Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#2395
madalin8

madalin8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.08.2009
Ajunge acasa.

#2396
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Pe celalalt forum (Alliexpress) lumea e înnebunita ca toate coletele ajung in vama de acum incolo, ca nu stiu ce regulament s a schimbat, etc... Voi stiti ceva?

#2397
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
confirm      porcaria cu posta  vamala  ,   pachete  sub 10  dolari  sosite  la OP6 ,   toate  sunt  din  china  de pe mai multe  magazine   GB , Ali  si  eBAY ,   unele sunt  programate  pt maine  17 /08   altele  pt  24

#2398
Muadib79

Muadib79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2015

 Dragos2013, on 16 august 2017 - 02:25, said:

Salutare, intenționez sa cumpar un laptop.Xiaomi in valoare aprox de 500USD, spuneti mi va rog daca voi plati taxe vamale in Ro. Multumesc anticipat.

Salut!
In primul rand nu iti recomand sa cumperi nimic de la Gearbest, mai ales la valoarea asta. Tocmai trec printr-o experienta neplacuta cu ei.
Am primit ieri telefonul comandat, Xiaomi Mi5s plus. Dupa un minut de functionare nu mai are sunet, efectiv nu se mai aude nici macar cand ma suna cineva. Am incercat diverse aplicatii, am resetat telefonul, am verificat setarile de permisiuni si degeaba. Am trimis o solicitare catre Gearbest, inclusiv cu un video in care sa poata constatat problema. MI-au oferit trei variante:
1. sa trimit telefonul inapoi pe cheltuiala mea si ei imi vor da banii inapoi dar numai in contul de pe gearbest, nu real pe card (deci obligat sa cumpar altceva tot de la ei si sa platesc iar eventuale taxe):
2. sa pastrez telefonul si ei imi vor inapoia 20 de dolari din totalul de 308 dolari (cu tot cu taxe eu am platit 305 Euro), da douazeci de dolari din trei sute (niste javre ordinare)
3. sa pastrez telefonul si ei imi vor trimit un altul inapoi dar sa suport eu costurile, cica de handling, in valoare de 280 de dolari (adica practic sa imi cumpar alt telefon si sa ma aleg cu o paguba de 300 de euro).
Atentie, garantia lor nu este valabila in UE ci doar in China. Ai posibilitatea sa trimiti produsul inapoi pt reparatie dar pe cheltuiala ta si doar inapoi la ei in China.
Daca alegi sa iti fie expediat prin DHL sigur vei plati vama si alte taxe. Ca sa nu platesti trebuie sa alegi expedierea aia gratuita care dureaza o vesnicie. ATENTIE si aici insa: in caz ca produsul se pierde pe drum ei nu isi asuma nimic. Iti vor da inapoi tot ceva de genul 20 de dolari din 500 si iti vor spune ca nu ai platit si asigurare cand ai cumparat produsul (cand vei efectua plata ti se va oferi si posibilitatea de a plati asigurare, in caz ca se pierde pe drum sau ajunge deteriorat la tine - vreo 7-8 euro).
Xiaomi are service in Polonia si in Spania. De la cei din Polonia poti cumpara produse Xioami la un pret la fel de bun ca la Gearbest fara vrajeli si taxe ascunse si cu marele avantaj ca iti ofera garantie in UE de doi ani: https://www.ibuygou.com/. Tot de la ei poti sa cumperi si OnePlus 5 la un pret foarte bun: https://www.ibuygou....b-rom-8887.html

Deci, parerea mea este sa nu arunci banii aiurea. Daca tot dai 500 de Euro asigura-te ca ai garantie in UE, asigura-te ca plata pentru shipping inapoi la service sau la firma de la care cumperi nu va costa cat produsul in sine. Banii se fac greu iar nemernici ordinari ca cei de la Gearbest se gasesc destui. Nu-ti bate joc de banii tai.

Succes!

#2399
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Muadib79, multumesc frumos ptr sfaturi, Xiaomi au site oficial in Polonia de unde pot cumpara cu garantie? Sau intru pe siteul dat de tine Ibuyougo?

#2400
Muadib79

Muadib79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2015

 Dragos2013, on 17 august 2017 - 12:42, said:

Muadib79, multumesc frumos ptr sfaturi, Xiaomi au site oficial in Polonia de unde pot cumpara cu garantie? Sau intru pe siteul dat de tine Ibuyougo?
Cu placere!
Nu, nu au site oficial, poti cumpara de pe site-ul respectiv. Nu stiu daca sunt autorizati de catre Xiaomi.
Eu tocmai am primit raspuns si de la Xiaomi legat de problema mea cu MI5s plus. Mi-au sugerat sa fac niste verificari si setari software (inutil, tot nu am sunet) si mi-au spus ca www.gearbest.com nu este un vanzator autorizat al produselor lor, ei nu lucreaza cu aceasta firma si nu isi asuma ce vand cei de la gearbest. In consecinta mi-au spus ca pentru garantie si reparatii trebuie sa ma adresez strict celui de la care am cumparat. Mi-au spus de asemenea ca, oficial, ei nu comercializeaza telefoane in Franta, probabil nicaieri in UE. Cica asta ar fi site-ul lor oficial pentru UE: https://xiaomi.eu/store/ unde intr-adevar nu apare niciun telefon.

#2401
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Intrebare pentru cei care au cumparat de la depozitul din Hong Kong sau altundeva decat UE : vi s-a cerut codul EORI cand ati platit taxele vamale?

#2402
giancarlo2

giancarlo2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.07.2008
aveti idee, cu Belgium post unde vin coletele ajunse in ultimele 2 zile? tot la vama?

#2403
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
Big big surprise placuta la mine, telefon trimis din China, cu posta olandeza, in valoare de 105 euro, post restant, like am luat azi din op fara nici un leu taxe vamale, in Craiova fiind....

#2404
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Ce valoare era trecuta pe colet?

#2405
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008
Si eu am cumparat recent un smartwatch de pe GB cu 102 usd si mi-a ajuns la posta alaltaieri (cu Belgium delivery), nu am platit niciun fel de taxe, drept e ca pe colet era trecuta valoarea de aprox.15 dolari (nema garantie, service, conditii de retur, etc, clar nu? Posted Image ).

Edited by adin67, 19 August 2017 - 19:38.


#2406
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Atat timp cat ai platit cu paypal ai o minima garantie.

#2407
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015

 [mc]xtrem, on 19 august 2017 - 11:19, said:

Ce valoare era trecuta pe colet?
mai! uite ca de drag ce mi a fost am si uitat sa vad ce valoare era trecuta si nu pot sa vad pt ca am aruncat ambalajul in primul cos....

#2408
olty1980

olty1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2017
Salut..Am facut o comanda cu urmatorul tracking RF472135459SG...din 17 nu se mai actualizeaza deloc si apar doar aceste informatii:
Aug 17, 2017
10:34 pm
Shipment information received4PX
Aug 17, 2017
09:37 pm
操作完成 Shipment operation completed4PX
HONG KONG - HONG KONG
Aug 17, 2017
09:37 pm
货物到达作业中心 Shipment arrived at facility4PX
HONG KONG - HONG KONG
stie cineva care ar fi problema...oare gearbest a trimis coletul in mod fizic sau a trimis doar informatia...?

#2409
olty1980

olty1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2017
Nu e nimeni pe aici...?

#2410
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

 olty1980, on 24 august 2017 - 17:47, said:

Nu e nimeni pe aici...?
Urmatoarea actualizare va fi cand va fi procesat pe la noi. Cand? Cand va da Domnul...

#2411
olty1980

olty1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2017
Am mai primit cu SingPost si arata altfel...macar ceva de genul ca pachetul a plecat spre destinatie....aici nimic...macar de ar aparea in Romania ,valoarea fiind destul de mare,
vreo 240$...

#2412
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
sa am  100000 de euro  , comandam in china  1000000 de badges cu m...e dragnea si m...e psd si le  trimeteam fieare in pachet individual  cu valoare peste 10$ la adrese si nume diferite ...sa intre cretinii de la posta in colaps  :)

Edited by MasterOfDark, 25 August 2017 - 19:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate