Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#2377
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

View Postmariustotel, on 05 august 2017 - 17:34, said:

Am ales eu acum doua zile o comanda cu Belgium si brusc statusul trimiterii, de la send a doua zi se tot prelungeste automat in fiecare zi. Ultima oara cand am patit asa era tot cu Belgium si in final au inceput ca de fapt nu se poate cu Belgium si mi-au trimis cu altceva. Deci pana nu vad ca vine cu posta belgiana nu cred:)
Update
Belgium Post Registered e de fapt tot vechiul unregistered, cu tracking partial, cu numar de forma LVS............. dar de miscat vad ca se misca la fel de repede. Daca ajunge tot in jur de 10 zile e perfect.

#2378
boghi00myx

boghi00myx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.08.2006

View Postmariustotel, on 11 august 2017 - 13:34, said:

Update
Belgium Post Registered e de fapt tot vechiul unregistered, cu tracking partial, cu numar de forma LVS............. dar de miscat vad ca se misca la fel de repede. Daca ajunge tot in jur de 10 zile e perfect.
Am comandat eu prin Belgium post Registred, recent. Livrare in jur de 10 zile, acasă. Recomand

#2379
Vasile-R

Vasile-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 20.08.2016
Umblă vorba pe internet că s-a terminat cu 10 euro și coletele cu valoare mică venite din afara UE care ajungeau la poșta locală. Cică de mâine, 15 august, se reia "obiceiul" prin care toate coletele ajung la poșta vamală. Rămâne de văzut cât de adevărat e acest zvon și ce se întâmplă cu Belgium Post. Și anul trecut ajungeau coletele postNL (majoritatea), Sweden, Czech la vamală, dar coletele prin Bpost ajungeau acasă.

#2380
Demonikuss

Demonikuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 29.06.2016
Tocmai azi am primit un colet de 12 euro prin posta olandeza, nu am plătit nimic, nici tva nimic, a venit și poștașul cu el la poarta.

#2381
Vasile-R

Vasile-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 20.08.2016

View PostDemonikuss, on 14 august 2017 - 21:12, said:

Tocmai azi am primit un colet de 12 euro prin posta olandeza, nu am plătit nimic, nici tva nimic, a venit și poștașul cu el la poarta.

Eu am primit azi unul prin Belgium,tot direct la poșta din localitate.

#2382
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009

View PostVasile-R, on 14 august 2017 - 21:10, said:

Umblă vorba pe internet că s-a terminat cu 10 euro și coletele cu valoare mică venite din afara UE care ajungeau la poșta locală. Cică de mâine, 15 august, se reia "obiceiul" prin care toate coletele ajung la poșta vamală. Rămâne de văzut cât de adevărat e acest zvon și ce se întâmplă cu Belgium Post. Și anul trecut ajungeau coletele postNL (majoritatea), Sweden, Czech la vamală, dar coletele prin Bpost ajungeau acasă.


Unde ai gasit informatia asta? Eu am cautat si nu am gasit nicaieri acest lucru.

#2383
Demonikuss

Demonikuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 29.06.2016

View PostVasile-R, on 14 august 2017 - 21:14, said:


Eu am primit azi unul prin Belgium,tot direct la poșta din localitate.
Pana acum am 2 colete peste 10 euro aduse acasă, erau 3 dar avea un 0 șters la număr și a ajuns la posta de cartier

#2384
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009
Daca ajung din nou in vama toate pachetele, ajung doar ca sa descurajeze cumparatul din China. Tara de tot rahatul.

Edited by madalin8, 14 August 2017 - 21:23.


#2385
Muadib79

Muadib79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2015
Salut! Locuiesc in Franta si azi, 15 august, tocmai ce a ajuns comanda de la Gearbest in Franta. Am primit un sms de la DHL prin care eram invitat sa platesc taxele vamele, ceea ce am si facut pana la urma. Pentru un smartphone de 267 de Euro (Xiaomi Mi5s plus) am platit 37 de Euro taxe vamale si TVA. Oricum, nu cred ca e relevant pretul telefonului, pe factura scrie doar: tipul produsului - smartphone. Nu cred ca cei de la Gearbest au declarat valoarea reala.

In urma cu 2 saptamani i-am cumparat sotiei Oneplus 5, expediat tot prin DHL dar nu de la Gearbest ci comandat direct pe site-ul OnePlus si nu am platit nimic.

Pentru produse sub 20 de Euro nu se plateste oricum vama. Nu mai stiu daca in Romania nu era cumva pana in 15 Euro. Se gasesc undeva, pe un site oficial, toate informatiile legate de nivelul taxelor vamale.

P.S. Oricum am terminat cu Gearbest, au niste servicii ordinare. Din cate am citit pe un forum din Franta, sunt multi care spun ca au platit taxe vamale la telefoane inca de prin ianuarie anul acesta.
In plus, comandasem un alt telefon inca din luna iulie, pentru care am si platit o taxa suplimentara pentru livrare rapida (3-7 zile lucratoare). Dupa 2 saptamani de intarziere i-am contactat si mi-au spus ca producatorul nu le-a livrat telefoanele si nici nu stiu cand se va intampla, au spus ca probabil intre 27-30 august (adica mi-ai luat banii inca din luna iulie si probabil imi vei trimite candva produsul). Dar altfel mi-au luat banii din cont a doua zi dupa ce am plasat comanda, inclusiv taxa pentru livrare rapida care e de fapt o pacaleala. Citind in comentarii si in alte forumuri am vazut si situatii in care comanda nu a ajuns niciodata la destinatar iar Gearbest s-a spalat pe maini zicand ca e vina clientului ca nu a platit asigurare cand a comandat produsul si ei nu ii returneaza mai mult de 30% din suma, niste nesimtiti ordinari.
In cazul in care tot ei gresesc si iti expediaza alt produs decat cel comandat de tine, solutia propusa de ei a fost sa trimiti pe banii tai produsul inapoi (dupa ce ai mai platit si pentru fast shipping si vama) si ti-l vor trimite pe cel corect pentru care tot tu trebuie sa platesti din nou vama  si fast shipping daca il vrei mai repede. Iar niste nesimtiti ordinari.
Deci sfatul meu este sa nu cumparati de la ei, oricum daca adaugi vama, fast shipping si asigurare, pretul nu mai este atractiv.

Edited by Muadib79, 15 August 2017 - 12:10.


#2386
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009
Treaba cu vamuirea tuturor pachetelor e valabila doar pentru Romania, nu mai au baietii de sa scoata bani, nu le mai ajung, asa ca reintroduc vamuirea tuturor pachetelor. Taxe peste taxe peste taxe, asta e Romania.

Edited by madalin8, 15 August 2017 - 11:58.


#2387
alinandu

alinandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2015
Am primit o returnare in GB Wallet pentru un deschizator automat de borcane.Dar din link-ul lor" http://www.gearbest..../gb-wallet.html "nu inteleg cum se foloseste.
In exemplul 1) iti arata cum platesti un produs cu o valoare de 6.09$ cu  2.54$(din total de 3.23$ pe care ii are in GB Wallet) si nu mai are nimic de plata(trebuia sa mai achite 3.55$ cu cardul dupa calculele mele).Deci cum platesti un produs de 6.09$ cu doar 2.54$???
In exemplul 2)din link-Plata partiala cu GB Wallet-Acelasi produs de 6.09$ e achitat cu cei  3.23$ din GB Wallet si se ajunge la suma de 6.91$(de unde???).
Restul plateste prin PayPal 2.90$,dar tot nu iese calculul pentru ca 2.90$+3.23$=6.13$ care nu e nici 6.09$ cat costa produsul,nici 6.91$(suma pe care nu stiu de unde au scos-o).
Mai departe la subpunctul 4 in "check out with payal" produsul care costa 6.09$ e trecut pe factura cu 3.90$,suma de 3.23$ din GB Wallet e trecuta cu 1.00$,iar plata prin paypal acum iese 2.90$ ,e corect,dar unde a disparut suma de 6.09$ si 3.23 $ din GB Wallet din factura???
Si ca sa puna capac alaturi in "check out  with other payment method"-tot la subpunctul 4-plata prin card e de 6.09$(pai atunci de ce mai folosesti GB Wallet,daca iti ia suma totala?).
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine,daca ati folosit serviciul,pentru ca matematica e aceeasi in toata lumea-si la noi si la chinezi!

#2388
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Salutare, intenționez sa cumpar un laptop.Xiaomi in valoare aprox de 500USD, spuneti mi va rog daca voi plati taxe vamale in Ro. Multumesc anticipat.

#2389
cucuruc

cucuruc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.11.2012
Alege că metoda de livrare EU Express.o sa primești coletul prin DPD fara alte taxe

#2390
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Multumesc!

#2391
giancarlo2

giancarlo2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.07.2008

View PostVasile-R, on 14 august 2017 - 21:10, said:

Umblă vorba pe internet că s-a terminat cu 10 euro și coletele cu valoare mică venite din afara UE care ajungeau la poșta locală. Cică de mâine, 15 august, se reia "obiceiul" prin care toate coletele ajung la poșta vamală. Rămâne de văzut cât de adevărat e acest zvon și ce se întâmplă cu Belgium Post. Și anul trecut ajungeau coletele postNL (majoritatea), Sweden, Czech la vamală, dar coletele prin Bpost ajungeau acasă.

mi-a zis acelasi lucru postasul chiar astazi, ca nu vor mai avea pachete din china de dus la destinatar acasa..  sper macar sa fie la posta de cartier si nu cea vamala....

cucuruc esti sigur ca nu va plati taxe?? poate daca produsul il ia din ue dar din china nu cred..

Edited by giancarlo2, 16 August 2017 - 13:58.


#2392
Vasile-R

Vasile-R

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 20.08.2016
Bună ziua! Pe data de 1 august am făcut două comenzi pe Gearbest, ambele sub 10 euro. Una: niște brățări de schimb pentru mi band 2 și cealaltă: un tricou. Prima comandă, cea cu brățările a fost trimisă pe 2 august, iar tricoul pe 3 august. Belgium Post Registered le-a procesat pe amândouă în același timp. Din informațiile de urmărire se poate observa că au fost amândouă în același container. Totuși, eu am primit doar un colețel, cel cu brățările. Pe 14 august a ajuns la poștaș. Tricoul a dispărut. Nu mă impacientez, însă mi se pare curioasă situația.

Attached Files



#2393
cucuruc

cucuruc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.11.2012
Deci comanda mea a fost livrata din china.a venit cu DPD uk1.in 12 zile a ajuns,de la intrare in tara este preluată de DPD și livrata la domiciliu.nu am platit nimic suplimentar.valoarea comenzii 80$

#2394
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Am platit si eu pt o trotineta electrica trimisa prin UPS , am inteles ca ajunge direct acasa, asa mi a zis chinezul, sa inteleg ca va ajunge in vama? WTF?! ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate