Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ajutor - Urgent - Problema Samsung Note, Android

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013
Am o problema extrem de urgenta, a aparut acum cateva ore si am incercat in toate felurile sa rezolv - fara succes.

Telefonul meu SAMSUNG NOTE (1) are spatiu de stocare "dispozitiv" - 2 GB si spatiu de stocare "usb" - 12 GB.

In dispozitiv tin aplicatiile, in usb tin galerie/foto/video/inregistrari/alte descarcari.

In cursul zilei de astazi, in bara de notificari mi-a aparut mesajul "Golire spatiu de stocare USB / Card UDB fara continut sau cu sistem de fisiere necceptat".

Si in galerie, player muzica, explorer fisiere - "NICIUN ELEMENT/FISIER".

Am incercat sa-l conectez la USB, la computer - apare pe ecran rotita care se invarte la infinit (semn loading) si la computer nu se conecteaza.

Situatia este foarte grava - am fisiere extrem de importante pe care nu le pot recupera din alta parte. Am incercat cu programe, soft-uri, am incercat sa scot bateria, o multime de restarturi, nu a mers nimic.

Va rog sa-mi dati o solutie pentru a recupera fisierele. Ma intereseaza doar poze/video/inreg audio intre 1 iunie si 29 dec anul curent.

Vreau sa merg si la Service Samsung, dar nu mai este in garantie. Cred ca se poate analiza "Intr-o ora" - cum au ei pe site, dar contra-cost.
Important este sa stiu daca acest "spatiu de stocare USB" poate fi accesat. Fisierele sunt inca acolo, dar nu le vede niciun device.

Multumesc.

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ok, linisteste-te, respira, numara pana la 10 rar, totul se poate recupera contra cost.

#3
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View PostNazmi, on 29 decembrie 2014 - 23:46, said:

Ok, linisteste-te, respira, numara pana la 10 rar, totul se poate recupera contra cost.

Posted Image
Merci. :)
Poti sa-mi spui unde si cat ma costa aproximativ? Am gasit un service, dar nu stiu daca e cel potrivit si m-ar ajuta o indrumare Posted Image

Edited by octavianfinaru, 29 December 2014 - 23:48.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
fara suparare, dar intr-un an nu ai avut timp sa scoti acea documentatie de care ai atat de mare nevoie?

in telefon mai ai acces la fisiere?

#5
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View PostDany_Darke, on 29 decembrie 2014 - 23:52, said:

fara suparare, dar intr-un an nu ai avut timp sa scoti acea documentatie de care ai atat de mare nevoie?

in telefon mai ai acces la fisiere?

Am back-up-uri partiale, dar nu suficiente - chestiunile se updatau zilnic si nu am stat in fiecare seara sa salvez.

Nu am acces la fisiere in telefon. E ca un stick usb defect pe care computerul nu-l recunoaste.

#6
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Postoctavianfinaru, on 29 decembrie 2014 - 23:48, said:

Posted Image
Merci. Posted Image
Poti sa-mi spui unde si cat ma costa aproximativ? Am gasit un service, dar nu stiu daca e cel potrivit si m-ar ajuta o indrumare Posted Image

http://www.recuperar...smartphone.html

Ii recomand. Note 3 - dus la ei, recuperare 100% date compromise initial.

Ca si costuri nu-ti pot spune, difera de la caz la caz, volum de date, etc.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ai incercat sa scoti cardul din telefon? Sa stii ca se poate.
Inchide-l totusi inainte. Nu-i da unmount.

Edited by undercoverbrother, 30 December 2014 - 00:39.


#8
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View Postundercoverbrother, on 30 decembrie 2014 - 00:38, said:

Ai incercat sa scoti cardul din telefon? Sa stii ca se poate.
Inchide-l totusi inainte. Nu-i da unmount.

E vorba de stocare interna, nu de un card sd. Si nu am nicio idee unde este aceasta stocare, ca as desuruba tot si m-as uita putin inauntru...

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
era vorba daca tu cand umbli in telefon, le poti deschide, umbla cu ele, chestii de genul.

daca da, exista bluetooth

#10
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View PostDany_Darke, on 30 decembrie 2014 - 01:05, said:

era vorba daca tu cand umbli in telefon, le poti deschide, umbla cu ele, chestii de genul.

daca da, exista bluetooth

Am raspuns mai sus ca n-am acces la fisiere nici in telefon.
undercoverbrother m-a intrebat de card si la asta i-am raspuns.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
atunci ramane solutia sa mergi la un service samsung.

este scula lor, ei pot sa umble si sa extraga ce ai nevoie

#12
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View PostDany_Darke, on 30 decembrie 2014 - 01:09, said:

atunci ramane solutia sa mergi la un service samsung.

este scula lor, ei pot sa umble si sa extraga ce ai nevoie

La asta m-am gandit si eu, dar pe net n-am gasit concret locatiile care-mi primesc telefonul chiar daca nu e in garantie. Intuiesc ca o sa fie un cost, pana la urma e ok - trebuie sa-mi platesc cumva greseala, dar eram curios unde si daca exista cu certitudine o metoda sa ajunga la aceste fisiere folosind resursele pe care le au.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
intri aici si vezi cum sta situatia pt zona in care stai

pe urma le poti face o vizita si sa vorbesti direct cu ei

#14
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 27.09.2008
Ai incercat da verifici in cloud (google drive)? In contul tau de google.
De obicei, cum faci o poza ceva, cum o urca in cloud.
https://accounts.goo...om/drive/mobile

Edited by nick5roo, 30 December 2014 - 06:12.


#15
octavianfinaru

octavianfinaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.04.2013

View Postnick5roo, on 30 decembrie 2014 - 06:10, said:

Ai incercat da verifici in cloud (google drive)? In contul tau de google.
De obicei, cum faci o poza ceva, cum o urca in cloud.
https://accounts.goo...om/drive/mobile

Nu am cloud/drive. Dupa experienta asta, clar o sa-mi fac unul.

UPDATE: toata ziua am alergat dintr-o parte in alta, la service-uri care m-au ajutat pana acum, dar n-au reusit. Nu sunt specializati in recuperarea informatiilor, dar au incercat tot ce au putut: sa schimbe mufa usb, sa conecteze cumva la computer - fara succes. Singurul lucru bun care mi s-a intamplat este confirmarea faptului ca fisierele sunt acolo, exista (dar nu pot fi accesate) - un service avea un device CelleBrite, mi-a aratat clar cate poze/video/audio etc am (stiu ce aveam in tel, deci info erau corecte), insa la transfer a esuat.

Gasesc ca singura varianta este sa platesc acolo unde m-a indrumat Nazmi.
Nazmi - imi poti trimite in privat cam ce problema ai avut tu (ce/cat ai avut de recuperat) si cam cat te-a costat, te rog? Merci :)

_____
O alta intrebare - am fost si la Samsung - service-ul "intr-o ora" de la Politehnica, acolo mi s-a spus ca e posibil sa fie problema de soft, dar, ii citez: "daca reinstalam noi soft-ul, pierzi toate datele".
Eu imi amintesc ca am facut update la Android acum un an si ceva, nu am pierdut nimic din telefon atunci.

Voi ce stiti? La update se sterg fisierele din memoria interna?
Daca ar fi cea mai mica sansa sa "da", atunci n-o voi face, dar ma gandesc ca un "refresh" al sistemului poate l-ar trezi sa citeasca si partitia de care am nevoie.

Merci :)

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 03.02.2005
Depinde ce inseamna update si ce fac cei din service-urile autorizate sau nu.
Memoria interna este o partitie ca oricare alta partitie. Insa aceasta partitie interna e facuta impreuna cu celelalte, de sistem (/system), de date (/data), de cache (/cache), care sunt toate in acelasi chip de memorie, ca un HDD partitionat.

Daca cei ce fac schimbarile de software cumva "repartitioneaza" sau in procesul de flash-uire altereaza toate partitiile din memoria chipului, atunci e clar ca se pierd datele.
La update-ul de soft, se modifica doar cateva partitii.

Android-ul mapeaza, la conectarea cu un PC, partitia de date interna, la mine spre exemplu e partitia: /mnt/int_storage, ca un USB storage, dar este doar un artificiu pentru a fi recunoscut mai usor de PC-uri si atat, nu este o "chip de memorie" separat.
Insa daca Android-ul care face maparea, in cazul tau, telefonul, nu functioneaza, atunci nu ai ce sa-i faci, nu poti scoate "HDD"-ul si sa-l montezi pe alt sistem:
[CHIP memory] <-> [Android] <-> [PC]


#17
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ai mesaj privat.

PS. La service-uri recuperarea de date nu prea face parte din atributiunile lor.

Gandeste-te ca am avut un hard calcat cu masina, distrus fizic si am recuperat date de pe el. La Note 3, practic era mort din toate punctele de vedere fiind lasat in apa de mare aproximativ 8 ore. Daca era S5 supravietuia dar asa a murit, nu se mai deschidea, avea depuneri pe piese interne, etc. La o firma care se ocupa strict cu asa ceva, reusesti sa-ti recuperezi chiar si atunci cand te astepti mai putin. De exemplu la hardul calcat cu masina, s-a facut o reconstructie, fisierele fiind recuperate in aproximativ  3 saptamani cu un cost de 120 euro fara TVA.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 03.02.2005
Daca HDD-ul tau avea platanele intregi, atunci da, se poate recupera, pentru ca se schimba partea electronica, eventual si capurile de citire, cu altele identice cu cele originale. Asta necesita timp pana se gasesc unele compatibile.
La un telefon sau tableta, chip-ul de memorie trebuie cumva scris fara afectarea partitiei dorite.
E ca si cum ai partitionat un SD card si ai pe a doua partitie de pe card ceva de salvat, daca formatezi cardul, o sa pierzi a doua partitie si automat ceea ce ai pe ea.
A se nu se intelege ca nu se poate recupera, se poate recupera, dar nu e la fel de usor ca de pe un HDD.

Edited by Ciubex, 31 December 2014 - 00:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate