Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13741 replies to this topic

#5185
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View Postmarusoi, on 31 iulie 2017 - 13:53, said:


Gurkovo poate fi foarte bine ocolit facand dreapta la indicatorul de Dimovtsi 4 km ( punct de reper statuia aia in forma de dolmen). Scurtatura nu are una sfalt extraordinar, dar este mult mai bine comparativ cu bombardamentul din Gurkovo.


Nu cred ca merita ocolirea propusa de tine pentru 2-3 km de asfalt  bombardat,mai ales ca si varianta ta nu are asfaltul ca in palma si cu latimea de o masina si jumatate.

#5186
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postpiciul, on 31 iulie 2017 - 17:58, said:



Nu cred ca merita ocolirea propusa de tine pentru 2-3 km de asfalt  bombardat,mai ales ca si varianta ta nu are asfaltul ca in palma si cu latimea de o masina si jumatate.

ai facut acest drum ?

eu l-am facut de 2 ori si spun 100% ca merita Posted Image

#5187
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Şi eu zic că merită. Tocmai l-am parcurs pe street-view. Imaginile sunt mai vechi, e clar, dar oricum nu poate fi mai rău ca prin Gurkovo, mai ales că "garantează" Daniel, în care am mare încredere. În plus, se pare că e foarte liber, maşina care a făcut pozele a fost singură pe drum. Şi nu e poliţie ca în Gurkovo, şi nici TIR-uri (n-au voie pe acolo, se vede indicatorul).
Ca să nu mai vorbesc că scurtătura e cu 2 km şi ceva mai ... scurtă. Iar dacă o percurgi cu cca. 80 - 90 la oră, asta se traduce în 3-4 minute câştigate.

Deci, numai avantaje. Drum îngust ? Suntem obişnuiţi din Grecia ...

Nu am fost niciodată pe acolo, nu am luat în serios varianta. Ştiţi cum e, drumul ştiut e cel mai scurt. Dar în condiţiile actuale, e clar că voi ocoli Gurkovo de aici încolo o lungă perioadă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 July 2017 - 19:35.


#5188
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View Postbela, on 31 iulie 2017 - 11:25, said:

Salut,

La intoarcerea din Platamonas planuiesc sa ma opresc si in Nessebar. Google imi arata traseul de mai jos.
Este ceva ce ar trebui sa stiu in legatura cu acesta? Daca aveti vreo recomandare sau atentionare in privinta lui va rog sa imi spuneti. Ca idee iau in calcul si varianta prin Sofia pentru a scoate din calcul Makaza dar inca nu am luat decizia finala.
Multumesc.
Attachment Untitled.jpg

L.E. Mentionez ca plecarea din Platamonas va fi intr-o zi de vineri in jurul orei 10.00.
Clar Sofia. Doar 80 km pana-n Sofia fara autostrada. Dupa Sofia..... direct pe autostrada pana la Burgas. Plus ca vineri sigur e liber la Kulata spre Bulgaria. Eu am oprit la intoarcere la Veliko Tarnavo, si tot pe Sofia am venit. Acum chiar merita.

Edited by cornelussv, 31 July 2017 - 19:40.


#5189
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 31 iulie 2017 - 11:25, said:

... La intoarcerea din Platamonas planuiesc sa ma opresc si in Nessebar ...

... Este ceva ce ar trebui sa stiu in legatura cu acesta? Daca aveti vreo recomandare sau atentionare in privinta lui va rog sa imi spuneti. Ca idee iau in calcul si varianta prin Sofia pentru a scoate din calcul Makaza dar inca nu am luat decizia finala ...

... plecarea din Platamonas va fi intr-o zi de vineri in jurul orei 10.00.

De la Komotini la autostrada spre Burgas sunt cca. 175 km, în timp ce pe la Sofia sunt vreo 80 şi ceva. Vorbim de distanţele pe drum normal, fără autostrăzi. Iar din poza ta de pe g.maps se observă o diferenţă de 90 de km între variante, ceea ce înseamnă că acei km în plus se fac pe autostradă.
Dacă discutăm de autostrăzi, ştiam că de la Sofia la Plovdiv se reabilitează, aşa încât vor fi porţiuni de autostradă cu restricţii. Am parcurs fizic drumul Plovdiv - Sofia şi retur în 2014, şi a fost ok, chiar dacă asfaltul nu mai era ca-n palmă, dar dacă se lucrează la acea porţiune de autostradă, atunci regimul de viteză va fi semnificativ mai mic. Plus că între Blagoevgrad şi Sofia sunt porţiuni cu rampe şi pante, ceea ce poate diminua viteza (bine asta ţine de maşină şi de şofer, tu ştii mai bine cum conduci şi dacă te deranjează aspectul). Pe de altă parte, nici Egnatia Odos nu e integral dreaptă pe porţiunea Salonic - Kavala, ceea ce înseamnă şi aici reduceri de viteză (e drept că aici nu pot aprecia, nu am parcurs acest tronson niciodată, însă se vede pe hartă că sunt destule curbe).
De fapt, punctul nevralgic, care poate hotărî alegerea, ar fi vama Makaza, iar vineri după-amiază nu cred că va fi aglomerată dinspre Grecia. Deci pare destul de clar.
Când am citit prima oară postul tău, imediat am zis că varianta Sofia ar fi mai rapidă, cum zice şi Corneluş. Dar după ce m-am gândit la cele expuse mai sus, s-ar părea că în cazul vostru varianta Makaza ar fi mai bună.
Cu alte cuvinte, în locul tău aş alege Makaza.

Dacă totuşi alegi varianta Sofia, e de mers pe tangentă, apoi pe centura estică până la A1 spre Plovdiv - Burgas, nu ca în poza pe care ai pus-o.


View Postnicusan75, on 31 iulie 2017 - 05:42, said:

Din vamă am primit bon cu numărul mașinii pe el.

Alţii nu au primit bon, despre asta era vorba.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 July 2017 - 21:40.


#5190
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbela, on 31 iulie 2017 - 11:25, said:

Salut,

La intoarcerea din Platamonas planuiesc sa ma opresc si in Nessebar. Google imi arata traseul de mai jos.
Este ceva ce ar trebui sa stiu in legatura cu acesta? Daca aveti vreo recomandare sau atentionare in privinta lui va rog sa imi spuneti. Ca idee iau in calcul si varianta prin Sofia pentru a scoate din calcul Makaza dar inca nu am luat decizia finala.
Multumesc.
Attachment Untitled.jpg

L.E. Mentionez ca plecarea din Platamonas va fi intr-o zi de vineri in jurul orei 10.00.
  mergi linistit, vineri dupa-amiaza nu ai probleme la Makaza, aia 700 KM ai sanse sa-i faci in cel mult 6 ore...

View Postmarusoi, on 31 iulie 2017 - 13:53, said:


Gurkovo poate fi foarte bine ocolit facand dreapta la indicatorul de Dimovtsi 4 km ( punct de reper statuia aia in forma de dolmen). Scurtatura nu are una sfalt extraordinar, dar este mult mai bine comparativ cu bombardamentul din Gurkovo.
  E cam cascadorie, am mers acum 3-4-5 ani intr-o noapte pe acolo, am iesit mai prost ca timp, daca e ziua si e un pic de trafic local...la cat e de ingust si faramat...
  mie imi place prin Gurcovo, asa bubuit cum este, e ca o pauza dupa ce am alergat pasul Republika, imi trag sufletul...

#5191
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Acum doi ani am facut drumul ala, prin Makaza, si cred ca tot vineri dupa amiaza.  In afara de Burgas - Nessebar (pe care n-am mers niciodata fluent ziua, pe lumina), am mers foarte bine.

Edited by Barboso, 31 July 2017 - 22:03.


#5192
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View PostOvidiuNS, on 31 iulie 2017 - 19:24, said:

Şi eu zic că merită.

Ultima oara am trecut in august 2016, era 3 dimineata si nu am intalnit nicio masina. am parcus portiunea in cca 4 minute, cu vreo 80 kmh.

#5193
ionisx

ionisx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.07.2017
Salutare
La 19.30 eram la Ruse, destinatie Zakinthos. Destul de aglomerat drumu, cam multe tiruri iar soseaua f proasta in general...cu denivelari...sper sa ajungem pana dim la 10.30 la kyllini cand este ferry:) stima



#5194
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006

View Postmarusoi, on 31 iulie 2017 - 13:53, said:


Gurkovo poate fi foarte bine ocolit facand dreapta la indicatorul de Dimovtsi 4 km ( punct de reper statuia aia in forma de dolmen). Scurtatura nu are una sfalt extraordinar, dar este mult mai bine comparativ cu bombardamentul din Gurkovo.
Google maps da exact aceasta varianta de ocolire a orasului Gurkovo.

#5195
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006
Acum o luna , in drum spre Makaza, Waze-ul mi-a propus  varianta prin Dimovtsi insa am continuat deplasarea spre Gurkovo deoarece era un drum necunoscut si era inca noapte. Cand am vazut craterele din Gurkovo mi-a parut rau ca nu l-am ascultat. Data viitoare o sa incerca varianta.

#5196
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMirceaDWC, on 01 august 2017 - 07:58, said:

Google maps da exact aceasta varianta de ocolire a orasului Gurkovo.
Am folosit aceasta scurtatura la dus si arata ok.

#5197
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
Mergeti cu incredere pe acolo, eu habar nu am de respectivele cratere, numai pe scurtatura respectiva am mers de vreo 3 ori si nu-i nimic de speriat!

#5198
ionisx

ionisx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.07.2017

View Postionisx, on 31 iulie 2017 - 22:36, said:

Salutare
La 19.30 eram la Ruse, destinatie Zakinthos. Destul de aglomerat drumu, cam multe tiruri iar soseaua f proasta in general...cu denivelari...sper sa ajungem pana dim la 10.30 la kyllini cand este ferry:) stima

Iesit din tara cum spuneam la 19.30, la 09.15 dim eram in port killini pt ferry de 10.30. Am condus singur tot drumul buc-kyllini cu 4 opriri de cate cca. 10 min. Mers constant 160km/h. tcb

#5199
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
^Soseaua foarte proasta si cu denivelari + cam multe tiruri^ = 160km/ora Posted Image

#5200
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postcornelussv, on 31 iulie 2017 - 19:39, said:

Clar Sofia. Doar 80 km pana-n Sofia fara autostrada. Dupa Sofia..... direct pe autostrada pana la Burgas. Plus ca vineri sigur e liber la Kulata spre Bulgaria. Eu am oprit la intoarcere la Veliko Tarnavo, si tot pe Sofia am venit. Acum chiar merita.
^  
Complet de acord, merita sa mergi pe Sofia chiar si cu lucrarile care se desfasoara pe o suprafata mica din autostrada (nu am acum exact localitatile, acum o luna se mergea la un moment dat pe un singur sens). Eu am mers luna trecuta in Chalkidiki, la dus pe Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Makaza   in paralel cu niste prieteni care au luat-o pe Sofia ... si m-au facut sa regret ca am mers pe Makaza, mai ales ca intre Veliko Tarnovo si Stara Zagora am luat niste gropi de am crezut ca raman acolo (acum sunt programat la service pentru pivoti, bucse, etc). La intoarcere am mers cu ei pe Sofia si a fost mult mai usor, cu multa autostrada si mai putin stres.

#5201
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
@kruger: noi vorbeam de autostrada Sofia - Plovdiv - Burgas. Eşti sigur că tot la ea te-ai referit şi tu ? Ai mers de la Plovdiv la Sofia sau invers ?
Nu de alta, dar n-are nicio legătură cu drumul clasic pt. Halkidiki, omul se duce la Nessebâr venind din Grecia de la Platamonas.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 August 2017 - 17:17.


#5202
ask1967

ask1967

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.05.2010
Clar Makaza ramane varianta fortata pentru Thasos. Kruger a rezumat / concluzionat bine!  Chalkidiki cred ca e mai bine prin Kulata.
Am facut exact ca kruger. Oprire Veliko Tarnovo...unde am stat o noapte...regret deja...alta data ,macar doua nopti -cazari 20-30 /noapte.
Prevad ca va deveni de lux...mi-a placut mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

joe_kapa, uciprian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate