Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Granule lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Recomanda cineva o presa de granulare ?

#20
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View Postisbogdan, on 20 februarie 2011 - 18:54, said:

Imi cer scuze ca nu am raspuns rapid,eu am inceput sa peletizez rumegus apoi am incercat diverse materiale. Mai intai am avut o linie de peleti italiana insa costau foarte mult piesele de uzura,timp de asteptare mare etc.apoi am cumparat o masina chinezeasca pe care am folosit-o cca 5 zile apoi am pus ce a mai ramas din ea pe raft si ultima ,cu care lucrez de 14 luni e proiectata de mine.Am reusit sa peletizez rumegus,talaj,tocatura de coceni,paie,coaja floarea soarelui,faina combinata,lucerna,soia,deseuri bbc,span aluminiu,deseuri de la ferma pasari.Experienta continua Posted Image In final pentru a granula un material trebuie sa-l tocati,macinati eventual uscati pana la 15-18 %umiditate,alimentati un silos sau rezervor manual sau automat,de acolo se alimenteaza utilajul de peletizare controlat,urmeaza racirea si desprafuirea.Cam asta e in linii mari. Eu am asamblat linia cam asa moara ciocanele,ventilator,minisilos 4 mc,utilaj,banda transportoare inclinata,vas racire,sita vibratoare desprafuire,cantar,masina lipit.
Pentru uz propriu recomand moara,ventilator,minisilos cu descarcare la masina si in alta parte (daca se doreste doar macinarea,masina peleti,banda transport,suport sac big-bag.
Si eu lucrez la un granulator de furaje. Spune-mi ce principiu folosesti: role sau snec? Cat de marunt trebuie macinat inainte de peletizare?

#21
carpaci

carpaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kZ89mOINfkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] simplu si ieftin pentru mini ferma este ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate