Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa aproape pasiva in Hunedoara

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#253
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
La Iasi, tariful e cam 100 lei/h. Deci, 80 lei e deja un castig.
Ai putea sa vezi si daca te poti intelege la global si nu pe ora. Daca vrea sa traga de timp, macar o face pe banii lui, altfel ai sa te trezesti ca o lalaie ca sa iasa mai multi bani.

#254
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Asa este. Fireste, o sa incerc... il intreb cu frumosul in cat timp crede ca face lucrarea, si apoi ... incerc o negociere, ce-o iesi.

#255
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016

 andreilesan, on 30 august 2016 - 21:24, said:

Tariful mi se pare bun, avand in vedere ca acu vre-o 7 ani cand inchiriam pentru santuri tot asa se cerea si la noi.. 80 lei/ora.. Posted Image
Miram-as sa fi ieftinit intre timp - nu stiu.. Posted Image

Tariful e parfumerie pentru Buzau. Eu negociasem max 95 de lei. Altii dau pret per lucrare si cand te uiti la ceas, constati ca i-ai dat 250 de lei pe o ora jumate. Altii trag de timp...tot niveleaza pamantul de zici ca tre sa faca parcare Posted Image

Edited by vlad-28, 30 August 2016 - 22:18.


#256
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007

 addysoftware, on 30 august 2016 - 20:22, said:

[...]care mi se par bune (80 lei pe ora, si imi zice ca-n doua zile-trei e gata "groapa"; i-am zis foarte clar ca nu e fundatie ci subsol, vreo 300-350 mc... ma gandesc eu in sinea mea, "si dac-s cinci zile tot ies binisor".) comparativ cu ce-am mai auzit deja pana acum..

Cum s-ar spune, vesti bune. Poate reusesc sa incep!

Voi ce ziceti ref la 3 zile pt 350mc? dar tariful?

Si in cazul meu primaria, tot asa, cerea 80 lei/ora; in mai. Am sfarsit prin a angaja un buldo-excavatorist particular (adica baiatu' are utilajele lui) la 100 lei/ora. Motivul, in cazul meu a fost acela ca primaria nu-mi garanta ca, daca au vreo urgenta, nu-mi iau utilajul si omul de pe santier.
Plus ca la mine au fost lucrari la un drum cu probleme: panta, o parte surpata, foarte ingust pe primii 5-6 m si altele. Iar oamenii de pe-acolo mi-au spus ca baiatu' Posted Image e mai bun decat cel de la primarie. S-a dovedit ca aveau dreptate. Acum un an am lucrat cu primaria, anu' asta cu particularul si diferenta s-a vazut. Asa ca banii in plus pe care i-am paltit s-au meritat. Tot cu el voi merge si la sapaturile pentru fundatii.

Trei zile suna optimist. Cinci zile, as spune eu, ar fi de ajuns pentru excavare daca ... ai un plan simplu prin care sa scapi de cei 350mc de pamant. Daca asta implica si alte utilaje si manevre s-ar putea ca asta sa interfereze cu sapatura. Aici, tu stii mai bine ...

Edited by DIY, 30 August 2016 - 23:13.


#257
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Terenul are in zona configuratia asa: doua culmi (pe varful uneia din ele, cea mai inalta, sap) si intre ele o vale adanca de cativa metri. Distanta e de cca 20 metri, si cred ca ar merge fie descarcat pe mal si impins aoi in vale, fie impins eventual cu buldoexcavatorul direct intr-acolo prin retezarea malului stang din ce in ce mai adanc pe masura ce sap.. asta nu stiu daca n-ar pune probleme ulterioare, sa aduc pamant inapoi sa reformez taluz in partea stanga a casei. Sau.. sa las asa, ca intrare in beci..

#258
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am evitat sa "descarc" pamantul excavat inapoi pe teren; si voi evita asta si pe viitor. Cel putin in cazul meu, parte din pamantul excavat are multa masa vegetala. Ori asta, in timp, creeaza probleme. Vegetatia incepe sa putrezeasca si, in loc sa te trezesti cu ... petrol Posted Image incepe sa se surpe unde te astepti mai putin.
Intr-un colt de teren, spre vale (terenul meu e in panta) este o zona surpata rau pe care, la un moment, dat va trebui s-o rezolvam si pe ea. Nici macar acolo n-am aruncat pamantul excavat, de teama problemelor ulterioare. Desi acolo nu voi interveni in urmatorii cinci ani si nici nu mi-e in drum. Da' am zis sa nu ma leg la cap, daca nu ma doare.

Spor!

P.S. Nu sunt nici structurist, nici geotehnician, asa ca ia parerile mele ... asa, ca pe niste pareri de-ale mele.

#259
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Intr-adevar, m-am tot gandit ca prima fasie de pamant pe care o decopertez s-o depozitez separat, dar tot aproape, acolo in acea zona, doar ca mai sus (mai aproape de deal). Nu e prea mult, vor fi cca 120mp, deci probabil 30-50mc.
In rest (~300 mc) e sol de adancime (putina argila, mai mult pietris si nisip dupa cum scrie in studiul geo) si nu va reduce stabilitatea; de-abia mai reduc din amplitudinea reliefului zonei. Dupa ce termin lucrarile acopar pamantul de adancime excavat cu solul de suprafata ce a fost "pus deoparte" si las vegetatia sa-si urmeze cursul..

Oricum, multumesc de avertizare, voi lua in considerare si acest aspect, al stabilitatii ulterioare.

#260
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Te sfatuiesc ca daca nu torni peretii, fundatia, elevatia si placa pana la sfarsit octombrie sa nu te apuci de sapat. Chiar si asa, macar peste placa ar fi recomandat ceva de genul, eu am dat 3 straturi cu trafalet MARE, de burete.
Pe mine m-a dus cam 7000 eur placa 120mp 12-15cm + fundatie 60/25cm + elevatie medie 30cm cu doua randuri de plasa 6mm ochiuri de 10x10cm, asta acum 6 ani cand era fierul 2lei/kg.

Edited by doega, 31 August 2016 - 09:39.


#261
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu ma apuc daca nu am certitudinea ca omuletul asta vine.

#262
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 vast, on 30 august 2016 - 21:28, said:

La Iasi, tariful e cam 100 lei/h. Deci, 80 lei e deja un castig.
Ai putea sa vezi si daca te poti intelege la global si nu pe ora. Daca vrea sa traga de timp, macar o face pe banii lui, altfel ai sa te trezesti ca o lalaie ca sa iasa mai multi bani.

Depinde cum te intelegi..daca nu gasesti prin apropiere..unii mai cer si 100 pt transport  Posted Image . Dar fiind o lucrare de..2-3 zile..ar fi nesi' sa mai ceara ceva in plus.

Eu am teren in panta..si am 'nivelat' cele doua terase Nu am aproximat in mc..insa s-a lucrat 3 zile..de la 4 la 8 seara (dupa program, terenul fiind de ~800mp )..S-a decopertat stratul vegetal..cam ~30cm..pe care l-am depozitat..separat..Iar restul pamantului l-am folosit ca sa nivelez terenul..Panta fiind de 15grade,,diferenta de nivel de aproape 1.5m intre partea de sus..si cea de jos a terenului..Casa mi-a incaput pe terasa de sus..insa am incercat sa-l aduc ..cat de cat..pe linie dreapta..De atunci..au aparut ceva 'fisuri' in zona dintre cele 2 terase..insa am mai udat..am mai pus pamant..si tot asa..Acu..am incercat sa sap..pt temelia unui gard..bat in umplutura aia..cu tarnacopul..

Ca sa ai o idee in ce-a constat teresarea..in cateva etape: 12 ore prima..si alte 8-9 in a doua ..Toata treaba m-a costat cam 2k ron in total vreo 20 ore..Eu unu am refolosit tot pamantul..mai mult de atat..am mai adus vreo 3-4 basculante de alea mari..si inca tre sa mai aduc..

http://forum.softped...st__p__18414183

http://forum.softped...st__p__19276430

Edited by manghels, 31 August 2016 - 14:54.


#263
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Azi am gasit si eu un buldo ca sa sap pe langa elevatie sa fac hidro si termoizolarea la fundatie. Initial, nevasta'mea ma tot batea la cap sa ma apuc sa sap la harlet si lopata, iar eu ii tot ziceam ca sap o luna doar o latura. Dupa ce a inceput sa sape buldo, iar noi veneam din urma ca sa dam din pamant a inceput sa realizeze cat de mult timp am fi pierdut. Cum zicea si @manghels mai sus, din cauza secetei, pamantul e asa de tare in adancime ca iti trebuie tarnacop ca sa il dezloci.

#264
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 vast, on 31 august 2016 - 22:02, said:

Azi am gasit si eu un buldo ca sa sap pe langa elevatie sa fac hidro si termoizolarea la fundatie. Initial, nevasta'mea ma tot batea la cap sa ma apuc sa sap la harlet si lopata, iar eu ii tot ziceam ca sap o luna doar o latura. Dupa ce a inceput sa sape buldo, iar noi veneam din urma ca sa dam din pamant a inceput sa realizeze cat de mult timp am fi pierdut. Cum zicea si @manghels mai sus, din cauza secetei, pamantul e asa de tare in adancime ca iti trebuie tarnacop ca sa il dezloci.

A fost in regula sa sapi cu cupa pe langa peretele de beton al elevatiei, eu am intalnit situatii in care s-a hotarat sa se faca drenajul din jurul casei si sa se sape cu cupa pe langa perete - apai au deteriorat termoizolatia de pe elevatie, deaceea recomand:
- ori sa se faca totul din capul locului;
- ori sa se sape manual ca sa nu se deterioreze straturile deja aplicate;
- ori alte variante nedistrugatoare pentru ceea ce deja s-a executat.Posted Image

'"Şini sapî la hîrleţ - ari mîni di maladeţ !'" Posted Image

#265
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 vast, on 31 august 2016 - 22:02, said:

Initial, nevasta'mea ma tot batea la cap sa ma apuc sa sap la harlet si lopata,
Probabil ca stie ea ceva ..micii si berica trebuie eliminate cumva :)

#266
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Spunea cineva ca: prima casa o faci pentru dusmani, a doua o faci pentru prieteni, iar abia a treia o faci pentru tine - asta referitor la experienta pe care o capeti in timp.

Cu toate ca am invatat destul de multe de pe acest forum, tot mi-au mai scapat unele chestiuni. Desi i-am spus la constructor ca vreau sa fac si hidroizolare la fundatie (asta in 2012, cand am inceput constructia), ei au delimitat santurile exterioare exact cat era latimea la talpa (70 cm) si au sapat totul numai la harlet. Eu m-am bazat pe experienta lor in constructii, dar din pacate s-au incadrat in categoria "facem cum e mai usor si mai repede, ca sa luam banul si sa plecam la altul". Din nefericire pentru ei, la final i-am taxat la bani pentru asta, iar pentru restul ce au construit am avut grija sa fiu mai atent.

Ca sa revin la sapatura de ieri, nu am prea avut ce deranja pe acolo intrucat am avut doar pamant neamenajat. Totusi mi-am luat ca si masura de precautie la constructie si nu am sapat toate laturile, ca oricum am o multime de munca acum.

 doarUNom, on 01 septembrie 2016 - 08:24, said:

Probabil ca stie ea ceva ..micii si berica trebuie eliminate cumva Posted Image

Din pacate ma incadrez la categoria 2 la 100 - n-am depasit pana acum 60 de kile oricat am mancat.

#267
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 vast, on 01 septembrie 2016 - 08:31, said:

Spunea cineva ca: prima casa o faci pentru dusmani, a doua o faci pentru prieteni, iar abia a treia o faci pentru tine - asta referitor la experienta pe care o capeti in timp.
Posted Image Posted Image

 vast, on 01 septembrie 2016 - 08:31, said:

Ca sa revin la sapatura de ieri, nu am prea avut ce deranja pe acolo intrucat am avut doar pamant neamenajat. Totusi mi-am luat ca si masura de precautie la constructie si nu am sapat toate laturile, ca oricum am o multime de munca acum.
Posted Image Posted Image

 vast, on 01 septembrie 2016 - 08:31, said:

Din pacate ma incadrez la categoria 2 la 100 - n-am depasit pana acum 60 de kile oricat am mancat.
Posted Image '"Un cocoş bun n-ari voi sî şii gras..'"Posted Image

#268
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
E 'grele' cu sapaturile astea..si la mine a fost nevoie..dupa sapatura generala facuta cu buldo..sa mai sape oamenii inca alti 30 cm..sa cobor talpa casei in terenul bun de fundare ...si au batut cu tarnacopu de le sarea inapoi in frunte..Au injurat acolo..cat n-au injurat la restul casei..cu exceptia placilor de peste parter si etaj..unde trebuiau sa bage centurile in stalpi Posted Image ..

Acu,,in mini-demisol..cand ma mai apuca pe mine sapatul..parca merge mai usor..dar asta probabil pt ca umididatea era un pic mai mare..si nu s-a uscat pamantul ca 'in desert'..Oricum..nu e de joaca cu sapaturile astea..mai ales dupa verile toride...Eu pt gard...cel putin pt zidul de sustinere..o sa aduc un buldo..care termina intr-o ora-doua..ce-as munci eu in 2-3 zile..

Edited by manghels, 01 September 2016 - 09:03.


#269
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Problemâ:

S-o săpat până la vreo 3 metri adâncime si pământul e numaţ bun de facut oale si străchini. Se afundă roata excavatorului 15 cm in el pe fundul gropii. N-am dat de "nisip prafos usor argilos cu bolovanis si pietris, urme de oxizi de fier" cum scrie pe "geologic". E argila curata...ma rog, o fi avand 5-15% nisip, nu ma pricep prea bine. Dar e naaaspa. Moale.
Ce naiba fac?

Nu cred ca rezista la doua tone pe metru liniar de fundatie....

#270
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
strat de 20-25 cm blocaj din piatra sparta + alti 25-30 cm perna de balast...oricum ar trebui sa chemi geotehnicianul sa constate natura terenului de fundare si eventual sa iti dea solutia de fundare...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate