Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Alianta dintre Orange si Vodafone in rural are si consecinte negative

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
879 răspunsuri în acest subiect

#811
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 902
  • Înscris: 04.10.2014
intradevar alexis a punctat foaret bine; profituri au avut suficiente, dar ei vor mai mult; si intradevar, traim in Romania unde fiecare face ce vrea;

#812
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostAlexis, on 08 septembrie 2015 - 01:35, said:


Bai tu nu intelegi o chestie: problemele cu Orange-ul au inceput cu vreo doi ani inainte de aparitia ofertelor la Digi si mult inaintea aparitiei ideii de ran sharing. Dar fiindca sunt niste persoane care nu accepta ideea ca operatorul lor de suflet da cu mucii-n fasole, gasesc tot felul de scuze. Pe rand au fost asa: 1) problemele sunt din cauza antenelor Vodafone care emit mai puternic decat le este permis. 2) din cauza exploziilor solare. 3) fiindca asociatiile de locatari nu mai permit mentinerea antenelor pe blocuri si trebuie sa le dea jos. 4) din cauza termopanelor. 5) din cauza Cosmote ca a fortat scaderea preturilor cu revolutia lor de 2000 de minute in retea. 6) din cauza Digi ca a scazut preturile fortat. 7) din cauza Vodafone ca i-a prostit la ran sharing. 8) din nou din cauza Digi ca a scazut preturile fortat.

E un pattern si anume intotdeauna e vina concurentei, a sortii neprielnice sau a mamei natura. Niciodata nu a fost si nu va fi vina orange ca are niste tampiti pe post de directori si ca-i doare in gaura curului de clienti. Si nu e din vina orange ca nu reuseste sa gaseasca solutii de rezolvare la probleme pe care altii le-au rezolvat. Niciodata nu e vina orange.

Acu' sa vezi artificii pe tavan si cum se umfla biscuitii pe fani Posted Image)))

The truth has been spoken!

#813
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 20.11.2010
Si cu tot ran sharing-ul, Orange e cu mult peste Vodafone la capitolul acoperire.

#814
lucica78

lucica78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 16.08.2007
Și la ce bun acoperirea asta dacă nu poți folosi nici măcar serviciul de voce, unde înainte de run sharing era ok iar acum vodafone a intrat și cu 4G?
   Nu vreau acoperire pe hartă, vreau pe telefon!

#815
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 20.11.2010
Iti pot da destule zone unde orange are inclusiv 4G, iar Vodafone are... no signal.
Iar incidentele de zone unde e orange, iar Vodafone pauza sunt destul de mari.

Editat de SebyD, 27 septembrie 2015 - 21:55.


#816
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.872
  • Înscris: 26.02.2010
Semnal slab spre inexistent 4G în Măgurele, 3G indoor slab sau inexistent, te arunca în 2G în timpul convorbirii. În schimb la Vodafone, 2G și 3G full indoor, 2-3 liniuțe 4G. Test viteza 4G indoor: 40 Mb/s download cu 5,05 Mbs upload. Jale mare cu ran-sharing în anumite zone.

#817
deluka

deluka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 18.03.2008

View PostSebyD, on 27 septembrie 2015 - 21:54, said:

Iti pot da destule zone unde orange are inclusiv 4G, iar Vodafone are... no signal.
Iar incidentele de zone unde e orange, iar Vodafone pauza sunt destul de mari.
In capitala si zona metropolitana? Caci, totusi, parca nu e prea pardonabil sa aiba probleme de semnal tocmai in cea mai mare aglomerare urbana din Romania.

#818
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.872
  • Înscris: 26.02.2010
De cand cu ran-sharing, in multe zone din capitala si limitrofe a scazut mult calitatea. Sunt zone, care nici pana in prezent nu au fost remediate, spre exemplu, strada Padurarilor, semnal excelent 3G/4G pe harta orange, insa cum ai intrat in bloc, abia mai ai 1 liniuta semnal 2G si asta la geam. In schimb ceilalti au semnal 3G exploatabil si decent (vodafone, telekom si digi).

#819
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.193
  • Înscris: 22.03.2008
Lasa ca la Vodafone e si mai rau. La doi pasi de soseaua Fundeni nu exista semnal 3G pe strada.  Indoor GPRS-ul e la "putere" si ala la -99dB.

#820
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 20.11.2010
Dupa cum se vede, nici un operator nu e perfect, asa ca despre ce vorbim aici? Ideea e sa ai acoperire macar pe suprafete cat mai intinse, pentru ca in zonele urbane toti operatorii au probleme pe diverse zone. Depinde de noroc.

#821
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.193
  • Înscris: 22.03.2008
I-am auzit pe multi ca s-au portat la Vodafone din Orange sau chiar Telekom iar acum au probleme de semnal la Vodafone. Astia sunt genul de retea care investesc doar la evenimentele importante ca sa le mearga reteaua bine si sa se raspandeasca vestea ca le-a mers bine reteaua si doar acolo pe unde se perinda "lumea buna". Pana si cu 4G ala l-au lansat inaintea celor de la Orange pe ultima suta de metrii ca sa dea bine in reclame, dar eu au "uitat" ca au zone intregi fara semnal.

Editat de gabybcr, 30 septembrie 2015 - 16:25.


#822
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010
Poate trec la etapa următoare: 4g național, dar să suporte VoLte majoritatea telefoanelor cu 4g și atunci 2g-ul și 3g îl vor folosi doar cei care nu au auzit de ultimele tehnologii. Oricum, la mine e mult mai bine decât prin primăvară. Pe telefon am 3 liniuțe pe 3g, iar viteza și-a revenit în cea mai mare parte. Eu unul, sunt mulțumit.
Test pe 3g:

[ http://www.speedtest.net/result/4706368541.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de vio73, 30 septembrie 2015 - 16:36.


#823
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.171
  • Înscris: 26.12.2013

View Postvio73, on 30 septembrie 2015 - 16:30, said:

Poate trec la etapa următoare: 4g național, dar să suporte VoLte majoritatea telefoanelor cu 4g și atunci 2g-ul și 3g îl vor folosi doar cei care nu au auzit de ultimele tehnologii. Oricum, la mine e mult mai bine decât prin primăvară. Pe telefon am 3 liniuțe pe 3g, iar viteza și-a revenit în cea mai mare parte. Eu unul, sunt mulțumit.

[ http://www.speedtest.net/result/4706368541.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e 4G?

#824
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010
Nu, 3g. 4g-ul fix îl am limitat la 30 Mbps. Cel mobil nu îl am acasă acum. Îl am la serviciu. Păcat că am limitare pe netul fix, că altfel era super. Oricum, nu pot decât să le mulțumesc pentru că au rezolvat oarecum problemele în locația mea.

[ http://www.speedtest.net/result/4706422324.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/4706428565.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fișiere atașate


Editat de vio73, 30 septembrie 2015 - 16:53.


#825
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.439
  • Înscris: 20.11.2010
Oricum, sigur problemele nu vor ramane asa. Vor astepta ca in cea mai mare parte sa termine Vodafone cu peticeala, ca sa isi restabileasca si ei parametrii. Cel mai probabil la anul pe vremea asta, va fi totul pus la punct. Tocmai de-asta spun ca Vodafone nu va ajunge prea curand la nivelul Orange.
Anul trecut, de exemplu Vodafone era zero barat la Dunavatu de Jos -Tulcea (in Delta). Acolo, acum Orange are si 4G. De revelion am fost in Malaia - Rm. Valcea. Vodafone pauza, Orange 3G full. In Constanta, in cea mai bine administrata comuna (Pestera), Vodafone zero, Orange are 3G. Si exemplele pot continua.

Editat de SebyD, 30 septembrie 2015 - 20:58.


#826
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.193
  • Înscris: 22.03.2008
Si in Tulcea la fel anul trecut. In Slava Rusa si Slava Cercheza Orange si Telekom 2G/3G, Vodafone doar intr-una din aceste localitati avea acoperire 2G si 3G chiar nu mai retin daca aveau. De cand cu Orange a mai aparut si Vodafone prin anumite zone

Editat de gabybcr, 30 septembrie 2015 - 22:36.


#827
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.359
  • Înscris: 01.09.2012

View PostSebyD, on 30 septembrie 2015 - 20:56, said:

De revelion am fost in Malaia - Rm. Valcea. Vodafone pauza, Orange 3G full.
Confirm , am fost prin luna iulie la Malaia si  trebuia sa stau pe 2G si nici atunci nu era semnal bun 1-2 liniute , de 3G ce sa mai zic bataie de joc ( atunci eram pe Vodafone )

Pe DN intre Obarsia Lotrului si Petrosani - Vodafone-ul picat complet ( atunci mi-ar fi placut sa am orange sa vad cum sta treaba )

Am fost saptamana trecuta pe ruta Oltenita-Calarasi -Slobozia - A2- DNCB( centura Bucuresti ) - Alexandria-Giurgiu -Oltenita si pot spune ca doar intre Giurgiu si Oltenita la travesarea a doua paduri semnalul pe orange a picat complet pentru 10 secunde , voda a avut pauza mai mare pana a revenit semnalul . In Calarasi vodafone-ul avea intreruperi in convorbiri ( nu ma intelegeam cu interlocutorul )

Editat de alexandrubold, 30 septembrie 2015 - 22:43.


#828
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.171
  • Înscris: 26.12.2013
[ http://www.speedtest.net/result/4707401133.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vodafone indoor pe 3G.

Digi Mobil pe 3G duce 6mbps, latente de 60, upload mai mic pentru ca e single-carrier.

Poftim?

Am postat dovada cu testul Digi pe aria dedicata LTE-ului Digi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate