ca e adevarat, oameni sunt si ei, ca in instanta se castiga un caz d-asta?, ia incearca tu
4. calibrarea aparatelor radar. exista firme a caror responsabilitate este sa verifice periodic aparatele de inregistrare a vitezei. sunt contracte. cand se face, se face la toate. nu crezi? ia incearca tu, nu mai invata pe altii

cand esti vinovat si te-a prins, poti actiona ca un barbat si sa-ti asumi faptul ca ai incalcat legea, sau poti fi gaina si sa incerci sa fugi de raspundere, asta depinde de la om la om
in cazul de fata, gicus a actionat ca dracu, isi recunoaste vina, dar refuza sa ia procesul verbal.
iar acu vrea sa scape, oricum, dar vrea clementa de la societate insa i se rupe sa plateasca o amenda pentru care este constient vinovat.
pai mergi mah frate legal, daca n-ai bani de amenda, sau e rusine in romania sa respecti legea?

Edited by tsunnami, 07 May 2015 - 13:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate