Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Smartwatch compatibil Windows Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Post_-_, on 19 aprilie 2015 - 13:03, said:

Ai si argumente pentru "dislike"?

Cu siguranta cine intra la acest topic este mai interesat de argumente contra acestui model. Tu l-ai testat? Ai gasit vreun review sau comentariu negativ relativ la el?

Iar daca este vorba despre ce crezi in general despre produse chinezesti, aceasta nu ar fi relevant, deoarece cu siguranta majoritatea iti impartasim opinia. Asa cum am scris mai sus, nici eu nu am asteptari mari de la o chinezarie, dar avand in vedere cantitatea coplesitoare de aprecieri pozitive ale clientilor (de exemplu, acestea) de pe orice site relativ la ZGPAX S28 si pretul mic, consider ca acest produs merita oarecare atentie.

In viitor voi achizitiona probabil Microsoft Band sau Pebble Time Steel (care ma atrage cel mai mult), eventual Apple Watch. Cei 291 RON pe care i-am platit pentru acest ceas nu reprezinta o paguba pentru mine. De altfel, am 30 de zile timp ca sa ma decid daca il pastrez sau nu pana cand modelele sus mentionate vor patrunde suficient pe piata si preturile lor se vor "normaliza".
Știi cum e la tine?  Iei un produs insuficient testat, pe care ai dat bani mai mulți decât trebuia și apoi vii și spui că nu merită să dai bani pe un Android de top cu aceiași bani cu care ți-ai luat iPhone și Nokia cu WP (nu mă lua iar cu povestea cu 3 SIM-uri).

Legat de returnare, depinde de unde l-ai luat. Ai să înțelegi matale.

Ca să nu mai spun că ții acel Note 2 în sertar în loc să încerci să îl vinzi sau să îl resuscitezi cu un custom ROM.

Diagnostic: plictiseală și nehotărâre.

Sănătate!

Edited by LeopardSurd, 19 April 2015 - 13:43.


#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsorin83, on 19 aprilie 2015 - 13:33, said:

Daca-l luai din China la 30-40$ era ok ca si experiment dar la 300 lei nu prea merita. In China exista si variante cu mai multe functii la acelasi pret cu modelul ales de tine.

In China ar fi cam greu sa-l returnezi in caz ca nu te satisface. Dureaza mult transportul. Mai costa si bani.
In plus este altceva sa ai garantia asigurata de un magazin din Romania.
Intr-adevar exista multe modele de watch phones (nu stiu daca si cu functie de smartwatch), in schimb, nu prea au ajuns pe piata occidentala si nu exista review-uri despre ele, in timp ce pentru modelele la care m-am referit mai sus exista foarte multe review-uri/ comentarii/ discutii pe Internet.

View PostLeopardSurd, on 19 aprilie 2015 - 13:39, said:

Știi cum e la tin?  Iei un produs insuficient testat,pe care ai dat bani mai mulți decât trebuia

Insuficient testat? Dimpotriva. Ai incercat sa faci o cautare pe Google?
Bani multi pentru ceea ofera? Nu sunt de aceeasi parere.

Edited by _-_, 19 April 2015 - 13:41.


#39
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Să nu uiți să ne spui experiența. Măcar ajuți pe alții să nu facă aceeași prostie. Sau aceeași chestie deșteaptă. Depinde mereu de punctul de referință.

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsorin83, on 19 aprilie 2015 - 13:33, said:

Nu mi-as pune mari sperante ca ar avea functionalite prea mare pe IOS si WP.

Pe langa functia de afisare a orei si datei, precum si a functiei de calculator si a pedometrului aflate la indemana, eu as fi multumit sa ma anunte daca pierde legatura cu smartphone-ul (de exemplu cand uit sa il iau la mine) si cand ma apeleaza cineva (de exemplu, daca ies afara ca sa fumez o tigara) - aceasta daca nu pierde legatura in mai putin de 10 metri sau daca zidul/ geamul nu reprezinta un obstacol.

View PostLeopardSurd, on 19 aprilie 2015 - 13:44, said:

Să nu uiți să ne spui experiența.

Cu siguranta o voi face. Dar asa cum am spus de la inceput: nu am mari asteptari, nu cer multe de la el. Altii poate vor altceva.
Pe mine m-a mai atras in particular si faptul ca suporta SIM (fiind un telefon in sine).
Mi-ar mai conveni sa suporte declansarea camerei la iPhone, dar nu m-am lamurit daca suporta aceasta functie fara sa fie utilizata aplicatia dedicata care exista doar pentru Android.

Dintr-un alt punct de vedere, am realmente nevoie de un ceas. Si daca tot planuiam sa cumpar un ceas, atunci de ce sa nu iau unul mai "inteligent"?
Eram tentat sa cumpar Pebble Steel, dar ii lipseste microfonul, asa ca voi astepta Pebble Time Steel. Apple Watch mi se pare, totusi, prea scump pentru ceea ce ofera. Iar despre Microsoft Band care, de asemenea, ma tenteaza nu exista suficiente review-uri si nici nu-mi vine sa-l comand din strainatate.
Asa ca m-am decis sa achizitionez provizoriu un ceas ieftin.
Am oscilat intre MyKronoz ZeWatch 2 si PGD Digital S28 = ZGPAX S28. A invins cel de-al doilea, in primul rand datorita faptului ca are conector MicroUSB, dar si datorita functiilor suplimentare.
Ma mai gandisem si la S29, dar nu stiu ce compromisuri au facut chinezii ca sa ii adauge acea camera inutila si slot MiniSIM in loc de MicroSIM. Nici nu exista prea multe review-uri referitoare la S29.
Iar celelalte modele sunt cu prea multe butoane (cine stie ce inseamna butoanele chinezesti isi da seama de ce trebuie evitate).

Edited by _-_, 19 April 2015 - 14:08.


#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Modelul din oferta de la eMag este, de fapt, comercializat de un alt magazin. Acesta inseamna ca nu eMag raspunde de garantie la acest produs, ceea ce nu prea este in regula.
Iar cel de la elefant.ro se afla in stoc furnizor (posibil acelasi).
Nu este exclus sa existe un singur importator in Romania care nu mai are pe stoc decat modelul S29. La elefant.ro restul modelelor se afla in stocul magazinului:
Attached File  ZGPAX.PNG   76.51K   40 downloads
Nu regret ca am efectuat aceasta comanda. Sa vedem si daca va fi in regula produsul...

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-a venit azi chinezaria si tot azi am solicitat "returul" produsului.
Am fost obligat de situatie sa fac acest lucru, deorece elefant.ro mi-au expediat un produs desigilat. Are ecranul usor deformat (valurit pe o anumita portiune de cativa milimetri) si doua zone cu zgarieturi dintre care una arata destul de rau (este chiar in mijlocul ecranului).
In plus ii lipseste suportul pentru fixarea cardului de memorie. Din "istoricul" conexiunii BlueTooth rezulta ca a fost imperecheat cu mai multe telefoane, dintre care unul este iPhone-ul unui anume "Razvan". Avea creat si un folder cu acest nume in spatiul de stocare intern al dispozitivului plus un contact in agenda.
Nu ma asteptam din partea elefant.ro sa-mi expedieze un produs "resigilat" pe post de produs nou. A fost prima mea comanda de "electronice" de la ei. Pana acum am comandat de la ei doar carti electronice si bineinteles ca nu am avut probleme cu ele (ce probleme era sa am?)...

Cu toate acestea l-am testat un pic. I-am pus un SIM Orange si l-am imperecheat cu telefonul Nokia Lumia 730 Dual-SIM cu Windows Phone 8.1. Am efectuat un apel pe SIM-ul Orange din telefonul ceas si a functionat la fel ca orice alt telefon. Am efectuat, de asemenea, un apel pe telefonul Lumia si mi-a aparut numele contactului pe ecranul ceasului. La apel se poate raspunde prin simpla apasare a butonului virtual cu receptorul sau se poate refuza apelul.
Am efectuat un apel si prin intermediul ceasului de pe telefonul Lumia. In momentul in care initiezi un apel de pe ceas apare un meniu din care poti alege sa apelezi de pe SIM sau prin BlueTooth. Din pacate la un apel efectuat prin BlueTooth este luat implicit SIM-ul 1 de pe Lumia 730. Nu exista nicio posibilitate pentru selectarea celui de-al doilea folosind ceasul. De raspuns poti raspunde de pe ceas indiferent daca esti apelat pe SIM 1 sau pe SIM2. Am efectuat si acest test.
Sunetul in convorbire este destul de puternic. Microfonul este si el suficient de sensibil. In schimb, calitatea sunetului lasa de dorit. Uneori se aude "ca prin apa". Parca ar fi un telefon Allview. La o distanta mai mare de aproxiamtiv 5 metri fata de telefon se aude cu intreruperi, iar la aproximativ 10 metri pierde de tot legatura.
Alerta pentru deconectarea ceasului de la telefon functioneaza, doar ca se reduce la o scurta vibratie, desi am selectat si optiunea de alarma sonora in situatia pierderii legaturii cu telefonul BlueTooth la care este conectat. La apropierea de telefon se reconecteaza automat. In schimb, daca este dezactivat BlueTooth-ul de pe telefon si apoi reactivat, atunci nu se mai reconecteaza automat, ci trebuie ales din nou ceasul din setarile telefonului. Invers nu am incercat si nici nu mai incerc. Deja am resigiliat produsul si am asteptat sa revina curierul, dar nu a revenit, desi s-a emis AWB. Probabil ca maine va veni sa-l ridice.
In cererea de retur am solicitat returnarea banilor. I-am si apelat pe cei de la elefant.ro pentru a se face investigatii asupra situatiei. Nu este firesc sa comanzi un produs nou si sa iti vina unul second hand. Mi s-a propus inlocuirea ceasului, dar am refuzat. Nu din cauza produsului sine, ci a practicii magazinului care a incercat sa-mi bage pe gat un produs uzat, drept unul nou.
Revenind la acest ceas, nu mai am prea multe de adaugat. Arata ceva mai putin grosolan decat ma asteptam si daca nu ar fi fost aceasta situatie, atunci probabil ca l-as fi pastrat. Iluminarea ecranului si afisarea ceasului analog nu se poate obtine decat prin apasarea butonului fizic ce pare bine construit. Pentru a intra in ecranul de asteptare trebuie facut tap pe ecran. Restul comenzilor se dau prin tap sau swipe. Din calendar nu se poate iesi decat cu butonul fizic. In restul situatiilor apare un buton pentru back - atat cat am putut testa si sper ca am luat la rand toate optiunile. Bineinteles ca exista optiuni care nu functioneaza impreuna cu Windows Phone. In schimb cine se multumeste sa vada cine il apeleaza si sa foloseasca ceasul pe post de casca BlueTooth, atunci este in regula. Are un buton si pentru speaker, dar dupa parerea mea se aude la fel de tare ca si in casca cu volumul dat la maxim. Dupa fiecare alegere a speakerului sau a castii volumul se reseteaza automat la valori mai mici, asa ca trebuie umblat si la volum. In fond este o chinezarie. Pentru cineva care nu este prea pretentios mi se pare un dispozitiv OK. Eu l-as fi pastrat in primul rand pentru ca face ceea ce am eu nevoie si in al doilea rand pentru ca are conector MicroUSB. Incarcatorul original este de 5V @ 1A (cel putin asa scrie pe el) si este doar un pic mai mare decat cel de la telefon. Am facut si o poza (nu a iesit prea clara) cu incarcatorul si cu bateria. Bateria mi se pare umflata pe margini (uitasem sa amintesc despre acest aspect) - m-ar mira sa fie asa din constructie.

Attached File  Charger and Battery.PNG   742.59K   49 downloads

#43
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Post_-_, on 21 aprilie 2015 - 20:10, said:

Mi-a venit azi chinezaria si tot azi am solicitat "returul" produsului.
Am fost obligat de situatie sa fac acest lucru, deorece elefant.ro mi-au expediat un produs desigilat. Are ecranul usor deformat (valurit pe o anumita portiune de cativa milimetri) si doua zone cu zgarieturi dintre care una arata destul de rau (este chiar in mijlocul ecranului).

Pe site aparea ca nou sau resigilat produsul cand l-ai comandat? <_<

Iti faci comanda la Microsoft Band pana la urma?

#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu aparea ca resigiliat. Sunt intodeauna atent la astfel de detalii.
Era la acelasi pret ca si acum, doar ca am beneficiat suplimentar de reducerea "Happy Wishlist" pe care o aplica uneori dimineata. Probabil s-au gandit ca daca tot il cumpar mai ieftin, atunci nu strica sa incerce sa scape de cel resigiliat, gandindu-se ca daca nu sunt multumit, atunci imi pot oferi altul in loc. De altfel, mi-au si propus sa mi-l inlocuiasca, insa am refuzat.

Ma gandesc ca as putea sa cumpar de la Altex un CooKoo in locul lui (tot este 'Noaptea Devoratorilor de Preturi'):

Attached File  CooKoo.PNG   158.52K   58 downloads

Totusi nu este chiar ce doresc eu, deorece nu prea e smartwatch. Singurul lui atu este autonomia pe baterie (de cateva luni).

In prezent Microsoft Band mai putin ma atrage din cauza autonomiei foarte reduse pe baterie. Unii spun ca trebuie incarcat zilnic. Mai astept review-uri, deorece nici nu este prea ieftin.
Ma gandesc sa astept lansarea lui Pebble Time Steel si abia dupa aceea sa ma decid. (Pana atunci m-as fi multumit cu 'chinezaria' de la elefant.ro, daca era nou.)

#45
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Și pe mine mă miră atitudinea Elefant.ro. Adică și eu am cumpărat cărți de la ei și eram mulțumit. Posted Image Bine că n-am făcut alte experimente.

Apropo de telefoane triplu-SIM (atâta doar că au făcut prostia să-l lanseze cu 1 GB de RAM când Lenovo și Xiaomi au lansat deja telefoane android la prețuri bune cu 4 GB de RAM).

Edited by LeopardSurd, 24 April 2015 - 12:02.


#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pana la urma mi-am luat Pebble (original, nu Steel si nici Time / Time Steel, ultimele nefiind inca lansate): http://www.carrefour...pebble_301_grey
Attached File  pebble301gr.PNG   271.33K   49 downloads
Desi este varianta Grey, la 500 RON cred ca a meritat investitia. L-am imperecheat cu iPhone-ul, am descarcat aplicatia pt. iPhone, l-am upgradat la ultima versiune de software, am instalat watch faces si aplicatii pt. ceas. Unele fețe de ceas schimba informatiile afisate la scuturarea incheieturii - mi s-a parut dragut acest lucru. Faptul ca ora este continuu afisata pe ecran si ca poti vedea fara probleme in lumina directa a Soarelui mi se pare un plus comparativ cu alte smartwatches. Iluminarea ecranului este si ea utila pe intuneric (se poate activa prin scuturarea ceasului).
Un mare minus comparativ cu chinezaria de mai sus este faptul ca nu are touchscreen. Instalasem si un calculator pt. Pebble, dar mi-am dat seama ca nu se poate utiliza - ca sa tastezi o cifra trebuie sa apesi pe tastele laterale pana cand cursorul ajunge in dreptul cifrei, apoi sa o selectezi (nu vad cine si-ar pierde vremea cu asa ceva). Multe aplicatii devin foarte incomode cand ai doar 4 taste la dispozitie.
Dar ce ma deranjeaza cel mai rau este ca inca nu am gasit nicio solutie ca atunci cand sunt apelat si raspund de pe pebble, iPhone-ul sa treaca automat pe speaker. In conditiile acestea este aproape exclus sa-l pot utiliza in timp ce sunt la volan.
Pe Windows Phone nu il mai pot utiliza, deoarece software-ul 3rd party conceput pt. Pebble cere o versiune mai veche de firmware pe ceas. Dar poate ca in viitor aplicatiile respective vor fi actualizate si pentru noul firmware...
Autonomia pe baterie teoretic este de 5-7 zile. La mine deja s-a descarcat cam pana la jumatate dupa numai cateva ore de utilizare (este drept ca am si descarcat/ incarcat in telefon/ sters, utilizat cateva aplicatii gen: calendar, busola, harta etc.). Il incarcasem complet inainte de utilizare, deoarece era "mort" cand l-am despachetat.
Imi place acest ceas, desi intr-un fel regret ca nu am optat tot pentru chinezaria de mai sus. Acela macar avea speaker si microfon (functiona ca o casca bluetooth agata de incheietura), avea touchscreen, puteai sa formezi un numar direct de pe ceas, avea calculator s.a.m.d., iar un atu major era faptul ca utilizeaza un conector MicroUSB. Daca pateste ceva cablul de la Pebble, atunci nu mai poti face rost de altul decat comandand din Statele Unite (asta daca va mai exista)...

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare cand va sosi Pebble Notifications pe Windows Phone?

#48
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Post_-_, on 22 mai 2015 - 08:29, said:

Oare cand va sosi Pebble Notifications pe Windows Phone?

Vezi ca poti descarca si instala manual aplicatia .xap si pune pe SD card daca vrei sa o testezi din ce vad <_<

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am incercat, dar nu vrea sa se instaleze decat daca am un Microsoft developer account, iar eu nu am platit taxa solicitata...

#50
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Post_-_, on 22 mai 2015 - 08:29, said:

Oare cand va sosi Pebble Notifications pe Windows Phone?
Răbdare și tutun. Doar e WP.

#51
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Are cineva microsoft band?
poate instaleaza app: http://www.windowsph...70-8f6efcee428b
si ne face un review?

#52
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
dar ceasul asta l-a testat cineva?

http://www.gadgetway...bit-surge-.html

#53
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"Vine la pachet cu o aplicatie disponibila atat pentru iOS cat si Android cu ajutorul careia ai acces la toate functionalitatile acestui dispozitiv..."
Din pacate nu este compatibil si cu Windows Phone.
De asemenea se mentioneaza ca are "compatibilitate PC & MAC:  Windows Vista sau mai sus; Mac OS X 10.6 sau mai sus", ceea ce este interesant.
Autonomia de 7 zile pe baterie este o calitate demna de luat in consideratie.
Totusi pretul este cam maricel. Pebble este mai ieftin.

#54
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Am rămas dator cu câteva precizări.😊  Se conectează la telefon prin Bluetooth, sună odată cu telefonul însă nu primesc notificări. Trebuie instalată pe telefon o aplicație care se găsește doar in Android market, așa că... Oricum e doar un moft, acum că l-am și testat, mi se pare complet inutil. Funcția de ceas ar fi OK dacă n-ar trebui pus la încărcat la câteva zile, așa e doar încă o grijă în plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate