Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#721
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmanghels, on 17 iulie 2017 - 07:23, said:

ii cam doare-n basca pe astia cu tiglele..acu is pe oferte babane..nu pe terase..si completari cum avem noi..Probabil cand se mai racoreste un pic nebunia din sezon..o sa dea atentie..si la micile lucrari ..
Asta ar fi singura explicatie, insa ce-i costa sa zica lucrurilor pe nume ? Posted Image

#722
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca-s cu capu' toti..Au lucrari mari..dar nu vor sa-i piarda nici pe astia mici ca noi..asa ca ..dau dau termene de aiurea..si promisiuni in van.

#723
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Banditi, bă nene.

Edited by viotl, 19 July 2017 - 08:54.


#724
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Eh, hai ca am oferta de materiale si draft de contract. Manopera de 3500 lei mi se pare cam mare pentru ~41 mp, dar include si transport materiale, montaj pazie si burlane acoperis. Comparativ, la capacul de 165 mp manopera tigla si pazie m-a costat 5800 lei.
Un singur detaliu ma deranjeaza mai tare si trebuie sa-l clarific, avansul.
Voua cum vi se pare?

Attached Files



#725
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostOvidiuEne, on 20 iulie 2017 - 00:11, said:

Eh, hai ca am oferta de materiale si draft de contract. Manopera de 3500 lei mi se pare cam mare pentru ~41 mp, dar include si transport materiale, montaj pazie si burlane acoperis. Comparativ, la capacul de 165 mp manopera tigla si pazie m-a costat 5800 lei.
Un singur detaliu ma deranjeaza mai tare si trebuie sa-l clarific, avansul.
Voua cum vi se pare?

Nu pot sa ma pronunț la preț la țigla ca nu știu ( eu am tabla) dar orice avans peste 10% bate la ochi. Eu as fi propus in contract 10 % avans, materialele la livrare si manopera cind e gata. Motivații. O firma trebuie sa aibă resurse sa aducă marfa fără banii clientului. Singurul caz in care se justifica un avans mare ar fi fost dacă ai fi avut o țigla din onix sau alabastru si dacă nu o mai luai tu rămâneau cu ea pe stoc 1000 de ani, dar nu e cazul la tine.

#726
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Am terminat de lacuit pazia, mi-am comandat singur tigla si pluvialele si astazi am terminat in sfarsit placarea cu EPS grafitat.
Au ramas de facut spaletii.
Am de recuperat la masa de spaclu.

Attached Files



#727
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Ok, am terminat spaletii. Am dat si diblurile, cam 95%. Am pregatit coltarele si batistele.
Mi s-a cam luat de lucrul la termosistem, dar... mult a fost, putin mai este ! Posted Image

Attached Files



#728
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Te-ai cam zgarcit cu diblurile.....
Eu as fi dat mai multe pe fiecare placa.

#729
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu nu as fi dat deloc, si exact asa am sa fac la casa mea.

#730
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostBodCasa, on 10 septembrie 2017 - 15:39, said:

Te-ai cam zgarcit cu diblurile.....
Eu as fi dat mai multe pe fiecare placa.
Din ghidul Baumit: "Nu este necesară dibluirea la lipirea direct pe zidărie nouă de cărămidă sau blocheţi de beton, plăci fibrolemnoase liate cu ciment. Dibluirea este de asemenea necesară, când greutatea sistemului depăşeşte 30 kg/mp şi/sau clădirea are mai mult de 25,00 m înăltime. Plăcile de vată minerală necesită întotdeauna o dibluire."
Eu am facut lipirea cu spuma, pe zidarie noua; greutatea sistemului nu va depasi nici macar jumatate din 30kg/mp iar cladirea evident are cu mult sub 25m inaltime.
Consider ca am cautat un echilibru intre a nu diblui deloc si a avea totusi o securizare, cu impact minim asupra caramizii.

#731
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostOvidiuEne, on 11 septembrie 2017 - 20:02, said:

Nu este necesară dibluirea la lipirea direct pe zidărie nouă de cărămidă sau blocheţi de beton

Nici eu nu prea as vrea sa dibluiesc iar lipirea o vreau pe pat de adeziv, cu gletiera cu dinti. Dar as vrea/ar trebui sa tencuiesc pe exterior inainte, ca la gletiera ai mai putin spatiu de manevra ca sa indrepti eventuale diferente de planeitate ale zidariei decat la "mamaligi". Intrebarea e daca ce scrie acolo la zodaria noua include doar zidaria "la rosu" sau merge si pe tencuiala.

#732
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 11 septembrie 2017 - 20:52, said:



Nici eu nu prea as vrea sa dibluiesc iar lipirea o vreau pe pat de adeziv, cu gletiera cu dinti. Dar as vrea/ar trebui sa tencuiesc pe exterior inainte, ca la gletiera ai mai putin spatiu de manevra ca sa indrepti eventuale diferente de planeitate ale zidariei decat la "mamaligi". Intrebarea e daca ce scrie acolo la zodaria noua include doar zidaria "la rosu" sau merge si pe tencuiala.

Eu am tencuit si nu erau obligatorii diblurile dar am pus sa fie acolo.

#733
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostOvidiuEne, on 11 septembrie 2017 - 20:02, said:

Din ghidul Baumit: "Nu este necesară dibluirea la lipirea direct pe zidărie nouă de cărămidă sau blocheţi de beton, plăci fibrolemnoase liate cu ciment. Dibluirea este de asemenea necesară, când greutatea sistemului depăşeşte 30 kg/mp şi/sau clădirea are mai mult de 25,00 m înăltime. Plăcile de vată minerală necesită întotdeauna o dibluire."
Eu am facut lipirea cu spuma, pe zidarie noua; greutatea sistemului nu va depasi nici macar jumatate din 30kg/mp iar cladirea evident are cu mult sub 25m inaltime.
Consider ca am cautat un echilibru intre a nu diblui deloc si a avea totusi o securizare, cu impact minim asupra caramizii.


Daca sa zice... asa fa....Posted Image

#734
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Am terminat de tras masa de spaclu peste termosistem Posted Image .
Am curatat terasele de cartonul rupt de vanturi si am pus folia pe terasa din spate si o parte din pazie.
Studiind detaliile tehnice de montaj pt. Tondach Rumba am descoperit ca trebuie, fie sa lungesc terasa, fie s-o scurtez. Am ales sa o lungesc. Am inceput cu capriorii.

Attached Files



#735
rafyrrr

rafyrrr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017
salutare . din experienta pe care o ai cu casa , ce recomanzi , tabla lindab sau tigla ? multumesc de raspuns .

#736
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postrafyrrr, on 18 octombrie 2017 - 14:35, said:

salutare . din experienta pe care o ai cu casa , ce recomanzi , tabla lindab sau tigla ? multumesc de raspuns .
Eu recomand tigla ceramica.
Probabil ca tigla metalica/tabla lindab se monteaza mai usor, nu stiu.
Oricum totul pare usor cand ii vezi pe altii facand...

#737
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Am ajustat capriorii, am completat cu scandura noua si am terminat cu pazia. Am montat carligele, terminat de pus contrasipca si pus partial jgheabul.
Noroc ca mi-am zis sa verific daca carligele Bilka ramase de la capac se potrivesc cu jgheabul Novatik si surpriza, nu se potrivesc cu foarte putin ...Posted Image
Am inceput sa montez si sipca dar s-a facut seara. Maine ploua asa ca pauza

Attached Files



#738
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Au trecut ploile si am mai avansat putin.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate