Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13822 replies to this topic

#5203
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postask1967, on 01 august 2017 - 18:20, said:

... Chalkidiki cred ca e mai bine prin Kulata ...

S-a tot discutat încă de anul trecut. Pentru majoritatea staţiunilor din peninsula Halkidiki este evident că varianta optimă de drum este pe la Kulata.
Singura excepţie este pentru staţiunile de pe coasta de est a peninsulei (de la Asprovalta/Stavros până la Ouranopoli), unde e mai rapid pe la Makaza, dar în cazul zilelor aglomerate (vineri - sâmbătă) e de preferat tot varianta Kulata.


Sănătate şi tcb !

#5204
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Off topic: se gaseste pe undeva prin golden beach vreun centru de unde as putea inchiria un carut pentru copil <1an?

#5205
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,422
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit si eu azi-noapte din Thassos.
Zlatograd (DA ! ) Zlatograd Posted Image la dus si Makaza la intors.Am plecat sambata la 03.00 din Voluntari,la 03.30 eram in Jilava,la vama am stat circa 4 minute,am ales traseul clasic pana in dreptul localitatii Podkova.
Vinieta(card) din OMV Hristo Botev-Ruse.9 minute a durat stationare pt plin+vinieta+toaleta Posted Image (cool google maps-ul cu "istoric" by the way).
Notabil : mai nimic,politie ioc,Magliz-Tulovo suficent pt o traversare,insa Tulovo cam denivelat.
M-a oprit Politia la intoarcere in Tulovo,nu se uitase la numar,am trantit un "dobr vecer" si a inceput politistul sa indruge pe bulgareste,m-am uitat mirat la el si i-am zis doar "Romania" si mi-a facut semn sa plec Posted Image
Gurkovo -bombardat.GM zicea sa o iau pe drumul de care se vorbeste,eu m-am incapatanat sa il ignor,mare greseala.La intoarcere nu am mai facut prostia.
Limita de viteza pe Gurkovo-Magliz nu prea am avut Posted Image (ms Ovidiu !).Am facut 37 minute intre Gurkovo si intersectia dn5/a1(vis-a-vis de nova zagora...)
De la Dimitrovgrad pana dupa Kardzhali destul de prost asfaltul comparativ cu Byala-Stara Zagora.
Alimentare am facut in Gazprom Kardzhali cu,cardul.
La Podkova am vazut pe waze si GM-traffic ca era coada de cca 1km ,am facut dreapta frumusel,drumul pana la Zlatograd imi pare reasfaltat curand,destul de bun.Am facut o pauza scurta la Ano Thermes pe la 10.35 iar la cazare am ajuns in Skala Potamia la 13.30.
La Zlatograd am stat in spatele la 5 masini cam 4 minute.
In Skala Potamia am auzit o discutie a unor romani sositi in aceeasi zi care au stat 2h la o coada de 500m la Makaza.
Aseara m-am intors(marti).Ferry-boat-ul l-am ratat la mustata Posted Image
Am plecat din Keramoti pe la 19.30,la Makaza am stat 10 minute dupa cca 6 -7 masini.Alimentare si plin in OMV Kardzhali cu,cardul la 21.10
Ca o paranteza,in zona Ruse co95-ul e pana in 2leva,in sud,spre Kardzhali este ~2.10.
Am ajuns la Pasul Republika la 23.59 cand tocmai inchisese doamna de la restaurant pravalia,a trebuit sa ne descurcam cu,ce aveam la noi Posted Image
Dupa o pauza de 15 minute i-am dat bice spre Ruse unde am ajuns la 2.18 unde am stat 30 minute pt 4 masini in fata!
Oribil!
Bine ai venit in Romania !
La 3.58 parcam in fata blocului,obosit dar fericit dupa un concediu superb.

Edited by AdrianHH, 02 August 2017 - 17:03.


#5206
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Urmaresc topicul din noiembrie, de cand am facut rezervarea  si cum nu mai e mult pana plec,  am reluat cititul de pe la pag 220 si mi-am luat  notite Posted Image . Am mai facut drumul spre Grecia de multe ori, dar e prima data cand vom merge pe Makaza (prima data Thassos), asa ca am venit cu intrebari:

1. Cei care ati fost cu masina pe firma, in  leasing : v-a intrebat pe undeva de imputernicire ? (daca e masina pe firma am inteles ca nu trebuie, dar fiind in leasing...e ceva schimbat?)
2. Asigurari de sanatate unde ati facut, as face  la Generalii.....ati avut la ei, ce stiti, sunt ok?
3. Drumul ala care ocoleste Gurkovo,  spre Dimovtsi, iese cumva la Nikolaevo?  Cei care ati spus ca nu v-ati duce pe acolo, n-am prea inteles motivul, lamuriti-ma, va rog!!!
4. Am vazut un magazin Jumbo pe langa Galini, pot ajunge la el din autostrada?

Cat despre Makaza duminica dimineata...am vazut ca -i chestie de noroc, poate pana pe 20 cand plec eu se va mai elibera (asa sperPosted Image)

#5207
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAdrianHH, on 02 august 2017 - 17:01, said:

.
Limita de viteza pe Gurkovo-Magliz nu prea am avut Posted Image (ms Ovidiu !).Am facut 37 minute intre Gurkovo si intersectia dn5/a1(vis-a-vis de nova zagora...)

Poate mi-a scapat, dar de ce?

Pe Zlatograd e cam ingust fir-ar sa fie....

Eu plec miercuri din tara, cu oprire la Veliko, urmand ca joi, undeva intre 12-13 sa trec granita pe la Makaza. Oare cum as prinde vama?Posted Image

#5208
pocris

pocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.07.2005
Neața,

Ajuns ieri in Thassos.
Plecat la 7:30 din București. Trecut rapid prin vama si cumparat vigneta tot din Vama la 8.30. Platit cu 15 euro cash pt o luna, cu cardul nu mergea: sistema nema. Un amic a luat din giratoriu, 45 ron o saptamana. Oprit la faimosul Shell din Ruse pt. pipi. Nu stiu, dar parca li se citea "iubirea" in ochi pt români si of course au cerut euro cand un alt amic a cumpărat un pachet de tigari. A zis ca n-are si au acceptat card. 😀  Mers linistit, 2 echipaje de politie anuntate de flashuri si waze. Multumesc colegului care ne-a reamintit de relantisoarele mari din Kozlet si Konush. Alimentat de la Gazprom Kardjali, Omv-ul era full, platit cu cardul. Inca 3 echipaje de politie pana in Makaza unde am ajuns la 3. 5 masini in fata, trecut rapid. In sens invers vreo 10 mașini. Confirm ca varianta de ocolire prin dreapta a Gurkovo-ului e practicabila. Poate revin cu film azi. La 16:30 eram pe ferry in Keramoti dupa ce am dat si o tura pe la Kavala ca am ratat iesirea de pe autostrada la Chrisoupuli. A, si mai confirm ca waze suge la navigație extraurbana.

#5209
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View Postroana71, on 02 august 2017 - 22:58, said:

2. Asigurari de sanatate unde ati facut, as face  la Generalii.....ati avut la ei, ce stiti, sunt ok?
cel mai bine e sa ai cardul european de sanatate la tine, valabil in orice tara UE.
orice alta asigurare e facultativa.
a patit din grupul nostru cu asigurarea facultativa sa nici nu fie bagat in seama.
a platit 150 euro, si a recuperat banii in tara.
cu cardul european nu se plateste nimic.

#5210
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
Alliantz e f bine primită în general

#5211
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postroana71, on 02 august 2017 - 22:58, said:

1. Cei care ati fost cu masina pe firma, in  leasing : v-a intrebat pe undeva de imputernicire ? (daca e masina pe firma am inteles ca nu trebuie, dar fiind in leasing...e ceva schimbat?)
2. Asigurari de sanatate unde ati facut, as face  la Generalii.....ati avut la ei, ce stiti, sunt ok?
3. Drumul ala care ocoleste Gurkovo,  spre Dimovtsi, iese cumva la Nikolaevo?  Cei care ati spus ca nu v-ati duce pe acolo, n-am prea inteles motivul, lamuriti-ma, va rog!!!

1. În UE nu m-a întrebat nimeni de împuternicire, doar în Moldova şi Ukraina, în 2011. Dar ca să nu te doară capul, roagă-i pe cei de la firma de leasing (aka proprietarul actual al maşinii) să-ţi facă o procură în engleză, ştampilată de ei  (procură/împuternicire în engleză s-ar traduce "Empowerment", mie aşa mi-au făcut).
În prezent maşina noastră e pe firma noastră, şi ne-am făcut două procuri, una în română (pentru a circula prin ţară, altfel primeşti amendă de la poliţia română) şi una în engleză (pentru a circula în afara ţării). Le-am făcut pe 5 ani parcă, nici nu mai ţin bine minte - ideea a fost să nu scriu prea des alte procuri în Word. Procurile le ţin în torpedou, împreună cu copia talonului şi cu paginile din statut unde apar acşionarii firmei (eu şi soţia).
Deci acum roagă-i pe cei de la leasing să-ţi facă procură, iar ulterior, după ce ai terminat de plătit ratele şi proprietarul va deveni firma ta (aşa înţeleg că e cazul), fă-ţi singură procuri cum am făcut şi eu. Şi ai scăpat de orice stress în privinţa asta.

2. Avem o prietenă de familie care ne face asigurările medicale de călătorie chiar la Generali. Am înţeles că sunt ok, adică dacă Doamne-fereşte se întâmplă ceva, atunci nu te doare capu' la medic şi nu plăteşti nimic din buzunar acolo. Dar personal nu ni s-a întâmplat niciodată nimic, aşa că nu pot băga mâna-n foc că e chiar aşa. Noi sperăm că da, asigurările la Generali sunt ok, ştii cum e - speranţa moare ultima.

3. Iese chiar în DN6, nu trece prin nicio localitate. Nu au niciun motiv, în afara fricii de necunoscut. E normal !

În ce priveşte vama Makaza, duminică 20 august cred că va fi deja liberă, fiindcă practic se termină sezonul în acel week-end (cel puţin aşa am observat anul trecut la Nikiti). Şi noi tot pe 20 plecăm, dar ieşim pe la Kulata.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 04 August 2017 - 00:52.


#5212
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 23.04.2005

View Postdaddy0307, on 03 august 2017 - 09:25, said:

a platit 150 euro, si a recuperat banii in tara.

Cam asa se procedeaza. Cititi si voi contractul cand il semnati.

#5213
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
sau daca suni prima data la nr de urgenta SCRIS PE POLITA nu platesti nimic...

Cazul meu (cei drept in Turcia):
Sotia s-a taiat, destul de tare, chiar in fata hotelului. La cabinetul de prim ajutor al hotelului, au dezinfectat rana si au pansat-o pana am venit din camera cu asigurarea. Apoi cu o masina privata am fost trimis la un cabinet de prima urgenta, de unde din cauza ranii ne-a trimis la spital... Acolo deja vorbisem la asigurari, asa ca procedurile (radiografie, dezinfectare+pregatire zona, sutura rana) au fost efectuate. Am comunicat nr dosar deschis de asigurator, am primit medicamentatia pentru 1 saptamana si am fost trimis la hotel. Totul pentru 28 lei asigurare si 20 lei roaming (convorbiri telefonice) si ~ 1,5 ore.

Asa ca o asigurare buna (din punctul meu de vedere Allianz sau Generali) face mult.

#5214
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
Confirm ca aceasta este procedura la Allianz in Europa cel putin. In SUA de exemplu a trebuit sa platesc eu si am recuperat banii in tara. Dar acolo nicio asigurare de calatorie emisa in afara SUA nu este recunoscuta pentru decontare directa.
Eu din 2006 fac asigurari numai la Allianz si nu mi-a fost refuzata niciodata.

#5215
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Anul asta am avut asigurare debla gothaer luata prin emag. 44 de lei, 3 persoane, 9 zile, ue,fara sporturi extreme.

Mie nu mi-au cerut actele masinii niciodată, dar niciodată. Bine, nu am masina de 50.000 euro si nici dubios nu prea par...

#5216
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostOvidiuNS, on 19 iulie 2017 - 23:42, said:

Duminica e super-ok. Tot omul care se duce ĂŽn concediu a plecat de vineri/sâmbătă, ca să nu piardă uichendu'. Duminica totdeauna e liber pe sensul spre Grecia.
Să fim serioşi, o noapte pierdută nu e mare lucru, mai ales dacă eşti tânăr. Mi-e uşor mie, care am 52 de ani, dar altora
Am vrut sa dau multi LIKE dar nu stiu cumse da!
Asa a facut eu de data asta si imi iese O ZI in plus gratis. Ca sa compensez o sa plec marti 8 Aug devreme din Thassos ca sa vizitez mall-ul din Kavala . Daca are cieva vreun pont sa zica pls.

View PostdreaQ, on 04 august 2017 - 22:24, said:


Mie nu mi-au cerut actele masinii niciodată, dar niciodată. Bine, nu am masina de 50.000 euro si nici dubios nu prea par...
Nici mie nu mi-au cerut actele masinii niciodata in peste 15 drumuri de Grecia si sincer...pot parea dubios cu masinile din dotare... uneori chiar si fara masina...doar daca se uita prin vizele din pasaport.

#5217
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
In Bg la inceputul satelor de obicei sunt camere iar bulgarii incetinesc vizibil, ca si cum alea ar fi radare nu camere de vigneta. Cel putin asa era acum 2 ani cand am fost ultima oara. Am trecut prin dreptul multora cu muuuult peste viteza legala si nu mi.a venit nici o scrisoare de amor de la politie. Sa inteleg ca in continuare au ramas doar cele 4 bucati de radar in drum spre Makaza?

#5218
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Waze mi-a aratat cam 4 bucati. In rest nu a zis nimic.

#5219
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,977
  • Înscris: 22.12.2005
uitAti odata de waze ul ala

#5220
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
@NHT: Sunt 5 radare fixe, nu 4 (Lukoil centura Ruse, intersecţia spre Trastenik, Rompetrol Radanovo şi încă două la sud de Stara Zagora, până în intersecţia-pasaj cu autostrada Sofia-Burgas).

Spânzurătorile sunt pentru controlul vignetei, ne-am lămurit deja de aproape doi ani. În vara lui 2015 încă nu era clar, de aceea încetineam la vederea lor.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate