Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#4213
pbf

pbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 02.11.2009
Salut!

Despre compensare o sa las aici comentariul unui coleg forumist, iar @kolfleading poate sa ne confirme daca e asa sau nu:

"La Hidro energia e 0.25 lei/kwh si la cumparare si la vanzare, + taxele la cumparare sunt 0.62 lei/kwh.(0.87 in total).

Se compenseaza 1:1 kw cantitativ dar platesc taxele la fiecare factura si se raporteaza diferenta la 2 ani. Exemplu: Am bagat luna asta in retea 1000 kwh = 250 lei. Am consumat din retea 100 kwh = 87 lei. (25 lei energie + 62 lei taxe). Mi se compenseaza cei 25 lei consumati din cei 250 lei produsi, si mi se baga la pastrare in beci 225 lei si trebuie sa platesc cei 62 lei taxe.

.. Am pe hartie virtual 225 lei dar trebuie sa platesc din buzunar 62, si primesc aia 225 lei peste 2 ani... Desi ei au sa imi plateasca mie 225 lei, daca nu platesc factura de 62 lei o sa imi taie curentul..."

#4214
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
In fiecare luna se reporteaza ce nu ai consumat si poti, dupa aceea, sa consumi din ce ai acumulat, cu mentiunea ca ai un "comision de retragere" piparat, reprezentat de toate celelalte taxe mai putin energia activa, precum si TVA. Ce nu ai consumat in 2 ani, in cazul in care tu produci clar mai mult decat consumi, pe o perioada indelungata, ti se dau banii. Detaliile sunt in functie de furnizor. Evident ca in cazul in care ai excedent de productie, te avantajeaza un furnizor la care raportul pret energie activa per pret total este cat mai mare.

#4215
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 xml, on 13 ianuarie 2023 - 13:35, said:

poti, dupa aceea, sa consumi din ce ai acumulat,


cu mentiunea ca ai un "comision de retragere" piparat,


cum? Trebuie sa faci cerere, este un proces automat? Din cate stiu chiar si vara trebuie sa platesti ceea ce ai consumat din retea, desi "tu" produci mai mult.

stiu, de aceea pomeneam de taxa/fara taxa.

#4216
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 20.06.2006

 lexraz, on 13 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Au crescut facturile sau a crescut pretul pe kWh, ca sunt doua lucruri diferite? Acum 18 luni tot 0,7 lei era kWh electric.
acum 18 luni nu eram la hidroelectrica, nici nu stiam ca exista. mi-a crescut putin consumul dar mi-a crescut mult pretul la kWh. aveam cam 0.6 inainte si mi a crescut la 0.9+ sau ceva de genu, brusc de la 1000-1500 cat aveam iarna am fost teleportat la 2500ron in unele luni. eu nu am putut estima cresterea asta in 2014 cand am ales investitia in curent sau gaz si cred ca aveam kWh undeva la 0.45. evident acum ca poti scoate orice pret din burta si sa faci un scenariu pe baza lui, cat de pesimist sau cat de optimist doresti.
nota: preturile / perioadele sunt din amintiri, poate am gresit numarul de luni, dar in mare cam asta mi s-a intamplat

#4217
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
@iladi E automat. Daca luna asta ai produs 1000 kWh si ai consumat 800, ai excedent de 200. Ai credit 200. Luna viitoare produci doar 600 si consumi tot 800. Aia 200 in plus nu-i platesti la pret de energie activa + transport + alea-alea. Energia activa nu o mai platesti pentru kWh consumati intr-o luna, cata vreme consumi din credit. Daca ai consumat 900 si ai produs 600, ai de platit (total - energie activa) pe cei 200 pe care ii ai credit si inca 100 la pret intreg.

Edited by xml, 13 January 2023 - 14:42.


#4218
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 iladi, on 13 ianuarie 2023 - 13:13, said:

Poti, te rog, se detaliezi?
Pretul la curent este format din pretul pentru energia activa si taxe.
Se compenseaza 1:1 doar componenta de energie activa.
Se face automat, nu este nevoie de nici o cerere, dar este nevoie de Contract de Prosumator cu Furnizorul.

VARA:
Ziua injectezi in retea 100 kWh. Noaptea consumi din retea 70 kWh.
La final de luna, platesti partea de taxe aferenta celor 70 kWh consumati din retea si se reporteaza valoric pe o anexa la factura 30 kWh * pretul energiei active din contract.

IARNA:
Consumi din retea 100 kWh.
Din costul celor 100 kWh se scade valoarea celor 30 kWh reportati din vara si mai platesti doar taxele pe 30 kWh.
Pentru restul de 70 kWh platesti energie + taxe

Reportarea se acumuleaza pe 2 ani si daca la final dupa 2 ani raman bani reportati ne-consumati, trebuie sa primesti banii in cont.

#4219
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 kolfleading, on 13 ianuarie 2023 - 11:37, said:

  • de hobby
  • convingeri personale ecologiste
  • convingeri personale geo-politice

Adica de hobyy si convingeri ,cu gaz si CT instalat, ai "aruncat" ~ 10. 000 E tot sistemul PDC?  lol....

 kolfleading, on 13 ianuarie 2023 - 11:37, said:

Nu ma intereseaza amortizarea.
Mi-am permis sa pun PDC fara mari sacrificii.

Logic ca nici nu avea cum sa te intereseaza amortizarea, ca nici nu ai cum amortiza investitia daca deja aveai gaz, de aici si mirarea mea de te-am intrebat. OK, Daca nu aveai gaz si nu exista alta varianta, era de intales ca si eu am cochetat cu ideea PDC o vreme, dar pana la urma am reusit sa ma bransez la gaz.

 kolfleading, on 13 ianuarie 2023 - 11:37, said:

fotovoltaice cu surplus 4000 kWh injectat in retea vara cu care imi compensez consumul iarna

Acceasi intrebare as putea pune si de panouri, ca nu cred ca le-ai pus gratis, statul deconteaza doar 3kw iar tu cred ca ai vreo 9 kw la cate panouri am numarat pe casa, dar stiu ca primesc acelasi raspuns.
Oricum panouri vreau si eu sa pun, alea chiar isi au rostul, un minim 3 kw, 5 kw ideal e de vis pentru mine, dar sa vedem daca apare iar casa verde si daca va fi tot la mediu sau la primarii cum se zvoneste.

Edited by Mirel_85, 13 January 2023 - 14:52.


#4220
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu mi-am pus fotovoltaice pe cheltuiala proprie, fara subventia AFM.
7.5 kW pe acoperisul casei (20 panouri) + 1.8 kW pe acoperisul terasei (5 panouri).
Si ESS (sistem de stocare surplus) de 23.5 kWh capacitate si 5 kVA putere maxima.

Doar la cumpararea masinii electrice am profitat de "Rabla Plus" 10.000 EUR.

#4221
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Daca ti-ai pus, ce statie de incarcare ti-ai pus? Poti sa-mi recomandati o statie de incarcare, nu ma intereseaza RFID, nu ma intereseaza wifi, aplicatie sau reglaj amperaj, ma intereseaza sa fie cat mai simpla, practica si cat mai ieftina, sa fie monofazata de 7 kw cu 32A, si rezistenta la ploaie ca va fi instalata fara protectie pe un suport in aer liber.

#4222
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Adica de hobyy si convingeri ,cu gaz si CT instalat, ai "aruncat" ~ 10. 000 E tot sistemul PDC?  lol....
Un mic detaliu dar care nu schimba foarte mult datele problemei:
Centrala termica pe gaz este din 2009 si ar cam fi trebuit schimata ca deja imi facea probleme (uzura lagare pompa de recirculare, uzura ventilator, placa electronica mai dadea rateuri la detectarea flacarii).
Asa ca anul trecut am avut de ales intre PDC sau centrala noua ...

#4223
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 14:57, said:

ce statie de incarcare ti-ai pus?
Heidelberg:
https://forum.softpe...st__p__27789438

Este in aer liber, este rezistenta la UV (avantaj carcasa metal) si la ploaie.

#4224
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

 at_b, on 13 ianuarie 2023 - 14:23, said:

acum 18 luni nu eram la hidroelectrica, nici nu stiam ca exista. mi-a crescut putin consumul dar mi-a crescut mult pretul la kWh. aveam cam 0.6 inainte si mi a crescut la 0.9+ sau ceva de genu, brusc de la 1000-1500 cat aveam iarna am fost teleportat la 2500ron in unele luni. eu nu am putut estima cresterea asta in 2014 cand am ales investitia in curent sau gaz si cred ca aveam kWh undeva la 0.45. evident acum ca poti scoate orice pret din burta si sa faci un scenariu pe baza lui, cat de pesimist sau cat de optimist doresti.
nota: preturile / perioadele sunt din amintiri, poate am gresit numarul de luni, dar in mare cam asta mi s-a intamplat
In 2015 era 0,62 lei/kWh la Electrica. Eu nu vorbesc din amintiri, ma uit pe facturi Posted Image
Si pretul se face simplu, pret factura impartit la kwh pe factura. Ca sa fii sigur ca incluzi tot, abonament zilnic si restul.

 Mirel_85, on 13 ianuarie 2023 - 14:47, said:

Adica de hobyy si convingeri ,cu gaz si CT instalat, ai "aruncat" ~ 10. 000 E tot sistemul PDC?  lol....

Logic ca nici nu avea cum sa te intereseaza amortizarea, ca nici nu ai cum amortiza investitia daca deja aveai gaz, de aici si mirarea mea de te-am intrebat. OK, Daca nu aveai gaz si nu exista alta varianta, era de intales ca si eu am cochetat cu ideea PDC o vreme, dar pana la urma am reusit sa ma bransez la gaz.
Presupun ca ne explici tu acum care este motivatia lui? Nu inteleg de ce atata suspiciune pe forumul asta. Realizezi ca pentru unii €10.000 reprezinta mai putin decat €100 pentru altii?

Pretul gazului in acest moment este mai mare decat al energiei electrice. Daca nu era subventionat nelimitat, cum se amortiza?

Ma ierti ca te intreb, ce masina conduci, ce telefon ai, televizor, centrala, ce haine porti? Ai calculat amortizarea lor? Posted Image

#4225
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 lexraz, on 13 ianuarie 2023 - 15:26, said:

In 2015 era 0,62 lei/kWh la Electrica. Eu nu vorbesc din amintiri, ma uit pe facturi Posted Image
Si pretul se face simplu, pret factura impartit la kwh pe factura. Ca sa fii sigur ca incluzi tot, abonament zilnic si restul.


Presupun ca ne explici tu acum care este motivatia lui? Nu inteleg de ce atata suspiciune pe forumul asta. Realizezi ca pentru unii €10.000 reprezinta mai putin decat €100 pentru altii?

Pretul gazului in acest moment este mai mare decat al energiei electrice. Daca nu era subventionat nelimitat, cum se amortiza?

Ma ierti ca te intreb, ce masina conduci, ce telefon ai, televizor, centrala, ce haine porti? Ai calculat amortizarea lor? Posted Image

Pfff.... la asa replica nu ma asteptam. Spre deosebire de tine, o sa incerc un raspuns fara sa fac atac la persoana.
E o poveste putin mai veche de imi permit sa-l intreb asta. Pentru ca tema de PDC vs gaz, investitie-amortizare, izolare, IPAT, etc. a mai fost rostogolita de multe ori de el, de mine sau de alti colegi in ultimii 4-5 ani pe diverse topicuri de pe acest forum.

#4226
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022
Mea culpa, scuze daca a sunat ca porcu'. Nu fac niciun atac la persoana.
Nu-s de 4-5 ani pe aici, n-aveam idee. Sunt multi care iau in calcul (corect pe undeva) recuperarea investitiei. Dar nu aplicam asta la tot ce cumparam, nu? Posted Image

Dau exemplu iar cazul meu. 13.000 lei PDC "la cheie", probabil o economie de 500 lei pe sezon iarna. In 26 de ani trec pe profit. Posted Image
Asta la cifrele de acum. Dar nu stim ce se va intampla. Acum, 13.000 lei nu sunt chiar o avere, unii dau banii acestia pe o canapea, pe o bucatarie...
Anul acesta sper sa am si fotovoltaicele pe casa. Avand si gaz (ACM a ramas pe gaz) am un back-up, doua surse care pot sustine incalzirea casei in cazul cedarii uneia dintre ele.

#4227
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 20.06.2006
Kolf, a trebuit să faci ceva setări suplimentare (eventual din dip urile din modulul de comanda) să îți meargă pompa așa jos cu termostat ul de camera? In ce mod este ? Room sau compensation curve?
Am tras și eu termostatul din camera tehnica Intr o camera locuită că și experiment. Am mutat pe room dar consumul pare mult mai mare că și pe compensation curve, temperaturile la fel. Plus îmi arată cam un grad mai sus ca alte termostate/termometre din zona..

Edited by at_b, 31 January 2023 - 10:04.


#4228
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
  • In Decembrie 2022 am consumat 406 kWh pentru incalzire si ACM cu pompa de caldura.
  • In Decembrie 2022 fotovoltaicele au generat 396 kWh, deci 97% din energia necesara pentru incalzire si ACM.
  • In Ianuarie 2023 am consumat 290 kWh pentru incalzire si ACM cu pompa de caldura
  • In Ianuarie 2023 fotovoltaicele au generat 332 kWh, deci 115% din energia necesara pentru incalzire si ACM.

 at_b, on 31 ianuarie 2023 - 10:03, said:

îmi arată cam un grad mai sus ca alte termostate/termometre din zona..
Si la mine arata cu un grad mai mult. Cred ca se poate calibra din meniul de Service daca te deranjeaza.

 at_b, on 31 ianuarie 2023 - 10:03, said:

Room sau compensation curve?
O vreme am folosit-o in modul Room Thermostat.
Intre timp am revenit si eu la curba de compensare pentru a cauta metode de a lungi si mai mult timpul de functionare.

 at_b, on 31 ianuarie 2023 - 10:03, said:

setări suplimentare
Despre setari am scris aici: https://forum.softpe...4#entry29703288

#4229
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 20.06.2006

 lexraz, on 13 ianuarie 2023 - 15:26, said:

In 2015 era 0,62 lei/kWh la Electrica. Eu nu vorbesc din amintiri, ma uit pe facturi Posted Image
Si pretul se face simplu, pret factura impartit la kwh pe factura. Ca sa fii sigur ca incluzi tot, abonament zilnic si restul.

... cu ce ma ajuta pretul la electrica daca eu nu eram atunci la electrica? sau la hidroelectrica? sau la cez? uite, am scos si niste facturi random, e ok?
10.11.2021 1.864 kWh 1.070,51 lei = 0,574 lei/kWh
16.01.2021 4551 kWh 2.852,87 lei = 0,626 lei/Kwh
9.12.2017 1.750,00 kWh 793,29 lei = 0,422 lei/kWh

#4230
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
ce suprafata utila ai incalzita?
ce temperatura ai in camere?
cat kwh ai pt incalzire si cati pt ACM?

Am trecut si eu pe curba de compensare, am redus si eu temperatura pe tur la aprox 32 grade, acuma cand e mai frig la valoarea asta in unele camere la etaj nu mai reuseste sa ajunga temperatura in camera la 22.5 grade cat e setat.

Am 686 kWh din care 126 kWh pt ACM pe ianuarie la aprox 185 mp incalziti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate