Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

probleme instalare autocad electric

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015
Salutare!

Vreau sa imi instalez Autocad Electric 2015, pe laptop care are Windows 10.
Imi da o eroare  ca nu am instalat net 4.5, iar cand incerc sa instalez net 4.5 windows-ul imi spune ca deja este instalat o versiune superioara .

Daca ma puteti ajuta cu sugesti, v-as fi recunocator!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Windows 10 ? Parca se lansa in toamna.

#3
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015
Este vorba de Windows 10 Tehnical Preview, varianta de testare lanstata inainte de varianta oficiala.

#4
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Vezi daca la "Turn Windows features on or off" ai optiunea de a activa 4.5.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadriano1984, on 06 aprilie 2015 - 13:38, said:

Este vorba de Windows 10 Tehnical Preview, varianta de testare lanstata inainte de varianta oficiala.
Denumirea de "Technical Preview" nu-ti spune nimic? Fiindca altora le semnalizeaza ca e o versiune incipienta, in care pot aparea erori precum cea intalnita de tine.
Daca nu merge nicicum revino la Windows 8.1 sau 7, ce ai avut inainte, si gata.

Edited by Hider141, 06 April 2015 - 14:37.


#6
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015

View Postflorianro, on 06 aprilie 2015 - 14:36, said:

Vezi daca la "Turn Windows features on or off" ai optiunea de a activa 4.5.
am verificat si ii activa varianta net 4.6...dar tot aceasi eroare imi da cand incerc sa instalez autocad electric ca nu ii instalat 4.5



View PostHider141, on 06 aprilie 2015 - 14:36, said:

Denumirea de "Technical Preview" nu-ti spune nimic? Fiindca altora le semnalizeaza ca e o versiune incipienta, in care pot aparea erori precum cea intalnita de tine.
Daca nu merge nicicum revino la Windows 8.1 sau 7, ce ai avut inainte, si gata.


mi-am asumat acest risc cand am instalat win10....nu am avut probleme pana acuma in afara de asta cu autocad-ul electric, desi varianta de autocad 2015 simpla s-a instalat fara problema

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 16.02.2013
Licenta ceva ?
Cind va vad cu cita usurinta solicitati ajutor pentru instalarea de software extrem de scump , de ce nu va adresati direct la reprezentantul care asigura suport in Romania, AUTODESK ?
Sunt cei mai avizati sa va raspunda la chestiune.
Altfel, parca nu se dau sfaturi pentru soft piratat, sau ma insel ?

#8
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004

View Postadriano1984, on 06 aprilie 2015 - 15:29, said:

am verificat si ii activa varianta net 4.6...dar tot aceasi eroare imi da cand incerc sa instalez autocad electric ca nu ii instalat 4.5

Pai, da, nu stie de 4.6, ii trebuie 4.5.
Incearca sa dezinstalezi .net framework 4.6 si apoi ruleaza instalarea de AutoCAD, cam ca aici:

http://knowledge.aut...-code-5100.html

Daca asta nu merge, atunci ai putea sa sari peste instalarea de .NET cam asa:

To remove NET requisites from Setup.ini:

Back up the original Setup.ini file from within the extracted installation folder.

Locate the line:
PREREQUISITE=IE;SSE2;DOTNET20;DOTNET4;DOTNET4LANG;etc…..
Delete DOTNET20;DOTNET4;DOTNET4LANG and save the file.

Install or build a new deployment with the removed NET requisites.

Ca idee, insa, este posibil sa ai probleme si dupa instalare, AutoCAD-ul 2016 fiind facut pentru .NET 4.5 si nu 4.6

@andu2006: chiar daca are licenta, cei de la Autodesk nu ii vor da niciun raspuns pentru ca la system requirements nu este suportat windows 10.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandu2006, on 06 aprilie 2015 - 15:39, said:

Licenta ceva ?
Cind va vad cu cita usurinta solicitati ajutor pentru instalarea de software extrem de scump , de ce nu va adresati direct la reprezentantul care asigura suport in Romania, AUTODESK ?
Sunt cei mai avizati sa va raspunda la chestiune.
Altfel, parca nu se dau sfaturi pentru soft piratat, sau ma insel ?

Eu am o gramada de licente de Autodesk cumparate in firma, Ultima data Autodesk-ul a recomandat pentru autocad 2010 sa schimb calculatoarele, sistemele de operare sa fie pe 64 de biti. Dar problema cu "out of memory" nu s-a rezolvat. Asa ca au recomadat update la versiunea superioara, contra cost bineinteles. Autocad-ul daca tin eu bine minte merge si trial o perioada...

#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 16.02.2013
Posibil sa ai dreptate, dar deduc ca nu are ce face si vrea sa testeze fara sa verifice cerintele minime de instalare.

View Postbumpocbum, on 06 aprilie 2015 - 16:46, said:

Eu am o gramada de licente de Autodesk cumparate in firma, Ultima data Autodesk-ul a recomandat pentru autocad 2010 sa schimb calculatoarele, sistemele de operare sa fie pe 64 de biti. Dar problema cu "out of memory" nu s-a rezolvat. Asa ca au recomadat update la versiunea superioara, contra cost bineinteles. Autocad-ul daca tin eu bine minte merge si trial o perioada...

Te invidiez ca lucrezi intr-o firma atit de potenta financiar sa cumpere o gramada de licente. Bravo !

Edited by andu2006, 06 April 2015 - 16:49.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandu2006, on 06 aprilie 2015 - 16:49, said:

Te invidiez ca lucrezi intr-o firma atit de potenta financiar sa cumpere o gramada de licente. Bravo !
/offtopic/
V-ati intrebat vreodata cum se descurca cei fara AutoCad Electric?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandu2006, on 06 aprilie 2015 - 16:49, said:

Te invidiez ca lucrezi intr-o firma atit de potenta financiar sa cumpere o gramada de licente. Bravo !
Prefer sa dorm linistit. Am mai avut un control si am iesit excelent.... Softurile sunt extrem de scumpe, nu am investit in calculatoare cat am investit in soft. Mai ales in cele de proces.

@dexterash
Da, cu ETAP.  Cumparat.

Edited by bumpocbum, 06 April 2015 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate