Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13822 răspunsuri în acest subiect

#13735
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 15.06.2009
Ca unul care face 3-4 drumuri pe an spre Olimpyada (mai jos de Stavros) va zic nu faceti dreapta la Seres spre Skutari ca sa iesi la Rentina peste munti. Esti deja satul de drum si e de rahat cu un milion de viraje. Ori autostrada spre Salonic ori  mergi drept de la Seres pana unde se face dreapta spre Amfipolis (inainte de Mesorahi) apoi inca 20km pe Egnatia pana la Asprovalta.  Asta e mai scurt cu 50km decat pe prima varianta prin Salonic dar ca timp la fel si mai putin solicitant. Pe autostrada de Salonic si apoi pe langa lacuri ii dai viteza dar esti deja obosit si mai bine merita sa-ti tragi sufletul pe dealurile frumoase spre Amfipolis. In toate cele trei variante timpii sunt aceiasi, verificat. Cel mai odihnit ies pe Amfipolis si prin bulgaria prin Levski-Loveci. De 4 ani de cand avem casa in Grecia am macar 15 drumuri dus-intrs si incercate toate variantele (chiar si Makaza in primul an)

Editat de kesarion111, 12 mai 2024 - 19:29.


#13736
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.528
  • Înscris: 01.03.2016

 cristiany, on 12 mai 2024 - 13:48, said:

Anul asta si noi tot in zona Asprovalta mergem
Pe 20 iunie seara plec pe traseul cunoscut, adică Plevna, Kulata, pe lângă Salonic până la nea Flogita- Halkidiki, unde am rezervat  5 nopți, apoi merg încă 4 nopți în Asprovalta și mă întorc prin vama Ilinden, Bansko și tot pe drumul care-l știu înapoi. Totul pe repede înainte. Apoi la sfârșitul lui august revin la marea dragoste, "Lefkada", cu intermediară obligatorie la o ciorbă de capră și un kokorechi in Metsovo.

#13737
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.390
  • Înscris: 22.04.2017
Se pot cumpara/rezerva online bilete la ferry Keramoti/Thassos?

#13738
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
NU. Nu se pot cumpăra bilete pe Internet. Biletele pot fi cumpărate numai la casele de bilete ale firmei,
http://www.thassos-f.../ro/tickets.php

#13739
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.929
  • Înscris: 16.04.2007

View Posta_user, on 13 mai 2024 - 07:59, said:

Se pot cumpara/rezerva online bilete la ferry Keramoti/Thassos?

Nu se pot cumpara online si nici nu e nevoie sa le cumperi inainte.
Sunt atat de multe curse si imbarcarea se face atat de repede, incat nu prea ai timp sa admiri ferry-ul de pe mal.

#13740
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.929
  • Înscris: 16.04.2007

View Postkesarion111, on 12 mai 2024 - 19:21, said:

Ca unul care face 3-4 drumuri pe an spre Olimpyada (mai jos de Stavros) va zic nu faceti dreapta la Seres spre Skutari ca sa iesi la Rentina peste munti. Esti deja satul de drum si e de rahat cu un milion de viraje. Ori autostrada spre Salonic ori  mergi drept de la Seres pana unde se face dreapta spre Amfipolis (inainte de Mesorahi) apoi inca 20km pe Egnatia pana la Asprovalta.  Asta e mai scurt cu 50km decat pe prima varianta prin Salonic dar ca timp la fel si mai putin solicitant. Pe autostrada de Salonic si apoi pe langa lacuri ii dai viteza dar esti deja obosit si mai bine merita sa-ti tragi sufletul pe dealurile frumoase spre Amfipolis. In toate cele trei variante timpii sunt aceiasi, verificat. Cel mai odihnit ies pe Amfipolis si prin bulgaria prin Levski-Loveci. De 4 ani de cand avem casa in Grecia am macar 15 drumuri dus-intrs si incercate toate variantele (chiar si Makaza in primul an)

Iti multumesc foarte mult pentru aceste informatii ! Posted Image

Initial si eu am ales varianta propusa de tine prin Mesorahi, mai ales pentru drumul pe dealurile respective. Imi plac astfel de drumuri, doar ca dupa vreo 600 de km si destule ore de condus, cu siguranta nu as fi putut aprecia frumusetea acestui drum.
Varianta pe care o sa merg este cea spre Salonic, apoi pe Egnatia Odos. Recunosc ca nu-mi plac autostrazile, mi se par plictisitoare, dar in situatia de fata o sa aleg aceasta varianta.
Intradevar, ca timpi sunt apropiati pe ambele variante, doar ca prin Mesorahi sunt doar 40 km de autostrada ( din aprox. 90 ), iar restul sunt pe DN. Aici mai poti da de camioane si astfel timpul real creste.
Pe varianta cealalta, sunt aprox. 120 de km de autostrada ( din aprox. 130 ). Iar pe autostrada nu te obliga nimeni sa mergi cu viteza, mai ales daca esti obosit.

Concedii frumoase si drumuri bune sa avem !

Editat de cristiany, 13 mai 2024 - 09:23.


#13741
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.390
  • Înscris: 22.04.2017

View Postwertyck, on 13 mai 2024 - 08:03, said:

NU. Nu se pot cumpăra bilete pe Internet. Biletele pot fi cumpărate numai la casele de bilete ale firmei,
http://www.thassos-f.../ro/tickets.php

Poate si numai cash?    :)

#13742
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
Cash sau cu cardul la POS la caserie.

#13743
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 SwatKat, on 30 aprilie 2024 - 22:38, said:

bucata aia de la Kresna cred ca poate spre 2030 sa fie gata
Nu se grabesc, daca se face autostrada cine se mai opreste "La bomboane"? :)

Editat de MMike, 15 mai 2024 - 12:28.


#13744
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.118
  • Înscris: 20.06.2005
Ce-i aia la bomboane? Niciodată nu am oprit în zona.

#13745
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.929
  • Înscris: 16.04.2007
E un magazin laudat de unii, criticat de altii.

#13746
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.118
  • Înscris: 20.06.2005
Ok. Mersi, de aia era aglomerație prin zona. Acum înțeleg.

#13747
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.613
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost de zeci de ori in Grecia cu masina si nu am oprit niciodata "La bomboane", nu stiu daca sunt aceiasi insa tot timpul am remarcat un loc unde erau "munti" de bidoane de ulei de masline la 5L

#13748
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.419
  • Înscris: 23.04.2007

View Postatupi, on 16 mai 2024 - 11:26, said:

... insa tot timpul am remarcat un loc unde erau "munti" de bidoane de ulei de masline la 5L
Asa-zis...

Editat de AdrianHH, 16 mai 2024 - 12:11.


#13749
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.325
  • Înscris: 28.04.2006

View Postatupi, on 16 mai 2024 - 11:26, said:

Am fost de zeci de ori in Grecia cu masina si nu am oprit niciodata "La bomboane", nu stiu daca sunt aceiasi insa tot timpul am remarcat un loc unde erau "munti" de bidoane de ulei de masline la 5L

+1
Ca principiu, zonele de acest gen le evit "by default", fie ca sunt in tara sau in afara ei.

#13750
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.198
  • Înscris: 05.09.2007
Cei de la "La bomboane" au intelegere cu cei de la agentiile de turism. Soferii si ghizii primesc o "mica atentie" ca opresc autocarele acolo. Argumentul  e "ca dincolo e mai scump". Mai ales pt cei care se intorc.

Editat de marian.bazavan, 17 mai 2024 - 12:08.


#13751
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 marian.bazavan, on 17 mai 2024 - 12:08, said:

Argumentul  e "ca dincolo e mai scump".
Si cica sunt originale grecesti, dar scrie pe ambalaje (si) pe bulgara....
Si se numeste pompos : "International La Bomboane", scrie pe bulgareste dar fonetic iese in romana.

 marian.bazavan, on 17 mai 2024 - 12:08, said:

Soferii si ghizii primesc o "mica atentie" ca opresc autocarele acolo.
Mai opresc (tot la intoarcere) si la duty free la Kulata unde cica sunt produse mai ieftine ca in grecia, adica cu 5 euro mai mult....

Editat de MMike, 17 mai 2024 - 20:29.


#13752
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 791
  • Înscris: 14.10.2018
18 euro uleiul de masline in Paxos, direct de la fabricantul din Lakka, 21 euro in magazinul din portul Gaios. M-am lasat pagubas, ca mai am vreo 2 litri, imi ajung vara asta.
Motorina intre 1,59 si 1,99 euro pe continent, pe insula 2 si ceva. Shell. Chiar nu inteleg diferentele astea (1,59 la Ioannina, 1,99 prin oraselele de langa BG.)
Si autostrada spre Igoumenitsa s-a mai prafuit, mai ales pana in Salonic dar si prin munti mai gasesti gropi. Multe camere de viteza insa le-a semnalizat si waze si navigatia masinii. Prin BG mi-a semnalizat masina si o camera (impropriu spus, ca sunt 2) care calculeaza viteza medie, waze nu.
Am luat bilete pentru ferry on-line, mi le-a citit la imbarcare cu codul QR. Degeaba am ales masina mai mare de 4.25m, ca nimeni nu verifica (diferenta 7,5 euro).
Dracia aia de dispozitiv pt autostrada cam vibreaza la asfaltul lor si scoate un zornait suparator. Trebuie sa vad cum il dau jos incet, sa ramana doar suportul in parbriz si sa il pun cand am nevoie.
In BG, portiunea de la intersectia in T de la Byala spre Sofia e bunicica pentru vreo 20-30km, apoi praf pentru 50-60km, autostrada e cam praf prin munti (se lucreaza si la tuneluri si viaducte), isi revine pana in Sofia. Dupa Sofia gropi pe autostrada, apoi e ok, se intra pe portiunea de o banda/sens de langa Sandanski, unde au pus stalpisori intre sensuri (si spre Byala se gasesc stalpisori despartitori de sensuri). Moda stalpisorilor e si la bulgari, se ia ca raia....
Drumuri bune!

Editat de officer_nats, 17 mai 2024 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate