Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alianta dintre Orange si Vodafone in rural are si consecinte negative

- - - - -
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#865
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008
În ziua de astăzi știți cine cu cine mai face RAN sharing? De pe acest topic am aflat că Orange face cu Vodafone și Digi. Astăzi cum se mai prezintă situația?

#866
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Iar suntem folositi la Experimente.

Nu e spre Binele nimanui, de fapt.

#867
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 26.12.2015
O,da. Ne transformăm în reptilieni. Stai să-mi caut folia de staniol.

#868
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Prostia asta cu RAN sharing provine din faptul ca nu mai fac atat de mulți bani ca înainte si tot caută modalități de a-si reduce costurile, dar se va întoarce împotriva lor la un moment dat.

Dacă este o asa mare minunăție de ce nu au făcut-o alții acum 20 de ani. Nu poți sa fi concurent cu cineva si sa împarți aceleași echipamente, unde mai este diferentierea?

#869
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Vor sa mai prinda fraieri cu abonamente scumpe, chipurile 5G la sate, impreuna cu telefoane tot scumpe, dar tot cu viteza melcului. Multi vor pune botul si se vor mandri pe ulitele din comuna.

#870
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Se va intoarce impotriva lor" - cum? ee o sa vezi tu.

Te doare mintea cu analiza profesionistilor forumisti Softpedia. Nu stiu toate retelele de prin Europa care fac sharing din ce in ce mai mult ce le așteaptă.

#871
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Va fi vai și amar de ele , vor regreta amarnic decizia asta 🤣🤣🤣

#872
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Unii oricum Nu au din Ce sa se transforme.

#873
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Totuși nu înțeleg de ce pe unii va doare colaborarea asta între cei 2 granzi  , o explicație concreta și clara am vrea sa auzim

#874
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 modoran, on 21 martie 2023 - 08:16, said:

Vor sa mai prinda fraieri cu abonamente scumpe, chipurile 5G la sate, impreuna cu telefoane tot scumpe, dar tot cu viteza melcului. Multi vor pune botul si se vor mandri pe ulitele din comuna.


Daaaa, cred ca ca va fi coada, își vor rupe hainele ce pe ei sa prindă un abonament 5G. Eu nu cred ca in RO firmele de mobil pot mari abonamentele cu chestia asta. Oricum este criza in Europa, a fost covid, acum razboi, prețuri mari la energie, lumea nu mai este asa avida sa dea banii pe prostii. Retehnologizarea asta vine ci costuri mari, de unde le vor susține? Mărind abonamentul desigur dar sa vedem dacă vor reuși.

#875
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Orice firmă cu o gândire sănătoasă reinvestește o parte a profitului pentru a-si asigura viitorul.Asta cu scumpirea abonamentelor pentru retehnoligizare e o poveste pentru cei care n-au nicio treabă cu economia.Ca livrează ei minciuni, de genul "ne dorim sa îți oferim cele mai bune servicii...." si de aia scumpim,e alta treabă.
Scumpesc să-și conserve sau să-și mărească marja de profit.

Edited by clader, 25 March 2023 - 15:25.


#876
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 clader, on 25 martie 2023 - 15:24, said:

Orice firmă cu o gândire sănătoasă reinvestește o parte a profitului pentru a-si asigura viitorul.Asta cu scumpirea abonamentelor pentru retehnoligizare e o poveste pentru cei care n-au nicio treabă cu economia.Ca livrează ei minciuni, de genul "ne dorim sa îți oferim cele mai bune servicii...." si de aia scumpim,e alta treabă.
Scumpesc să-și conserve sau să-și mărească marja de profit.


Sunt de acord dar trebuie sa si poți face asta, business-un,asta de mobil s-a cam banalizat, a trecut vremea cand aveau monopol si un abonament era 50 euro si minutele costau o avere.Vom trai si vom vedea dar eu rămân sceptic ca vor putea mari preturile oferind ceva ce nu prea cere piața astăzi.Pentru o afacere de scuuces trebuie sa te plisezi pe ceva ce cere piața, nu pe ceva ce crezi tu ca îți va aduce profit.
As fi curios sa aflu ce beneficii aduce 5G in comparație cu 4 G ca sa ma facă sa dau in plus din buzunar 30% din prețul actual.

#877
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Hai ca aaa ziceați și acum 10-12 ani , ce o sa aducă 4G in plus fata de 3G si uite ca acum este folosit în peste 80% din cazuri


#878
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Diferența între 3 g și 4g se vedea clar. Cu ce ma ajuta viteza de down de 300mbs?

#879
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View PostAlex_23, on 26 martie 2023 - 12:03, said:

Hai ca aaa ziceați și acum 10-12 ani , ce o sa aducă 4G in plus fata de 3G si uite ca acum este folosit în peste 80% din cazuri

Nimeni nu zice ca nu este folosit, dar nu la prețuri mai mari, eu nu am nimic împotriva 5G dacă nu plătesc mai mult, nici nu îmi trebuie mai mult astăzi, ce am pe 4G îmi este de ajuns. Ce nevoi de viteze astronomice poți avea cand ești in afara casei tale, aka pe date mobile? Navigație, plăti online, ceva muzica, ceva internet, dar nimic sa ceara trafic mare implicit viteza mare.
Pentr7 servicii fixe înțeleg nevoia asta dar pentru mobile nu prea.

Edited by oddy, 22 April 2023 - 07:15.


#880
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Deja în Timișoara vitezele pe 4G au scăzut simțitor pe 4G în timp ce pe 5G este ok. La Vodafone și pe 5G au scăzut dar, desigur, e semnificativ peste 4G.

Eu nu plătesc nimic în plus pentru 5G.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate