Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Smartwatch compatibil Windows Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#55
martini812

martini812

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 24.09.2009
Va salut!

ZeWatch2 de la Mykronoz are cineva? Am primit unul seara aceasta si aveam nevoie de ceva sfaturi de la alti posesori.

#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu il detin. Eram interesat de un model MyKronoz, dar mi-am cumparat altceva.
Din ce citisem intra usor apa in ele si se zgarie la fel de usor, deci atentie la acest aspecte...
In rest par sa iti faca treaba, desi nimeni nu pare prea entuziasmat de ele.
Eu sunt curios cum functioneaza cu Windows Phone.

#57
martini812

martini812

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 24.09.2009
Am comandat asearã PGD digital s29. Vreau sa vad cum sta treaba cu el, prea e lãudat.

Zewatch 2 nu am reușit sa îl sincronizez prin aplicația lui, am cautat pe net și e problema comuna. Trimis mail la producãtor, aștept. Nu recomand acest model.

#58
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este o chinezarie pe care eu intr-un fel am regretat-o (am avut S28), deoarece primea o cartela SIM si ma scutea de casca BlueTooth la volan (eu nu suport casca in ureche)...
Sunt convins ca este mai util decat Zewatch 2. Ar fi contat doar daca statea mai bine la calitatea sunetului in convorbire...

#59
martini812

martini812

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 24.09.2009
A venit, m-am jucat doua zile cu el și l-am trimis retur. Prima oara s-a conectat cu telefonul foarte foarte greu, apoi app de telefon dãdea tone de erori și se închidea. Am cautat pe net update, gãsit, instalat dar tot mai sughita. Mai rar dar constant.
Distanta dintre telefon și ceas nu trebuie sa fie mai mare de 3m ca se pierdeau, apoi trebuie sa intri din nou sa le dai împerechere :)
Deranjant.
Și cel mai rãu, bateria. Vorbit 4 minute și citit 8-9 Sms-uri, s-a dus în fix 10 ore. Fara notificãri push de la alte aplicații. Trist.
Cred ca ma potolesc deocamdatã cu ceasurile, încã tehnologia e prea la început. Probabil peste un an doi încerc iar.

#60
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ciudat. La mine se conecta rapid.
A functionat cu Windows Phone fara instalarea niciunei aplicatii.
Daca pierdea legatura (la peste 5m), atunci se reconecta automat cand apropiam ceasul de telefon.
Nu stiu daca ai citit postul meu: http://forum.softped...8#entry17072161

De pebble sunt multumit. Probabil ca urmatorul va fi Pebble Time Steel. Costa mult, dar isi merita pe deplin banii.

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
E pe undeva in RO vreun ceas inteligent compatibil cu WP?
Eu nu am gasit sau nu stiu unde sa caut.
Toate sunt pt Android si Ios.

#62
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Intre noi fie vorba, pe modelul vechiului proiect de Windows mobil, se pare ca MS si-a creat un trend din a omori sistemele de operare mobile, asa ca mare lucru despre WP, nu prea este de spus. La o cautare simpla, am gasit urmatoarele rezultate. Sper sa te ajute.

#63
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Am specificat: in RO.

#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdorin_2k, on 01 octombrie 2015 - 21:41, said:

Toate sunt pt Android si Ios.

Nu chiar toate.
Am deschis si eu mai demult o discutie pe o tema apropiata: SmartWatch compatibil iPhone si Windows Phone.
Gasesti acolo cateva variante de smartwatches mentionate in cadrul topicului.

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Eu vreau sa cumpar unul compatibil wp. De unde din Ro? Din afara inca nu am cumparat vreodata si cred ca e o procedura complicata cu plata si livrarea.

#66
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cel mai bine ar fi sa astepti ca sa apara la noi Microsoft Band. (Probabil ca va intra pe piata noastra abia dupa ce se lanseaza in lumea "civilizata" Microsoft Band 2)

Sau sa achizitionezi un Pebble (pe piata noastra se gaseste deocamdata doar Pebble original si Pebble Steel) si sa te multumesti cu aplicatiile 3rd party pentru Windows Phone care sunt cu multe limitari.
Microsoft a promis ca va oferi suport pentru Pebble, dar inca nu este nimic oficial: http://www.technobuf...dows-phone-app/
Producatorii de la Pebble au cedat si ei pana la urma in fata multelor cereri din partea utilizatorilor si au promis ca vor dezvolta o aplicatie pentru Windows Phone, dar nu se stie cand.
(Initial refuzasera sa faca o faca, deoarece autorul software-ului pentru iPhone si Android "nu ii poate suferi" pe cei de la Microsoft.)

Sau te multumesti cu un MyKronoz care se gaseste pe piata noastra...
ZeWatch3 aparent este compatibil Windows Phone: http://www.mykronoz....tions/zewatch3/
Totusi nu exista review-uri.
ZeWatch2 ar fi si el oficial compatibil, dar cel putin despre el am citit ca aplicatia pentru Windows Phone are anumite probleme.

Edited by _-_, 01 October 2015 - 23:16.


#67
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 01 octombrie 2015 - 21:41, said:

E pe undeva in RO vreun ceas inteligent compatibil cu WP?
Eu nu am gasit sau nu stiu unde sa caut.
Toate sunt pt Android si Ios.

și ce-ți spune asta?
Mie-mi spune că Microsot a pierdut startul cu dispozitivele mobile. Și m-aș mira să recupereze că n-au înțeles niciodată piața de bunuri de consum.

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Nu imi spune nimic. Caut pt wp.
Nu discutam x vs y vs z

#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDaculScoril0, on 02 octombrie 2015 - 10:49, said:

Mie-mi spune că Microsot a pierdut startul cu dispozitivele mobile. Și m-aș mira să recupereze că n-au înțeles niciodată piața de bunuri de consum.

Chiar daca a pierdut startul a recuperat rapid, deja. Era si timpul sa ne luam adio! de la Android care in loc sa progreseze a regresat treptat. Mai devreme sau mai tarziu vor exista suficienti oameni care vor intelege diferenta dintre un OS facut "pe genunchi" si un OS optimizat, preferand sa sacrifice flexibilitatea oferita de Android si cantitatea de aplicatii in favoarea calitatii. Cum rata de adoptie a smartphone-urilor Windows este in crestere, cu siguranta si oferta de smartwatch-uri compatibile se va diversifica. Deocamdata nu exista niciun motiv care sa ne faca sa presupunem ca rata de adoptie a telefoanelor Windows ar putea incepe sa scada, ci dimpotriva.
Asa ca nu m-ar surprinde sa asistam in scurt timp la o explozie de smartwatch-uri compatibile. Pe aceasta linie Microsoft a prins startul, deoarece Microsoft Band pare un device reusit.

#70
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Stai ca nu inteleg. WP este un SO optimizat?
Hai sa deschidem 4 filme full HD pe WP si Android. Testam cu varfuri de gama. Eu, las de la mine si deschid si browser-ul si un Youtube. Ca si colegul de mai sus, nu este cazul sa ne lansam in polemici, dar MS pur si simplu nu sunt capabili sa faca afaceri pe divizia mobila. La momentul de fata, mai vand prin India, telefoane mid range.
Mai are si Android-ul de mancat mamaliga, dar fata de WP...cel putin pentru mine, iese mult mai in fata.

Pentru initiator: Imi pare rau daca ce-ti spunem, nu este ce vrei sa auzi, dar din pacate, asa stau lucrurile. Lumea a cumparat WP numai si numai pentru Nokia. Acest brand, sau ce mai ramasese din el, a fost un mic avantaj efemer pentru MS. Producatorii de hardware trag tare cu Android si iOS pentru ca de aici vin banii (ca si cota de piata, WP ajunge rapid la "altii"). De aceea, intelegi ca nu se inghesuie s ainvesteasca timp si bani intr-o platforma care nu prezinta incredere, chiar cu cOntra bonusurilor MS. De ce numai din Romania (ma refer la link-uri)? Banuiesc ca vrei sa-l vezi, caz in care...nu te pot ajuta. Spor la cumparaturi si sa auzim de bine!

Edited by YOUR_GOD, 03 October 2015 - 09:41.


#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Din RO ca sa il pot returna daca nu imi place. Iar daca e si un magazin fizic in care il pot testa e si mai ok.

#72
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostYOUR_GOD, on 03 octombrie 2015 - 09:16, said:

Stai ca nu inteleg. WP este un SO optimizat?
Hai sa deschidem 4 filme full HD pe WP si Android.
[...]

Lumea a cumparat WP numai si numai pentru Nokia.

Da. Este primul OS mobil care functioneaza cum trebuie. As indrazni sa afirm ca functioneaza mai bine si decat iOS.
Telefonul meu cu Windows Phone 8.1 mi-a functionat perfect timp de cateva luni fara sa ii dau macar un singur restart, fara a primi macar un singur mesaj de eroare, fara lag.

Nu am deschis 4 filme Full HD simultan nici macar pe PC/ Mac.

Eu nu am cumparat WP pentru Nokia, ci pentru ca am incerdere in Microsoft si pentru ca ma saturasem de instabilitatea si bugurile din Android. Putinele regrete pe care le-am avut cand m-am confruntat cu limitarile lui WP si lipsa anumitor aplicatii s-au sters rapid, deoarece nu reprezinta prioritati pentru mine.
Pentru cine are drept prioritate sa ruleze 4 videoclipuri FHD simultan pe smartphone, nu are decat sa foloseasca Android, daca acesta o face mai bine. Eu si altii avem alte prioritati.

Nu stiu cum se face ca atat la acest topic cat si la topicul meu despre smartwatch-uri compatibile WP + iOS trebuie sa apara cate cineva care sa se mire ca nu toata lumea ridica in slavi Android sau ca ii aleg pe Microsoft (care se fac vinovati de faptul ca "n-au înțeles niciodată piața de bunuri de consum") sau pe Apple in defavoarea lui Google.
Dar sa nu ne indepartam prea mult de la subiect...

Deci este dreptul meu sa nu acord nici cea mai mica atentie smartwatch-urilor concepute doar pentru Android din moment ce nu mai utilizez si este foarte probabil ca nici in viitor nu voi mai utiliza vreodata Android.

Ideal ar fi un smartwatch perfect compatibil cu Windows Phone, dar care nu strica sa fie compatibil si cu iOS si chiar cu Android.
Cine stie? Poate ca in viitor vei utiliza in paralel un iPhone sau un smartphone Android si vei dori sa poti imperechea ocazional sau simultan ceasul inteligent cu el...

Ce nu as cumpara? Un smartwatch conceput pentru Android si care ofera compatibilitate limitata cu Windows Phone 8.1, mai ales ca dupa ce va fi lansat oficial Windows 10 mobile s-ar putea sa nu mai functioneze deloc.
De asemenea, nu as avea incredere sa comand un smartwatch produs de cineva care colaboreaza prea strans cu Google, deoarece producatorul ar putea abandona oricand suportul pentru WP.

In aceste conditii singurul smartwatch care iti poate oferi certitudinea ca va functiona inclusiv cu Windows 10 si ca vei avea software actualizat este Microsoft Band. In plus, Microsoft Band este compatibil atat cu iOS cat si cu Android. Nu exista in acest moment o varianta mai buna sau care macar sa se apropie de aceasta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate