Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#4195
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu, n-am patit sa nu poata ridica temperatura la valoarea ceruta.
Dar au fost cazuri cand a durat chiar si una - doua ore.

La tine pare ca n-ar avea destula putere.

Practic am observat ca daca temperatura tur trece de 35 gr. C, pardoseala incepe sa inghita foarte multa energie.
Urca de la 25 C la 35 C cu 3 kW putere termica, iar de la 35 C la 36 C trebuie sa ridice puterea la 7 kW.

#4196
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 kolfleading, on 02 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Am consumat 400 kWh pentru pompa de caldura + 450 kWh pentru casa + 150 kWh pentru masina electrica.
S-a generat 400 kWh din PV, adica incalzirea a fost "gratis".

Adica ai fi consumat doar 40 mc pt incalzire?
LE  Am uitat sa iau in calcul COP unitatii

Edited by kondas, 04 January 2023 - 11:58.


#4197
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din 400 kWh energie electrica, pompa de caldura a produs cam 1400 kWh energie termica (produce mai multa energie decat consuma ??? Posted Image ).

1 mc de gaz are 10.5 kWh termici daca folosesti o centrala ideala cu randament 100% raportat la Pcs.

Asta inseamna ca as fi consumat 1400 kWh / (10.5 kWh / mc) = 133 mc.

Dar centrala mea are randamentul real masurat 80% raportat la Pcs, deci in realitate as fi consumat 133 mc / 0.8 = 167 mc gaz.

#4198
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021

 kolfleading, on 04 ianuarie 2023 - 11:36, said:

Nu, n-am patit sa nu poata ridica temperatura la valoarea ceruta.
Dar au fost cazuri cand a durat chiar si una - doua ore.

La tine pare ca n-ar avea destula putere.

Practic am observat ca daca temperatura tur trece de 35 gr. C, pardoseala incepe sa inghita foarte multa energie.
Urca de la 25 C la 35 C cu 3 kW putere termica, iar de la 35 C la 36 C trebuie sa ridice puterea la 7 kW.
Salut

Multumesc.

Tu cum vezi puterea necesara?

Alex

#4199
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu vad puterea termica pe un contor de energie termica Zenner Zelsius iar puterea electrica pe un Shelly 3EM.

Edited by kolfleading, 05 January 2023 - 12:58.


#4200
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021

 kolfleading, on 05 ianuarie 2023 - 12:57, said:

Eu vad puterea termica pe un contor de energie termica Zenner Zelsius iar puterea electrica pe un Shelly 3EM.
Multumesc.

#4201
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 kolfleading, on 18 noiembrie 2022 - 10:00, said:

Cu ajutorul lui bobitzaaa si al unui vecin, UE a fost ridicata pe suport.
Diferenta de inaltime fata-spate este 2 cm (panta trotuarului). Ca sa iasa in boloboc, am pus sub picioarele din fata un profil metalic pe post de inaltator.

Am folosit dibluri de 10 mm Fischer Duo Power si holsuruburi de 8 mm. Problema este ca un surub s-a rupt in diblu, celelalte n-au putut fi infiletate pana la capat, nici macar cu surubelnita cu impact Bosch GDX 18V-Li.

In aceste dibluri au mers bine holsuruburi de 6 mm, dar suruburile par atat de fragile si nu-mi place cum iese.

Prin urmare, maine planuiesc sa deplasez picioarele sub unitatea exterioara si sa dau alte gauri. De data asta dau gauri de 12 mm, dibluri Fischer SX 12 x 60 mm si holsuruburi tot de 8mm grosime.

Am dat gaurile cu bormasina cu percutie Hitachi DV18 V si au iesit perfect fara nici un pic de spargere la iesire.

-------

Am cumparat si traseul frigorific 1/4" + 1/2" (6.35 + 12.7 mm) de la Euro-Instal. A venit cu izolatie de 6 mm, cam putin.
Am descoperit ca peste izolatia initiala pe traseul de 1/2" se poate trage izolatie pentru tevi de cupru de 28 mm, iar pe traseul de 1/4" se poate trage izolatie pentru tevi de cupru de 18 mm. Am luat din Dedeman izolatie flexibila 28 / 9 mm si 18 / 9 mm, deci o sa fie in total 15 mm izolatie pe fiecare teava.
Pachetul de tevi rezultat incape in canal de cablu de 100mm latime, de care am pus pe tot traseul.

Tu nu aveai centrala pe gaz? Ce s-a intamplat, de ce ai optat pentru PDC? Totusi, de diferenta de pret dintre PDC si o centrala pe gaz, cate sezoane de iarna ai fi putut platit gazul, ca sa se amortizeze investitia?

Edited by Mirel_85, 13 January 2023 - 10:18.


#4202
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Pai depinde de pret si de... fotovoltaice. In functie de izolatia casei, este putin mai ieftin sa folosesti PDC in acest moment. Recuperarea investitiei foarte greu sau deloc. Insa daca iei in calcul si un sistem fotovoltaic, lucrurile se schimba. Evident, conteaza si pretul pentru gaz si curent, cine stie ce ne rezerva viitorul.

Si mai trebuie luat in calcul faptul ca nu toti oamenii calculeaza neaparat o recuperare a investitiei. Exista fonduri si sunt folosite pentru PDC sau fotovoltaice samd. Oarecum la fel ca la autoturisme, fiecare alege ce-i place sau ce consideraa ca i se potriveste, nu neaparat recuperarea investitiei, daca un autoturism poate fi considerat investitie.

#4203
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 10:14, said:

Tu nu aveai centrala pe gaz?
Inca mai exista, dar nu mai functioneaza cam din 25-Nov-2022.
Voi lasa sa "expire" bransamentul la gaz.

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 10:14, said:

de ce ai optat pentru PDC?
  • de hobby
  • fotovoltaice cu surplus 4000 kWh injectat in retea vara cu care imi compensez consumul iarna
  • convingeri personale ecologiste
  • convingeri personale geo-politice

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 10:14, said:

sa se amortizeze investitia?
Nu ma intereseaza amortizarea.
Mi-am permis sa pun PDC fara mari sacrificii.

#4204
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,366
  • Înscris: 27.10.2005

 lexraz, on 13 ianuarie 2023 - 10:55, said:

Pai depinde de pret si de... fotovoltaice. In functie de izolatia casei, este putin mai ieftin sa folosesti PDC in acest moment. Recuperarea investitiei foarte greu sau deloc. Insa daca iei in calcul si un sistem fotovoltaic, lucrurile se schimba. Evident, conteaza si pretul pentru gaz si curent, cine stie ce ne rezerva viitorul.

Si mai trebuie luat in calcul faptul ca nu toti oamenii calculeaza neaparat o recuperare a investitiei. Exista fonduri si sunt folosite pentru PDC sau fotovoltaice samd. Oarecum la fel ca la autoturisme, fiecare alege ce-i place sau ce consideraa ca i se potriveste, nu neaparat recuperarea investitiei, daca un autoturism poate fi considerat investitie.
In momentul in care socotesti si fotovoltaicele, mai ales daca le pui din fonduri proprii trebuie sa le iei in calcul si pe ele la amortizare, ca nu-s "*uck you money", sa nu-ti pese de ei. Oricum, ca idee, daca vrei sa gandesti strict dpdv contabil, calculezi TCO (total cost of ownership) cu gaz si curent respectiv cu fotovoltaice si PDC, pe o perioada mai lunga de timp (cu rezerva ca nu stii cum evolueaza preturile). Caz in care, pe un 10-15 ani, vezi care TCO e mai mic.

#4205
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 11.01.2009
Cum calculezi amortizarea cand nu exista predictibilitate in preturi?

#4206
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In acest moment, in Timisoara este foarte innorat.
Din PV imi vin 657W, iar PDC imi consuma 660W.
Incalzire "gratis". Posted Image

Attached Files



#4207
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Corect ce spui, dar fotovoltaicele sunt folosite si pentru consumul casei, masina electrica...
Asa cum s-a spus mai sus, mai suntem si ciudati care luam in calcul si situatia ecologica sau geo-politica.

Apoi, e vorba de bani, unii ia dau pe pariuri, tigari, bautura, femei, masini... fiecare cum considera.

#4208
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
greu de estimat cand preturile sunt asa volatile. cand mi-am pus eu initial centrala electrica, costul de bransament la gaz si bataia de cap imi acoperea consumul pe multi ani... pana acum un an jumatate cred cand brusc mi au crescut ft mult facturile la curent

as zice ca e si un mic pariu pe faptul ca lucrurile nu o sa mearga mai bine, dpdv al preturilor la energie cel putin

Edited by at_b, 13 January 2023 - 12:00.


#4209
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,366
  • Înscris: 27.10.2005

 sparkyson, on 13 ianuarie 2023 - 11:55, said:

Cum calculezi amortizarea cand nu exista predictibilitate in preturi?
Faci scenarii, variante. Nu ai cum altfel.

#4210
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Cunosc un prieten cu 10 kWp și într-o zi înnorată acum, iarna, produce 3,18 kwh.
Deci este foarte fezabil.
Pentru cine e interesat de amortizări, mentenanță etc. e puțin mai dificil dar nu imposibil.

#4211
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022

 at_b, on 13 ianuarie 2023 - 11:59, said:

greu de estimat cand preturile sunt asa volatile. cand mi-am pus eu initial centrala electrica, costul de bransament la gaz si bataia de cap imi acoperea consumul pe multi ani... pana acum un an jumatate cred cand brusc mi au crescut ft mult facturile la curent

as zice ca e si un mic pariu pe faptul ca lucrurile nu o sa mearga mai bine, dpdv al preturilor la energie cel putin
Au crescut facturile sau a crescut pretul pe kWh, ca sunt doua lucruri diferite? Acum 18 luni tot 0,7 lei era kWh electric.

#4212
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008

 kolfleading, on 13 ianuarie 2023 - 11:37, said:

fotovoltaice cu surplus 4000 kWh injectat in retea vara cu care imi compensez consumul iarna

Nu mai gasesc topicul pe care se discuta cum se face compensarea. Sa inteleg ca in final se poate, totusi, folosi reteua nationala ca un acumulator pentru energia produsa in timpul verii? Stiu ca e "cu taxa/fara taxa" dar ma intereseaza mecanismul in sine. Poti, te rog, se detaliezi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate