Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34345 replies to this topic

#31825
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Nimic pana acum nici la Merei, norii trec mai la nord se lasa pe Mizil-Ploiesti si se desfac apoi spre Bucuresti.
Vant cam puternic, cam deranjeaza, dar e chestie de noroc.
Cum spui si tu nea, DD sunt mana in mana cu WD. Dar si cu astrele, daca nu se aliniaza minim 75454632,67 astre nu e nimic.
Azi iar cartonas galben. Nu vom promova.

#31826
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrixthina, on 28 mai 2023 - 11:55, said:

Vant cam puternic, cam deranjeaza, dar e chestie de noroc.

adica asa ti-e soarta, daca stai in Buzau.
de cateva zile aud dimineata (cel putin) un pescarus. coroborat cu vantul omniprezent, ma astept sa apara pe fundal si zgomot de valuri la Cazino Posted Image

in rest, prefer asa decat caldurile insuportabile ale verii buzoiene, 21C acum.

#31827
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Deranjeaza convectia, altfel il vad pe camera cum isi face de cap.
Girueta se invarte ca nebuna in siajul nucilor.
Cam fac umbra degeaba anul asta, nu e nimic in ei.
Nici apusurile de soare nu sunt grozave. Asteptam vremuri mai bune.


#31828
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Azi o zi perfect calma. A fost duminica si pentru celulele DD aici. Nu au lucrat.

Inregistrarea de la birou de ieri a relevat ceva ce de multi ani nu a mai fost, 3 trasnete asurzitoare unul dupa altul, la cateva minute distanta. Norul de ieri numai asa ceva a avut, fulger scurt si alb-luminos, bubuiala puternica.

#31829
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Aversa la ora 15 la Miesti ieri, 2 tunete la inceput, ploaie cu vant, estimativ 15 mm, am ratat sa ma uit pana dupa ora 0 cand rainfall se reseteaza si raman doar cu graficele pe zilele anterioare.

Vreme de toamna acum, noros, ploaie.

#31830
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
In weekend a plouat bine si la tara, in reprize, ceea ce mi-a permis pana la urma sa cosesc toata iarba pe care mi-am propus-o.
Ieri, in jurul orei 18.00, pe drumul de intoarcere de la Maicanesti spre Galati, via Braila, se vedea cum se infunda efectiv cerul spre orasele de la Dunare. Ne-a plouat bine, undeva aproape de Braila. Cand am ajuns in Galati, am constatat ca erau lacuri prin multe zone din oras, semn ca ii daduse tare. Am flat ulterior ca de fapt a fost o "rupere de nori" pe aici prin zona.
Astazi dimineata a mai fost o ploaie destul de buna pe aici prin oras. Acum inca bate vantul si sunt nori razleti.

#31831
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Vant turbat ieri pe Lacul Morii, am avut drum la buletine si au mutat sediul fix cu vedere la lac.
Apa plina de berbeci, o nebunie. Altfel, ar fi fost conditii pentru WD, dar din cat vad pe fasia asta Buzau-Bucuresti vantul se comporta ca un Sting-Jet, distrugand totul. Oricum, bine ca nu a plouat, atat imi mai trebuia.
Si nimic in continuare in zona mentionata, vant, pace si prietenie.

#31832
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Mda, nu-mi aduc aminte in ultimii ani sa fi avut atat de multe zile/luni cu acest neincetat turbat de nord, nord-est. Una-doua zile din primavara asta a batut din sud, pentru ca imi aduc aminte ca m-a ajutat la pedalat la urcarea unei rampe pe aici prin Galati.
Astazi senin, dar racoare si cu vantul de rigoare, acum dimineata Posted Image .

#31833
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Ploua torential in Targoviste, desi ieri nu se anunta pe nicaieri asa ceva, i-a dat si azi noapte. De azi dimineata s-a schimbat si prognoza pe zilele urmatoare, va ploua in fiecare zi. :lol:

#31834
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Am facut niste km buni prin tara, dar mereu am fost cu 5 minute inaintea vremii. N-am prins decat stropi razleti, nimic serios, dar mereu auzeam ca dupa ce am plecat, dupa noi potopu'.

Asa ca la intoarcere la Tm am gasit crengi rupte,  trandafirii indoiti, iarba culcata. Am vazut pe aiurea online ca la Resita a luat apa masinile pe stradute.. gen Italia.
Pluviometrul lu' babacu' s-a si umplut intr-una din zile, au fost peste 35L/mp intr-o singura seara.

Acuma in fiecare zi va ploua pe la pranz.

[ https://i.postimg.cc/L4C0Bqwj/Screenshot-20230531-101831-Weather.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portile de Fier baga ca migu acuma sa consume apa in exces

[ https://i.postimg.cc/Jz1qfMfR/Screenshot-20230531-101939-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31835
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003
Nuclear e la jumatate... iar s-a stricat un reactor ?

#31836
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 13.10.2010
Ieri am facut un drum la Galati, cu trenul. Pe camp, pe langa Faurei, mergeau tevile de irigatii, udau cu spor.
A fost f cald, azi la fel, 28C, predominant senin. Ar fi buna o ploaie!

#31837
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Aseara a udat nitel la Miesti, ca la oraseanu Slatina nici pomeneala de ploaie. Si azi cred ca nu va fi nici colo nici colo.

Dimpotriva, prognozele s-au schimbat in sensul ca nu mai avem fulgere in fiecare zi pentru Slatina. Nu s-au materializat decat vreo 2 zile din 10 anuntate, dar pentru mine e deprimant sa fie doar soare-nori in prognoze, fara fulgere cu dedicatie. Vad pe sambata-sambata spre duminica ceva, furtuni izolate ziua, averse noaptea.

Amicul din Bumbesti Jiu se bucura, de miercuri se schimba circulatia de NNE cu una de SE ca NNE sau NE in general nu produce nimic la el, bai esti nebun, s-a schimbat circulatia si mi-au disparut mie fulgerele din prognoza, pai corect e?

#31838
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Da, nimic in zona noastra, in schimb Oltenia mai amana cu un an desertificarea mult anuntata de unii.
Cu noroc poate prinde si Buzaul ceva gras azi.

#31839
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
La Iași, vreme plăcută, azi fiind anunțată o maximă de 20/21 grade... Momentan bate vântul și cam atât. Ieri au fost ceva șanse de ploaie spre după-amiază/seară, dar alarmă falsă.

#31840
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Zile parca trase la indigo/xerox pt cei mai tineri. Soare, nori, ploaie, spre seara linistea de dupa furtuna. A 2-a zi o luam de la capat.

#31841
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 31 mai 2023 - 10:20, said:

Nuclear e la jumatate... iar s-a stricat un reactor ?
daca se strica se umplea la stiri. Probabil ca este in proces de inspectie /revizie /realimentare una din ele sau toate trei. Deobicei dureaza cateva luni.

Vreme calda, nitel vant, soare, 24 de grade. Am sarit de la iarna la vara la Tm.

Edited by tfmercedez, 03 June 2023 - 16:49.


#31842
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Destul de cald. Tocmai bun de bicicletă (dar e vânt) şi de transport în comun. Sau mers pe jos.   :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate