Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Nivelul de scolarizare , cultura , traseaza viitorul copiilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa se prefigureaza ? De fapt ce ma mir , an de an e tot mai jalnic si nu se vad efectele reformei invatamantului , care nu se mai termina odata . Fiecare ministrul a vrut reforma lui , schimband tot ce facuse predecesorul , bagand in ceata si scolarii si dascalii lor .

#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Mihai,Ro. nu da inainte cu cateva procente de IT.,crede-ma.Iti vor confirma si It-tii.

Gingis.,cam stie lumea(cred)cum se fac manualele obligatorii.Si ce comisioane. Dar vreau sa aud de la tineri parerea despre titlu. Daca,cred ca e adevarat sau nu

#39
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta cu manualele e o alta afacere care a facut mult rau scolii romanesti . Tot felul de neaveniti au invadat piata cu manuale slab conturate , si  in care lipsesc lucruri de capatai . Sunt manuale unde este  Andreea Esca dar lipsesc domnitori importanti ai nostri si multe date au disparut . Maine poimaine o s-o gasim si pe Raduleasca intre Decebal si Antonescu .

Edited by gingisKHAN2015, 20 April 2015 - 22:48.


#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ee,uite ca sant "Spargarorul de nuci"(vise).Nu toata lumea poate fi It,fotbalist,self-made man,manelist si ce mai vreti voi.Siiic.Dupa orice promotie anuala,urmatorul an vine alta.Esti pregatit oki, nu asta e,inoata.

Ma faci sa rad,zau.

#41
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postvartolome_1, on 20 aprilie 2015 - 20:22, said:

Vorbeam cu cineva acum ceva timp despre filme in general, si i-am recomandat Lista lui Schindler, iar ca replica mi-a spus ca el nu se uita la filme alb-negru. Mi s-a parut un gest o om snob.

Mie nu mi se pare că-i vorba de un snob, ci de un prost.  
Ca să fiu sincer, nu că mi se pare, sunt sigur că e vorba de-un prost.

#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Parca m-as lega un pic si de capacitatile celor ce educa.Treaba aia cu suplinitorii si pregatirea lor.Da nu azi/ieri.Ies.

#43
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008

View PostFumatorul, on 20 aprilie 2015 - 23:04, said:


Mie nu mi se pare că-i vorba de un snob, ci de un prost.  
Ca să fiu sincer, nu că mi se pare, sunt sigur că e vorba de-un prost.

Depinde cum definesti prostia. Contabil cu studii superioare nu pare a suna a prost, insa este oarecum fixist.
Degeaba se spune ca sistemul invatamantului este la pamant in Romania, este o ipocrizie. Problema apare din cauza obligatiilor pe care le au profesorii ( nu au voie sa tipe la elevi, sa ii dea afara de la ore, cu atat mai putin sa ii traga putin de perciuni) si drepturilor pe care le au elevii (ii cam doare in MS-dos de profesori si de ce spun ei). Pe timpul raposatului si cativa ani dupa el, invatai din teama de profesor, din placere si din lipsa de ocupatie (acum intervenind si tehnologia care racoleaza tot mai multi tineri). Parintii iarasi joaca un rol extrem de important in educatia si mentinerea bunului simt al plodului. Daca acestia din urma nu i-ar mai lua atat in brate si nu i-ar mai cocolosi si s-ar impune mai dur in fata lor, situatia ar fi alta.
Dar "lasa-ma ca sa te las" este existenta si isi face radacini din ce in ce mai adanci nu numai in invatamant.

#44
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postvartolome_1, on 21 aprilie 2015 - 01:11, said:

Pe timpul raposatului si cativa ani dupa el, invatai din teama de profesor, din placere si din lipsa de ocupatie (acum intervenind si tehnologia care racoleaza tot mai multi tineri).
Să mor dacă m-a încercat vreo plăcere învățând integrale și economie politică. Ce-i drept, însă, nici nu mi-a dat prin minte să nu învăț. Nu m-am străduit să iau note mari la materii plicticoase, dar tot învățam. Și nu cred să fi fost de teamă că mă pocnea profesorul.

Există însă ceva ce lipsea, în mare măsură, și atunci, și acum (dacă nu cumva lipsește cu desăvârșire): respectul. Nu e ușor să te faci respectat de elevi, dar mă întreb dacă profesorii măcar încearcă...

#45
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostFumatorul, on 20 aprilie 2015 - 23:04, said:


Mie nu mi se pare că-i vorba de un snob, ci de un prost.  
Ca să fiu sincer, nu că mi se pare, sunt sigur că e vorba de-un prost.

Subscriu. Sa-i spuna cineva ca exista si o fetita in rosu...

View PostCazimi, on 21 aprilie 2015 - 01:28, said:

Există însă ceva ce lipsea, în mare măsură, și atunci, și acum (dacă nu cumva lipsește cu desăvârșire): respectul. Nu e ușor să te faci respectat de elevi, dar mă întreb dacă profesorii măcar încearcă...

Sa te faci respectat ca si dascal nu stiu daca se invata. Pur si simpli il emani sau nu prin atitudinea si profesionalismul tau.

#46
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcristi7, on 21 aprilie 2015 - 02:09, said:

Sa te faci respectat ca si dascal nu stiu daca se invata. Pur si simpli il emani sau nu prin atitudinea si profesionalismul tau.
Cred că e adevărat pe jumătate. Să ai charismă nu e o alegere, într-adevăr. Te naști sau nu cu ea. Însă așa cum orice șef ar trebui să citească lucrări de management și HR ca să își conducă bine subalternii, și profesorii ar trebui să citească lucrări de pedagogie.

#47
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postmihai96alex, on 20 aprilie 2015 - 22:24, said:

Sunt elev în clasa a XII-a şi am citit lecturile obligatorii, însă era mai bine dacă n-o faceam. Pe cele mai multe le-am citit în silă, iar pe cele care mi-au plăcut n-am avut timp să le aprofundez pentru că treceam în fiecare săptămână de la o operă la alta, şi nu există aproape nicio legătură între ele, nu pot să folosesc la una ce am învăţat la alta. Mai degrabă o să ies în pierdere în încercarea mea de a lua o notă mare la bac.

Bacului nu i se zice examenul maturitatii doar de dragul de a i zice si lui cumva. Dupa ce il vei da si vei pune cap la cap toate lucrurile, vei constata ca e mai mult decat un examen mai mult sau mai putin sofisticat. E o intreaga simulare a vietii intr-un timp foarte comprimat. Daca esti destept vei invata multe din asta. Vei vedea cum unii, mai slab pregatiti decat tine vor lua nota mai mare, din diferite motive: noroc, spontaneitate, tupeu, mita, ghinion al tau, etc. Vei vedea si cum altii isi primesc lectia bine meritata si se rateaza. Vei invata ca unele lucruri trebuie pregatite temeinic din timp. Vei vedea, deasemenea, ce inseamna sa nu le pregatesti din timp.

Vei vedea sau ai vazut deja, din ce-ai spus, ca unele lucruri TREBUIE facute, desi nu iti place sa o faci, in timp ce lucrurile care ti-ar placea sa le faci nu au loc de cele care TREBUIE.

Lecturile obligatorii par o mizerie. Dar sa stii ca nu sunt. Mizerie e modul in care sunt predate si modul in care iti sunt prezentate prin intermediul opiniilor lui X si Y. Eu nu am citit aproape niciuna in liceu, desi am citit peste 50% din ele de atunci incoace si pe unele inca le mai am in lista de "pending". Le-am sucit cum am putut prin chiul sau prin citit rezumate de pe net. Rezultatul? 4 ani de rebeliune si satisfactii si o aproape mare m..e la bac. La oral am nimerit ceva ce stiam, la scris ceva ce nici nu stiam de unde sa iau. Media mea a fost 8.75 cu 5 si un pic la romana scris (sistemul era un pic diferit de ce dai tu azi). Bine ca n-am picat cu 8.70, naibii Posted Image Asta ca sa vezi ce fain mi-a suflat glontul pe la ureche si cum mi-am batut joc de o nota buna la bac.

Si toate astea si pe un context de "ghinion". Pe atunci se copia in draci la bac, pt ca inca era departe decizia de a se introduce camerele. Dar, ghici, in sala in care am fost eu la romana scris nu s-a copiat pt ca eram usa in usa cu comisia din liceul respectiv. Singura sala cu acest "ghinion".

Ideea pentru care am pus postarea nu e sa-mi reamintesc de prostiile mele ci ca sa-ti spun ca la un momentdat vei constata ca, asa cum va fi anul asta, asa va fi intreaga viata, la scara mult mai mare: munca, sacrificii, frustrari, sansa, nesansa, socoteala din targ care nu se potriveste pe urma, nedreptate, dreptate, satisfactii,etc. Ah si iarasi frustrari! Posted Image

Dar tu pari pe drumul cel bun Posted Image
Mult succes!!

View PostCazimi, on 21 aprilie 2015 - 02:17, said:

Cred că e adevărat pe jumătate. Să ai charismă nu e o alegere, într-adevăr. Te naști sau nu cu ea. Însă așa cum orice șef ar trebui să citească lucrări de management și HR ca să își conducă bine subalternii, și profesorii ar trebui să citească lucrări de pedagogie.

Categoric ca da. Nu vreau sa se inteleaga ca, daca un profesor nu poate deveni cel mai bun, el nu poate deveni mai bun.

Edited by cristi7, 21 April 2015 - 02:30.


#48
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mi-a plăcut întregul tău post și mă bucur că nu doar eu văd potențial (atât de rar) în Mihai.
Dar cel mai mult mi-a plăcut sinteza pe care ai făcut-o bacului

View Postcristi7, on 21 aprilie 2015 - 02:32, said:

la un momentdat vei constata ca, asa cum va fi anul asta, asa va fi intreaga viata, la scara mult mai mare: munca, sacrificii, frustrari, sansa, nesansa, socoteala din targ care nu se potriveste pe urma, nedreptate, dreptate, satisfactii,etc. Ah si iarasi frustrari! Posted Image
Mai că te suspectez că atunci când nu ești în spatele monitorului, te afli în spatele catedrei.

#49
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostCazimi, on 21 aprilie 2015 - 02:39, said:

Mai că te suspectez că atunci când nu ești în spatele monitorului, te afli în spatele catedrei.

Nu sunt (inca!), dar e un plan de-al meu, unul mai nastrusnic asa, sa ajung si acolo. Doar ca vreau sa vin din directia cealalta: sa ajung profesional unde mi-am propus, dupa care sa incerc sa ajung sa-i invat si pe altii. Domeniul meu este Dreptul si de aici si logica "traseului".

Intotdeauna am vazut acest lucru ca pe o implinire profesionala si sper sa vad asa nu doar la 2x ani ci si la 3x, 4x si asa mai departe. Adica pe cand ar fi momentul.

#50
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcristi7, on 21 aprilie 2015 - 03:05, said:


Nu sunt (inca!), dar e un plan de-al meu,
Ai predat vreodată?

#51
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Topicul pleaca de la o premiza gresita: cum ca marii oameni de stiinta romani ai secolului XIX - XX pe care initiatorul-i admira ar fi un produs al societatii traditionale romanesti. Nimic mai fals. Petrache Poenaru a studiat in Viena, Paris si in Anglia. Emil Racovita si Paulescu au studiat la Paris iar Henri Coanda in Berlin (ca sa-i numesc doar pe cei numiti direct si indirect de catre initiator). Acestia au putut "aparea" doar pentru ca Romania era condusa de o elita educata in vest ce cam renuntase valorile traditionale romanesti si era profund europenizata. Din pacate nu au reusit sa-si impuna valorile si asupra majoritatii. Initiatorul ii considera pe cei enumerati mai sus ca fiind o normalitate, insa ei erau exceptiile intr-o societate romaneasca unde majoritatea mereu a avut o educatie precara.
Cand societatea nu te poate ajuta ramane o optiune - sa ai tu grija ca valorile pe care copilul tau si le insuseste sunt cele corecte. Si asta nu este ceva greu de facut. Trebuie sa vorbesti cu el,  sa-i raspunzi la majoritatea intrebarilor si, cand nu stii sa-i raspunzi, sa stii sa-l indrumi unde sa se uite sau, daca e prea mic, sa cauti impreuna cu el. Din pacate nu cred ca foarte multi parinti romani fac asta sau sunt capabili de a o face.

Edited by vpiti, 21 April 2015 - 06:17.


#52
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nimic mai adevarat . Asa este si acelasi lucru se transfera si astazi . Inteligentele ne pleaca aiurea , in societati  cu  salarizari prietenoase , in care doar valoarea lucrului ce stii sa-l faci bine e importanta , nu unchiul postat in  vreo functie cheie .Nepotismul la noi e  cancerul national cu cele mai multe victime .Amatorismul si urechismul a distrus tot ce se crease in invatamantul acela blamat de pe vremuri .Generatiile s-su schimbat prin maturizare si iesirea din activitate , biologic a  veteranilor .Problema e ca si ce punem acum in loc , nu e de calitate .Lupii tineri asteptati sa vina cu infuzie de nou , de proaspat , au dintii tociti din start , si nu reprezinta acea schimbare dorita , ba is pe undeva mai slab pregatiti si nu fac fata noului progres din lumea moderna.occidentala.

Edited by gingisKHAN2015, 21 April 2015 - 06:40.


#53
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postvpiti, on 21 aprilie 2015 - 06:17, said:

Topicul pleaca de la o premiza gresita:
Excelent spus, ţi-aş da like, dar eu nu dau like-uri pe forumuri (cum nu folosesc nici emoticoane, sînt nişte fix-uri de-ale mele). Ia comment-ul meu drept un like.

Şcoala românească nu există, e o formă goală, aşa cum a fost de la început. Noi am intrat în modernitate (ca să nu zic în istorie) în sec XIX cu un mare complex de inferioritate faţă de occident, pe care am căutat (şi căutăm şi acuma) să-l depăşim cu forme, cum sînt diplomele, cum că facem facultăţi, mastere, doctorate.

De fapt, nu se învaţă nimic în şcolile astea, meseriile de la cea mai de jos pînă la cea mai de sus se învaţă la locul de muncă, diploma te ajută doar la nivelul de unde începi. Ca avocat începi să înveţi meserie abia în perioada aia de stagiu pe lîngă un avocat cu vechime, ca doctor în perioada de rezidenţiat, ca şofer cînd pui mîna pe volan. Încercaţi voi, ca proaspăt absolvenţi să vă faceţi meseria aşa cum aţi învăţat la şcoală, şi nu cum vă spun ăia cu vechime de-acolo, să vedeţi cît rezistaţi în slujba aia.

Şcoala românească de acum e gîndită doar ca să dea un statut copiilor şi tinerilor (ceva de făcut, ca să nu bată barbunga, zice-se). Mai rău, prelungeşte copilăria mult după vîrsta legală de 18 ani, cînd tinerii tot fac facultăţi, ca să nu intre în şomaj. A, şi-i mai învaţă şi prostii, ca să le inducă un fals sentiment de mîndrie naţională: nu, Petrache Poenaru n-a inventat stiloul, ci tocul rezervor (stiloul a fost inventat de Lewis Waterman), avionul n-a fost inventat de Traian Vuia (avionul fusese inventat de 2 ani, el doar i-a pus nişte roţi), avionul cu reacţie n-a fost inventat de Henri Coandă (motorul lui „cu reacţie” n-a funcţionat niciodată, şi nici nu poate funcţiona). Nici Paulescu n-a inventat insulina (el abia făcea injecţii la cîini cînd canadienii au făcut preparatul pentru oameni), nici Odobleja n-a inventat cibernetica (a scris doar o carte, o carte nu e o invenţie) Nici Capră ăla n-a inventat aparatul de zbor individual. Toate astea sînt invenţii şi speculaţii, de făcut românul să se simtă bine (cu el însuşi).

Edited by stormwatch, 21 April 2015 - 07:13.


#54
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu as da nici eu like , chit ca nu am   , in  ritmul acesta stim ca nici Racovita nu a fost  la  "zapada" mare , era doar la schi la Vatra Dornei  , cel mult romanul a inventat coada la pruna , da si asta e posibil sa fi invatat gresit si s-o fi pus cu vo doi ani inainte vreun  american .Exact ce   se spunea aici pe buna dreptate  se adevereste in live si cine  cunoaste ne da dreptate , criza aceasta nu-i o gogorita si o inventie , este reala si se adanceste .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate