Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13741 replies to this topic

#847
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
oricare, masinile pe motorina nu-s asa sensibile ca cele pe benzina. Poti sa bagi si ulei ars ca tot merge, cel putin cele euro 3/euro4.

#848
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
De cand s-a trecut la commonrail au devenit si motoarele diesel pretentioase. Cu toate astea eu am alimentat si de la Bp si de la Aegean fara probleme. Nu as putea spune ca am preferinte. Anul trecut in Bg am alimentat de la Gazprom desi nu mi-as fi dorit din motive politice dar Omv ul gemea de masini romanesti.

#849
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Fiind vremea asta deosebită, am urmărit cum este și la Bg pt diseară ( furtuni pe la veliko tarnovo), eu plec la noapte.
Am așa un gând , sa fie vreo problemă precum anul trecut, iau în calcul să mut traseul după Makaza pe Sofia.
Să fie bun preverbul " pază bună trece primejdia rea "  Posted Image ?

Edited by Barboso, 26 June 2015 - 11:57.


#850
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 15.06.2009
Nu sunt probleme

:-)

Edited by Barboso, 26 June 2015 - 11:58.


#851
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
La intrarea in Bulgaria ma gandeam sa alimentez si sa cumpar vinieta de la OMV-ul de pe Hristo Botev, dar de curand am observat ca este un Shell chiar in drum, si astfel n-ar mai trebui sa ocolesc.
Am gasit o postare pe forum de acum 2 ani cu un coleg care a alimentat de acolo noaptea, ceea ce ma face sa cred ca are program non-stop.
A oprit cineva aici pentru benzina si vinieta?

#852
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxymzar, on 25 iunie 2015 - 22:07, said:

Acum serios, vreau sa le fac o surpriza dar sa nu ma coste cat tot sejurul. Posted Image
Anul asta este mai special: 15 ani de casatorie si alte celebrari.
[...]Dar nu imi place sa ma oresc mai mult de 10-15 minute cand merg la drum lung.

Asa cum a zis de data asta vreau sa fac o exceptie care sa se transforme intr-o surpriza pentru familie.
La mulţi ani şi să vă înţelegeţi la fel de bine toată viaţa! Anul ăsta am împlinit şi noi 16 ani de căsnicie.
Depinde de destinaţia voastră, ceva deosebit cred că aţi putea găsi în Serres, sau în Salonic (sigur). Depinde dacă surpriza ta vrei să fie una inedită ca peisaj sau ca lux.

View Postyesyesyesyo, on 26 iunie 2015 - 08:47, said:

este un Shell chiar in drum, si astfel n-ar mai trebui sa ocolesc.
Am gasit o postare pe forum de acum 2 ani cu un coleg care a alimentat de acolo noaptea, ceea ce ma face sa cred ca are program non-stop.
A oprit cineva aici pentru benzina si vinieta?
Eu, eu, eu! Posted Image Numai de aici alimentez înainte de a tranzita Bulgaria! Asta-i benzinăria de care tot am pomenit pe aici! Posted Image
Am cumpărat odată şi vignetă de aici, nu mai ştiu în ce an (7 euro parcă a fost). Dar am văzut pe mulţi cumpărând vignetă.
Înseamnă că Bd. Hristo Botev este cu 500 m în urmă, iar OMV-ul este cel de la periferia Ruse-ului, mergând spre Varna pe acel bulevard (pe care circulă şi troleibuzul).

#853
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postyesyesyesyo, on 26 iunie 2015 - 08:47, said:

La intrarea in Bulgaria ma gandeam sa alimentez si sa cumpar vinieta de la OMV-ul de pe Hristo Botev, dar de curand am observat ca este un Shell chiar in drum, si astfel n-ar mai trebui sa ocolesc.
Am gasit o postare pe forum de acum 2 ani cu un coleg care a alimentat de acolo noaptea, ceea ce ma face sa cred ca are program non-stop.
A oprit cineva aici pentru benzina si vinieta?
Eu sunt adeptul cardului si a unei singure opriri in Ruse.Plec cu putin carburant dupa mine,in Ruse fac plinul la OMV,tot de acolo iau si vinieta.Totul cu,cardul(plus benzina mai ieftina).Cel putin,a mea, se intelege bine cu benzina de la OMV.
Dupa ce OMV de pe Blv Lipnik s-a transformat(gazprom parca) m-am reorientat spre OMV Hristo Botev.Deviere de circa 1 minut-doua.Merge si acolo f bine .Daca stau sa ma gandesc,cred ca ,din pct de vedere al timpului pierdut ,stau mai bine facand devierea spre H Botev decat mergand prin centru-Blv Lipnik.
Mai e si un OMV langa gara din Ruse,iar,devierea nu e mare.Ala il pastrez de back-up Posted Image
La Shell imi aduc aminte(sper sa nu zic prostii) ca in anii trecuti au fost oameni pe aici care au zis ca ba nu doreau sa incaseze cu ,card,ba nu aveau viniete,ba acceptau euro dar cereau 6 pt vinieta.O fi fost ceva caz izolat,nu stiu,vad ca PSC zice ca a dat si 7 euro pe vinieta.

Edited by AdrianHH, 26 June 2015 - 10:13.


#854
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdl_dr25, on 26 iunie 2015 - 07:51, said:

Fiind vremea asta deosebită, am urmărit cum este și la Bg pt diseară ( furtuni pe la veliko tarnovo), eu plec la noapte.
Am așa un gând , sa fie vreo problemă precum anul trecut, iau în calcul să mut traseul după Makaza pe Sofia.
Să fie bun proverbul " pază bună trece primejdia rea "  Posted Image ?
Da, proverbul este bun. Dar ştiu cum e să te apuce ploaia şi pe traseul ăsta. Norocul meu că intrasem deja în Kresna şi am avut unde să trag pe dreapta. Nu, nu mă sperii de ploaie atât de uşor, însă plouase atât de mult încât pe şosea curgea un râu de apă şi mi-a fost teamă pentru frâne. Imediat ce s-a scurs râul, am plecat mai departe, deşi ploaia nu se oprise. Valea Kresna am parcurs-o pe ploaie, dar când am ieşit iar la drum deschis ploaia s-a oprit, pentru ca în Blagoevgrad să fie soare.
Şi la greci am prins ploaie, la ducere, într-un an. Mă apropiam de Serres, când a început să toarne cu găleata. Am redus până la 80 km/h, am aprins farurile şi am mers mai departe.
Niciodată, în intervalul 2008-2014 (cu o pauză în 2013) nu am consultat prognoza meteo înainte de plecarea spre Grecia. Niciodată, în acest interval, nu am prins ploaie în Bulgaria la ducere şi doar o singură dată în Grecia, tot la ducere, după cum am spus. Vremea mai este şi după sufletul omului.

#855
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
exact cum spune AdrianHH acel Shell daca este prea intuneric....brusc nu le mai merge POS.
O merge cu POS-ul lor pe celule solare cine stie. Posted Image

Am facut si am gandit fix asa cum a facut si AdrianHH este mai OK pentru mine in felul asta.
Leva in buzunar nu am niciodata.

M-as risca sa vad daca fostul OMV de pe Lipnik (acum Gazprom) o fi bun de ceva.

Edited by Mihai_3, 26 June 2015 - 10:03.


#856
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdrianHH, on 26 iunie 2015 - 09:54, said:

PSC zice ca a dat si 7 euro pe vinieta.
Să fi fost prin 2010 sau 2011, nu mai reţin. Oricum, altul era cursul de schimb leva-euro atunci. Însă din 2012 merg cu leva la mine şi cu ei cumpăr vigneta, să nu mai aibă ei loc de întors.

#857
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Exact asta vreau si eu, sa nu ma incurc cu leva si sa platesc cu cardul.
Observ ca OMV-ul de pe Hristo Botev este mai de incredere, asa ca o sa raman la varianta asta.

Edited by yesyesyesyo, 26 June 2015 - 10:43.


#858
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
De preferi OMV, şi eu tot pe ăla ţi-l recomand. Ocolul nu e mare, se poate reveni uşor la traseul spre Byala.
Eu nu mă încurc deloc cu leva. Cu o lună înainte de plecare soţia schimbă nişte lei în leva şi gata. Da, te-ai putea încurca dacă nu eşti din Bucureşti şi n-ai unde schimba.

#859
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
reguli de bun simt + info

- curs BGN ( adica leva ca traducere ) - Eur - este fix  ( nu ca la noi . ) . ceva in jur de 1.95xx parca. ( 1 eur - 1.95xx  BGN)
- este plin de case de schimb/banci/ in zona de granita  ( atat la noi cat si la ei ), cu un curs ok  ( de ex 1.945 ).
- cel mai prost curs l-am vazut o singura data ( 1.88, in sunny beach, cand jupuiau englezi ! ) , in rest sub 1.91 n am vazut.
- sa zicem ca schimbi 100 eur = 195 leva ( sau 191 leva ) deci 4 leva difernenta la 100 EUR in cel mai prost caz.ADICA 9 RON ADICA @ BERI ! - in comparatie cu extrasul de la bancomat unde ai taxe si comisiune peste suma asta ( si chiar daca scoti mai putin. tot cam alea sunt )
- n-am intalnit bulgar care, la solicitare, sa nu ajute/informeze/accepte orice varianta existenta ( eur, usd, ron ( mai ales in zonele de granita ) ) . oamenii aia chiar doresc sa faca turism. Exceptii sunt insa atat de putine incat nu le mentionez. dar ....tot din experienta, bulgaru' e selectiv - se uita si la om.  Posted Image
- va e teama de o aventura atat de mare care inseamna  o extragere de numerar de la bancomat sau o vizita la o casa de schimb - poate ca nu ar fi rau sa nu plecati, ca deh, pericol mare.
- vignete - m-am oferit sa ajut, pentru cei mia speriosi. nici macar un pm . deci nu e probleme de voigneta la nici un bucurestean. si ma bucur.
- omv si alte  "de incredere" ? serios ? ! am pus benzina in 10 ani in BG de le-am relansat economia. nici o problema . never. si vorbesc de motociclete - astea au sensibilitate marita la combustibil prost.
- am rezervor de 70 l . niciodata nu am mers  ( cu exceptia Turciei unde e f scumpa motorina ) cu el ochi. de ce sa car 70 l cand pot sa merg cu 30 - 40 l si pun cand e nevoie? nu e parisk dakkar si suntem in EUROPA 2015 !!

drumuri bune colegii

Edited by foxbat, 26 June 2015 - 12:30.


#860
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdl_dr25, on 26 iunie 2015 - 07:51, said:

Fiind vremea asta deosebită, am urmărit cum este și la Bg pt diseară ( furtuni pe la veliko tarnovo), eu plec la noapte.
La ce ora intentionezi sa pleci?
Eu o sa plec pe 7/07 pe la 03:00 Bucuresti - Makaza (cred)-Lefkada.
Daca ai timp poate scrii pe ce traseu ai mers si cat a durat drumul.
Multumesc

#861
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu plec diseara la 22, București Makaza Lefkada . O să încerc să țin un jurnal cât mai exact.

#862
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 26 iunie 2015 - 09:54, said:

Eu sunt adeptul cardului si a unei singure opriri in Ruse.Plec cu putin carburant dupa mine,in Ruse fac plinul la OMV,tot de acolo iau si vinieta.Totul cu,cardul(plus benzina mai ieftina).Cel putin,a mea, se intelege bine cu benzina de la OMV.
Dupa ce OMV de pe Blv Lipnik s-a transformat(gazprom parca) m-am reorientat spre OMV Hristo Botev.Deviere de circa 1 minut-doua.Merge si acolo f bine .Daca stau sa ma gandesc,cred ca ,din pct de vedere al timpului pierdut ,stau mai bine facand devierea spre H Botev decat mergand prin centru-Blv Lipnik.
Mai e si un OMV langa gara din Ruse,iar,devierea nu e mare.Ala il pastrez de back-up Posted Image
La Shell imi aduc aminte(sper sa nu zic prostii) ca in anii trecuti au fost oameni pe aici care au zis ca ba nu doreau sa incaseze cu ,card,ba nu aveau viniete,ba acceptau euro dar cereau 6 pt vinieta.O fi fost ceva caz izolat,nu stiu,vad ca PSC zice ca a dat si 7 euro pe vinieta.

Parcă aş fi scris eu mesajul ăsta, mulţumesc Adrian, sunt 100% de acord !

La acel Shell am luat şi eu plasă în 2009, şi tot cca. 7 eur a făcut vigneta. OMV rules !


Sănătate şi tcb !

#863
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Ieri m-am intors acasa, aproape pe acelasi drum ca la ducere. La ora 13.45 eram in vama la Makaza,cam 10-15 masini, in 10 minute am trecut, pe celalalt sens, au trecut doar 2 masini! Alimentare, ca si la ducere, Gazprom Kardzali, plata card, singur la pompa, singur la toaleta, nu am simtit nici o diferenta in calitatea benzinei (trebuia sa o gust?Posted Image ). Fara evenimente notabile, am ratat drumul spre Nova-Zagora, asa ca am folosit scurtatura Tulovo-Maglizh, 4 masini de politie pe tot traseul, nu am avut onoarea sa ne cunoastem! Ce vreau sa subliniez. Dupa Stara-Zagora, am depasit un conational de Sv, care parea cam nesigur. Vazandu-mi antena CB pe masina, m-a apelat( avea portabilaPosted Image ), zicand ca vrea sa mearga spre Ruse, nu are incredere in Gps, la venire il bagase prin padure, balarii,etc.I-am zis ok., vino dupa mine, nu stiu drumul, nu am GpsPosted Image , am o harta veche de 3-4 ani, macar ne ratacim impreunaPosted Image !  Dupa Veliko, s-a intercalat intre noi un nea caisa, cu un logan de Ph(am retinut numarul doar pt. minePosted Image ), agitat si foarte grabit! Am mers ceva timp asa , apoi colegul de Sv. m-a salutat si mi-a dat cu fum, semn ca a reconoscut drumul, dupa el si cel cu loganul. Asta era undeva innainte de Byala. Stiind ca tura la vama se schimba intre 6 si 7, mi-am facut socoteala sa ajung dupa 7. Asa ca ,la 19.10 ,eram in rondul de la vama, cam ocupat de camioane si turisme, care turisme nu stiau(banuiesc!) ca au banda separata! Am platit 2 euro taxa pod( 2 masini in fata mea intrebau cat este taxa, daca pot plati cu lei, aveau bancnote mariPosted Image Posted Image etc), si am intrat pe pod. Am stat 10 min. la semafor, dublat de omul cu paleta, si am ajuns in vama RO, unde SURPRIZA! Tipul de sv, era paralel cu mine, nervosul de Ph. bananaia pe accesul pt. camioane, iar eu eram calm si relaxat! Concluzia? Festina lente! Makaza 14.00- Berceni-If 19.40. MAKAZA RULES!Posted Image

Edited by onisoru, 26 June 2015 - 14:28.


#864
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postonisoru, on 26 iunie 2015 - 14:27, said:

... am folosit scurtatura Tulovo-Maglizh ...

Bine ai revenit !

Au pus bulgarii indicator de Burgas la intrarea pe DN6 când vii dinspre Tulovo ?
În 2010 era, însă de vreo 2 ani a dispărut. Ba chiar anul trecut, prin vară, m-am trezit că urc podul şi intru în Maglij. Am întors şi am trecut podul înapoi către sud. De atunci n-am mai ratat intrarea pe DN6 dinspre Tulovo, chiar şi fără indicator.
Totuşi, indicatorul ăla ar trebui să existe, sunt curios dacă a fost repus.

LE: aaaa, şi mă interesează părerea ta despre varianta DN5 - Tulovo - DN6, comparativ cu varianta autostradă - Nova Zagora - DN55 (avantaje şi dezavantaje în ce priveşte asfaltul, timpul de parcurgere, trafic etc.). Mie mi se pare net superioară varianta cu DN6 cam din toate punctele de vedere, tu ce zici ?


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 26 June 2015 - 14:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate