Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Granule lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
isbogdan

isbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.05.2010
Salutari tuturor.Am o instalatie de granulat cu care am incercat sa fac peleti de lucerna respectiv din faina .Am incercat pe iepurii familiei si.......le place.Credeti ca s-ar merita sa dezvolt ceva pe tema asta?Astept pareri si sfaturi. Va multumesc.

Edited by isbogdan, 05 February 2011 - 16:40.


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Categoric, da !

#3
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Cat te-a costat instalatia?

#4
vladimireuro

vladimireuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2007

 isbogdan, on 5th February 2011, 16:39, said:

Salutari tuturor.Am o instalatie de granulat cu care am incercat sa fac peleti de lucerna respectiv din faina .Am incercat pe iepurii familiei si.......le place.Credeti ca s-ar merita sa dezvolt ceva pe tema asta?Astept pareri si sfaturi. Va multumesc.

Salut.
M-ar interesa si pe mine genul asta de instalatie. poti da mai multe detalii? Poate granula, peletiza si alte tipuri de furaje?

#5
isbogdan

isbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.05.2010
Am reusit sa fac si din paie,coceni,combinatii de faina si.......functioneaza.Pot sa fac de 4mm,6mm,8mm.A costat destul.Putem discuta si PM

#6
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
E foarte bine si aici.

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 isbogdan, on 7th February 2011, 20:11, said:

Am reusit sa fac si din paie,coceni,combinatii de faina si.......functioneaza.Pot sa fac de 4mm,6mm,8mm.A costat destul.Putem discuta si PM

Nu, nu pe PM. Aici. Te rugam.

Peletizarea este o metoda de crestere a palatabilitatii si a digestibilitatii furajelor, de aceea e foarte interesanta procedura care se poate adapta unui mic fermier ...

#8
isbogdan

isbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.05.2010
Imi cer scuze ca nu am raspuns rapid,eu am inceput sa peletizez rumegus apoi am incercat diverse materiale. Mai intai am avut o linie de peleti italiana insa costau foarte mult piesele de uzura,timp de asteptare mare etc.apoi am cumparat o masina chinezeasca pe care am folosit-o cca 5 zile apoi am pus ce a mai ramas din ea pe raft si ultima ,cu care lucrez de 14 luni e proiectata de mine.Am reusit sa peletizez rumegus,talaj,tocatura de coceni,paie,coaja floarea soarelui,faina combinata,lucerna,soia,deseuri bbc,span aluminiu,deseuri de la ferma pasari.Experienta continua :peacefingers: In final pentru a granula un material trebuie sa-l tocati,macinati eventual uscati pana la 15-18 %umiditate,alimentati un silos sau rezervor manual sau automat,de acolo se alimenteaza utilajul de peletizare controlat,urmeaza racirea si desprafuirea.Cam asta e in linii mari. Eu am asamblat linia cam asa moara ciocanele,ventilator,minisilos 4 mc,utilaj,banda transportoare inclinata,vas racire,sita vibratoare desprafuire,cantar,masina lipit.
Pentru uz propriu recomand moara,ventilator,minisilos cu descarcare la masina si in alta parte (daca se doreste doar macinarea,masina peleti,banda transport,suport sac big-bag.

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 isbogdan, on 20th February 2011, 16:54, said:

Imi cer scuze ca nu am raspuns rapid,eu am inceput sa peletizez rumegus apoi am incercat diverse materiale. Mai intai am avut o linie de peleti italiana insa costau foarte mult piesele de uzura,timp de asteptare mare etc.apoi am cumparat o masina chinezeasca pe care am folosit-o cca 5 zile apoi am pus ce a mai ramas din ea pe raft si ultima ,cu care lucrez de 14 luni e proiectata de mine.Am reusit sa peletizez rumegus,talaj,tocatura de coceni,paie,coaja floarea soarelui,faina combinata,lucerna,soia,deseuri bbc,span aluminiu,deseuri de la ferma pasari.Experienta continua :peacefingers: In final pentru a granula un material trebuie sa-l tocati,macinati eventual uscati pana la 15-18 %umiditate,alimentati un silos sau rezervor manual sau automat,de acolo se alimenteaza utilajul de peletizare controlat,urmeaza racirea si desprafuirea.Cam asta e in linii mari. Eu am asamblat linia cam asa moara ciocanele,ventilator,minisilos 4 mc,utilaj,banda transportoare inclinata,vas racire,sita vibratoare desprafuire,cantar,masina lipit.
Pentru uz propriu recomand moara,ventilator,minisilos cu descarcare la masina si in alta parte (daca se doreste doar macinarea,masina peleti,banda transport,suport sac big-bag.

La ce temperatura lucreaza si cat stau ingredientele in aparat pana se transforma in granule?

#10
isbogdan

isbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.05.2010
70-90 grade C cam 5-7 s,suficient sa distruga microbii fara a afecta vitaminele

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 isbogdan, on 21st February 2011, 18:45, said:

70-90 grade C cam 5-7 s,suficient sa distruga microbii fara a afecta vitaminele

Folosesti un liant de granulare?

#12
isbogdan

isbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.05.2010
Nimic.Doar forta mare.

#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Acum sa nu radeti de mine, gainile si ratele pot manca granule ?

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Și-ncă cum !
Au într-un "hap" tot ce le trebuie, și de bine ce le pare, și la cântar se vede iute !

#15
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Ma gandeam la dimensiunea peletelui, daca nu cumva este prea mare pentru gaina.

#16
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 isbogdan, on 22nd February 2011, 17:31, said:

Nimic.Doar forta mare.

Aici am reticente in ceea ce priveste calitatea granulei. Exista in sistem industrial ceea ce se cheama indice de duritate care se masoara cu un aparat.
La tine nu folosesti nici liant de granulare si ai si durata mica de contact.
Problema poate apare la stocarea unei cantitati mai mari si la transport pe distante medii si lungi, cand granulele se pot sparge si transforma din nou in pulberi cand ai pierderi foarte mari mai ales daca incluzi si premixuri vitamino-minerale.
Apoi adminstrate la animale in sistem industrial (ma refer doar la monogastrice - porc si pasare - care mananca nutret combinat) mai e problema sistemului de furajare si transport al acestuia unde exista foarte multe zone de frictiune a furajului, de la buncarul de afara pana al animal, sunt transportoare su lant, cu snec, sunt coturi, sunt caderi de nivel, etc.
Toate astea afecteaza granula daca nu e facuta cum trebuie.

 pufarin, on 22nd February 2011, 17:38, said:

Acum sa nu radeti de mine, gainile si ratele pot manca granule ?

Da, pot. Am mai avut o discutie pe un alt topic in care am mai dicutat ca la gaini ouatoare nu ar fi nevoie de aceasta peletare, in sistem industrial se foloseste doar la broileri si la curci.

 pufarin, on 22nd February 2011, 18:20, said:

Ma gandeam la dimensiunea peletelui, daca nu cumva este prea mare pentru gaina.

Dimensiunea este in functie de varsta, fie folosesti un granulator cu site reglabile de dimensiuni diferite, fie spargi granulele pentru puii mai mici. (brizura).

#17
dexus

dexus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2012
Salutari tuturor,

Vreau sa construiesc o moara pentru peletizarea rumegusului si a talajului pentru uz personal.

Am tot cautat pe net documentatie dar in afara de masinile chinezesti nu prea am vazut mare lucru.

Rog cei care vor si pot sa imi dea niste sugestii.

As vrea sa stiu ce turatie ar trebuii sa am daca moara va fi cu ciur fix si role care se invartesc, precum si dimensiunile ciurului
si a rolelor pentru un motor trifazat de 7.5 kw.

#18
Danbuzau

Danbuzau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2013
salut
incerc sa granulez niste coaja de floarea soarelui si nu reusesc nu se granuleaza iese faina nu granula din coaja si nu imi dau seama care este problema are cineva idee care este problema  ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate