Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Maior - demisia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#19
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2015 - 14:03, said:

Nu inteleg de ce sefii serviciilor tb. sa fie musai civili. Daca tot sunt servicii secrete, de securitate, pune domnule un militar de cariera. OK, seful e doar un administrator, dar si la Marele Stat Major tot administrator e, nu? Pune un om care stie cu ce se mananca chestiile astea, nu un politician sau profesor universitar.
De ce trebuie pana si functiile astea ff. importante sa fie numite politic? Tot vorbim despre depolitizarea deconcentratelor, dar despre depolitizarea serviciilor nimic.
Adica, nu e corect ca un jurnalist sa fie ofiter coperit, dar e ok ca un politician din partea unui partid sa fie sefu'?

Asta cu sefii de Secu care sa fie civili e asa, la sanchi, vezi-doamne asta ar fi o parghie prin care sunt mentinuti baietii sub "control civil". Checks and balances, cica.
In fapt, adjunctul Coldea oricum dicta in institutie, nu Georgica 'telectualul transpartinic.

View Postpv7722, on 27 ianuarie 2015 - 14:05, said:

E cetatean roman?

E cetatean universal. Nu suntem toti, de la o vreme?

#20
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbabalaul, on 27 ianuarie 2015 - 13:55, said:

Noul director SRI va fi TRAIAN BASESCU !!!

Vorbesti prostii. :P

Mai devreme televiziunile l-au filmat pe Vadim intrand la SRI Posted Image

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttidicristi, on 27 ianuarie 2015 - 13:14, said:

Nu e nici un scenariu , o avea deja scrisa din decembrie !!

corect, era anuntata de mult. nu este o noutate.

View Posttidicristi, on 27 ianuarie 2015 - 13:14, said:

E normal si firesc , la o schimbare de presedinte sa se schimbe si directorii de la servicii , eu in locul lui Klaus as alege unul de la PNL si altul de la fostul PDL !!
Ar echilibra balanta politica .
Base parca a dat la psd si pnl serviciile , pe vremea cind echipa pdl era majoritara .
Clanul mafiot Puie Monta se destrama , a iesit nasul la "pensie" !

in ce sens "este normal" ca directorii de servicii sa se schimbe odata cu presedintele?
dupa parerea mea serviciile secrete sunt niste structuri tehnice nu politice, deci care ar trebui sa fie total decuplate total de politic. altfel imi confirma ideea ca serviciile secrete sunt acolo ca sa slujeasca interesul privat al partidului care a dat presedintele, in loc de interesul national.
(dupa parerea mea asta este si motivul principal pentru care functia de Presedinte este atat de ravnita de toate partidele...)

#22
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostKyth, on 27 ianuarie 2015 - 14:11, said:


Asta cu sefii de Secu care sa fie civili e asa, la sanchi, vezi-doamne asta ar fi o parghie prin care sunt mentinuti baietii sub "control civil". Checks and balances, cica.
In fapt, adjunctul Coldea oricum dicta in institutie, nu Georgica 'telectualul transpartinic.



E cetatean universal. Nu suntem toti, de la o vreme?
pai ce e aia cetatean universal. poti fi director siaiei daca nu esti de la licuriciul cel mare?

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
apropo, numirile sefilor de servicii secrete sunt atributul presedintelui sau al comisiei parlamentare de control?

#24
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2015 - 14:03, said:

Nu inteleg de ce sefii serviciilor tb. sa fie musai civili. Daca tot sunt servicii secrete, de securitate, pune domnule un militar de cariera. OK, seful e doar un administrator, dar si la Marele Stat Major tot administrator e, nu? Pune un om care stie cu ce se mananca chestiile astea, nu un politician sau profesor universitar.
De ce trebuie pana si functiile astea ff. importante sa fie numite politic? Tot vorbim despre depolitizarea deconcentratelor, dar despre depolitizarea serviciilor nimic.
Adica, nu e corect ca un jurnalist sa fie ofiter coperit, dar e ok ca un politician din partea unui partid sa fie sefu'?
pai daca esti sefu nu se cheama ca esti acoperit, ci esti taman descoperit. Si se presupune ca deindata ce ajungi sefu la un serviciu nu mai esti la partid, la fel ca la presedinte.
Bineinteles insa ca nu e corect ca nici macar un jurnalist sa fie ofiter acoperit, si nu exista nici unde in Europa democratica o astfel de marlanie cum o sustinea mai deunazi dl. Maior.

#25
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2015 - 14:11, said:


Vorbesti prostii. Posted Image

Mai devreme televiziunile l-au filmat pe Vadim intrand la SRI Posted Image
si iesind de la SIE ...

#26
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View PostPollux, on 27 ianuarie 2015 - 14:14, said:

apropo, numirile sefilor de servicii secrete sunt atributul presedintelui sau al comisiei parlamentare de control?
Aia numai comisie de control nu e...

View Postbabalaul, on 27 ianuarie 2015 - 14:16, said:

si iesind de la SIE ...
nu se poate un cumul de functii, si SRI si SIE?

#27
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View PostPollux, on 27 ianuarie 2015 - 14:12, said:

in ce sens "este normal" ca directorii de servicii sa se schimbe odata cu presedintele?
dupa parerea mea serviciile secrete sunt niste structuri tehnice nu politice, deci care ar trebui sa fie total decuplate total de politic. altfel imi confirma ideea ca serviciile secrete sunt acolo ca sa slujeasca interesul privat al partidului care a dat presedintele, in loc de interesul national.
(dupa parerea mea asta este si motivul principal pentru care functia de Presedinte este atat de ravnita de toate partidele...)

Eu as anagrama putin fraza pe care am subliniat-o.

Presedintele si partidul care l-a dat sunt acolo ca sa serveasca interesele serviciilor secrete.

Parerea mea, de teoretician al conspiratiei. Posted Image

#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostKyth, on 27 ianuarie 2015 - 14:16, said:

Eu as anagrama putin fraza pe care am subliniat-o.

Presedintele si partidul care l-a dat sunt acolo ca sa serveasca interesele serviciilor secrete.

Parerea mea, de teoretician al conspiratiei. Posted Image

da, si varianta ata poate fi corecta...
nu este nicio teorie a conspiratiei. este o realitate care a functionat ad-literam cel putin pana in 2007. dupa 2007 cred ca s-a mai relaxat un pic situatia intrucat am intrat in UE si fondurile europene pentru romania au depasit bugetul national de investitii, ceea ce inseamna ca centrul de putere s-a mutat, serviciile pierzand partial controlul asupra tarii.

Edited by Pollux, 27 January 2015 - 14:20.


#29
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbabalaul, on 27 ianuarie 2015 - 14:16, said:

si iesind de la SIE ...

hai sa linistim publicul, el n-are treaba cu SRI si SIE,  el isi cauta medicamentele, nu mai stia unde le-a lasat Posted Image

ON: Am vazut faza la TV, doar mie mi s-a parut ca Maior n-a vrut sa dea mana cu Pop de la PSD cand s-a ridicat de la masa? Posted Image

#30
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View Postpv7722, on 27 ianuarie 2015 - 14:13, said:

pai ce e aia cetatean universal. poti fi director siaiei daca nu esti de la licuriciul cel mare?

Noi, astia din colonii, nu ne mai impiedicam de detalii de genul asta. Ii dam domnului director Brennan cetatenia la urgenta si il numim mintenash staroste si peste sucursala din Bucuresti. Probleme, obiectii? Posted Image

View PostPollux, on 27 ianuarie 2015 - 14:14, said:

apropo, numirile sefilor de servicii secrete sunt atributul presedintelui sau al comisiei parlamentare de control?

Santa Klaus il nominalizeaza, presupun ca il audiaza in comisie si apoi il voteaza la Casa Poporului.

View PostPollux, on 27 ianuarie 2015 - 14:20, said:

da, si varianta ata poate fi corecta...
nu este nicio teorie a conspiratiei. este o realitate care a functionat ad-literam cel putin pana in 2007. dupa 2007 cred ca s-a mai relaxat un pic situatia intrucat am intrat in UE si fondurile europene pentru romania au depasit bugetul national de investitii, ceea ce inseamna ca centrul de putere s-a mutat, serviciile pierzand partial controlul asupra tarii.

Eu n-as zice neaparat ca au pierdut controlul, ci ca doar au devenit un fel broker cu putere decizionala, ca sa zic asa, intermediind intre Licurici si UE, pe de o parte, si administratia noastra, pe de alta, dar si beneficiind de o marja consistenta de manevra de la overlorzii din occident.

Edited by Kyth, 27 January 2015 - 14:24.


#31
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cel mai bun om șef la SRI este cu siguranță Marean Vanghelie.
Să mai facă domle curat prin DNAul ăla că nu prea se mai poate așa.

#32
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
e posibil sa apara din nou MRU la SIE sau la SRI ?

#33
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postbabalaul, on 27 ianuarie 2015 - 14:22, said:

e posibil sa apara din nou MRU la SIE sau la SRI ?
pai nici SIE nu mai are sef?

View Postparadigmatic, on 27 ianuarie 2015 - 14:21, said:

Cel mai bun om șef la SRI este cu siguranță Marean Vanghelie.
Să mai facă domle curat prin DNAul ăla că nu prea se mai poate așa.
merg si io totusi pe mana lui Basescu, sa fie in fine cu adevarat sef la servicii...

View PostKyth, on 27 ianuarie 2015 - 14:21, said:

Noi, astia din colonii, nu ne mai impiedicam de detalii de genul asta. Ii dam domnului director Brennan cetatenia la urgenta si il numim mintenash staroste si peste sucursala din Bucuresti. Probleme, obiectii? Posted Image


Ar fi o idee. Dar n-ar fi si mai bine daca am face o declaratie de alipire la SUA ca al cinzecisiunulea stat? :) sau macar sa fim teritoriu protejat sau ce-o fi porto rico...

#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Demilitarizarea politiei si a serviciilor secrete -cea mai mare greseala, dar ne-a obligat NATO, si noi ca ghiocelul am executat! Pe un sef militar nu poti sa-l santajezi, ala nefiind numitt politic, plus ca vine din interior si stie ce are de facut, cum sa organizeze treaba etc. Trebuie omul potrivit la locul potrivit.
Nu vedeti in ce balamuc suntem? Interimar la SIE de vreo cateva luni bune, plus interimar acum si la SRI, itr-o perioada cand razboiul bate la portile tarii. Daca maine ne-ar invada rusii, cu flota si armata, cine raspunde? Interimarul? O sa dea din umeri si o sa zica: "pai eu sunt interimar, nu sunt plin, nu pot da ordine, sunt legat la maini". Bine a facut CCR ca le-a dat peste bot cu legea Big Brother, primul lucru util de cand e CCR.
SRI in loc sa asculte telefoanele cetatenilor cinstiti care muncesc pana cad lati zi-lumina, mai bine ar asculta telefoanele doreilor din Ucraina sau Rusia sa vada cum sta treaba cu securitatea nationala!
SRI este inima partidului, care bate, bate, bate! :D

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2015 - 14:32, said:

Demilitarizarea politiei si a serviciilor secrete -cea mai mare greseala, dar ne-a obligat NATO, si noi ca ghiocelul am executat!

nu este o greseala. este normalitatea occidentala. dupa parerea mea este bine.
daca vrei sa vezi normalitatea cealalta trebuie sa te uiti la rusi si sa vezi care este relatia presedinte-FSB-mediul de afaceri. iti recomand cartea Tarul Putin.
http://www.libris.ro...CFTPKtAod8lUArQ

structurile militare se corup si ele pentru ca totul se reduce la bani.
daca intr-o tara apar oameni de afaceri prosperi, pe o cale sau alta, si se afiseaza cu vile, masini scumpe si intelectuale cu ţâţe mari, atunci ofiterii serviciilor secrete, se vor simti obligati moral sa ii extorcheze pe cei dintai ca sa aiba si ei macar o parte din bunatatile alora.

#36
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbabalaul, on 27 ianuarie 2015 - 14:22, said:

e posibil sa apara din nou MRU la SIE sau la SRI ?

Slabe sanse sa fie unu' portocaliu sau galben. Iohannis poa' sa propuna pe cine vrea, da' Parlamentul este cel care decide. Probabil ca se vor intelege asupra unuia neafiliat politic sau cineva din PSD.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate