Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#685
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cam aia e Man...nu trebuie sa mergi mai jos de valoarea minima impozabila ...tu poti sa treci in devizul general suma reala...dar la aia platesti taxele :)

#686
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
de parca trece cineva ..suma reala.. Posted Image

#687
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
Impozitarea cladirilor se face conform codului fiscal art 457 , iar aici intervine zona in cadrul localitatii si rangul si de aici diferenta. La fel este si cu impozitul pe teren, cota de impozitare este intre 0.08%-0,2% ca procent , dar consiliul fiecarei comune/oras  isi stabileste singur procentul prin hotarare de consiliul..unii sunt mai lacomi si iau pragul de sus..

Attached Files


Edited by lucia1980q, 16 May 2017 - 13:17.


#688
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ovidiu, dupa fosa ai si dren?
Am vazut ca esti foarte aproape de limita de proprietate cu fosa .. ai facut cot la iesire si te-ai dus cu el drenul in dreapta, pe langa gardul din fata casei?

#689
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postduzu, on 18 mai 2017 - 13:30, said:

Ovidiu, dupa fosa ai si dren?
Am vazut ca esti foarte aproape de limita de proprietate cu fosa .. ai facut cot la iesire si te-ai dus cu el drenul in dreapta, pe langa gardul din fata casei?
Dupa fosa am dren, iesirea este spre drum si face cot la stanga mergand spre spatele curtii cam 25m.

#690
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
ATR-ul fuse si se duse;  'oportunitatea' de a investi 35k RON a picat al maibii de prost
Astazi am depus o cerere de renuntare si am depus din nou actele pentru extindere impreuna cu @Adrianradu. Cine stie, poate la sfarsit de an vom avea energie!

#691
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...eu m-am apucat de acum sa strang bani.
Mi-am anuntat deja Bunica ca ii vand apartamentul sa imi trag "curent" la Pantelimon...

#692
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Nu imi mai aduc aminte. Ce distanta aveti pana la retea?

#693
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcumparator, on 20 mai 2017 - 17:49, said:

Nu imi mai aduc aminte. Ce distanta aveti pana la retea?
In ATR-ul...al treilea cred...a lui Ovidiu i-au dat solutie de la ~ 270 ml.
Practic el sta la ~200 ml pe o Strada (...privata) si eu la 146 ml...
Toata lumea pe aceea strada este bransata la Enel...dar au contoarele la capetele strazii...
Adica  toti vecinii nostri au curent...tras din capul strazii...si acum s-au trezit ca noi,Ovidiu, trebuie sa facem Extindere de Retea.Invoca HG 490.
Imaginea de pe Google nu reprezinta realitatea actuala cand sunt case pe toate proprietatile...
Inca caut sa inteleg de ce cei de dupa limita de 100 ml nu au fost la randul lor obligati sa faca Extindere???
...ca daca,spre exemplu,vecinul meu care este la 130 ml ar fi avut eu m-as fi bransat la el...ca sa nu zic cel din partea cealalta unde distanta este 160 ml

Attached Files


Edited by Adrianradu, 20 May 2017 - 18:27.


#694
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Este una dintre cele mai stupide legi, asta cu bransarea fara extindere daca te afli la mai putin de 100m de retea. Pana la tine sunt ingropate vreo 15 cabluri individuale. Cei 5 care s-au bransat direct desi depaseau 100m au platit spaga la firma de electricitate.

Dar tot nu inteleg. Toata lumea e bransata, inclusiv cei care sunt dupa Ene? E puzderie de case acolo.

Edited by cumparator, 20 May 2017 - 19:50.


#695
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu exact situatia.
Oricum, descoperirea pe care am facut-o in legatura cu operatorii de retele - gaz si energie electrica, in cazul meu- este ca sunt doar niste golani cu care te poti t.igani ca la piata. Daca toti cei de pe strada s-au bransat direct la retea, ei acum au hotarat ca cineva trebuie sa o si extinda. In cazul asta eu as face MARE scandal si as cere, cu amenintari, sa ma branseze si pe mine ca si pe toti ceilalti.
Sau poate ca reusiti cu "binele", voi stiti... Sau, dat fiind ilegalitatile pe care le-au facut, sa participe si ei cu o parte consistenta la extindere.

La sumele de care vorbiti, cred ca merita sa mergeti cu un expert care sa intre putin in ei. Sau macar sa ii amenintati ca va angajati unul.

Edited by cumparator, 20 May 2017 - 23:03.


#696
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcumparator, on 20 mai 2017 - 19:50, said:

Dar tot nu inteleg. Toata lumea e bransata, inclusiv cei care sunt dupa Ene? E puzderie de case acolo.
...da Toata lumea este bransata!

#697
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Atunci e chiar stupid din partea lor. Pentru cine vor sa mai faca extinderea? Cam tarziu sa aplice HG 490. Eu le-as zice sa-si ia gandul de la asta si chiar le-as cere sus si tare socoteala cum s-a ajuns in situtia ca, pe o strada total populata, sa trebuiasca sa trageti curent de la 140/200 m.

Incercati sa discutati cu un sef de la ei, nu cu aia de la ghiseu.

#698
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Probabil conteaza ordinea in care s-au bransat. Am impresia ca important este cine se branseaza mai devreme nu conteaza cine este mai aproape . Adica poate conteaza numarul de consumatori care suporta infrastructura retelei pe strada respectiva. P

Edited by Benderbut, 21 May 2017 - 08:35.


#699
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Legal ar trebui sa conteze distanta fata de retea.

Nu inteleg ceva. Stalpul din capul strazii are 30 de contoare pe el?Posted Image

In mod normal, v-as sfatui sa depuneti o petitie online pe siteul ANRE. Din pacate sunt jalnici, raspunsurile lor sunt citate din legi, oricare ar fi situatia. Din cauza lor si a grupurilor de interese e aburul asta in energie. Poate merita totusi incercat, cred ca nu are ce rau sa faca.

Bafta!

Edited by cumparator, 21 May 2017 - 09:40.


#700
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostBenderbut, on 21 mai 2017 - 08:34, said:

Probabil conteaza ordinea in care s-au bransat. Am impresia ca important este cine se branseaza mai devreme nu conteaza cine este mai aproape . Adica poate conteaza numarul de consumatori care suporta infrastructura retelei pe strada respectiva. P
Infrastructura pe strada noastra este teoretic inexistenta..practic toata lumea bransandu-se din caparul strazii individual.
Din moment ce lui Ovidiu i-au emis ATR din acelasi PT...aflat la capatul strazii,varianta cu Puterea nu este valabila...

View Postcumparator, on 21 mai 2017 - 09:34, said:

Legal ar trebui sa conteze distanta fata de retea.

Nu inteleg ceva. Stalpul din capul strazii are 30 de contoare pe el?Posted Image
Bafta!
Da...o poza face cat o mie de cuvinte

Attached Files



#701
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pare o poza luata de pe you tube dintrun filmulet care se numeste ”poze comice din Romania”. Posted Image

Asa ceva...

Din cauza asta s-au pus contuarele langa stalpul principal ca pierderea sa fie minima pentru companie , insa pierderea de curent de la contuar la panoul de siguranta de la casa sa fie platita de consumatori.

Edited by Benderbut, 21 May 2017 - 09:57.


#702
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Ma asteptam la mai multe. Restul unde sunt? Ce stalpi sunt aia, pentru telecomunicatii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate