Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4627 răspunsuri în acest subiect

#487
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011
1. Am rugamintea sa nu se mai dea citate asa lungi precum in postarea de un pic mai sus. Astfel, facem economie de spatiu.

2. Doresc sa fac o completare a postarii mele in care faceam referire la densitatile poliuretanilor:
-Exista posibilitatea ca unora dintre voi sa va para putin comfuz faptul ca spuneam la densitatea inalta pt poliuretani limita de cca 50 kg/m3 iar in unele locuri sa gasiti descrierea unei saltele (asa numite poliuretanice) care sa aiba in componenta si spume poliuretanice cu inalta densitate ce pot avea intre 90 si chiar 120kg/m3... Ei bine, acolo unde veti gasi asa ceva (exemple am gasit pe salteleonline), este vorba de spume reciclate (reziduri poliuretanice) comprimate la maxim si care sunt folosite doar ca baza, nu se poate dormi direct pe asa ceva... Si daca tot veni vorba de asta, vreau sa dau drept evemplu negativ cele doua saltele asa numite "medicale" de pe sus numitul site, deoarece acestea au in componenta spume reciclate (folosite pe post de "scandura" :) ) si apoi o spuma poliuretanica de joasa densitate de 20 kg/m3, lucru care ne arata ca o asemenea saltea numai medicala nu poate fi, ci dimpotriva, folosita noapte de noapte mai mult de 2-3 ani probabil chiar poate inrautati problemele coloanei deoarece spuma de joasa densitate (20) se va perisa si chiar comprima neuniform intr-un termen scurt. Deci, inca o data subliniez atentia marita la orice produs cu folosire indelungata vreti sa achizitionati precum si utilitatea asimilarii multor cunostinte despre anumite produse de acest gen.

#488
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.296
  • Înscris: 08.01.2007
Salut.
As dori sa-mi schimb vechea saltea......problema e ca patul e din pal(placa intrega dedesubt cu margini cam de 8 cm).
Din cate am inteles la cele cu memory foam ar fi o problema cu mucegaiul, daca nu au pe unde sa "respire".
Ce supune-ti, sa merg tot pe una clasica, eventual cu arcuri impachetate individual????
Eventual o recomandare pt o saltea de 160x200 pentru 2 persoane de 80 respectiv 60kg fara probleme ........
Vreau sa fie confortabila......si sa nu depaseasca 100ron.

Multumesc mult.

#489
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.296
  • Înscris: 08.01.2007
Scuze.....suma disponibila este 1000 ron.

#490
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postcatalin_barna, on 5th April 2011, 09:36, said:

...problema e ca patul e din pal..
Din cate am inteles la cele cu memory foam ar fi o problema cu mucegaiul, daca nu au pe unde sa "respire".
Ce spune-ti, sa merg tot pe una clasica, eventual cu arcuri impachetate individual????
Eventual o recomandare pt o saltea de 160x200 pentru 2 persoane de 80 respectiv 60kg fara probleme ........
Vreau sa fie confortabila......si sa nu depaseasca 1000 ron.

1. Cataline, asa cum pui problema, lasi impresia ca nu ai citit sau nu ai citit cu atentie ultimele 5-6 pagini de aici... Iar daca ai citit si ai inteles asa cum declari, te atentionez ca ai inteles gresit! Pe o placa compacta de pal, absolut orice saltea, indiferent de materialele componente, ar avea probleme f serioase cu aerisirea, NU DOAR cele cu memory!
2. Bugetul pe care-l ai in vederea achizitionarii noii saltele oricum nu-ti permite prea mult... adica probabil poti alege doar dintre trei tipuri diferite de saltele:
I) plasa arcuri;
II) saltea "entry level" arcuri independente;
III) saltea ieftina poliuretani.
Iar tot probabil, dintre aceste trei tipuri, cred ca cea de la "II" ar fi o alegere mai decenta doar daca are si:
- strat perimetric anti-delasare,
- straturile de peste arcuri si pana la husa sa nu fie doar din pasla si/sau vatelina ci, sa aiba neaparat si o placa de 2-3 cm poliuretan (cu densitate de minim 35) sau si mai bine, o placa de vreo 2 cm poliuretan+o placa de 2-3 cm de latex!
Si varianta III) ar fi bunicica dar, cine stie daca vei avea unde sa gasesti una cat de cat mai buna in banii astia!
Varianta I) o scot total din calcul in cazul tau deoarece, dupa cum spui, doresti o saltea confortabila si tare cred eu ca usor poti fi indus in eroare de vreo plasa de arcuri moi ce va va tzine spatele in forma de "paranteza"!

Editat de amotida, 06 aprilie 2011 - 10:56.


#491
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Am primit un mesaj privat dar iarasi, asa cum imi place, dau raspunsul direct pe thread:

Quote

Te rog da-mi cateva link-uri sa-mi fac o idee......
Catalin Barna

Cataline, sorry, dar tu imi ceri acum sa fac eu in locul tau cautari pe net si sa-ti dau link-uri...! Ei bine, nu pot eu sa fac asta si chiar de as face-o chiar crezi tu ca as putea face recomandarea perfecta?!!! Chiar nu ai inteles modul meu de a privi lucrurile, nu ai citit postarile mele "generaliste" in care imi expun parerea dar ma feresc sa fac trimiteri precise catre diverse saltele tocmai din cauza ca nu le-am vazut pe "viu" si nu le-am probat personal?!!! Si asta indiferent de cati bani ar costa o saltea anume! Eu, sincer, pot recomanda doar saltele probate personal (si din pacate, faptul ca locuiesc in alta tzara si nu in Romania ma face sa nu cunosc deloc saltelele produse acolo) iar mai ales cand vine vorba de saltele f ieftine am multe retineri (chiar de-ar fi, ipotetic vorbind, si vreo una pe care sa o fi probat).
Inca o data, imi pare rau, asa cum am spus si pe forum valabil pt toti, documenteaza-te bine despre care sunt minusurile si plusurile diverselor tipuri de saltele, orienteaza-te in raport de tipul care crezi tu ca iti este cel mai pe plac, probeaza foarte multe saltele in prealabil (fiindca doar asa vei putea si sa "simti" unele diferente sau calitati) si apoi iti vei stabili si limita bugetului... nu comanda niciodata o saltea pe care sa nu o fi probat in prealabil chiar si de-ti spun zece-douazeci de "guru" in materie de saltele ca ar fi cea mai buna saltea pt tine!!!
Cel mult, daca tu imi vei trimite (prin mesaj privat sau direct pe thread) vreun link anume in care sa existe o prezentare foarte detaliata si fotografii cu structura interioara a unei saltele, ei bine, poate doar asa as putea cel mult sa-ti descriu ce intzeleg eu din acea descriere si fotografie, adica daca voi putea sa vad vreun detaliu negativ (ce poate tu nu l-ai luat in considerare) eventual sa precizez minusurile si/sau plusurile... dar iarasi iti spun: parerea si competentza mea in materie de saltele ieftine este aproape de zero... asa cum am mai declarat pe-aici, nu exista saltele ieftine si bune, nu exista "gaina mica si grea", nu exista "Dacie cu calitati de Audi", nu exista "haine din cele mai bune materiale, cusute perfect, dupa ultimele tentinte ale modei, cu durabilitate enorma" la pret de "doi bani", etc, etc...este de la sine inteles: putin platesti, putin primesti...
DECI, si ma adresez acum tuturor celor care sunteti in cautarea unei saltele: sa nu creada cineva ca daca face apel la ajutorul meu, eu voi fi acela care ii va putea gasi "cea mai perfecta saltea" cu cel mai redus budget!!! Probabil ca as putea avea aceasta competentza doar daca as merge impreuna cu el la probat saltele si explicand la fatza locului ce si cum... de exemplu, acest lucru l-am facut cu diverse persoane (aici in orasul in care locuiesc) si am avut stiinta necesara in a face cea mai buna alegere pe masura budgetului disponibil (care deseori era unul ridicat)...

#492
ex-expat

ex-expat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 14.10.2010

View Postcatalin_barna, on 5th April 2011, 09:36, said:

Salut.
As dori sa-mi schimb vechea saltea......problema e ca patul e din pal(placa intrega dedesubt cu margini cam de 8 cm).
Din cate am inteles la cele cu memory foam ar fi o problema cu mucegaiul, daca nu au pe unde sa "respire".
Ce supune-ti, sa merg tot pe una clasica, eventual cu arcuri impachetate individual????
Eventual o recomandare pt o saltea de 160x200 pentru 2 persoane de 80 respectiv 60kg fara probleme ........
Vreau sa fie confortabila......si sa nu depaseasca 100ron.

Multumesc mult.

incearca asta: http://www.saltexmob.ro/Saltele.html#
daca e ok, posteaza si parerea/optiunea ta.
:peacefingers:

#493
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.296
  • Înscris: 08.01.2007
Asta ar fi si optiunea mea...dar....nu am gasit nici o varianta de saltea cu arcuri independente de proba(asta in Piatra Neamt).  Am gasit doar modelul superortopedic de la Saltex.  Astept sa fac o plimbare prin alt oras poate gasesc ceva...macar sa-mi fac o parere.
Se poate aduce pe comanda ~ 740ron si ar mai fi ceva de la TED tot cu arcuri independente cam la acelasi pret.

#494
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postcatalin_barna, on 7th April 2011, 10:36, said:

Asta ar fi si optiunea mea...dar....

Cataline, un pic de atentie:
-vezi ca despre salteaua pocket spring de la Saltex s-a tot discutat in cateva randuri pe thread... Unii zic ca e f buna pt banii astia, unii ca nu prea, unii ca e buna dar l-i se pare un pic ferma (probabil de la stratul subtire de poliuretan ce cred ca-l are peste arcuri), parca vazusem si pe unu-doi ce se plangeau ca la inceput era buna si mai apoi a patit cate ceva...chestii de genu'...
-probabil ca nu e deloc proasta pt putinii bani care costa, zic eu... are si strat anti-delasare (dupa cate vad eu) are si placa subtire poliuretan (asa vad in fotografie)... nu stiu insa ce numar de arcuri are in total (ia intreaba-i!), daca are in jur de 900-1000 arcuri independente inseamna ca nu e chiar rea, dar intreaba-i...sau macar de ti-ar spune cate arcuri /m2 are, ca sa poti face ulterior suma...
-gaseste-o neaparat s-o probezi undeva sa vezi daca ti se potriveste (sa nu te trezesti cumva cu surprize)
-parerea mea este ca dac-o gasesti si o probezi si iti place, incearca sa discuti direct cu producatorul si sa-ti faca la comanda exact aceeasi saltea dar cu inca un strat superior de latex (2-3cm)... ca doar nu poate sa te coste enorm de mult in plus! Sa zicem ca ea costa acum cca 800 ron, ei bine, pt inca putin latex n-are cum sa-ti ia in plus mai mult de 2-3 sute de lei.

#495
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.296
  • Înscris: 08.01.2007
Am incercat sa iau legatura cu producatorul.....se pot ajusta doar dimensiunile...iar in legatura cu numarul de arcuri....persoana care mi-a raspuns nu cred ca stia prea multe despre saltele si nici doritoare sa satisfaca dorintele clientilor. Mi-a spus ca "nu a stat nimeni sa le numere, asa le importa".

Si cred ca salteaua pe care o recomandai mai sus ar fi ceva de genul:
http://www.saltelepr...tex___4-8-4.htm
...dar cred ca depaseste putin bugetul .....

#496
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Salut!

Ma gandesc sa iau o saltea cu latex 180/200. Am vazut intai la Previ cu 25mil. Spun ei cu 80% latex natural. Materialul e verzui (spun ei "cu ceai verde" si nu alb-galbui). Desi salteaua este excelenta cand stai pe ea, la banii astia ma intereseaza sa si reziste in timp, sa nu transpir, etc. Am indoieli insa in privinta continutului de latex natural. Salteaua are 3 ani garantie.

Alta varianta, similara ca pret (chiar un pic pai ieftina) am gasit la http://www.saltele-o...-air-latex.html. La telefon mi-au spus ca are 50 % latex natural si culoare alb galbui spre roz (suna mai aproape de culoarea naturala macar :)). Am ceva mai multa incredere asupra continutului de latex natural, dar e o apreciere subiectiva. Garantia este de 10 ani.

La Dinotte, o saltea cu aceleasi dimensiuni, Aria Plus, cu 95% latex natural (zic ei) este intre 1200 si 1400 Euro, in functie de husa aleasa. La atingere se simte clar latexul - adera la mana mai bine ca o radiera moale, este elastic si la intindere. Problema e ca nu mi-o permit, am studiat-o doar ca referinta. Garantia este de 5 ani.

Voi ce parere aveti? Ati avut experienta cu vreuna dintre primele doua saltele de mai sus sau cu o alta saltea cu latex?

Multumesc frumos!

#497
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postpaperkite, on 7th April 2011, 15:55, said:

1.Am vazut intai la Previ cu 25mil. Spun ei cu 80% latex natural. Materialul e verzui (spun ei "cu ceai verde" si nu alb-galbui). Desi salteaua este excelenta cand stai pe ea, la banii astia ma intereseaza sa si reziste in timp, sa nu transpir, etc. Am indoieli insa in privinta continutului de latex natural. Salteaua are 3 ani garantie.
2.Alta varianta, similara ca pret (chiar un pic pai ieftina) am gasit la saltele-online.ro/saltea-air-latex. La telefon mi-au spus ca are 50 % latex natural si culoare alb galbui spre roz (suna mai aproape de culoarea naturala macar :)). Am ceva mai multa incredere asupra continutului de latex natural, dar e o apreciere subiectiva. Garantia este de 10 ani.
3.La Dinotte, o saltea cu aceleasi dimensiuni, Aria Plus, cu 95% latex natural (zic ei) este intre 1200 si 1400 Euro, in functie de husa aleasa. La atingere se simte clar latexul - adera la mana mai bine ca o radiera moale, este elastic si la intindere. Problema e ca nu mi-o permit, am studiat-o doar ca referinta. Garantia este de 5 ani.
1. Varianta Previ: :)) inca rad si-acum de alea 80 de procente "latex natural"... cred ca si tu la fel :)  ...si mai ales la pretul ala, doar vopseaua extrasa din ceai verde o fi naturala!!!  :))))) lol. Garantie mica=frica de raspundere. Latexul natural tzine fratele meu muulti ani.
   Acum, lasand gluma la o parte, bun, e vb de o saltea din latex ale carei procente -natural/sintetic- probabil nu le vom afla niciodata cu adevarat si oricum nu aceasta era cel mai important amanunt din toate; ca daca dadeau si ei o garantie de vreo 8-10 ani, hai ca nu te risti aiurea (chiar daca nu stii ce si cum). E vorba de o saltea care pt dimensiunea aia nu te gandi ca costa enorm de mult, exista si posibilitatea sa-si merite banii...
   Daca la vreun moment dat te decizi pt ea, obligatoriu sa iei doua saltele de 90/200 si nu una king de 180/200, fiindca la marimea king veti avea un balans destul de mare cand veti dormi si/sau misca in pat; dealtfel doua de 90/200 ar costa tot pe-acolo, 2356 lei.
.....................
2. Varianta air-latex (saltele online): varianta mult mai serioasa, si din privinta garantiei dar si din privinta seriozitatii raspunsului in ceea ce priveste componenta materialului (exista probabilitatea sa aiba certificari in acest sens si deci sa spuna adevarul); in orice caz, la o rapida vedere, sigur pare mai serioasa decat varianta nr 1. Si aici sfatuiesc achizitionarea a doua saltele 90/200, diferenta de pret de doar cca 200 lei merita.
.....................
3. Varianta Aria Plus: n-am gasit-o pe net sa vad si eu despre ce-i vorba...
    Nu prea cred ca e asa mare procentul de latex natural fiindca putini mai fac in ultimii ani latex cu adevarat natural... de obicei e max 80%, dar am mai vorbit despre aceste lucruri intr-o alta postare lunga in care explicam multe lucruri despre saltelele din latex.
    Pretul e mare, desigur, dar probabil vorbim de o marca mai serioasa... de exemplu spre comparatie, iti zic ca o firma precum Dunlopillo (una dintre cele de top marci de saltele din latex din lume) vinde pe dimensiune de 160/200 cu cca 1200-1500 saltelele sale...si ei folosesc intr-adevar si absolut (sau aproape) latex natural in unele dintre saltelele pe care le produc. Si oricum, tot parerea mea, nu se merita banii aia pt o saltea de latex decat doar daca ai fixisme cu latexurile! Deja incepand cu de la o mie de euro in sus intri in categorii de saltele mult superioare prin calitati, pe alese, calitati ce depasesc latexurile... de exemplu, asa pentru ca sa mai afle lumea zic :), deja de la vreo mie euro in sus cineva poate sa caute si in categoria materialelor bio, Soya memory!
.....................
Concluzionez: Probabil varianta 2 e cea mai atractiva (doar dupa o proba)

Si din cauza ca m-ati prins astazi mai "glumetz" o sa va mai zic ceva referitor la frica unora despre posibilitatea de a avea alergii la saltelele din latex:
Ei bine, posibilitatea aceasta este tot atat de mare precum este aceea de a avea alergie la cauciucurile masinilor voastre! :) sau ale altora...
Si eu, vorbesc serios acum, am o oarecare mica alergie la prezervative (care sunt tot din latex); dar niciodata nu am avut asa ceva la saltelele din latex pe care s-a nimerit sa dorm de-a lungul timpurilor!


View Postcatalin_barna, on 7th April 2011, 13:30, said:

Si cred ca salteaua pe care o recomandai mai sus ar fi ceva de genul:
http://www.saltelepr...tex___4-8-4.htm
...dar cred ca depaseste putin bugetul .....

Da, ceva de genul ala...dar asta nu inseamna ca o "recomandam" pe aia neaparat! :)

#498
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 25.05.2006
Salut,

Vreau sa-mi cumpar si eu o saltea, ma gandesc la un tempur cu memorie, cel de 25 de cm. Ce parere aveti?

#499
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postsew900i, on 7th April 2011, 18:06, said:

Salut,
Vreau sa-mi cumpar si eu o saltea, ma gandesc la un tempur cu memorie, cel de 25 de cm. Ce parere aveti?

Opa...! Salutare si tie "concetatene"! :)
Daca doresti, trimite-mi vreun mesaj privat si vedem noi, poate ne intalnim la vreo cafea (eventual si la mine acasa unde exista si tempur) si discutam pe indelete despre "cea mai buna saltea din lume".
Pana atunci, mentionez doar ca: "singurul motiv de a nu alege tempur este doar pretul destul de ridicat)
Trag speranta ca ne vom si cunoaste indeaproape. :)

#500
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.390
  • Înscris: 12.05.2006
Salutare tuturor.
Am citit cu atentie acest topic, pentru ca si eu am probleme cu spatele (am chiar hernie lombara, dar nu de operat), si eu am dat o caruta de bani pe o saltea dubla (e adevarat, acum vreo 3 ani), etc.
asa ca din experienta va spun ca decit o saltea dubla si scumpa, mai bine 2 simple, ieftine,dar macar de 20 cm grosime,si cu somiere bune, eventual reglabile (gen ikeea)
De ce?
pt ca e imposibil ca cei doi parteneri sa aiba acceasi greutate, sa doarma in aceeasi pozitie (spate, lateral sau pe burta) deci sa aiba nevoie de aceeasi duritate a saltelei. Si mai ales miscarile unuia nu se transmit sub forma de valuri seismice la celalalt!
In plus, saltelele simple si de o persoana sint mai usor de manevrat, mai ales de intors pe cealalalta fata.
Iar daca unul doarme pe burta si altul pe lateral, se pot lua 2 saltele, evident de aceeasi grosime, dar de rigiditati diferite( f mare pt burta, mica/medie pt lateral).

Ca exemplu a se vedea hotelurile, care practica deseori acest sistem.

Pina atunci, pt cei ce nu se indura sa schimbe salteaua dubla din motiv de partener/partenera si/sau bani, dar se trezesc intepeniti de spate, puneti o foaie de PAL de 130 pe 60 peste salteaua dubla, apoi peste ea o saltea din latex de 5 cm grosime de o persoana. Daca puteti dormi pe spate o OK. Daca dormiti pe lateral, tineti o pernuta subtire intre genunchii usor flexati. Iar daca dormiti singuri, incercati o perna din aceea sul si lunga, pe care sa tineti un genunchi sprijinit cind dormiti pe o parte.

sa nu uitam ca petrecem intre o treime si un sfert din viata IN PAT!
deci merita mare atentie si multe eforturi, pina gasim combinatia sanatoasa, chiar daca nu e ea si ideala!

Editat de fastcojo, 11 aprilie 2011 - 08:48.


#501
flodnc

flodnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 11.04.2011

View Postcatalin_barna, on 7th April 2011, 14:30, said:

Am incercat sa iau legatura cu producatorul.....se pot ajusta doar dimensiunile...iar in legatura cu numarul de arcuri....persoana care mi-a raspuns nu cred ca stia prea multe despre saltele si nici doritoare sa satisfaca dorintele clientilor. Mi-a spus ca "nu a stat nimeni sa le numere, asa le importa".

Si cred ca salteaua pe care o recomandai mai sus ar fi ceva de genul:
http://www.saltelepr...tex___4-8-4.htm
...dar cred ca depaseste putin bugetul .....


Incearca www.fmstyle.ro sigur gasesti o saltea buna. Eu am luat polilattex h=18 cm si sunt foarte multumit, nu face balans si este cu husa detasabila din bumbac. Am dat pe una de 160 X 200   / 940 lei, mi-au spus ca face parte din clasa medie de utilizare, dar aveau si cu memory foam si lattex natural 100%.
Bafta!

#502
bobikus2000

bobikus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 10.05.2005
salut am fost si am testat http://www.saltele-o...fitness-4m.html este ok cum se simte, un pic mai tare pt durerile de spate ale sotiei + garantie 10 ani. Ce spuneti este o alegere buna, fiindca maine vreau sa sun sa vad daca este in stoc.

#503
moldovancristi

moldovancristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 01.09.2010
1. saltea memorie , ecocell si alte balari ....... denumirea reala este visco elastic foam    un simplu burete cu  proprietati mai aparte.
2. Toate saltelele din "spuma" sunt " aceeasi Marie dar cu alta palarie" adica toate au acelasi burete( MARIE )   inauntru; imbracat cu diferite huse( palarie) .
3. Salteaua deobicei este compusa din 2 bureti  :  
a)baza groasa numita REFLEX FOAM de 12-14 cm  cu o densitate minima de  75kg/m3  sau 85kg/m3  iar Tempur au bureti mai de calitate in sensul ca folosesc o densitate mai mare de 85kg.
b)stratul de memory foam  intre 2cm-7cm care are o densitate pana in 65kg/m3.
c) husa cu fermoar

Vad ca se arunca cu bani grei pe """ NUMELE"" saltelelor si nu pe calitate .
Pe ebay UK  se gasesc direct la producator  saltele cu huse sau fara.

180x200 saltea echivalent dormeo memory  12cm eliocel + 2cm memory+ husa anti balari ,balauri ,carieni   850lei  + transport.


Si uita asa cu aprox 1000lei ai saltea saltea care in magazn este 16-20 milioane.
Obtional se mai pun straturi de bumbac/lana, strat tratat aloevera, fibre argint etc........

Editat de moldovancristi, 14 aprilie 2011 - 01:26.


#504
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postbobikus2000, on 13th April 2011, 19:05, said:

salut am fost si am testat http://www.saltele-o...fitness-4m.html este ok cum se simte, un pic mai tare pt durerile de spate ale sotiei + garantie 10 ani. Ce spuneti este o alegere buna, fiindca maine vreau sa sun sa vad daca este in stoc.
Sorry pt intarziere. Daca va place cum se simte, asta e cel mai important. Datele tehnice par ok corelat cu pretul. Senzatia de fermitate se datoreaza stratului de cocos. Cred ca e ok alegerea. Neaparat sa revii cu impresii dupa ce dormiti cateva nopti pe ea. Nu uita ca exista o oarece posibilitate sa va trebuiasca un scurt timp de obisnuire cu ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate