Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Lamuriri despre reincarnare.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
639 replies to this topic

Poll: Credeti in reancarnare? (53 member(s) have cast votes)

Exista acest fenomen al reancarnarii?

  1. DA (27 votes [51.92%])

    Percentage of vote: 51.92%

  2. NU (25 votes [48.08%])

    Percentage of vote: 48.08%

Vote Guests cannot vote

#73
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostPhobos, on 10 februarie 2015 - 10:10, said:

Pai tu pleci de la cateva lucruri pe care le presupui adevarate din start:

1. Pe Pamant, numarul fiintelor care traiesc este tot timpul constant (cum moare una, e imediat inlocuita de alta, pana nu moare vreo fiinta, nu se poate naste alta).

2. Fiintele care traiesc vieti succesive sunt aceleasi, nu se nasc alte fiinte care n-au mai trait pana acum.

3. Fiintele care isi traiesc vietile succesive pe Pamant, vor trai doar pe Pamant, niciodata pe alte planete.

Si dupa cum ai spus mai incolo,

4. Fiintele care traiesc in forma umana, isi vor trai vietile viitoare intotdeauna doar in forma de om.

Ce te faci cu speciile care au disparut? De unde au venit speciile noi care au aparut? Raportat la varsta Pamantului, specia umana e foarte tânãrã (si nu numai ea).


De unde ai tras concluziile astea?

Eu plec de la invataturile Bibliei.
In Biblie se spune ca la judecata de apoi toti mortii vor invia si vor avea trup ca la varsta de 30 de ani.
Tot Biblia confirca ca oamenii credeau in anul 30 in reincarnare.
Asa ca daca ai fost cal la judecata de apoi nu vi cal.
Aici vorbim de oameni, deci din start animalele cad, ca altfel vine intrebarea, ce trup ai la judecata, iar Biblia spune ca ai trup de om.
Eu stiu ca reincarnarea presupune intoarcerea aici pentru a plati pacatele facute ca la sfarsit sa fi mantuit.
Daca nu reusesti in nici o viata sa intelegi de ce ai calcat pe aici, la judecata finala vei fi pedepsit.
Deci dupa ipotezele astea vine si concluzia ca fiecare nastere reprezinta venirea unui suflet care a mai fost.
Asta inseamna ca numarul trebuie sa fie constant. Reincarnarea care spune ca ai fost altceva decat om este inselare.

#74
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postanoniymus, on 09 februarie 2015 - 17:59, said:

Daca te reincarnezi in altceva decat om, inseamna ca la judecata de apoi o sa ai cu trup de planta sau vaca, ceea ce nu se poate.
Judecata de apoi este o invenție creștină ce a fost introdusă în creștinism în special în așa zisa Apocalipsă a lui Ioan, care este un fals.

Iată aici mai multe dovezi:
1. Copiere din Lucrarea sectei iudaice a Esenienilor privind Sfârșitul Timpului
http://forum.softped...4#entry16109298
2. Copiere din Cartea Egipteană a Morților,
http://forum.softped...8#entry16441293

View Postanoniymus, on 10 februarie 2015 - 11:47, said:

In Biblie se spune ca la judecata de apoi toti mortii vor invia si vor avea trup ca la varsta de 30 de ani.
Unde anume, ai putea da citatul?

View Postanoniymus, on 10 februarie 2015 - 11:47, said:

Tot Biblia confirca ca oamenii credeau in anul 30 in reincarnare.
1. Unde anume, ai putea da citatul?
2. Ce semnificație ar avea acest lucru?

#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmadhukar, on 10 februarie 2015 - 14:38, said:

Judecata de apoi este o invenție creștină ce a fost introdusă în creștinism în special în așa zisa Apocalipsă a lui Ioan, care este un fals.


Ce fel de fals ? Care este originalul ?

#76
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postoverseas, on 10 februarie 2015 - 15:03, said:

Ce fel de fals ? Care este originalul ?
Este vorba desspre două lucrări din care cei ce au inventat "Apocalipsa a lui Ioan" au copiat.
1. Lucrarea sectei iudaice a Esenienilor privind Sfârşitul Timpului
2. Cartea Egipteană a Morților.

Urmează linkurile din postarea anteriorară pentru detalii.

#77
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostNoian, on 10 februarie 2015 - 00:23, said:

Esti in plopul lui Osho. Ai urcat, acum scancesti sa cobori.
Acelasi balmes orb si rasturnat.
Ai crede asta, nu-i asa?

View PostNoian, on 10 februarie 2015 - 00:23, said:

Intentionat si cu nesimtire scrii ingrijit, incepi cu majuscula, iar Dumnezeu scrii cu litera mica.
Of of Noiene, ce-ti mai place sa te iei de alti, doar asa sa te afli vorbind. Posted Image

[ https://i.imgflip.com/hgmjy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgflip.com/hgmv2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Chiar nu scriu intentionat cu litera mica sau cu majuscula, nici nu m-am gandit la asa ceva. Imi pare rau ca vezi totul in pacate si calculezi si altora pacatele. Cand eram copil gandeam la fel, dar inca mai sper sa ajungi sa intelegi si ce conteaza/este esential in viata cu adevarat si ce este de prisos. NU sunt impotriva lui dumnezeu sau ce aberatii visezi matale, nici nu-l invidiez, dar nici nu-l tratez cu oprobiu. Sunt neutru, adica la mijloc, calea aia pe care tu, deocamdata n-o poti intelege. Posted Image

View Postoverseas, on 10 februarie 2015 - 10:23, said:

In doctrina yoga originala, reincarnearea era doar o metoda de pedeapsa, nu de progress si includea reincarnarea in regnul mineral (din om => in piatra !!!).
Pai inca este sustinut acest aspect. Aici suntem toti prizonieri ai propriilor noastre iluzii.

Odata ce te-ai dehipnotizat esti liber, neconstrans de nimeni si de nimic. Cu alte cuvinte este un progress DOAR daca reusesti sa te dehipnotizezi de propriile iluzii, altfel te reincarnezi la nesfarsit. Cand ai reusit sa-ti distrugi de tot egoul, numai are cine sa se reincarneze, bine-nteles nu prin sinucidere, chinuri, teroare etc. (asta mai rau il intaresc), ci prin acea sclipire care tre sa vina dinauntrul tau, atunci cand mintea (egoul) permite un astfel de lucru.

#78
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Sa inteleg AHDUB, ca lenea de a apasa tasta shift macar la Numele Sau, este spirituala?
Caci daca nu e nesimtire, atunci trebuie sa fie o lancezeala endemica sau poate agramatism...
sau felul tau de defula. Poate crezi ca da bine... sau e strategie pentru greenhorni.
Decat intrebam, nu tu ne-ai chemat sa ne miram?

#79
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostNoian, on 10 februarie 2015 - 22:05, said:

Sa inteleg AHDUB, ca lenea de a apasa tasta shift macar la Numele Sau, este spirituala?
Eu nu o numesc lene, eu o numesc inteligenta. Daca pot sa economisesc energie inseamna ca inca imi mai functioneaza mintea.

Lenea de care vorbesti se manifesta cu precadere la tine, caci tu esti cel care refuzi sa gandesti cand esti nevoit sa o faci (revezi imaginile din postul anterior).

Ti-am mai zis eu tie mai demult: "Esti hotul ala care fuge si tot el striga hotii"... Intotdeauna ai dat vina pe cel de langa tine, pentru ca refuzi sa accepti realitatea lucrurilor, dar na, pana nu constientizezi singur acest aspect poa' sa-ti zica toata lumea, ca tot degeaba. Uite ca mi-ai adus aminte de quote-ul de mai jos: Posted Image

[ http://www.feelingoodtees.com/Assets/ProductImages/PS_0211W_DEAD_STUPID.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostNoian, on 10 februarie 2015 - 22:05, said:

Decat intrebam, nu tu ne-ai chemat sa ne miram?
Nu taticu, nu. Eu nu am chemat pe nimeni, oricine vrea sa ma citeasca ma poate citi, caci asta este si rolul acestui minunat forum, sa impartasim idei, ganduri, etc. Te-am invitat eu vreodata sa iei parte la astfel de discutii? Tu singurel te-ai bagat in seama (sau mai vine zis te-ai autoinvitat), iarasi incerci sa arunci vina pe vecinu. Posted Image Rusinica Noiene, rusinica. Posted Image

Pana una alta, te-ai intrebat vreodata oare de ce nu vin sa ma mir si sa ma bag aiurea in seama pe "aria ta" de specialitate? Hmmm ia sa vedem cam ce raspuns ai da tu la o astfel de intrebare.....

Edited by AHDUB, 10 February 2015 - 22:57.


#80
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Deci, vei scrie cu majuscula, acum ca stii ca insulti cititorul.
Voi aprecia daca vei sacrifica putina inteligenta... de-acolo din plop. Posted Image

Daca tot pocnesti de spiritualitate si ai vise umectate cu presupusi care te citesc...
De ce sari de parca te-am injunghiat, cand eu de fapt ti-am daruit?

Si, in general... de ce mi-ati alungat-o pe Iztaccihuatl?... Posted Image

#81
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postanoniymus, on 09 februarie 2015 - 20:45, said:

Am mai spus reaincarnarea din animal in om contrazicea invatatura lui Hristos, iar acesta abordare nu o iau in considerare.

Unde in invatatura lui Hristos ai auzit tu de reincarnare?

#82
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View PostAHDUB, on 10 februarie 2015 - 22:53, said:

Eu nu o numesc lene, eu o numesc inteligenta.
Daca pot sa economisesc energie inseamna ca inca imi mai functioneaza mintea.
Fac eforturi sa inteleg cum poti economisi energie din lene, poate esti scotian? Posted Image
O explicatie ar fi ca folosesti ultimul sistem de operare NT98, tasta shift fiind o manivela. Posted Image

#83
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postericmario, on 10 februarie 2015 - 23:31, said:

Unde in invatatura lui Hristos ai auzit tu de reincarnare?

Hristos a intrebat ucenicii: "Ce crede lumea despre mine fiul omului?", iar raspunsul primit a fost: "Pai unii cred ca esti, proorocul Ilie. altii Ioan Botezatorul", desi Hristos nu era altcineva decat Dumnezeu intrupat, raspunsul primit te trimite cu gandul ca oamenii acelor vremuri credeau in reincarnare.

Daca citeai tot, nu mai................

#84
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postanoniymus, on 11 februarie 2015 - 00:00, said:

Hristos a intrebat ucenicii: "Ce crede lumea despre mine fiul omului?", iar raspunsul primit a fost: "Pai unii cred ca esti, proorocul Ilie. altii Ioan Botezatorul", desi Hristos nu era altcineva decat Dumnezeu intrupat, raspunsul primit te trimite cu gandul ca oamenii acelor vremuri credeau in reincarnare.

Daca citeai tot, nu mai................

Te trimite pe tine cu gandul la asa ceva.
Nu stiu sa scrie pe undeva in NT de "reincarnare".
Poate aduci tu vreun verset, ceva, cu reincarnare.

Pe de alta parte, Ilie nu a murit, stiai? Si Ioan Botezatorul a fost contemporan cu Isus, ca doar el L-a botezat.
Deci cum sa te reincarnezi in cineva care nu a murit sau este inca viu?

Edited by ericmario, 11 February 2015 - 00:35.


#85
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postericmario, on 11 februarie 2015 - 00:23, said:

Nu stiu sa scrie pe undeva in NT de "reincarnare".
Poate aduci tu vreun verset, ceva, cu reincarnare.
Legea reincarnării era considerată o învăţătură fundamentală a creştinismului,
care în Conciliul din 451 (n.creştină) a fost încă o dată întărită.
Abia în secolul 6 la sinodul comunal iniţiat de un împărat (Iustinian), nu de biserică,
a fost hotărâtă în Constantinopol (anul 543) dezminţirea legii reincarnării.

Isus despre reincarnare:
http://forum.softped.../#entry13423809

Farsa interzicerii reincarnării:
http://forum.softped.../#entry13427448

View Postericmario, on 11 februarie 2015 - 00:23, said:

Pe de alta parte, Ilie nu a murit, stiai?
Te rog adu dovezi care demonstrează această teză.

Edited by madhukar, 11 February 2015 - 09:18.


#86
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmadhukar, on 11 februarie 2015 - 08:59, said:



Te rog adu dovezi care demonstrează această teză.
2Imparati 2:11

Ilie este unul din cei doi oameni care nu au murit, ci au fost rapiti la cer.

Pe de alta parte, daca credinta s-ar sprijini pe dovezi atunci s-ar numi stiinta.

#87
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postericmario, on 11 februarie 2015 - 09:29, said:

2Imparati 2:11
Ilie este unul din cei doi oameni care nu au murit, ci au fost rapiti la cer.

De fapt în 2 Imparati 2:11 nu se spune  că Ilie ar fi fost răpit la cer,
ci a fost ridicat de un avion (car de foc)  în cer, și nu în paradis.
Era vorba despre o navă materială, care scuipa foc, și datorită suflului motoarelor  ridica o furtună de praf.

Faptul că nu este vorba de paradis este susținut de următoarele evidențe:
1. Fiii prorocilor, care se pare că nu erau niște neofiți, erau convinși că Ilie fusese dus cu nava undeva în apropiere,
după ce au văzut avionul dispărând undeva la orizont,
și l-au căutat trei zile și nu l-au găsit. Asta ar întări convigerea unor credincioși că de fapt nava ce se ridicase cu llie la cer, l-ar fi dus în paradis,
dar este de asemenea posibil ca să fi fost dus mai departe decât au căutat aceștia, după cum von vedea mai departe.

2. Faptul că Ilie a trăit mai departe pe pământ este redat două capitole mai târziu, în 2 Cronici 21:12
I-a venit o scrisoare de la prorocul Ilie, care zicea: "Asa vorbeste Yahve dintre zeii tatalui tau David:
"Pentru ca n-ai umblat in caile tatalui tau, Iosafat, si in caile lui Asa, imparatul lui Iuda, ci ai umblat in calea imparatilor lui Israel...

Din detaliile din acea scrisoare rezultă că acele profeții ale lui Ilie către rege fuseseră făcute
cam la 10 ani după ce Ilie făcuse călătoria cu avionul care-l ridicase în aer
și-l dusese la triburile din sud, unde se pare că activase mai departe.

View Postericmario, on 11 februarie 2015 - 09:29, said:

Pe de alta parte, daca credinta s-ar sprijini pe dovezi atunci s-ar numi stiinta.
Într-adevăr Credința se bazează pe neștiință.

Iată demersul logic:
1. Unul afirmă: eu cred ...(că o forță a creat lumea).
2. Credința (lui) se bazează pe informații culese, neconcludente, (nu pe credință).
3. Nu există dovezi experimentale suficiente care să demonstreze ceea ce se crede.
4. Dacă aceste evidențe ar fi fost suficiente, credința (teoria) (sa) ar deveni știință.
5  Concluzie: Credința se bazează pe neștiință.

Datorită unei lungi asocieri cu o credință, ea devine o a doua natură și devii atașat de ea.
Și cum conștiința este locul atașamentului, ea devine parte din conștiință.

Dacă
- alte informații
- într-o cantitate cel puțin la fel de mare cu cantitatea informațiilor care au generat credința
- pe o durată de timp relativ îndelungată dacă sunt primite din surse neacceptate ca autorizate
- pe o durată de timp relativ scurtă dacă sunt primite din surse acceptate ca autorizate
- vor infirma informațiile pe care s-a bazat credința
- aceasta dispare mai devreme sau mai târziu,
- creându-se un nou tip de atașament generat de noile informații,
- având de-a face cu o deplasare de conștiință.

Edited by madhukar, 11 February 2015 - 11:16.


#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmadhukar, on 10 februarie 2015 - 15:13, said:

Este vorba desspre două lucrări din care cei ce au inventat "Apocalipsa a lui Ioan" au copiat.
1. Lucrarea sectei iudaice a Esenienilor privind Sfârşitul Timpului
2. Cartea Egipteană a Morților.

Urmează linkurile din postarea anteriorară pentru detalii.

Ceva dovezi ca Ioan avea acces la Cartea Mortilor ? Se gasea in biblioteca sinagogii ?

View PostAHDUB, on 10 februarie 2015 - 21:39, said:


Pai inca este sustinut acest aspect. Aici suntem toti prizonieri ai propriilor noastre iluzii.

Odata ce te-ai dehipnotizat esti liber, neconstrans de nimeni si de nimic. Cu alte cuvinte este un progress DOAR daca reusesti sa te dehipnotizezi de propriile iluzii, altfel te reincarnezi la nesfarsit. Cand ai reusit sa-ti distrugi de tot egoul, numai are cine sa se reincarneze, bine-nteles nu prin sinucidere, chinuri, teroare etc. (asta mai rau il intaresc), ci prin acea sclipire care tre sa vina dinauntrul tau, atunci cand mintea (egoul) permite un astfel de lucru.

SUna bine. Ma intreb doar cum se dehipnotizeaza un pietroi ?!

#89
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postoverseas, on 11 februarie 2015 - 11:18, said:

Ceva dovezi ca Ioan avea acces la Cartea Mortilor ? Se gasea in biblioteca sinagogii ?

Autorul "Apocalipsei lui Ioan" a dorit evident ca această scriere să fie atribuită celui căruia este cunoscut ca "apostolul Ioan".
Cercetarea modernă a textului pe baza criticii textuale a arătat faptul că autorul "Apocalipsei lui Ioan", nu are nimic de-a face cu "apostolul Ioan",
acesta fiind un autor necunoscut, a cărui lucrare este un plagiat al mai multor lurcrări din care a copiat;
posibil este ca mai mulți autori să fi contribuit la ceea ce în final a fost numită "Apocalipsa lui Ioan".

Această înșelătoria nu a fost demascată până în secolul al 18-lea.
Autorul "Apocalipsei lui Ioan" susține că ar fi fost exilat de Domițian (89-96 num. cr.) pe insula Patmos,
însă nici un istoric roman nu vorbește despre vreo prigoană a creștinilor de către Domițian.

Aceasta este o invenție a autorului care în principiu s-ar explica ca urmare a două motive
1. pentru a-l poziționa pe Ioanul creștin pe o insulă așa cum este redat autorul Ioan din Cartea Egipteană a Mortilor
2. pentru a urma moda acelor timpuri în care precursorii creștinismului era prezentați ca fiind martiri sau cel puțin prigoniți în Imperiul Roman.

#90
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postericmario, on 11 februarie 2015 - 00:23, said:

Te trimite pe tine cu gandul la asa ceva.
Nu stiu sa scrie pe undeva in NT de "reincarnare".
Poate aduci tu vreun verset, ceva, cu reincarnare.

Pe de alta parte, Ilie nu a murit, stiai? Si Ioan Botezatorul a fost contemporan cu Isus, ca doar el L-a botezat.
Deci cum sa te reincarnezi in cineva care nu a murit sau este inca viu?

Deci nu intelegi o chestie.
Ilie s-a ridicat la cer si cred ca asa e.
Dar intrebarea este clara si apare in Biblie: " Ce crede / spune lumea despre mine fiul omului?" Raspuns: " Unii cred ca esti proorocul Ilie altii zic ca esti Enoch, altii Ioan Botezatorul", asta inseamna ca omenii de atunci credeau in reincarnare, pentru ca Ioan era mort (ca sa iti dau si un alt exemplu in afar de Ilie), logica asta este, oamenii credeau in reincarnare.
Hristos nu era unul din acei nominalizati, dar oamenii credeau in reincarnare, altfel nu s-ar fi gandit la persoane din trecut.
Mai este o chestie ciudata care ma framanta: prin 2005 am vazut intr-o biserica mai veche construita pana in 1800, (deci inainte de curentul masonic pasoptist), in picturile vechi si afumate de timp, reprezentati ingeri in pozitie de meditatie, si ochiul lui horus.
S-a refacut pictura in biserica si in noua pictura nu mai sunt reprezentate cele din trecut.

Edited by anoniymus, 11 February 2015 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate