Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Granule lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Recomanda cineva o presa de granulare ?

#20
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View Postisbogdan, on 20 februarie 2011 - 18:54, said:

Imi cer scuze ca nu am raspuns rapid,eu am inceput sa peletizez rumegus apoi am incercat diverse materiale. Mai intai am avut o linie de peleti italiana insa costau foarte mult piesele de uzura,timp de asteptare mare etc.apoi am cumparat o masina chinezeasca pe care am folosit-o cca 5 zile apoi am pus ce a mai ramas din ea pe raft si ultima ,cu care lucrez de 14 luni e proiectata de mine.Am reusit sa peletizez rumegus,talaj,tocatura de coceni,paie,coaja floarea soarelui,faina combinata,lucerna,soia,deseuri bbc,span aluminiu,deseuri de la ferma pasari.Experienta continua Posted Image In final pentru a granula un material trebuie sa-l tocati,macinati eventual uscati pana la 15-18 %umiditate,alimentati un silos sau rezervor manual sau automat,de acolo se alimenteaza utilajul de peletizare controlat,urmeaza racirea si desprafuirea.Cam asta e in linii mari. Eu am asamblat linia cam asa moara ciocanele,ventilator,minisilos 4 mc,utilaj,banda transportoare inclinata,vas racire,sita vibratoare desprafuire,cantar,masina lipit.
Pentru uz propriu recomand moara,ventilator,minisilos cu descarcare la masina si in alta parte (daca se doreste doar macinarea,masina peleti,banda transport,suport sac big-bag.
Si eu lucrez la un granulator de furaje. Spune-mi ce principiu folosesti: role sau snec? Cat de marunt trebuie macinat inainte de peletizare?

#21
carpaci

carpaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kZ89mOINfkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] simplu si ieftin pentru mini ferma este ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate