Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Sfaturi achizitionare statii si antene CB partea a 2-a

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5332 replies to this topic

#3889
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
La Multi Ani si toate cele bune oameni buni!  
a testat cineva President Bill?   hardware-ul nu e tocmai identic cu statiile pe sasiu similar.  ma intereseaza cum merge ASQ si SQ.


multumesc

Edited by dresler, 02 January 2019 - 20:32.


#3890
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
La multi ani 2019 !!
Doua craciunuri...doua intrebari :))
1) Tocmai ce v-am povestit,cu 4-5 posturi in urma, de statia mea TYT TH-9800. Montata...receptie super. Problema e ca nu transmit...se aprinde ledul de pe microfon, arata afisajul pe ecran...si atat. Mort. De la ce sa fie ? De la final(am specificat...ca am primit-o, o fi fost incercata fara antena montata ??).. sau de la cablul microfonului care e cu mufa ca la internet ?
Multumesc.
2) Fosta statie..Albrecht 6110..o pot folosi in apartament (ultimul etaj cu acoperis)...pentru a vorbi din masina, inafara de smartwatch, cu piciul meu(asta e o pandalie de-a mea:D) ??
De ce as avea nevoie ??
Multumesc inca odata.

#3891
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Va salut, din nou!
Miercuri voi ajunge la București pentru ridicarea unei mașini din zona Iuliu Maniu (Meridian Vest Renault) cred..
De acolo o întind cât mai repede spre Bacău..

Am dat comanda pe site-ul CBMania de un kit. La antena am avut de ales modalitate de prindere fixa cu cablu sau fara. Eu am ales fără.  Însă nu știu la ce se refera acea modalitate de prindere. E acea chestie care se prinde la tiruri de cabina sau la mașini normale de portbagaj? Mulțumesc!

Revenind la ce am zis în prima parte.. Aici am nevoie de puțin ajutor din partea celor din București sau care au cunosc.

1.Cei de la CBMania fac calibrari?  Dacă da, ce preț? (ma gândesc ca poate e diferit de Iași (50 lei)).
2. Dacă cei de la CBMania nu fac calibrari, unde as putea cel mai aproape de sediul lor sa fac? O persoana sau o firma..
Mulțumesc!!

Attached Files



#3892
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Prinderea fixa este acea clema pentru lateral, da ...
CBMania fac si calibrari, eu am facut-o la ei.
Nu mai stiu exact pretul, dar t9t p-acolo pe unde ai zis si tu se invart si ei.
Vorbeste cu ei la telefon, sunt super ok baietii.

#3893
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
De la Meridian Vest până la CBmania pe Eminescu o sa faci o.gramada..iar de pe Eminescu până în Afumați la fel ( că să ieși spre Bacău ). Vezi prin zona Militari poate găsești un magazin cu stații ( Dedeman, Metro, Selgros sau chiar upcar.ro ).

#3894
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Mulțumesc, shymano!

Protecties, mai ales ca nu cunosc zona.. Cat o sa ma învârt pe acolo sa caut un magazin.. Asa am dat comanda direct, ma duc, o iau și aia e..


#3895
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Tu crezi că ți-am zis așa la mișto? De la Meridian Vest la upcar faci sa zicem 10 minute cu mașina...mergi pe Iuliu Maniu și la un moment dat faci stânga, mai multe vezi pe google maps. Apoi pune sa vezi cum ajungi pe Eminescu. Și la Dedeman ajungi ușor nu mai zic de Metro ce e aproape peste drum de Meridian Vest. Gata cu offtopicul vezi pe google maps care e mai aproape.

#3896
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 16.12.2011

View PostAbbd, on 07 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Va salut, din nou!
Miercuri voi ajunge la București pentru ridicarea unei mașini din zona Iuliu Maniu (Meridian Vest Renault) cred..
De acolo o întind cât mai repede spre Bacău..

Am dat comanda pe site-ul CBMania de un kit. La antena am avut de ales modalitate de prindere fixa cu cablu sau fara. Eu am ales fără.  Însă nu știu la ce se refera acea modalitate de prindere. E acea chestie care se prinde la tiruri de cabina sau la mașini normale de portbagaj? Mulțumesc!

Revenind la ce am zis în prima parte.. Aici am nevoie de puțin ajutor din partea celor din București sau care au cunosc.

1.Cei de la CBMania fac calibrari?  Dacă da, ce preț? (ma gândesc ca poate e diferit de Iași (50 lei)).
2. Dacă cei de la CBMania nu fac calibrari, unde as putea cel mai aproape de sediul lor sa fac? O persoana sau o firma..
Mulțumesc!!


50 lei o calibrare de antena ??  Pe bune ?  meseriasi baietii ...

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Totusi, caruta cu prosti nu s-a rasturnat la Caracal ? Sau au sarit din ea si pe la Iasi ? Cum sa dai banii astia pe o calibrare ?

#3897
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
La CBMania parca era pe la 30 lei ... nu mai retin exact.

#3898
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns macar la punctul 2 de mai sus ? Plsss...

#3899
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
La CBMania e 30 de lei calibrarea. Am sunat azi la ei sa întreb de comanda dacă e ok.. Totul era în stoc, în afara de talpa. Au înlocuit-o cu una de 160. Mai bine.

Cam pana la ce viteza  rezista antena asta de doi metri? Nu ca as zbura, dar nici cu 80-90..
Și poate îmi dați un pont. Mașina e un kangoo maxi.. Sa o pun pe cupola sau pe capota? Merci!

#3900
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Mai ales de 160, rezista fara griji ... e facuta sa reziste, sa reziste, sa reziste ...!!!
N-a sarit a mea, de 125, la viteze extra, daramite aia de 160 ...

Edited by shymano, 08 January 2019 - 22:18.


#3901
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Azi testata, București-Iasi.  Calibrata cum trebuie. Mi-a arătat swr.. Deși pe aici vedeam cum alții zic ca nu e sub 1.4 la sirio megawatt 4000, la mine a reușit 1.0 swr.
Acum cine știe cât a fost de fapt. De bătut bate bine, de rezistat, rezista bine.


#3902
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,106
  • Înscris: 16.10.2018
E vorba de Midland Alan 52 / 42 DS Multi Romania cu Squelch Automat Digital... Eu as fi interesat daca aceasta statie se poate conecta la antena masinii (aia de la radio din gama VW). Adica sa nu mai fiu nevoit sa pun/dau jos alta antena, fire, reglaje, alea-alea...

#3903
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Nu se poate asa ceva.
Se poate inlocui antena de radio cu un da CB si printr-un sumator radio va folosi antena de Cb si pentru receptia posturilo, dar nu invers.
Te complici inutil.

#3904
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.06.2014

View Post_R_A_D_U, on 22 ianuarie 2019 - 21:25, said:

E vorba de Midland Alan 52 / 42 DS Multi Romania cu Squelch Automat Digital... Eu as fi interesat daca aceasta statie se poate conecta la antena masinii (aia de la radio din gama VW). Adica sa nu mai fiu nevoit sa pun/dau jos alta antena, fire, reglaje, alea-alea...

Se inlocuieste antena masinii cu una compatibila cum e cea din link, ca sa puteti folosi antena si la receptia radio am/fm si la emisia /receptia in cb.

https://www.mo.ro/an...2216215-99.html

#3905
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,106
  • Înscris: 16.10.2018
Mi se pare prea mare complicatia: scoate antena, pune alta, remufeaza fire, refa traseu fire, etc. Nu am dispozitia necesara acestui "retrofit"... Credeam ca merge pusa la antena masinii. Mai simplu ar fi sa cumpar o antena "dedicata" si sa o montez la nevoie.

O alta intrebare: daca achizitionez o antena mobila (ca la Alan 42) am sanse sa comunic cu parteneri de trafic?

#3906
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.06.2014

View Post_R_A_D_U, on 23 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Mi se pare prea mare complicatia: scoate antena, pune alta, remufeaza fire, refa traseu fire, etc. Nu am dispozitia necesara acestui "retrofit"... Credeam ca merge pusa la antena masinii. Mai simplu ar fi sa cumpar o antena "dedicata" si sa o montez la nevoie.

O alta intrebare: daca achizitionez o antena mobila (ca la Alan 42) am sanse sa comunic cu parteneri de trafic?

Daca te referi la antenuta aceea mica case se mufeaza la statie...mai mult de 1km nu are acoperire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate